FÅTÖLJ, "Emma-modell", Nyrenässans, 1800-talets slut
Nyligen omklädd. På bonade samt svarvade ben. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage och märken. Klädsel med smärre fläckar. Äldre kompletteringar med förlängda framben.