SIDENTÄCKE, matelasserat, ca 197 x 165 cm, Sverige 1700-tal.

Grönt mittfält med broderade polykroma fjärilar och blommor. Bred gul bård med buketter och blomranka. Smala sammetsband. Randigt kattunfoder i rött, benvitt och brunt.

Något slitage och smutsigt, smärre fläckar, skador, konservering. Skadade sidor.

Utropspris
3 000 SEK