Vit marmor. Dekor av runda medaljonger. Det förgyllda urhuset uppbyggt på två kolonner. Krönt av urna. Pendel. Höjd 39 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Några dekorelement saknas. Nagg.