Fodral av delvis förgylld brons. Längd 26,5, bredd 12, höjd 37 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage, obetydliga skador. Baksida till urhuset saknas. Ej funktionstestad.