DAGBÄDD / SOFFA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Målad. Rak form med svarvade ben, mässingsskodda avslut. Fällbar rygg. Dynor saknas. Plakettmärkt. Längd 192, bredd 82 cm. Sitthöjd 31 cm.
Senare målad, märken, mindre färgbortfall.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer