PENSELVASER, två stycken, porslin. Kina, Republik, tidigt 1900-tal.

En med dekor i korallrött mot utsparad vit bambudekor. Höjd 11,5 cm.
En i famille rosefärger, med dekor av fågel på kvist, höjd 12 cm

Slitage, smärre kantnaggar. Den med fågel med stjärnspricka.

Utropspris
2 000 SEK