BORDSPENDYL, av John Richard, London, 1700-talets mitt.

Svartlackerat fodral. Handtag, fötter och dekor av mässing. Urtavla märkt "JOHN RICHARD LONDON". Höjd utan handtag 47, längd 28 cm. Pendel, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Senare dekorknoppar på krön, varav en saknas. Glasskador på sidor. Ej funktionstestad. Slitage. Fanerskador.

Utropspris
10 000 SEK