Mässing och lackerad plåt. Skärm med genombruten dekor. Två ljuspunkter. Märkt undertill. Längd 25 cm, höjd 27 cm.
Bruksskick. Mindre bucklor. Mindre färgbortfall. Ställvis något anlupen. Ej funktionstestad.