Bemålat trä, tre dörrar, med bakomliggande hyllplan. Nedtill två hyllplan, framtill med genombruten dekor. Längd 112, djup 56, höjd 176 cm.
Lösa skivor, torrsprickor, slitage, märken, repor, delvis senare målning.