Stomme i mässing behängd med slipade prismor och pressade margueriter. Sex elektriska ljusarmar samt tre ljuskällor i mitt. Diameter exkl. skärmar 51 cm, höjd inkl. kedja och takkåpa ca 82 cm.
Renoverad och kompletterad. Nagg. Slitage samt mindre skador.