Betsad furu. Spjälad rygg med svängd ryggbricka. Brickmärkta "Meeths". Sitthöjd 45 cm.
Slitage, ställvis hård. Sprickor. Lagad sits. Benen möjligen limförstärkta. Fläckar.
Enligt uppgift inköpta på Meeths i slutet av 1940-tal.