NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors, signerad och daterad 1938.
Oval form. Graverad dekor av landskap med bebyggelse, viadukt, kontor samt flygfält. Med minnesgravyr, 50-års gåva. Höjd 27 cm.
Någit slitage och smärre repor under botten. Senare gravyr.
Axel Nylander (1888-1965) var ledamot av riksdagens första kammare från 1930-37, invald i Älvsborgs läns valkrets. Han drev järn- och glasbruket Strömfors bruk. Sedemera ordförande för Sveriges verkstadsförening 1949-1953.