Salvator Rosa

(Italien, 1615-1673)
Salvator Rosa
(Italien, 1615-1673)

SALVATOR ROSA, etsning, circa 1663-64.

"Jason and the Dragon". 33,8 x 21,6 cm, bladstorlek 40,6 x 25,8 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Blyertspåskrift längs nedre marginal.

Proveniens

Bukowskis Internationella Höstauktion 2008.

Bartsch 18. Wallace 18.

Utropspris
4 000 SEK