FANNY HJELM, olja på pannå, signerad och daterad 1923.
Blomsterstilleben. 28 x 39 cm.
Några mindre repor.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.