Staffan Östlund, SKULPTUR, patinerad metall, signerad.
"Det avgörande steget". Inköpt 1971. På rektangulär sockel. Längd 22 cm, bredd 14 cm, höjld 24 cm.
Obetydligt ytslitage, någon rispa.
Konstnären är Staffan Östlund.
Titel "Det avgörande steget", inköpt 1971.