PAUL CHARLES CHOCARNE-MOREAU, bordspendyl omkring 1900
Rund vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, flankerad av kvinnofigur samt putto i patinerad metall benämnda "Harmonie" efter PC Moreau, rektangulär bas av marmor, längd 44,5 cm, höjd ca 35 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Smärre slitage. Nagg.
P. Bengtsson urmakare, Malmö.