Fanerat med olika träslag. Hänklar i form av lejonmaskaroner och ben i form av tassfötter. Invändigt fackinredning. Längd 22 cm, bredd 14 cm, höjd 19 cm.
Bruksskick med märken. Skador och sprickor. Defekt lås, går ej att stänga helt. Lagningar. Avnött patinering på metallen. Del saknas invändigt.