Rektangulär form, med bred mittfot. Skivor med ljusare kantbård. Höjd 72, bredd ca 100 cm, längd outfällt 21 cm. 2 utfällbara skivor á 62 cm och 2 dito á 67 cm, total längd utfällt ca 279 cm.
Smärre bruksslitage. Mindre märken, repor och hack, varav ett synligt på mitten.