Svärtat trä med skuren dekor. Fyra lådor samt dörr i nederdel. Uppsats med två lådor och en dörr. Längd 105, djup 67, höjd 77 (total höjd 127 cm). Nyckel finns.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Torrsprickor. Skador. Ett lås fungerar ej.