Porslin och förgylld brons. Dekor av kvinna och krus. Längd ca 30, bredd ca 20, höjd ca 46 cm. Pendel saknas.
Åldersbetingat slitage. Renoverad och kompletterad med lagningar och delar som saknas, bland annat ej komplett urverk. Nagg. Ej funktionstestad. Tillverkningsdefekter. Nyckel saknas.