Fodral av bronspatinerad zink. Längd 29, bredd 13, höjd 38,5 cm. Nyckel och pendel medföljer. Huv och träställ medföljer, höjd ca 47 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage. Delar saknas. Ej funktionstestad.