Målat och bronserat. Fem lådor med mässingsbeslag. Kannelerade ben. Längd 116 cm, bredd 60 cm, höjd 77 cm.
Bruksskick. Renoverat och kompletterat, senare målning. Krackelyrer och färgbortfall. Fläckar. Sprickor och avslag. Nyckel saknas.