SABEL, för officer vid infanteriet, Sverige, m/1899.

Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Läderklädd samt metallindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portopé. Baljan av svärtat stål. Längd 106 cm.

Bruksskick. Rostangrepp på baljan. Fästet med glipa mellan lejonkappa och kavel. Märken och ställvis nött. Fläckar på portopé.

Utropspris
3 000 SEK