DAVID ROSÉN, möljigen. Rullklaffsekretär, Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Rektangulär form. Fanerad i björk och valnöt. Upptill rullklaff med utdragbar klaff. Nedtill jalusi med bakomliggande skåp och hyllfack. Handtag av mässing. Spår av brickmärkning. Höjd ca 103, längd 110, bredd 50 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken.

Utropspris
2 000 SEK