BOK

Johan Peringskiöld, Uppland och Uppsala, 1710-19.

Johan Peringskiöld: Then första boken af Swea och Götha minnings-merken uthi Uplandz första del Thiundaland. + […] Ulleråkers häradz minnings-merken.

Stockholm 1710-19. [8] + 306; + [8] + 352 s. Med en mängd stora och små gravyrer, många dubbelsidiga eller utvikbara: Frontispis + 2 kartor + 35 planscher + 6 inklistrade bilder och vinjetter. Därtill en stor mängd träsnitt i texten.

Gammalt samtida skinnryggsband, lätt nött och ryggen med smärre kapitälförluster, men på det hela taget välbevarat. Gammal ägaranteckning samt en sentida litet tråkig notering i bläck på främre spegeln. Inlagan och en del planscher med smärre marginallagningar, förstärkningar och enstaka lagade revor, en del planscher prydligt uppfodrade. Smärre missfärgningar, lagerfläckar och liknande i inlagan nedtonade med vit krita.
Ett av de mest ambitiösa topografiska verken från svenskt 1700-tal, med hundratals avbildningar av stora och små sevärdheter i gamla och nya Uppsala, inkl. sigill, runstenar, gravstenar, monument och mycket annat.

Konditionsrapport

Slitage.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Natalia Karavaeva

Natalia Karavaeva

+46-767 619017
natalia.karavaeva@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 5 000 SEK

    Slutpris

    4 000
    400 EUR
    470 USD

    Budhistorik (5 bud)
    3 9 dec 15:284000SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes
    3 9 dec 15:273900SEK
    3 9 dec 15:263700SEK