Industrimodell. Stomme av metall. Stol med rygg och sits av mahognyfaner. Sitthöjd ca 46 cm. Skrivbord med skiva av perstorp. Skrivbordets längd 120. Bredd 50. Höjd 73 cm.
Slitage. Repor. Fläckar. Färgbortfall. Märken. Krackelyr.