KARIN BJÖRQUIST, 30 delar, porslin, "Nobelservisen", Rörstrand, formgiven 1990.
Benporslin med dekor i guld och blått.
6 mattallrikar, diameter 31
6 förrättstallrikar, diameter 256cm.
6 desserttallrikar, diameter 22 cm.
6 assietter, diameter18 cm.
6 blomformade skålar.
Bruksskick.
1900-talets svenska festservis Nobelservisen i benporslin som togs fram år 1991 till Nobelstiftelsens 90-årsfirande. Servisen används vid Nobelmiddagen i Stadshuset.