Design
990424

Karin Björquist

(Sverige, 1927-2018)
Karin Björquist
(Sverige, 1927-2018)

KARIN BJÖRQUIST, 30 delar, porslin, "Nobelservisen", Rörstrand, formgiven 1990.

Benporslin med dekor i guld och blått.
6 mattallrikar, diameter 31
6 förrättstallrikar, diameter 256cm.
6 desserttallrikar, diameter 22 cm.
6 assietter, diameter18 cm.
6 blomformade skålar.

Bruksskick.

1900-talets svenska festservis Nobelservisen i benporslin som togs fram år 1991 till Nobelstiftelsens 90-årsfirande. Servisen används vid Nobelmiddagen i Stadshuset.

Utropspris
3 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

214. Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK