Svart läder med reliefmönster. Invändigt fyra galgar. Detaljer i kromad metall. Med löstagbar bärrem. Utvändigt ett fack. Längd 50 cm, djup 15 cm, höjd 45 cm.
Bruksskick. Fläckar. Märken och repor. Något nött i hörn. Mindre del av dragkedjan något anlupen.