BORDSPENDYL, marmor och mässing, empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Det runda urhuset uppburet på två kolonner. Urtavlan signerad Bichon Fils. Dekor av gripar. Pendel. Höjd 46. Bredd 24 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK