TOBAKSBURK

Gjutjärn, Hällefors Bruk, daterad 1788.

Cylindrisk form. Reliefdekor av klassiska figurer. Lock med knopp i form av figur. Märkt. Höjd ca 22 cm.

Konditionsrapport

Slitage. Repor. Smärre rostangrepp.

Proveniens
Skånskt samlarhem.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Heathcote-Ball

Anna Heathcote-Ball

+46-760 522355
anna.heathcoteball@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    3 700
    377 EUR
    456 USD

    Budhistorik (21 bud)
    4 8 jan 18:543700SEK
    7A 8 jan 17:303500SEK
    5 8 jan 17:303500SEK