TOBAKSBURK, gjutjärn, Hällefors Bruk, daterad 1788.

Cylindrisk form. Reliefdekor av klassiska figurer. Lock med knopp i form av figur. Märkt. Höjd ca 22 cm.

Slitage. Repor. Smärre rostangrepp.

Proveniens

Skånskt samlarhem.

Utropspris
3 000 SEK