Förgylld insida. Ciselerad dekor av bladverk och blommor. Höjd ca 9 cm. Vikt ca 80 gram.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Bucklor. Mindre lagning vid foten. Senare gravyr.