BORDSUR, omkring sekelskiftet 1900.

Fiskande pojke efter en skulptur av Georges Omerth. Patinerad vitmetall. Stensockel. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 34 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Ställvis avskavd patinering. Sprickor och smärre nagg i sockeln. Möjligen saknas del på fiskespöet. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK