Fiskande pojke efter en skulptur av Georges Omerth. Patinerad vitmetall. Stensockel. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 34 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Ställvis avskavd patinering. Sprickor och smärre nagg i sockeln. Möjligen saknas del på fiskespöet. Ej funktionstestad.