Madeleine Pyk – en samling F769
996261

Württembergische Metallwarenfabrik (WMF)

(Tyskland, Född 1853)
(Tyskland, Född 1853)

WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, golvvas, 1900-talets början.

Försilvrad metall, balusterformad med reliefdekor av kvinnor, näckrosor, vågor och vattendjur. Märkt OX WMFB I/0. Höjd 58 cm.

Metallinsats saknas (saknar botten), slitage.

"Art Nouveau Domestic metalwork from Würtembergische Metallwarenfabrik", The English Catalogue 1906 with an introduction by Graham Dry, Antique Collectors' Club, England 1998, se modellen avbildad, nr 127, sid 371.

Formgivare

Utropspris
7 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77