BYRÅ, gustaviansk stil, Lindells Möbel AB, Linköping, 1900-talets andra hälft.

Mahognyfaner och intarsiadekor av girlander. Skiva av sten. Tre lådor. listverk och beslag av mässing. Brickmärkt. Bredd 89 cm, djup 44 cm, höjd 77 cm.

Fanerskador. Slitage och repor. Mindre fläckar. Rest av lim el. liknande i låda. Något mörknad fernissa.

Utropspris
2 000 SEK