Fanerad med mahogny. Detaljer av mässing. Vid fronten en låda. Bredd ca 89, djup ca 66, höjd ca 77 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre fanerskador. Blekt. Senare nyckel. Förstärkningar. Något instabil.