BORDSUR, Louis XV-stil, 1800-talets slut.

Fanerad i rot. Beslag i mässing. Vitemaljerad urtavla. Dekor av rocailler och växter. Invändigt otydligt märkt 1855. Höjd ca 35, längd ca 16 cm.

Påskrift efter renoveringar på luckans baksida. Slitage. Ej funktionstestad. Pendel finns. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK