GEORG FISCHHOF, Olja på duk, signerad.

Sydländskt landskap med figurer. Duk 69 x 105 cm.

Fischhof studerade ursprungligen arkitektur, men ägnade sig senare till att måla och studera vid Konstnäsakademierna i Wien och i München. Ofta förekommande ämnen inkluderar nederländska kust- och hamnutsikter, italienska landskap och landsbygdsscenarier med strömmar eller stigar. I nästan alla arbeten finns skisserade personer eller barn. Andra vanliga inslag i konstnärens oevre är rökpelare från en skorsten, måsar i havslandskap och cypresser i hans italienska landskap.
Han använde en mängd olika pseudonymer, inklusive A. Acciaja (o), J. Claiton, A. Ducat, Johann Ducat, J.v.d. Helder, Fabre, L. Fabretto, C. Kaufmann, C. Leutner, Rosini, K. Schwartz, A.L. Terni, J. Tomann, Toretti, John Wagner, J. Wagner, Joh. Wagner, H. Wagner, Th. Wagner

Konditionsrapport

Smärre skrapmärken.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Johan Jinnerot

    Johan Jinnerot
    Specialist äldre konst

    johan.jinnerot@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss