Dekor i underglasyrblått, lövformat, med motiv av flodlandskap, cirkamått 20x15 cm. En med motiv av påfåglar i trädgårdsmiljö, längd 29,5 cm
Lövformat fat med omfattande skador. Fat med kantlagningar och nagg.