BORDSUR, senempire ca 1840

BORDSUR, senempire ca 1840

Alabasterpelare, svärtat urhus och sockel. Pendel och nyckel finns. Emaljerad urtavla. Bredd 30, djup 12,5, höjd 54 cm.

Ej funktionstestad. Nagg. Sprickor(urtavlan). Slitage.

Proveniens

Enligt uppgift; biskop Daugård(1796-1887), Ribe Domkirke Sønder Jylland.

Utropspris
3 000 SEK