BORDSUR, nygotik, 1800-talets första årtionden.

Patinerad metall, förgyllda brons, genombrutna ornament med läsande dam mellan pelare. Bredd 21, djup 14, höjd 45,5 cm.

Pendeln av och nyckel saknas. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smärre fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK