Armlän av teak. Benställning av bok. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av konstskinn. Sitthöjd ca 40 cm. Ställbar fotpall. Fotpallens höjd ca 33 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar.