Fodralet fanerat med valnöt samt med inläggningar i ljusare träslag. Urtavla av brons, delvis graverad och med förgyllda beslag. Urverk med slag, tim/minut och sekundvisare. Två lod klädda med mässing, pendel, vev och 2 nycklar medföljer. Bredd 76, djup 44, höjd ca 257 cm. Nyckel finns.
Skador, slitage, lagningar. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer.