Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

121 föremål
Skål på fot, silver, GAB, Stockholm 1928.
2 tim 49m
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Supkoppar, 11 st, silver, MGAB, Uppsala, 1958-62.
1d
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Silver, 5 delar, 1900-tal.
1d
Silver, 5 delar, 1900-tal.
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bägare, silver, GAB, Stockholm, 1945.
1d
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Coasters, ett par, silver, London, 1807.
1d
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Georg Jensen, skål, silver, Köpenhamn 1933-44.
5d
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
5d
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK