Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

31 föremål
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
3 tim 50m
420 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
4d
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anna Ehrner, karaff med propp, Kosta Boda.
4d
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vinglas, 13 st, 1900-tal.
1d 2 tim
Vinglas, 13 st, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
2 tim 38m
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
1 tim 18m
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK