Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
19 föremål
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
6 tim 29m
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
Aktuellt bud
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
1d 10 tim
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
Aktuellt bud
10 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
2d 8 tim
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkök".
2d 10 tim
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkök".
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Alfred Thörne, Stormigt hav.
3d 1 tim
Alfred Thörne, Stormigt hav.
Aktuellt bud
5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Jenny Nyström, Blomsterplockning.
5d 8 tim
Jenny Nyström, Blomsterplockning.
Aktuellt bud
8 500 SEK
Utropspris
35 000 SEK
Mosse Stoopendaal, Simmande änder.
5d 9 tim
Mosse Stoopendaal, Simmande änder.
Aktuellt bud
5 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.