Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
35 föremål
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkällare".
9 tim 45m
Frans Wilhelm Odelmark, "Klosterkällare".
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar.
9 tim 51m
Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar.
Aktuellt bud
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Mosse Stoopendaal, "Änder i isvak".
10 tim 17m
Mosse Stoopendaal, "Änder i isvak".
Aktuellt bud
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Herman Lindqvist, Skärgårdsvik.
10 tim 29m
Herman Lindqvist, Skärgårdsvik.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Harald Wiberg, Sträckande änder.
10 tim 57m
Harald Wiberg, Sträckande änder.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Harald Wiberg, Älg i skog.
12 tim 29m
Harald Wiberg, Älg i skog.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Otto Hesselbom, Månsken.
1d 10 tim
Otto Hesselbom, Månsken.
Aktuellt bud
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
1d 11 tim
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
1d 13 tim
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
Aktuellt bud
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Okänd konstnär, Läsande man.
1d 14 tim
Okänd konstnär, Läsande man.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olof Hermelin, månskenslandskap.
3d 9 tim
Olof Hermelin, månskenslandskap.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
4d 13 tim
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
Aktuellt bud
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
5d 7 tim
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
Aktuellt bud
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
6d 12 tim
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
Aktuellt bud
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Alf Wallander, "Danslektion".
6d 14 tim
Alf Wallander, "Danslektion".
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.