WIWEN NILSSON, collier, sterling silver, Lund, 1958.

Ring- och stavkedja, stavars längd 1 cm/styck. Total längd ca 55 cm.

Aktuellt bud8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GAB, bägare, silver, Stockholm 1948.

Delvis förgylld, vågband och graverad dekor. Höjd 20 cm. Vikt c:a 560 g.

Aktuellt bud2 003 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YRJÖ EDELMANN färglitografier, 4 st signerade och numrerade epreuve d'artiste.

"Filosofen", "Jeanspojken", "Kvinna mot grön trädridå" och "Amerikanska jeans", bildyta 46 x 58 cm samt 61 x 46 cm.

Aktuellt bud1 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi signerad och numrerad 4/75.

Fasttejpat inslagspapper, bildyta 52 x 77 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SANDERSSON, (STAFFAN ANDERSSON) archival pigment print, signerad o numrerad 1/8.

"One Picture One Story" "Same size as Mao". Museiglas i ram. Ca 90 x 90 cm.

Aktuellt bud5 750 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CAMY, Genève, armbandsur, 35 mm,

18K guld, manuell, liten sekundvisare, läderband.

Aktuellt bud2 437 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALLAN KARLSSON, olja på duk, signerad AK 1972.

"Listig atlet i hemstickad ylletröja På Kievs Stadion". 57 x 74 cm.

Aktuellt bud1 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGES ROUAULT, efter, färglitografi, ur Verve No 5-6. Signerat i trycket.

Ansikte. Bladstlk ca 35 x 25 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal.

Trästock. Längd 106 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING KONSTBÖCKER, 5 st bland annat Geschichte der Kunst av Ludwig Justi, Berlin ca 1910.

Geschichte der Kunst av Ludwig Justi, Berlin ca 1910. Kunstgeschichte der Schweiz I, av Joseph Gantner. Die Entwicklung der Kunst in der Schweiz. ST Gallen 1914. Das deutsche Bauern und Bürgerhaus. av Paul Klopfer. 1915. Renaissance und Barock, Heinrich Wölfflin, 1935.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HÄNGE, 18K vitguld med fasettslipad topaz, akvamarin, rosenkvarts samt briljantslipade diamanter.

Ca 4,5 x 3,5 cm. Vikt ca 26 g.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 20 mm,

OMEGA, armbandsur, 20 mm,

guld på stål, manuell.

Aktuellt bud651 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil.

BYRÅ, gustaviansk stil.

Front med små lådor. Lönnfack. Längd 103 cm. Djup 40 cm. Höjd 117 cm.

Aktuellt bud1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVSKÅP, Louis XV-stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med bl.a. valnöt, uppsvängt konturerat krön, upptill två glasade dörrar med bakomliggande hyllplan, mitten med skrivklaff med bakomliggande inredning, nedtill tre lådor, längd 110, bredd ca 52, höjd ca 246 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BECK & JUNG, 2 st, signerade och daterade.

"Fotlift" 34/150, daterad 1978. Bildstlk 63 x 48 cm. "Pinnebus I" 35/65, daterad 1983. Bladstlk 67 x 48 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DEREK DAVENPORT , olja på duk, signerad,

Landskap. Ca 127 x 77 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS BOHLIN, dagbädd, "Concav", Källemo.

Svart bågformat underrede i trä. Lösa tvådelad dyna i leopardmönster. Längd ca 216, bredd 53 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MANUEL BERNADINO RUIZ SANCHES MORALES, akvareller 2 st signerade.

Gatubilder - Paris, bildyta 10 x 17 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CERTINA, armbandsur, 16 mm,

CERTINA, armbandsur, 16 mm,

18K guld, manuell, länk i 18K guld. Referensnr 0809.484, boettnr 422888. Vikt totalt ca 19 gram. Längd totalt ca 17 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, jugendstil, omkring 1930.

Gråmålat. Rak form, i fronten dörr med skuren dekor samt låda. Inredning med hyllor. Bredd 73, djup 43,5, höjd 184 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk Ghom möjligen, silke, ca 150 x 98 cm.

Medaljong och polykrom floral dekor på mörkblå botten. Rosa huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAV RUDBERG, olja på duk lagd på pannå signerad.

Landskap, 36 x 53 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEPPSMODELL, 1900-tal.

SKEPPSMODELL, 1900-tal.

Trä, tyg och plåt. Efter 1800-tals modell. Längd 100, höjd 80 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, Historismus omkring 1900.

Mässing, pressad dekor i relief av Louis XIV, diameter 62 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, Genève, armbandsur, 30 mm,

18K guld, automatisk, datum, länk i metall, viklås.

Aktuellt bud2 209 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1930-tal.

SÄNGBORD, ett par, 1930-tal.

Gråmålade. Lätt välvd front med låda och skåp. Något svängda ben. Bredd 37, djup 43, höjd 78,5 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL WILHELM JAENSSON, olja på pannå. signerad.

Kustmotiv. 27x36 cm.

Aktuellt bud399 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER ett par 1930/40-tal.

FÅTÖLJER ett par 1930/40-tal.

Stomme av svartlackat trä, helstoppad klädsel.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, blandteknik/collage, signerad.

"Gul komposition". Bildstlk 15x14,5 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOAN MIRÓ, BÖCKER, 3 st, "Joan Miró, Litographe I, II och III med 12 + 12 + 6 litografier inkl omslag.

Skyddsomslag av originallitografier. Illustrationer och färglitografier invändigt. 33x26 cm.

Aktuellt bud4 450 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOCKBORD, 1800/1900-tal.

BOCKBORD, 1800/1900-tal.

Grönmålad benställning med X-kryss. Lös trären skiva. Längd ca 175, bredd 80, höjd 75 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAMES WARD, efter, FÄRGGRAVYR 1800-tal.

I 1800-talsram. Skördemotiv. 45 x 59 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, ett par, "Bloom" formgiven av Fredrik Mattson för Zero.

Rödlackerad aluminium och metall. Diameter 50, höjd 30 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA och BORD "Sörgården", Jörgen Baeckmark för Gemla, modellen i produktion 1968-1974.

Blåbetsade, lösa lymåer klädda med rött ylletyg, sitthöjd ca 45 cm, längd 140 cm, bordets längd 129, bredd 66, höjd 57 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, olja på duk, signerad.

"Hamnen Norrköping, hösten 1948". 50x55 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt cirka 0.20 ct.

18K vitguld. Ca G-H/VS-SI. Vikt 1,2 gram.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1915.

Kustmotiv. Bildmått 69 x 101 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt cirka 0.60 ct.

18K vitguld. Ca G-H/SI. Vikt 1,6 gram.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, 1900-talets andra hälft.

Ek. Fem lådor. Bredd 100, djup 69, höjd 78 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄNK, 1800-tal.

BÄNK, 1800-tal.

Furu. Fällbar sits med underliggande fackinredning. Längd 135 cm, bredd 30 cm, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, Sverige, 1950-tal.

SKÅP, Sverige, 1950-tal.

Fanerat med teak, underrede i bok. Ett par skåpsdörrar med bakomliggande inredning. Bredd 96, djup 43, höjd 115 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, BAROCKSTIL, 1900-tal.

SPEGEL, BAROCKSTIL, 1900-tal.

Förgylld, bronserad och med dekor av ramglas, fasettslipat mittglas. 126 x 72 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MONA HUSS WALLIN, färglitografi, signerad, numrerad 438/460 och daterad -77.

Göteborgsvy. Bildstorlek ca 59 x 48 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, industrilampa, "Triplex-pendel", ASEA, 1920-/30-tal.

Vitmetall. Vridbar med justerbar längd. Märkt. Total längd ca 312 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JONAS GLOCK, litografi, signerad och numrerad 5/20.

"....varför mig?". 48x68 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKYLTDOCKA, 1900-talets andra hälft.

Påklädd med hjälm. Ställbara armar och vrister. Längd ca 156 cm

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARSKÅP, Kina, 1900-tal.

BARSKÅP, Kina, 1900-tal.

Betsat lövträ, välvd front. Rikt skuren dekor av figurscener. Ett par dörrar samt uppfällbar skiva med bakomliggande barinredning. Bredd 82, djup 37,5, height 96 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bänk, "153B", Artek, 1900-talets andra hälft.

Skitlimmad björk. Längd 72, bredd 40, höjd 44 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDOBORD/SÄNGBORD, jugend, tidigt 1900-tal.

Vitmålade. Stenskivor. Längd 45, bredd 40, höjd 70,5 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GNISTSKYDD, 1900-talets fjärde kvartal.

Patinerad gulmetall. Ihopfällbar. Höjd 67 cm, bredd 97 cm (utfälld).

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CAFEBORD/TRÄDGÅRSBORD, 1900-talets första hälft.

Tredelad målad pelarfot i gjutjärn med delvis genombruten dekor, stenskiva. Diameter 39, höjd 76 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, P. Westergaard Møbelfabrik,  Silkeborg, Danmark, 1950/60-tal.

Fanerad med teak, ben av bok. Sex lådor. Bredd 66, djup 38, höjd 101 cm.

Aktuellt bud1 579 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLSTOLARSTOLAR, 3 st, 1980/90-tal.

Lackerade metallstommar med lackerade träsitsar.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LARS LERIN, olja på duk, signerad och daterad -82.

"Torneträsk". 22x35 cm.

Aktuellt bud28 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VINGLAS, sju stycken, snarlika 1700-tal.

Hessisk modell. Klarglas med balusterformad skaft med inblåsta luftbubblor, på klockformad fot med omvikt kant. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, omkring 1900.

Barockinteriör. 30x38 cm.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, Stockholms Hallstämpel, sent 1700-tal.

Svartmålade stommar med bronserade detaljer. Dekor av fjällskärningar och kannelerade ben. Fast stoppade sitsar, klädda med plysch. Märkta med etiketter, oidentifierad mästare.

Aktuellt bud6 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Gråmålad med svärtad skiva. Rak form med avfasade hörn samt tre lådor. Längd 90, djup 46, höjd 78 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, omkring 1900-talets mitt.

Betsade svängda ben med skuren dekor. Klädda i plysch.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÄNGE, med briljantslipade diamanter ca 2.10 ct, Milano, Italien.

18K vitguld. Diamanter ca G-H/VS-SI. Hänge med höjd 1,5 cm. Kedja med längd 40 cm. Total vikt 5,8 gram.

Aktuellt bud20 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor.

18K vitguld. Pärlor med diameter 8 mm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSGRUPP, 3 delar, 1900-talets andra hälft.

Ett par stolar i målad metal och målade träribbor. Bord i målat gjutjärn, längd 83, bredd 49, höjd 76 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, 1800-tal.

SKÅLAR, 2 st, glas, 1800-tal.

Klarglas med övervikta kanter. Diameter ca 19 - 21 cm. Höjd 5 - 7,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, ett par vägglampor, modell "2484-2", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Justerbar ljusarm av mässing. Märkt "SVENSKT TENN 2484-2". Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Vy över Röda Sten, Göteborg. Bildstorlek ca 48 x 59,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, utställningsaffisch, offset, daterad 1968.

Figurkomposition. "Picasso, 21/9-10/11 1968, Louisiana". Bilens mått ca 83 x 60 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HALSBAND, Dior, 1958.

HALSBAND, Dior, 1958.

Bijouteri. Fyrradigt med doserade vita pärlor. Låset märkt Chr. Dior 1958. Den översta och kortaste raden är ca 40 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOLO HOLMQUIST, pastell, signerad.

Hönor. 40x50 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950-tal.

SERVERINGSVAGN, 1950-tal.

SVartlackerade benställningar, ek samt teakfaner. Sarglåda. Längd 77, höjd 66 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, "Campus", Johannes Foersom och Peter Hiort-Lorenzen, Lammhult, omkring år 2000.

Metallstomme med trä och stoppad sits. Stämpelmärkta.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, färglitografi, signerad, EA.

Geometrisk komposition. 16x10 cm.

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVUR, troligen Birger Ekman för Mjölby Intarsia, omkring år 1940.

Urhus i valnöt med intarsiadekor av figurer i bland annat björk. Höjd 185 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INSTRUMENT, "Tubon", Joh Mustad AB, 1950/60-tal.

Plast. Längd 82 cm. I etui.

Aktuellt bud1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, "Florida", Bröderna Wigells, 1950/1960-tal.

Svängd rygg med spjälor. Raka kopplade ben. Troligen björk. Längd 130 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, sideboard, "Herrgården", Bodafors, 1900-talets tredje kvartal.

Ek. Tre dörrar med bakomliggande hyllplan. Tre lådor. Brännstämplat. Bredd 151 cm. Djup 39 cm. Höjd 96 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HENRIK ALLERT, färglitografi, signerad och numrerad 3/60.

Motiv med tupp och hönor. 46x65 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUTIKSLÅDA, för trådrullar, omkring 1900-talets mitt.

"Mölnlycke Sytråd". Utdragbara hyllplan. Lackerad lövträ. Glasad skiva samt lucka. Bredd 42, djup 52, höjd 28 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Art decostil, 1900-talets andra hälft.

Fanerad. Uppfällbar skiva. Längd 117 cm. Bredd 94 cm. Höjd 48 cm. Längd med utfälld skiva, längd 167 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MIKAEL KIHLMAN, olja på duk. Signerad.

Stilleben. 38x43 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 7 st, stengods, S, några med monogramsign EM.

Höjd 30-16 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STOL, Leonardo Fiori, 1900-talets andra hälft.

Brunbetsad. Klädd sits.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FRANS BERG,  olja på duk, signerad och daterad 31.

Landskap. 55x62 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKYLTDOCKA, HUVUD MED HATT, 1920-tal.

Huvud i gips, höjd 38 cm. Stråhatt med märkning "Der neue Milz-Hut".

Aktuellt bud240 EUR
Utropspris
260 EUR
ANTONI TÀPIES, utställningsaffisch, färglitografiskt tryck.

"tàpies monotypes galerie maeght". 73x49 cm.

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
150 EUR
MARKKU SALO, BORDSLAMPA, Vega-serien, Notsjö.

Klart glas med vitt underfång. Höjd 27 cm, ø 29,5 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
VEIKKO VIONOJA, kolteckning på papper, signerad.

Kvinnor. Bildstorlek 29x24 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
200 EUR
ILMARI LAPPALAINEN, fåtölj, "Emilia 2470", Asko, 1960-tal.

Teakstomme, fast stoppad klädsel. Bredd 67 cm, sitthöjd ca 35 cm, totalhöjd 101 cm.

Aktuellt bud140 EUR
Utropspris
200 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA 61053, Idman, 1900-talets mitt.

Mässing. Höjd inkl montering 26 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
ILMARI SOIKKANEN, olja på duk, signerad och daterad -21.

Sommarby. 50x61 cm.

Aktuellt bud33 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL GRUHLER, olja på duk, daterad 1975 a tergo.

Komposition. 76x111,5 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
700 EUR
LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn, J.G. Nordström, Lovisa 1823.

Höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud130 EUR
Utropspris
200 EUR
PAUL GRUHLER, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1975.

Komposition. 111,5x76 cm.

Aktuellt bud111 EUR
Utropspris
700 EUR
STÖVLAR, Emporio Armani, storlek 37.

Damen stövlar i brunt läder och beige tyg. Fodret i läder. Märkt "EMPORIO ARMANI", "MADE IN ITALY". Höjd 39 cm. Med dustbag och kartong.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
KAJ FRANCK, ISHINK MED ISTÅNG, Notsjö och Kultakeskus Tavastehus 1970.

Ishink i klart glas med silverhänkel. Höjd 10,5 cm, ø 11,5 cm. Istång i stal och rotting, längd 17,5 cm.

Aktuellt bud75 EUR
Utropspris
150 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, offset-tryck, signerad och daterad -76, numrerad 264/300.

Vinterdröm. Bildstorlek ca 56x50 cm.

Aktuellt bud240 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, VAS, glas, "Savoy", signerad Alvar Aalto 3030.

Klart glas. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
150 EUR
KARI AUVINEN, collage, signerad och daterad -89.

"Dialogi II". 51x72 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
200 EUR
LAURI SAARI, olja på duk uppfodrad på pannå, signerad.

Skog. 31x35,5 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, Omi, Danmark 1900-talets sista kvartal.

Mässing. Kupa med justerbar riktning. Höjd ca 45 cm. Fotplattans diameter 18,5 cm. Märkt OMI, etikettmärkt "Type 123900".

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR