TAKLAMPA, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.

Mässing. Diam 26 och höjd 27 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINOFFERBÄGARE, bambu. Qing dynastin.

Skuren dekor av blommande träd. Höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Bl.a teak. Rund lös gjuten skiva med stenar i hårdplast. Diameter 110, höjd 47,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MULBERRY, väska.

MULBERRY, väska.

Brun canvas med bruna skinndetaljer. Axelremmar i flätat skinn. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "MULBERRY COMPANY". Numrerad mässingplakett. Ca 33 x 30 x 16 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CALVIN KLEIN, jacka, storlek 8.

Svart cashmere. Framtill två fickor. Knäppning med knappar. Enligt märkning storlek 8. Märkt "Calvin Klein COLLECTION". Ärmlängd ca 56 cm. Rygglängd ca 66 cm. Bystvidd ca 112 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR 2 st senbarock.

LJUSSTAKAR 2 st senbarock.

Kvadratisk fot med blasuterformad stam, höjd ca 14 cm

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRIK SCHULTZ, golvlampa "Bebop" 2006, Ateljé Lyktan.

Vitlackerad metall och plast, etikettmärkt, höjd ca 140,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, porslin, 1800-tal.

Dekor av figurscener. Handmålade. Diameter 21,5-23 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FERNANDEZ ARMAN, färgserigrafi, signerad och numrerad V/XX.

"Melody for Strings 2". Oramad. Bladstorlek 100x70 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj och fotpall, "Lamino", Swedese.

Skiktlimmad och formpressad ek. Klädsel i grått syntetskinn. Brännmärkt "Swedese, made in Sweden".

Aktuellt bud6 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft.

Trana. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MANOLO BLAHNIK, skor, storlek 38,5.

Blå präglat skinn med vita stickningar. Klackhöjd ca 1,5 cm. Märkta "MANOLO BLAHNIK".

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, ljusstake, Markaryd.

Mässing. Kupa i gröntonad glasmassa. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud1 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BALENCIAGA, väska.

BALENCIAGA, väska.

Svart läder med beslag i silvermetall. Justerbar axelrem. Utvändigt en ficka med dragkedja. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "BALENCIAGA PARIS". Ca 28 x 25 x 7 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, rölakan, omkring 1900-talets mitt, ca 352 x 73 cm.

Tvärrandigt mönster i övervägande blå och grå nyanser.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, "AJ Pendeln", Arne Jacobsen, Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad plåt. Diameter 37 cm. Höjd ca 17 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MULBERRY, plånbok.

MULBERRY, plånbok.

Brunt präglat skinn. Med plats för 8 kort, sedelfack samt myntfack med tryckknapp. Märkt "MULBERRY ENGLAND". Ca 10 x 10 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASSOLETTER ett par empirestil 1800-talets senare del.

Brons samt sten, höjd 23 cm totalt.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD ett par, 1900-talets andra hälft.

Fanérade i teak. Rak form med en låda. Underhylla med metallnät. Längd 46, bredd 30 och höjd 50 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALEXANDER VASILENKO, färglitografi, signerad och numrerad 195/240.

Mona Lisa, bildyta 89 x 59 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BURBERRY, plånbok.

BURBERRY, plånbok.

Rutig canvas med bruna skinndetaljer. Beslag i gulmetall. Invändigt plats för 6 kort samt tre störra fack. Märkt "BURBERRY LONDON". Ca 19 x10 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, stenmassa.

Kvinna med barn. längd 28, bredd 25 och höjd 55 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDY WARHOL, efter, offsetlitografi / poster. The Andy Warhol Foundation, 1993.

"Marilyn Monroe", Neuses Publishing Company, New York, Achenbach Art Edition, Düsseldorf, Tyskland, bildyta 95 x 95 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HIROSHIGE +  färgträsnitt, senare avdrag, Japan, 1900-TAL , träsnitt 3 st Japan.

Byscener, bildyta 22 x 34,5 vardera samt 24,5 x 36 cm

Aktuellt bud2 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, republikstil,  Kina, 1900-talets andra hälft.

Balusterformad med figural dekor. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Grillby Mässing, 1900-talets andra hälft.

Mässing och teak. Stämplade. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud951 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA Dux 1900-talets andra hälft.

Tvåsits, lösa dynor, klädd med kretong, längd ca 166 cm, sittdjup 50, sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa PH 5, för Louis Poulsen Danmark 2000-tal.

Lackerad metall, etikettmärkt, diameter ca 47, höjd ca 26 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, 2 Fotogravyrer, signerade o numrerade.

Ur mappen Rebus : Rebus (Gûnther Grass), 6/20, 5,1x6,9. Rebus (Edward Kienholz) 5/20, 5,1x5,5. Bladstorlek 54x39,5

Aktuellt bud444 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EERO SAARINEN, BORD OCH STOLAR, 1+6 st, "Tulip" för Knoll International.

Stolar av vit formgjuten glasfiber. Gröna lösa dynor. Rund skiva av marmor på pelarfot, vitlackerad aluminium. Diameter ca 136, höjd 70 cm. Stolar märkta 150, bord 164.

Aktuellt bud37 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
KLÄDSKÅP jugend tidigt 1900-tal.

Bemålad, uppsvängt krön, upptill två dörrar, nedtill låda, längd 105, bredd 56, höjd ca 206 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNA MED LOCK porslin, Kina, omkring 1900.

Höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, delvis barock 1700-tal.

BORD, delvis barock 1700-tal.

Balusterformade kopplade ben med profilerad sarg. 2 senare lösa(dålig passform) extra skivor á 60 cm. Längd 156, bredd 93, höjd 76 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, nyrokoko. 1800-talets slut.

Oval form, förgylld, genombruten dekor. 103x106 cm.

Aktuellt bud2 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt/andra hälft.

Fanerat med mahogny, rektangulärt, front med två dörrar, längd 115, bredd 42, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, "Longa", Gerard Van den Berg, Montis.

Klädd i brunt skinn.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PERCIVAL LAFER, SOFFA, "MP 13", jakaranda, MP Lafer, Brasilien, 1960-tal. CITES-intyg.

4-sits. Ljusbrun läderklädsel. Stoppning av syntetmaterial och skumgummi. Stomme i jakaranda(Riopalisander). Soffans längd ca 230 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PERCIVAL LAFER, FÅTÖLJER, "MP 13", ett par, jakaranda, MP Lafer, Brasilien, 1960-tal. CITES-intyg.

Ljusbrun läderklädsel. Stoppning av syntetmaterial och skumgummi. Stomme i jakaranda(Riopalisander).

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HALLBYRÅ, 1900-talets andra hälft.

Mahogny, rektangulär, front med tre lådor, längd 65, bredd 36, höjd 74 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Mittens rike", 1900-talets andra hälft.

Valnöt. Fyra dörrar och fem lådor. Inläggningar. Längd 90, bredd 40, höjd 173 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING, 18K vitguld med briljantslipad diamant ca 0.72 ct.

Kvalitet ca H-I/I2. Vikt ca 4 g. Storlek ca 20/63.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
14 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-tal, olja på duk, bär monogramsignatur.

Samtal, 41 x 51 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLE LYNGGAARD COPENHAGEN, brosch/lås med briljantslipade diamant ca 0.55 ct.

Kvalitet ca H-I/VVS. 18K guld samt vitguld. Diameter ca 5,5 cm. Vikt ca 33 g.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MATTA, semiantik, Kirman/Yesd, ca 273 x 183 cm.

Övermönstrad röd botten, polykrom floral dekor.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÄNGE, 18K vitguld med diamanter, pärlor samt smaragder.

Odlade saltvattenspärlor, diameter ca 6,8 resp. 4,8 mm. 20 åttkantslipade diamanter ca 0.10 ct. Facettslipade smaragder. Höjd ca 4,5 cm. Vikt ca 12,5 g.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄNKALÄNGD, Skåne, bl.a. rölakan, 1800-talets slut. 241 x 49 cm.

Stiliserat polykromt mönster.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, MÖJLIGEN OTTO SCHULTZ BOET, 1930-TAL.

Stoppad och klädd.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, olja på duk, signerad och à tergo daterad 1984.

"Studie för Peking Operan". 24x29 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TÄCKE, Skåne, 1800-talets första hälft, 210 x 127 cm.

Stiliserad dekor i brunt, grönt, gult, rött och blått. Två hopsydda våder.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Ziegler design, 158 x 102 cm.

Gulbeige med mönster i ljust rosa och ljust grönt.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 285x200 cm.

MATTA, Kelim, ca 285x200 cm.

Geometriskt mönster i naturfärger.

Aktuellt bud4 950 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 300x240 cm.

MATTA, Kelim, ca 300x240 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, 305 x 85 cm.

Rosa fält med blomsterdekor. Beige huvudbård.

Aktuellt bud1 905 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, 300 x 203 cm.

MATTA, Täbris, 300 x 203 cm.

Rött mittfält med palmettmönster. Ljus huvudbård med palmetter.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, ett par, design Jukka Rintala, Friitala, 1900-talets slut.

Svart skinn och förkrommad stomme. Ihopfällbara.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
200 EUR
BYRÅ, England 1800-tal.

BYRÅ, England 1800-tal.

Mahognyfanerad. Sex draglådor, varav fem med draghandtag i mässing. Bredd 134 cm, djup 52 cm, höjd 122,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
400 EUR
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Målad. Skuren dekor. Lös stoppad sits. Utdragbar. Längd 190. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud320 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TAKLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.

Mässing och glas. Tre ljuspunkter, glaskupornas höjd ca 23 cm. Total höjd ca 130 cm. Stämpelmärkt Idman.

Aktuellt bud130 EUR
Utropspris
300 EUR
UTDRAGSSOFFA. 1800-tal.

UTDRAGSSOFFA. 1800-tal.

Målad. Svarvade ryggstolpar. Lös, stoppad sits. Sex svarvade ben. Längd 190 cm. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR olja på duk, monogramsignerad AS?, tidigt 1900-tal.

Sommarlandskap med hus. 66 x 76cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1960.

Målad. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd ca 37 cm.

Aktuellt bud2 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 8 st, "Vapensmeden".

Lackerade. Genombruten rygg, kopplade ben. Lös klädd sits. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Gustaviansk stil, "Gripsholmsmodell", 2000-tal.

Stomme av bonat lövträ. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Olika klädsel. Sitthöjd ca 45 cm

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18K guld.

RINGAR, 2 st, 18K guld.

K Rabber, Stockholm, 1947. Storlek 17/53,5 och 17,25/54. Båda med inskriptioner. Totalvikt ca 6,5 g.

Aktuellt bud1 302 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda.

Figurkomposition. Kvadratisk - resp rund konande form. 21,5 x 22 cm. Skål: Diameter 20,5 cm, Höjd 12 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INKÖPSTAVLA, 1900-talets mitt.

"Glöm ej Köpa hem". Lackerad plåt. Inköpstavla för olika husgeråd med vikbara pilar. Längd 35,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
RING med briljantslipade diamanter.

Den centrala diamant, 0,36 ct, enligt gravyr, kvalitet I-J/VS. De små diamanter, totalt 0,52 ct, enligt gravyr. Stämplad 'JJ', platina. Storlek 16,75/53. Totalvikt ca 7,1 g.

Aktuellt bud6 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
SKEPPSKLOCKA OCH BAROMETER, Schatz, Västtyskland, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Diameter 7,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE VODDER, fåtölj och fotpall, "FD164", France & Son, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stomme i teak. Justerbar sits med läderklädsel. Brickmärkt.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, karmstolar, 6 st, "Sjuan" för Fritz Hansen, Danmark, 1970.

Fast stoppad klädsel på förkromade metallben. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, "Noe", Louis Vuitton.

VÄSKA, "Noe", Louis Vuitton.

Axelremsväska. Monogram canvas i påsmodell med bruna skinndetaljer. Reglerbar axelrem. Knappar märkta "LOUIS VUITTON". Fodrad med brun canvas. Stämpelmärkt "LOUIS VUITTON". Ca 27x18x24 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, 4 st väggljusstakar, "Pendeln", Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, glas, Riihimäki, Finland, för Olympiska spelen i Helsingfors 1940.

Gröntonat glas. Slipad dekor föreställande löpare, spjutkastare, brottare samt de olympiska ringarna och text Helsinki 1940. Diameter 15 cm, höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RINGAR, 2 st med fasettslipade granat samt bergkristall.

Ring med granat, Stockholm, 1954, 18K guld. Storlek 14,25/45. Ring med bergkristall, skenan stämplad Harry Hermansson, 1947, 23K guld. Storlek 16,5/52. Totalvikt ca 12,9 g.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL WALLENBERG, skulptur av brons. Signerad.

Kvinna hållande får i famnen. Signerad och otydlig daterad 1938 och med gjutarstämplar för Herman Bergmans konstgjuteri. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, s k Windsor-modell, 1900-talets andra hälft.

Målat trä. Spjälad rygg. Kopplade ben. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1960-tal.

Stomme i mässing. Skärm delvis klädd i gul frans av siden. Etikettmärkt. Höjd ca 140 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE BRANZELL, Orrefors, skulptur av kristall. 1900-talets slut/ 2000-tal.

Diamantbollen. Klotformad med slipad dekor. Signerad Orrefors AB 4525-12. Höjd ca 16,5 cm.

Aktuellt bud1 910 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början. Height ca 100 cm.

Patinerad metallstomme behängd med olikslipade prismor. Med tre elektriska ljuskällor. Diameter ca 39 cm.

Aktuellt bud5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 30,5 mm,

OMEGA, armbandsur, 30,5 mm,

stål (staybrite), manuell, plexiglas, läderband, ca 1940. Caliber 26.5 SOB T2, Serienr 8430907, Boettnr 8663

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampor, ett par, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Rund fot. Skärmar klädda med l´vita fransar. Stämpelmärkta. Höjd 125 cm.

Aktuellt bud13 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
KRANAR, 2 st, brons, omkring sekelskiftet 1900.

Större modell. Längd 26 cm.

Aktuellt bud651 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, Edsbyverken 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Lös stoppad sits. Längd 160 cm. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Ovanliggande marmorskiva samt med detaljer av mässing. Längd 55, djup 33,5, höjd 74 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 8 stycken ljusstakar, "Festivo", glas, Iittala.

Gjutet klarglas. 6 st signerade TS. Höjd 8-25 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda, upplaga om 1000.

Båt. Längd 25 cm. På träställ.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI, 1700-talets slut Frankrike. Thomaá a Paris.

Förgylld brons och marmor. Nyckel och pendel medföljer. H 38 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad Kristian Krokfors och daterad 95 à tergo.

Komposition med tält. 100 x 100 cm.

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PARTI YXOR, 10 st, sten och flinta, troligen stenåldern.

En flinta samt 9 i sten, varav två med senare skaft, längd ca 9-15 cm exkl skaft.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄRBRÄDA, Italien. Inköpt på Firma Svenskt Tenn. 1900-talets andra hälft.

Mahogny samt med detaljer av metall. I form av fisk. Längd ca 91 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARMBAND, fiskebenlänk.

ARMBAND, fiskebenlänk.

14K guld, stämplad 'MIDAS'. Längd ca 21 cm. Totalvikt ca 4,6 g.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 200 SEK
MATTA, old, orientalisk, ca 203 x 146 cm.

Kamelhårsfärgad botten med blommande träd, fåglar och andra djur. Röd huvudbård med blommor och fåglar.

Aktuellt bud4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 5 st, Duba, Danmark, 1900-talets mitt.

Sits och rygg av formpressat, skiktlimmat trä. Teakfaner. Benställning av lackat stålrör. Stapelbara. Vissa stämpelmärkta. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICKSERVIS , silver, "Empire", Axel Bergman Stockholm. Total vikt ca 4900 gram inkl knivblad. År 1900.

6 st matskedar, längd ca 21,5 cm 1 sil, längd ca 19 cm 19 st matgafflar, längd ca 21 cm 12 st matknivar, längd ca 21,5 cm 25 st större knivar, längd ca 26 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HUBLOT, Big Bang, All Chocolate, armbandsur, 44 mm,

brun keramik/titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, cert, januari 2013, box, ytterkartong. Caliber HUB 4100 (ETA 7750), Serienr 740788, Referensnr 301.CC.3190.RC, Boettnr 301, Limiterad och numrerad (Nr 380/500)

Aktuellt bud40 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, ca 330 x 245 cm.

Benvit botten med blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med växtranka.

Aktuellt bud19 300 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ROPARE / MEGAFON, för sjöbruk, 1900-talets början.

Förnicklad metall. Höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK