Onlineny1010
TAKLAMPOR, 3 st, 1900-talets första hälft. Höjd ca 31 cm.

Stomme av mässing. Två ljuspunkter vardera. Längd ca 38 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS AV FÖRGYLLT SILVER, 60 delar, CG Hallberg i Stockholm 1957-1961. Total vikt ca 3950 gram.

12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar. Samtliga skaft med graverat AB. Längd 18-24 cm. Med originaletuier.

Aktuellt bud16 201 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SALSKÅP, allmoge, daterat 1801.

Ådringsmålat samt med rik dekor. Daterat Anno 1801. Över- och underskåp med hyllinredning. Bredd 119, djup 50, höjd 200 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Anatolien, ca 60 x 40 cm.

Polykroma.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, gouache. Signerad Hossein Rohani. 1900-talets mitt.

Palatsscen. Ca 36x29 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CRONQVIST, färglitografi, signerad och numrerad 2/10.

Ur mappen " "August Strindberg, Ett Drömspel". Tryckt av Atelier Clot, Paris, utgiven av Edourd Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo. Ca 73x52 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEBASTIAN BLANCK, olja på duk, signerad och daterad 2003 a tergo.

"Hot Golden Shower". 183 x 106.5 cm.

Aktuellt bud6 200 SEK
Utropspris
30 000 SEK
RING med trappslipad ametist och briljantslipade diamanter.

Ametist ca 0,69 ct. Diamanter, totalt ca 0,40 ct. Mats Eskils, Stockholm, 18K vitguld. Storlek 16,25/51. Totalvikt ca 4,6 g.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 200 SEK
FÅTÖLJ samt BORD, "Garden egg" Peter Ghyczy, Reuter Products, formgiven 1968.

Glasfiber samt metall, gullackerade. Lös klädsel i tyg. Sitthöjd ca 31 cm. Bord diameter 79 cm, höjd 44 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLORETTER och VÄRJA, ett par samt två stycken, tidigt 1900-tal.

Värja med rak stukatklinga, rundad parerplåt samt replindat fäste. Floretten med rak fyrkantig klinga, oval parerplåt samt replindat fäste. Båda med längd ca 110 varav klingorna ca 87 cm. Paret floretter med replindade fästen. Genombruten parerplåt med emot klingan ett skydd av läder. Rak samt fyrkantig klinga märkt Solingen. Längd ca 106 varav klingan 87, respektive längd ca 90 varav klingan 71 (denna avkapad).

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, "Every neighbor is a customer", offsetlitografi, signerad och numrerad 141/250.

Bladstorlek 60,5 x 84 cm. Oramad

Aktuellt bud6 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad a tergo.

Utan titel. 196 x 196 cm.

Aktuellt bud20 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBYRÅ, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Tre lådor varav den övre med nedfällbar front och bakomliggande skrivinredning. Beslag av mässing. Fotavslutningar i form av tassar. Bredd 94. Djup 48. Höjd 104 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GERD BOGELUND, vas av stengods, Royal Copenhagen, Danmark 1960-tal.

Dekor av rutnät. Glaserad i gröna och bruna nyanser. Stämplad med böljemärket Royal Copenhagen Denmark gb och 21569. Höjd ca 28,5, diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
IVAR MORSING, olja på duk, stämpelsignerad.

Figur i landskap. 95 x 100 cm. Oramad.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, "Chouchin", Foscarini, Italien.

Olivfärgat glas. Höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELIAS MUUKKA, olja på duk, signerad och daterad 1928.

Ålandskap. 39 x 49 cm.

Aktuellt bud530 EUR
Utropspris
800 EUR
KISTA, allmoge, 1800-tal.

KISTA, allmoge, 1800-tal.

Järnbeslag, i kortsidorna bärhandtag, invändigt låda med lock. Bredd 70 cm, djup 50 cm, höjd 40 cm.

Aktuellt bud320 EUR
Utropspris
150 EUR
FÅTÖLJ, gustaviansk stil, 1900-talets slut.

Stomme i delvis vitlaserat trä. Fast tygklädsel och plymå. Sitthöjd ca 45 cm, bredd 69 cm, totalhöjd 88 cm.

Aktuellt bud90 EUR
Utropspris
150 EUR
SNUSDOSA, 18 k guld och sköldpadda skal, 1800-talets början.

Storlek 6,5x9 cm, höjd 1,9 cm.

Aktuellt bud190 EUR
Utropspris
300 EUR
KIMMO PYYKKÖ, brons, signerad och daterad.

Figur. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud650 EUR
Utropspris
1 000 EUR
FLASKA, glas, 1700-tal.

FLASKA, glas, 1700-tal.

Mörkgrönt glas. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud241 EUR
Utropspris
150 EUR
Mussla-BESTICK 17 st, silver, finska stämplar 1920-30-tal.

6 matskedar, längd 20 cm, 6 kaffeskedar, längd 12 cm, 3 sillgafflar, längd 11,5 cm, 2 serveringsskedar, längd 20-26 cm. Tot vikt 470 g.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
150 EUR
STOLAR, 2 st, CIWL:s restaurantvagn, 1920-1930-tal.

Svarvade ben kopplade med H-kryss, ursprunglig svart läderklädsel på sits och rygg fäst med mässingsnubbar. Sitthöjd 46 cm, bredd 44 cm, totalhöjd 85,5 resp 86,5 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS 3545, signerad Tapio Wirkkala Iittala -53.

Linjeslipat klart glas. Höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud170 EUR
Utropspris
400 EUR
SOPPSLEV, silver, Heilsberg 1800-talets mitt.

Längd 34 cm, vikt 200 g.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
200 EUR
KLOCKSKÅP / ALLMOGEKLOCKSKÅP, 1800-tal.

Inbyggd urtavla och hyllinredning i sidoskåpen. Bredd 113 cm, höjd 170 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
200 EUR
STOLAR, 4 st, regency-stil, 1800-talets mitt.

Löstagbar sits. Sitthöjd 47 cm, bredd 46 cm, totalhöjd 85 cm.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPA, modell 468010, PSO Pohjoismainen Sähkö Oy, 1900-talets mitt.

Vitmålad metallskärm med genombruten dekor, reflektor i tunt plast. Diameter 45 cm. Den andra metallskärmen medföljer utan sladd, montering och takkopp, dess plastskärm med hål.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
150 EUR
OMEGA, Speedmaster, Professional, Mark II, armbandsur, chronograph, 41 mm,

stål, manuel, safirglas, ca 1970, Caliber 861, serienr 31005842, boettnr/referensnr 145.014.

Aktuellt bud8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHN KANDELL, hylla, "Pilaster", Källemo AB, Värnamo.

Lackerad. Brännmärk. Bredd 20, djup 23 höjd 205 cm.

Aktuellt bud3 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HALSBAND, glas och metall, enligt uppgifter Kosta Boda, 2000-tal.

Chevronformad, frostat glas och metall. Numrerad '989017'. Längd ca 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med briljantslipad diamant.

Diamant, ca 0,75 ct, kvalitet H-I/VS. 18K vitguld. Storlek 16/50. Totalvikt ca 4,8 g.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med teak. Två skjutbara dörrar. Mittdel med fyra lådor. Bredd 150, djup 43, höjd 74 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KITTEL MED LOCK, koppar, sent 1800-tal.

Hänklar. Diameter 51, höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Bakthiari, ca 332 x 258 cm.

Röd med benvit medaljong och hörnornament.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING med syntetisk, färgväxland blå/lila safir.

14K guld med egyptiska kontrollstämplar. Storlek 17,75/56. Totalvikt ca 4,3 g.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, blandteknik, 1900-tal.

Fartygsporträtt, "SS Valkyrian". 39x60 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,79 ct. Kvalitet ca H-J/VS-SI. En diamant gammalslipad. J Petterssons, Stockholm, 1946, 18K vitguld. Storlek 19,25/60. Totalvikt ca 2,8 g.

Aktuellt bud5 700 SEK
Utropspris
6 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Balusterformat matt oplaglas, montering av metall. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok. Lösa plymåer i rygg och sits. Lös nackkudde. Sitthöjd ca 35 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KENNETH BERGENBLADH, fåtölj/skrivbordsstol, DUX, 1900-talets andra hälft.

Benställning av metall. Höj- och sänkbar. Snurrbar. Lös plymå i rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkt med etikett. Sitthöjd ca 55 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANAPÉ, 1800-talets slut.

KANAPÉ, 1800-talets slut.

Stoppad och klädd i lejongul textil. Knapphäftad rygg. Svarvade träben. Längd 190 cm, sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, sent 1800-tal.

SKRIVBORD, sent 1800-tal.

Målat. Tre lådor. Svarvade ben. Längd 110, bredd 63, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Scan lamps, 2000-tal.

Stomme av kromad metall. Cylindrisk skärm av plast. Höjd 156 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORG, silver, Österrike-Ungern, tidigt 1900-tal.

Oval, genombruten korg med rörlig hänkel. Oidentifierad mästarstämpel HS. Längd 22,5 cm. Vikt 305 gram.

Aktuellt bud1 209 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.

stomme av betsad bok. Skiva fanerad med teak. En låda i sarg samt ett hyllplan. Bredd 48, djup 31, höjd 52 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mahogny. Fast stoppad rygg. Lösa plymåer i sits. Sitthöjd 45 cm. Längd 193 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING med cabochonslipad ametist.

Ametist ca 4,74 ct. Guldvaruhuset, Stockholm, 1954, 18K guld. Storlek 16,75/52,5. Totalvikt ca 5,1 g.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSOLHYLLOR, två stycken, Sverige, 1920 / 30-tal.

Målade och bronserade. Bredd ca 50, djup ca 37, höjd ca 64 cm

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, Jugend, omkring år 1900.

Målad. Fem lådor med mässingsbeslag vid fronten. Bredd ca 117, djup ca 63,5, höjd ca 79 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAB, vas, silver, Stockholm, 1942.

Konformad. Höjd ca 16 cm, vikt ca 256 g

Aktuellt bud722 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KISTA, allmoge, Hälsingland, bär datum 1825.

Målad dekor samt med målade initialer samt datum 1825. Gångjärnsförsett lock. Längd ca 71, bredd ca 51, höjd ca 26,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKIVSKÅP, omkring 1900-talets mitt,

Fanerad med ek. Raka sidor med fyra utdragslådor, invändigt inredning med lösa mappar. Rest av etikett. Bredd ca 47,5, djup ca 68,5, höjd ca 145 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSOLUR, Boulle-stil, 1800-talets slut.

Sköldpadd, mässing och förgylld brons. Emaljerade siffror samt emaljerad plakett signerad Thuret a Paris. Lös konsol. Nycklar och pendel medföljer. Bredd 50, djup 23, höjd ca 104 cm (inklusive konsol). Nyckel finns.

Aktuellt bud28 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJ, Carl Malmsten, 1900-talets mitt.

Stoppad fast klädsel, i ryggen djuphäftad. Nackkudde. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. Rund fot, reliefdekor av bladstav och meanderbård. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, The Rug Company, i relief ca 307 x 213 cm.

Aktuellt bud9 800 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, orientalisk, ca 290 x 200 cm.

Mörkröd botten med tre rader av stora mörkblå gülligöls och underornament.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mahogny. Rund form med nedåt avsmalnande ben. Metallskodda avslut. Diameter 110, fyra iläggskivor med sarg, 3 st med bredd 50, en 14, två utan sarg och fanér, bredd 59,5 cm, höjd 75 cm.

Aktuellt bud5 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
POTTSKÅP, 1800-talets början.

POTTSKÅP, 1800-talets början.

Målat. Rak form med nedåt avsmalnande ben, sarg kring skivan. Dörrpar, nedtill låda. Bredd 60, djup 40, höjd 80 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARMRING med briljantslipade diamanter, totalt ca 0,65 ct.

Tillverkad i Thailand enligt gravyr. Kvalitet ca H-I/SI-I. Mått ca 60 x 50 mm, bredd på skena ca 2 mm. 14K guld. Vikt 8,5 gr.

Aktuellt bud4 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt ca 1,50 ct.

Kvalitet ca H-I/SI. Längd 18 cm, bredd 3 mm. 14K guld. Vikt 8,8 gr.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
GOLVLAMPA, Hans Bergström Atelje Lyktan, 1940-tal.

Stomme av mässing och läder, modellnr 568. Stämpelmärkt., höjd ca 136 cm.

Aktuellt bud2 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON OCH WILHELM KÅGE, figurin och vas, stengods, Gustavsberg 1950-/60-tal.

Figurinen "Dora", målad och delvis glaserad stengodslera. Signerad. Höjd 26,5 cm. Vasen med handmålad dekor av blommor (dekoren efter förlaga av Stig Lindberg). Stämplad och signerad med bl a årsbokstav Y för 1954. Höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANTONIO CITTERIO, stolar, 10 st, "Minni" för Halifax, sent 1900/2000-tal.

Sits och rygg av perforerad plast. Ben av bok. Stapelbara. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, ett par, 1960/70-tal.

Mahogny i skiva. Längd 60. Bredd 40. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Tyskland/Österrike, omkring 1900.

Grönt glas med guldkanter. Rik polykrom, emaljdekor med blommor och akantusslingor samt Nürnbergs krönta vapenskölj. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud301 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKBORD, "Barockbrickan", plast, sannolikt Spisani, Italien.

Konturerad bricka av blå plast. 69 x 54 cm. Löst, hopfällbart ställ av plexiglas och gulmetall. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, lergods, Bitossi för Bergboms, Italien, 1960-tal.

Metallicglasyr och reliefdekor. Signerad och etikettmärkt. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Möllers fabrik, Eskilstuna.

Teak, detalj av mässingsfärgat metall, total höjd, exklusive skärm ca 134-140 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, kandelabrar, ett par, tenn. Ystad Metall, märkt CEB.

Höjd 18 cm. Längd 24 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BO KLEVERT, kandelaber av sterlingsilver, Stockholm 1988. Vikt ca 353 gram.

Med fyra ljuspipor och manschetter. Höjd ca 11, diameter 29,5 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGEMAR THGILLMARK, fåtöljer, ett par, "Läckö", OPE, 1900-talets andra hälft.

Bok. Lösa djuphäftade dunplymåer, klädda med skinn. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÄNGE i form av ringar, med briljantslipade diamanter, totalt ca 1,25 ct samt dubbel kedja.

Kvalitet ca H-I/SI-I. Ringarna är avtagbara och kan bäras separat. Den större ringen med yttermått 33 mm. Den mindre ringen med yttermått 16 mm. Höjd på hänge med båda ringarna 40 mm. Längd på kedja 40 cm. 14K guld samt vitguld. Vikt 11 gr.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
FORNASETTI, tallrikar, 6 st, porslin, "Floralia", Milano, Italien, 1900-talets mitt.

Tryckt och handkollorerad dekor av landskap med överliggande blommor. Stämplade och numrerade 1-6. Diameter 25,5 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IB KOFOD LARSEN, fotpallar, ett par, "Siesta", OPE-Möbler, 1960-tal.

Teak samt sits med skinnklädsel, höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSLYKTOR, 8 st, glas, Orrefors, Sverige.

Höjd 8 - 15 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, koppar, jugend, tidigt 1900-tal.

Så kallad Stomme av hamrad koppar med dekor av björklöv och björkhängen. Skärm av marmorerat glas. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING med smaragd- diamanter samt prinsesslipade diamanter. Totalt ca 1,15 ct.

Kvalitet ca G-H/VS-SI. Storlek 16,50/52. 14K vitguld. Vikt 5 gr.

Aktuellt bud8 700 SEK
Utropspris
14 000 SEK
HÄNGE i form av ett kors med briljantslipade diamanter, totalt ca 0,50 ct.

Kvalitet ca G-H/SI. Graverad DDB India. Höjd 18 mm, bredd 14 mm, djup 4 mm. 14K vitguld. Vikt 2,9 gr.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Charlotta", Gustavsberg, ur serien ABC-flickor.

Läsande flicka. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, EAE, 1900-talets mitt.

Stomme av mässingsfärgad metall. Två ställbara armar med dubbla skärmar av glas. Delvis skinnlindat ben. Rund, lackad fot. Stämpelmärkt. Höjd ca 145 cm.

Aktuellt bud501 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa, "Knubblingen", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Lackad metall samt skärm av plast, höjd 57 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRÄKTSPÄNNEN två stycken,  Östeuropa 1800-talets slut.

Troligen förgyllt silver samt glas och sten, diameter ca 11,5-13 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA Nain old ca 302 x 201 cm.

Ljus botten övermönstrad med stiliserade blommor i polykroma färger, beige huvudbård med blomslinga.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD,  litografi, numrerad  136/200 samt signerad.

Bladstrl 75x55 cm.

Aktuellt bud1 510 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, rokokostil, 1800-tal.

Gråmålat. Diameter 140, höjd ca 80 cm. 3 iläggsskivor medföljer à 60 cm. Total längd 320 cm.

Aktuellt bud12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSUPPSATS, porslin, otydlig märkning sent 1800-tal.

Putto med tre skålar, dekor av rosor och blad, höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL HAPKE, akvarell, signerad och daterad 1911.

Landskap med stuga. 47 x 33 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRÓ, träsnitt ur Miro Graveur II.

Komposition, bildyta 32 x 25 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets  mitt.

BOKHYLLA, 1900-talets mitt.

Teak, lös överdel med flyttbara hyllplan, nedtill skåp med skjutdörrar, längd 90, bredd 45, höjd 170 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ZENITH, EFAP, "Tre Kronor", panelur.

Diameter 14,5 cm.

Aktuellt bud2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSUPPSATSER, 2 st porslin en märkt Scheibe Alsbach, 1900-talets första hälft.

Höjd 19-29,5 cm, längd 21-28 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, möjligen Shahreza, 260 x 163 cm.

Blått fält med figural dekor. Beige huvudbård med djur och växter.

Aktuellt bud803 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Shashavan soumak, ca 290 x 206 cm.

Beige fält med stiliserat djurmönster samt tre kopplade medaljonger. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, 307 x 201 cm.

MATTA, Nain, 307 x 201 cm.

Ljust fält.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
11 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 205 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
11 000 SEK
MATTA, rölakan, Ingegerd Silow, signerad IS, 1900-talets tredje kvartal, 231 x 168 cm.

Bruna, gula och orange toner. Stiliserat mönster.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK