MATTA, semiantik Kaukas, ca 214 x 125 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Rya, ca 188 x 129 cm.

MATTA, Rya, ca 188 x 129 cm.

1940-1950-tal. Stiliserat mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, Gemla, 1900-talets andra hälft.

Svart målade. Höjd 83 cm. Sitthöjd 38

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LASSE MARTTINEN, serigrafi, signerad och daterad 1987, numrerad 350/E.A. 17.

Komposition med elefant, bildstorlek 84 x 84 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
DOSOR, 2 st, silver, tot vikt: 72 gram.

Erik Söderholm, 1827 - 1880, Härnösand. Bredd 6 cm. Längd 10 cm. Den mindre luktdosan, 1800-tal, Danmark. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING, vitguld med en safir ca 2.81 ct och briljanter i karmosé, samt fyra briljanter på var sida vid skenan.

Stämplad CGH, Stockholm, övriga stämplar borta. Diamanter totalt ca 1.24 ct. Storlek 17.5/55. Totalvikt ca 8 gram.

Aktuellt bud 9 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, örclips, "Triangulum", Lapponia, Finland 1972.

Sterlingsilver. Vikt 9 gram. Diameter ca 2 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKE ARSTRÖM, bestick 100 delar, "Thebe", Gense, Sverige 1950-60.

12 matgafflar 12 matknivar 12 dessertgafflar 12 dessertknivar 12 större dessertskedar 12 soppskedar 6 fruktknivar 8 mindre smörknivar 2 större smörknivar 2 trancherbestick soppslev osthyvel tårtspade såssked uppläggningsgaffel 3 sillgafflar mindre uppläggningsgaffel liten spade

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJOL, Chanel, fransk storlek 36.

Svart plisserad kjol av ull. Märkt med etikett "Chanel Boutique". Midjemått ca 66 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL renässansstil, 1800-talet andra hälft.

Mahogny. Rak form med skuret krön av putti och maskaron, dekor av urnor, flankerande kolonner. Bredd 79, höjd 286 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DRÄKTSILVER, 7 delar, 1900-talets andra hälft.

Krucifix. Brosch med infattat mynt. Två par knappar. Hänge med infattat mynt. Hänge. Nyckel.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch samt ring, sterlingsilver. Lapponia 1971.

Ringstorlek 14,75/46. Totalvikt ca 41 gram.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLE LYNGGAARD, ring med 26 briljantslipade diamanter totalt 0.42 ct, "Forever Love".

18K guld. Storlek 16,75/53. Vikt 4,9 gram.

Aktuellt bud 7 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GARDINER med kappa, ett par, "Mexeikana", Louise Foghstedt.

NK:s textilkammare. 130 x 175 cm. Kappa 8,5 m.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OMEGA, armbandsur, 22 mm.

OMEGA, armbandsur, 22 mm.

guld på stål, manuell, plexiglas, originalband och spänne, gravyr, ca 1956, Caliber 252, Serienr 15802502, Boettnr 2925-4 SC / 2927,

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, stolar, fyra stycken, Sengustavianska, Sverige, 1800-talets början.

Så kallad "Leksandmodell". Genombrutna ryggar med vertikala spjälor. Stoppade sitsar. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARTIER, 'Trinity', örhängen, ett par.

18K guld i tre färger. Stämplade Cartier, GT 6980. Clipssystem med stift. Längd 18 mm. Vikt ca 10 gram. Originalask. Certfikat. Kvitto från Bolins medföljer.

Aktuellt bud 12 625 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, 1700/1800-tal.

Tre lådor med beslag i mässing. Längd 110 cm. Bredd 50 cm. Höjd 98 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Herman Brouer, SKED, silver, Trondheim, Norge, 1647.

Skaftet delvis bladhölstrat, dekorerat med vågband och sköldformad avslutning. (Herman Brouer verksam i Trondheim 1686-1703). Längd 16 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Benställning av valnöt. Skiva av tonat glas. Längd 135, bredd 95, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 14 st snarlika, senbarockstil, 1900-tal.

Stomme av furu och lövträ. Två målade. Genombruten rygg med balusterbricka. Fast stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 8 st, "Deva", av Studio 28, Bross.

Stomme av metall, helt klädd i läder. Sitthöjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin. Berlin, 1800-tal.

Målad dekor av blommor, längd ca 44,7 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, "Galaktiska toppar" Collier, silver, Lapponia, Finland 1970.

Med en vågformiga ytan. Total längd ca 43 cm. Totalvikt ca 77 gram.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOSA & SERVETTRING, Ryssland, 1800-tal. Tot vikt 146 gram.

Höjd 3,5 cm. Samt längd 8 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, "Ceres". Lapponia Finland 1971.

Sterlingsilver. Längd 18 cm. Vikt 39 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS ICART, färgetsning, Clipped Wings, signerad.

Numrerad 96. Ovalens mått 39x28,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, keramik, Italien, 1970/80-tal.

Svart panter. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KANDELABER samt TAKKRONA, allmogestil, s.k Tuppstake, 1900-tal.

Takkrona för fyra ljus med tre förlängningsstavar, höjd minst 35 cm. Kandelaber höjd 54 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, Chanel.

VÄSKA, Chanel.

Svart quiltad lammskinn med detaljer i guldfärgad metall. Fodrad med burgundifärgat skinn, ett fack med dragkedja invändigt. Märkt CHANEL, Paris. Ca 25x18x5 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KÄTHE KOLLWITZ, efter, ljustryck efter träkolsteckning, utgiven 1920, signatur och datering tryckt.

Självporträtt med slutna ögon. 33 x 37 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, 1900-talets andra hälft.

Kolonnformad på rund fot. Med skärmar. Höjd utan skärmar ca 59 cm, skärmens diameter ca 42 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, modell AP 6692, Itsu, 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Skärmens diameter 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, glas, Simon Gate, Orrefors omkring 1930.

Pressglas. Grön glasmassa med dekor av kvadrater i relief. Pressad signering i botten Orrefors GP 14. Höjd ca 17, diameter upptill 19 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSPORTRÄTT, ett par, 1800-tal, signerade M Alexander fecit.

Vardera I. 40 x 58 cm. Samtida ramar.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad E. Stoff och daterad 1864.

Sittande kvinna. 20 x 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, brons, art déco, 1930-tal.

Dekor av pärlbård. Rund fot. Höjd ca 73 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, Oscariansk, omkring år 1900.

Prismor och ljusarmar av glas med glasklädd stam av metall. Slipad dekor. Tolv ljuspunkter. Diameter ca 77, höjd ca 105 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS ROBERTSON, gelatinsilverfotografi (5) med stämplar a tergo. 1920/30-tal. Vintage. Pressbilder.

Fem bilder föreställande boxarna Emil Schulz, Franz Diener, Walter Neusel samt två okända vid namn Konrad och Albert. Alla bilder med stämplar från Atelier Roberson Berlin eller Atelier Baruch a tergo. Samtliga bilder tagna vid sekelskiftet 1920/30. Ca 17,5 x 23,5 cm. Oramade.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROGER RISBERG, färglitografi, signerad RR och numrerad Pt [Provtryck] med blyerts.

"Ingemar Johansson Göteborg". Bladstorlek cirka 59,5 x 44 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVGENY MIKHNOV-VOITENKO, blandteknik, signerad och daterad -79.

Komposition, 17,5x61 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
EEMU MYNTTI, blandteknik, signerad och daterad -22.

Landskap, 32,5x31 cm.

Aktuellt bud 321 EUR
Utropspris
200 EUR
Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.

Oval på låg fotring. Runt livet graverad bandekor. Vågrätt handtag med dekor av änglamaskaron i kartusch, volutformad knopp. Längd 16 cm, vikt 118 gram.

Aktuellt bud 8 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Melchior Faust, sockerskål, silver, Göteborg 1786, gustaviansk.

Rund, urnformad på fot, slät med pärlstav och stansad brodyr, vinkelböjda hänklar. Höjd 19 cm, vikt 505 gram.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, Olja på duk, signerad.

Mansfigur. Duk 55 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
40 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, STEKBESTICK, 5 delar, "Finnpoint" tillverkare Hackman/ Sorsakoski, 1960-tal.

Rostfritt stål och plast. 3 knivar, 27,5 cm och 34,5 cm, stekgaffel, 27 cm, stekspade, 29,5 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
HALSSMYCKE, 14K guld. Italien, Finska importstämplar.

Bredd 7-18 mm. Längd 44 cm. Vikt ca 27 g.

Aktuellt bud 520 EUR
Utropspris
650 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Jotos", 14K guld. Lapponia 1973.

Längd 19,5 cm. Vikt ca 20 g.

Aktuellt bud 470 EUR
Utropspris
600 EUR
BRUNO MATHSSON, vilstol, "Pernilla", Dux.

Stommen i laminerat trä. Tygklädsel med knappar. Bär tillverkarens stämpel. Längd ca 180 cm.

Aktuellt bud 450 EUR
Utropspris
650 EUR
DIAMANT, briljantslipad, 0,84 ct.

HRD intyg: 0,84 ct H / VS2.

Aktuellt bud 1 601 EUR
Utropspris
2 200 EUR
RING, 14K guld.

RING, 14K guld.

Myntets diameter 11 mm. Storlek 19,5. Vikt ca 5,5 g.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
250 EUR
SKRIVBORD, tidigt 1900-tal.

SKRIVBORD, tidigt 1900-tal.

Njurformad. Betsat trä med mässingbeslag. Nio lådor, två utdragbara skivor. Längd 140 cm, djup 65 cm, höjd 78 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
DOCKER, chronographe suisse, armbandsur, 38 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband. Boettnr 321

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
450 EUR
ARMBAND, silver, läder.  Lapponia 1987.

Bredd 15-20 mm. Längd ca 18,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
SOFIA WILKMAN, "FÖNSTER".

SOFIA WILKMAN, "FÖNSTER".

A tergo sign. 2006. Akryl på duk 20x20 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
ÖRHÄNGEN, med 2 briljantslipade diamanter, totalt ca 0.90 ct.

Kvalitet ca G-I/VS. Diamanternas diameter 4,80 mm respektive 4,82 mm. 18K vitguld. Vikt ca 2 g. Stift.

Aktuellt bud 761 EUR
Utropspris
700 EUR
OMEGA, Constellation, armbandsur, 32 mm.

Stål / guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås. Caliber 1441, verknr 255561, boettnr 3961070, 3961080

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
500 EUR
WILHELM KÅGE, SERVISDELAR, 7 st, flintgods, "Aristokrat" Gustavsberg.

Blå och förgylld dekor på grå botten. Fyra tekoppar, tre fat. Gräddsnäcka, mjölkkanna, serveringsfat. Serveringsfatets diameter 24 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSSKIVA, spektrolit, 1900-talets andra hälft.

105x60 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTI MIKKOLA, olja på duk, signerad och daterad 1979.

Vy från Kuusamo. 89x116 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
500 EUR
OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, armbandsur, 43 mm.

stål, stämgaffel, plexiglas, dag (engelska), datum, läderband, originalspänne, box, ca 1976 Caliber 1255, Serienr 38422015, Boettnr 188.0002,

Aktuellt bud 740 EUR
Utropspris
1 200 EUR
VÄINÖ ROUVINEN, etsning, signerad och daterad 1988, numrerad 6/100 T.p.l'a.

"Efter solnedgång", plåtstorlek 16.5 x 13 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
150 EUR
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, ALLEGORISKT MOTIV.

Sign. Sergei Struiyskiy 1825. Olja på pannå 54x43 cm.

Aktuellt bud 940 EUR
Utropspris
1 500 EUR
DOSOR, 2 st, glas och silver, kontrollstämplade av Mikhail Mikhailovich Karpinsky, S:t Petersburg 1831 och 1835.

Slipat glas med stjärnmotiv i botten. Den ena dosan med genombrutet lock i förgyllt silver, stämplat Henze, 1831. Det andra locket stämplat IHR, 1835. Ca 9x7 cm, höjd 3,5 resp 4 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
200 EUR
VÄINÖ ROUVINEN, etsning, signerad och daterad 1988, numrerad 24/100 T.p.l'a.

"Landskap", plåtstorlek 15 x 20 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
SOUVENIRER, 2 st, för Helsingfors olympiska sommarspel år 1940.

Karta-scarf, 40x35 cm, Turun Verkatehdas. Flagga-näsduk, 24x24 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
VÄGGLAMPETTER, ett par, brons, barockstil, 1900-talets början.

För två ljus vardera. Höjd 62 cm, bredd 33 cm.

Aktuellt bud 203 EUR
Utropspris
200 EUR
JURI ILICH REPIN, olja på pannå, signerad och daterad 1951.

Kyrka. 47,5x60 cm.

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
700 EUR
KISTA, allmoge, 1800-talets första hälft.

Trä med järnbeslag. Bredd 88 cm, djup 55 cm, höjd 46 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 68 EUR
Utropspris
150 EUR
FICKUR, 35 mm.

FICKUR, 35 mm.

14K guld, ankargång, plastglas, liten sekundvisare, vikt totalt ca 29 g. Serienr 58852.37

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, SKÅL, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.

Filigranglas. Botten med text "Kansallis-Osake-Pankki". Höjd 14,5 cm, ø 20 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
SALTKAR och PEPPARSTRÖARE, 6 st, Mappin & Webb, SALTSKEDAR, 4 st, Adie Brothers, sterling silver, Birmingham 1922-1923.

På tre fötter, konturerade brätten. Fyra saltkar och två pepparströare. Två kar med lock och blå glasinsatser. Höjd 3 - 7 cm. Förgyllda saltskedar, längd 6 cm. Silvervikt 212 g.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
OMEGA, fickur, 47 mm.

OMEGA, fickur, 47 mm.

Silver, innerboett i silver, ankargång, liten sekundvisare, ca 1923. Serienr 6018617, Boettnr 6770247

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Två dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittendel med fem lådor. Bredd 180. Djup 42. Höjd 80,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, Sen Qingdynasti, 1900-talets början.

Balusterformad. Rik figural dekor i famille rose, ge-glasyr. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JEFF WEBER, karmstolar, 10 st, Caper Chair, Herman Miller, 2000-tal.

Stomme av lackerad metall. På fyra hjul. Rygg och sits av formpressad plast med genombruten dekor. Stapelbara. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICKSTÄLL, plåt, 1900-tal.

BESTICKSTÄLL, plåt, 1900-tal.

Höjd med hänkel 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, färgoffset, signerad med blyerts.

Tje Gates project for Central Park. 62 x62 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BELA DÉRY, Olja på pannå, signerad.

Hamnmotiv. Papp-pannå 56 x 71 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), armbandsur, 36,25 mm,

quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, ca 2000 Caliber 1538, Serienr 56.126.583, Boettnr 196.1522, Länkreferensnr 1502/824

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
HÖRLUR, mässing, 1700-tal.

HÖRLUR, mässing, 1700-tal.

Justerbar. Total längd ca 44 cm.

Aktuellt bud 608 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENBEHÅLLARE, mässing, sent 1700-tal.

Dekor av bladverk. Kran. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARMBAND med briljantslipade diamanter tot ca 1.87 ct, och blå kyaniter tot ca 21,40 ct.

18K vitguld. Ledad länk. Ovala fasettslipade kyaniter med mellanlänk av briljantslipade diamanter i blomformation. Kvalitet ca H/P. Längd ca 17 cm. Total vikt 15 gram

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1700-/1800-tal.

Oval form. På fyra tassfötter. Dekor av facklor och lejonmaskaroner. Insats av zink. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, MATTA, rya, ca 167 x 105,5 cm, signerad SB.

Komponerad på 1940-talet. Polykrom nattstudie med trädliknande formation, stjärnor och blommor. Baksidan med påsydd etikett: Komponerad av Sigvard Bernadotte vid Nils Nessims textilateljeér.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLJELAMPA, mässing, 1700-tal.

OLJELAMPA, mässing, 1700-tal.

Hängande. Lock. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, trä. Kina, tidigt 1900-tal.

Bemålat trä, tre dörrar, med bakomliggande hyllplan. Nedtill två hyllplan, framtill med genombruten dekor. Längd 112, djup 56, höjd 176 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BREITLING, SuperOcean Deep Sea, (3300Feet/1000m), armbandsur, 39 mm.

stål, quartz, safirglas, datum, stållänk, ca 1985, extra länkbitar. Caliber ETA 955.112, Referensnr 81190

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CIRKELMÅTT, trä, 1700-tal.

CIRKELMÅTT, trä, 1700-tal.

Längd 79 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PLAFONDLAMPA, 1920-tal.

PLAFONDLAMPA, 1920-tal.

Stomme av metall, stiliserad dekor. Fem ljuspunkter. Kupa av råglas med slipad och etsad dekor. Diameter 59, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALFRED WILLIAM PARSONS, Olja på duk, signerad.

Havsvik. Duk 30 x 51 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSKÅP, 1800-talets mitt.

BOKSKÅP, 1800-talets mitt.

Tudelat. Fanerat med björk. Överdel med dörrpar och bakomliggande dörrar. Underdel med fyra lådor. Bredd 115. Djup 53,5. Höjd 237 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, alabaster, tidigt 1900-tal.

Rund fot, skaft med vriden dekor. En ljuspunkt. Höjd ca 189 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, SOFFA, modell 678, Firma Svenskt Tenn.

Fasetterade ben. Tresitsig soffa med stoppade lösa sittplymåer. Klädd med tyget ”Anakreon”, ritat av Josef Frank. Sitthöjd ca 45 cm. Längd 175 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Fast stoppad rygg och sits. Svängda ben. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJELL BLOMBERG, vas av glas, Gullaskruf 1960-tal.

Dekor på ytan i form av kvadrater i grönt och gult mot vit fond. Signerad K B Gullaskruf. Höjd ca 12,5, diameter 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1975, Ravenna.

Oval med svängda kortsidor. Låg fotklack. Dekor av kvadrater av olika storlekar i blått mot orange fond. Signerad ORREFORS Ravenna 6390 Sven Palmqvist. Även etikettmärkt. Höjd ca 6,5, längd ca 13,2 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL, empirestil, 1900-talets början.

Fanerad med mahogny. Skiva i sten. Höjd 103 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK