HÄNGE, med gammalslipad diamant ca 1.10 ct samt små briljantslipade diamanter totalt ca 0.16 ct.

8K vitguld. Gammalslipad diamant ca J-K/SI-I. Hänge med höjd ca 1,5 cm. Vikt 1,5 gram.

Aktuellt bud14 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOFFBORD, 1960-tal.

SOFFBORD, 1960-tal.

Underrede i jakaranda med skiva i glas. Längd 135 cm, bredd 90 cm, höjd 47 cm.

Aktuellt bud3 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YRJÖ SAARINEN, akvarell, signerad och daterad 1943.

Nakenmodell. 48x31 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
800 EUR
HALSSMYCKE, opal, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.

Diamanter H / VS-SI ca 0.30 ct totalt. Lås 20 x 17 mm, kedens längd 45 cm. Vikt totalt ca 70 g.

Aktuellt bud500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och
märkt epreuve d'artiste.

ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och märkt epreuve d'artiste.

Ur serien ”Album St. Gallen” 1965. 46x65 cm.

Aktuellt bud164 EUR
Utropspris
400 EUR
ARMBAND, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1965.

Bredd 21 mm. Längd 18 cm, säkerhetsked. Vikt ca 35 g.

Aktuellt bud570 EUR
Utropspris
900 EUR
BOKSKÅP, Ryssland 1800-talets slut.

Dubbla glasade dörrar med bakomliggande hyllinredning. I mittdelen två draglådor med mässingsbeslag. Nertill två skåp med hyllor och förvaring. Bredd 137 cm, djup 53 cm, höjd 214 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud500 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ARMBAND, fasettslipad safir, briljantslipade diamanter, 14K vitguld.

Droppslipad safir ca 0,35 ct. Diamanter K-L / I totalt ca 0,25 ct. Längd 18 cm. Vikt ca 10 g.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
400 EUR
CORUM, Coin watch, armbandsur, 35 mm.

10 dollar mynt, 22K och 18K guld, manuell, safirglas, original läderrem och spänne, diamanter totalt ca 1,20 ct, numrerad 19/175

Aktuellt bud2 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
HARALD SMEDBERG, olja på duk, uppfodrad på pannå, signerad och daterad 1943.

Kyrkogård. 35 x 25 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
FAT, metall, Sydamerika 1800-tal.

Diameter 31 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
RING, opal triplet, åttkantslipade diamanter, 18K vitguld.

Opal 14 x 10 mm. Diamanter totalt ca 0,50 ct. storlek 17,75. Vikt ca 16 g.

Aktuellt bud420 EUR
Utropspris
600 EUR
GOLVLAMPA. Design Tommaso Cimini,  Lumina Elle , Italien.

Höjd 178 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, mörk sten. Okänd tillverkning, 1900-tal.

Längd 36 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOTTFRID OLSSON, olja på duk, signerad och daterad -34.

Sydländskt gatumotiv. 50x40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMIL OLSSON, olja på duk, signerad à tergo daterad 1946.

"På badstranden". 40x47 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTAL, sengustaviansk, 1800-talets början.

Marmorerad. Längd 52 cm. Bredd 53 cm. Höjd 102 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DJUP TALLRIK, porslin, "Flora Danica", modellnr 20/3557, Royal Copenhagen (1893-1900).

"Ranunculus glacialis L". Isranunkel. Rund med vågig genombruten kant. Förgylld och polykrom målad dekor. Diam 24 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARKIVSKÅP, "Kågéns", 1900-talets mitt.

Fanerad i ek. Front med jalusi. Bakomliggande hyllplan. Längd 106 cm. Djup 42 cm. Höjd 96 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG WERNHEDEN, olja på duk, signerad. 1950/60-tal.

Komposition. 113x60 cm.

Aktuellt bud1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARSTOLAR, 6 st, Italien 1900-talets slut,

Stomme i kromat stål, syntetiskt läder i sits och rygg. Sitthöjd ca 70 cm, bredd 39 cm.

Aktuellt bud1 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, stengods "Larssons ungar" Gustavsberg 1961.

"Pelle" och "Lotta". Höjd 18-20 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 59/100.

Figurer. 22,5 x 15,5 cm.

Aktuellt bud1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miró Lithographe IV.

komposition, bladstorlek ca 24 x 31,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN OSTVED, akryl och silkscreen på papper. Unique. Signerad och daterad  -07.

Jack Nicholson. Delvis Nightlight, självlysande i mörker. Bladstrl 80x60 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, olja på duk signerad.

Omöjlig figur. T.O. 4, 73 x 92 cm.

Aktuellt bud10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LONGINES, armbandsur, 33,8 mm.

18K guld, automatisk, läderband, box, ca 1974. Caliber 6942, serie nr 52002603, boett nr 4030 3 / 17 043200.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING, 18K guld med briljantslipade diamanter ca 0.63 ct.

Halvallians. Storlek 15,50/49. Vikt ca 4 g. Engelbert, Stockholm. Originaletui.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad.

"Stora Ville tapetserar", 27 x 35 cm.

Aktuellt bud19 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Beige monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Justerbar axelrem. Besalg i silvermetall. Invändigt två fickor varav en med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy". Numrerad. Ca 31 x 20 x 5 cm.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, säng, "T 303, BERLIN 60", firma Karl Mathsson, Värnamo, daterad 1974.

Modellen formgiven 1960. Benställning i bok och botten i björk. Brännmärkt. Längd 202 cm, bredd 109 cm, höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRITA AF KLERCKER, oljemålning, signerad.

"Vattenfallet", 50 x 60 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar ett par "Sjuan" för Fritz Hansen Danmark 1900-talets senare del.

Lackade sitsar, stomme av förkromad metall, märkta undertill i godset.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JULES SCHYL, olja på duk, signerad.

Stilleben med blommor och pumpa, 55 x 50 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

opakt glas med svarta detaljer. Mässing. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SUSAN WEIL, collage, signerad och daterad a tergo 1978.

"Night wash 1978". Bildstrl 132x57 cm.

Aktuellt bud3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK

"Papaver dubium L". Rågvallmo. Rund med vågig genombruten kant. Förgylld och polykrom målad dekor. Diam 24 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YKI NUMMI, taklampa, modell 64-479, Stockmann-Orno, 1960-tal.

Teak samt akryl i beige och vitt. Diameter 55 cm. Höjd ca 36 cm.

Aktuellt bud339 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKLAMPA, modell AO1, Itsu, 1900-talets mitt.

Polerad mässing. Perforerad skärm. Kupans höjd 31 cm, diameter 15 cm. Total höjd ca 95 cm.

Aktuellt bud75 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPOR, ett par, 1960-tal.

TAKLAMPOR, ett par, 1960-tal.

Teak och glödlampor formgivna av Tapio Wirkkala. Bredd 27 cm, total höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud180 EUR
Utropspris
150 EUR
OMEGA, fickur, 49 mm.

OMEGA, fickur, 49 mm.

stål, plexiglas, liten sekundvisare, klockked i silver Antti Rajunen, Lahtis 1962-1983

Aktuellt bud101 EUR
Utropspris
150 EUR
HÄNGEN 2 st, Lapis lazuli och diamanter, kvarts, guld. Ena  A. Tillander, Helsingfors.

Äggens höjd 20 mm.

Aktuellt bud280 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, modell ER 77/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Trearmad. Mässingsstomme med glaskupor. Dekorerad med blad och blommor. Höjd ca 70 cm, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud162 EUR
Utropspris
300 EUR
DORRIT VON FIEANDT, SERVIS, 38 DELAR, keramik, "Hubertus", Pro Arte 1993-1997, Arabia Finland.

Ovala stekfat, 4 st, diameter 36 cm. Pro Arte 1993. Tallrikar, 6 st, diameter 26 cm. Pro Arte 1994. Tallrikar, 6 st, diameter 25 cm. Pro Arte 1997. Tallrikar, 6 st, diameter 21 cm. Pro Arte 1994. Tallrikar, 6 st, diameter 16,5 cm. Pro Arte 1994. Djupa tallrikar, 6 st, diameter 17 cm. Pro Arte 1994. Såsnipa, 2 st, höjd 15 cm. Pro Arte 1994. Terrin, 2 st, höjd 25 cm, diameter 21,5 cm. Pro Arte 1994. I originalförpackningar.

Aktuellt bud2 300 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A110, Valaisinpaja, 1970-tal.

Vitlackerad metall och mässing. Höjd 44 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, TAKLAMPA, "Ägg", Luxus, 1960-tal.

Gul glaskupa. Bär tillverkarens etikett. För en ljuspunkt. Kupans höjd 27 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
HALSSMYCKE, 18K vitguld.

HALSSMYCKE, 18K vitguld.

Kedens bredd 4 mm, längd 43 cm. Vikt ca 52 g.

Aktuellt bud1 100 EUR
Utropspris
1 400 EUR
ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.

Pärlornas diameter 7 mm. Diamanter totalt ca 0,50 ct. Örhängenas höjd 25 mm. Vikt totalt ca 10 g.

Aktuellt bud450 EUR
Utropspris
600 EUR
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Stomme fanerad i teak. Glasskiva med guldfärgad folie. Längd 134 cm. Bredd 84 cm. Höjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SUSAN WEIL, collage, signerad och daterad 1990.

57x58 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, "PRESIDENTEN" av Ingemar Thillmark för OPE, 1960-tal.

Tresits med lösa sitt och ryggplymåer. Klädd i skinn. Underrede i teak. Längd 190 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "PRESIDENT" av Ingemar Thillmark for OPE, 1960-tal.

Underrede i teak. Lösa sitt och ryggplymåer.

Aktuellt bud2 710 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL GOTTFRIED EYBE, olja på duk signerad och daterad 1857.

Porträtt av man - midjebild, 70 x 58 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSBORD, Danmark.

SERVERINGSBORD, Danmark.

Stomme i teak och metall. Runda skivor. Större skiva snurrbar. Diameter 45 cm. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF KOSIK, olja på duk, signerad a tergo.

Komposition i gult, 85 x 84 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Petit Noé", väska.

Axelväska i epi läder. Justerbar axelrem i läder. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad. Ca 30 x 26 x 19 cm. Dustbag.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VERNER PANTON, stolar ett par samt bord, "Wire Cone", Fritz Hansen 1992.

Stomme av förkromad metall, skiva av laminat, diameter 75, hljd 64 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, signerad och daterad -77.

Senapsgul glasyr. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CÉLINE, väska.

CÉLINE, väska.

Ryggsäck i brun monogramcanvas med ljusbruna skinndetaljer. Beslag i gulmetall. Justerbara axelremmar.Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "CELINE PARIS made in Italy" samt numrerad. Ca 30 x 28 x 12 cm.

Aktuellt bud3 533 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Sörgården", Jörgen Baeckmark för Gemla, modellen i produktion 1968-1974.

Blåbetsade, lösa plymåer klädda med rött ylletyg, sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARSTEN HVISTENDAHL, olja på duk, signerad.

Skärgårdsvik, 76 x 93 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets slut.

SIDEBOARD, 1900-talets slut.

Klädd i läder. Front med två dörrar samt lådor. Glasskiva med uppsats. Längd 188 cm. Bredd 45 cm. Höjd 82 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, ek, 1900-talets andra hälft.

Betsad ek, skjutdörrar. Längd 200, bredd 50, höjd 50 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain, 310 x 202 cm.

MATTA, Nain, 310 x 202 cm.

Ljust fält med fleruddig mittmedaljong. Ljus huvudbård med växtmönster.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FOLKE OHLSSON, soffa, "USA 75", Dux.

Spjälad rygg. Teak. Lösa sitt- och ryggplymåer.Turkosfärgad. Nyligen omklädda samt ny stoppning och bottenplatta. Längd 188 cm.

Aktuellt bud11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, Linteloo, 2000-tal.

SOFFA, Linteloo, 2000-tal.

Två sits. Klädd i brunt skinn med lösa sittplymåer. Längd 222 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EERO SAARINEN, stol "Side Chair", Knoll.

Svartlackerad benställning. Stoppad rygg och sits.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL GOTTFRIED EYBE, olja på duk signerad och daterad 1857?.

Porträtt av kivnna - midjebild, 70 x 58 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PHILIPPE STARCK, bord "M", Driade/Aleph 1980/90-tal.

Rektangulär skiva av frostat glas med ben av förkromad metall, längd 210, bredd 90, höjd 73 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SERGE HÉLÉNON, carborundumetsning, signerad och numrerad 76/95.

"Mouvement". Bladstorlek 77 x 58 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HYLLA, 1970/80-tal.

HYLLA, 1970/80-tal.

Mässing, hyllplan i glas. Bredd 76, djup 37, höjd 201 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Rektangiulär, skiva av marmor, fanerad med valnöt, front med tre lådor, avfasade kannelerade hörn, längd 92, bredd 48, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets mitt/andra hälft.

Lackad skiva, bronserade metallgavlar med dekor av svanar. Längd 1464, bredd 54, höjd 57 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Omöjlig figur, T.O. 34, 180 x 130 cm.

Aktuellt bud17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi.

MARC CHAGALL, färglitografi.

"Devant Saint Jeannet". Bladstorlek 32 x 23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS-GÖRAN BRUNNER, olja på pannå, signerad, daterad -84,

"Vinter i Västerhaninge", ca 30 x 37 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Betsat träunderrede. Glasad skiva med etsad dekor. Längd 84, bredd 48 och höjd 51 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GARNITYR 3 dlr Louis XV-stil omkring 1900.

Bronserad metall och porslin, kandelabrar för två ljus höjd ca 26 cm, pendyl på sockel av trä höjd ca 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, Louis XVI-stil 1900-talets början.

Vitmålad, sarg med pärlstav, raka kannelerade ben med rosettanfang, fast stoppad sits och rygg, längd ca 122 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÖBELGRUPP 3 dlr Louis XVI-stil 1900-talets första hälft.

Bonat trä, skuren dekor av bl.a. bandstav, raka kannelerade ben med rosettanfanger, fast stoppad sits och rygg, soffans längd ca 134 cm.

Aktuellt bud6 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kina porslin sent 1800-tal.

Urnformade med dekor i polykroma färger, höjd inkl skärmfäste ca 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, Leonardo Fiori, 1900-talets andra hälft.

Brunbetsad. Klädd sits.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ARKIVSKÅP 1900-talets början.

ARKIVSKÅP 1900-talets början.

Ek, fronte med flertalet mindre lådor, längd 57, bredd 58, höjd 163 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUDMAR OLOVSON, kallbrons. signerad.

"Les deux arbres", höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud3 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old, Sarouk, ca 198 x 125 cm.

Medaljong på övermönstrad röd botten, polykrom floral dekor. Mörkblå huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud2 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

Böjd ljusarm av mässing. Skaftet klädd med läder. Rund fot. Textilskärm diameter 55 cm. Höjd 140 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PHILIPPE STARCK, barstol "W-W-Stool", Vitra 1990-tal.

Grönlackerad aluminium, signerad, sitthöjd ca 86 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, 1970-tal.

BYRÅ, 1970-tal.

Vitlackerad med metalldetaljer, rektangulär, front med fyra lådor, längd 100, bredd 42, höjd 61 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GINO SCARPA, olja på pannå och kollage, signerad samt a tergo daterad 1966.

"Pegasus" (Då jag hade vingar), 67 x 101 cm.

Aktuellt bud1 607 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, Kina 1800-talets senare del porslin.

Ovalt med hög kant, polykrom dekor av reserver med blommor samt palatsscener, längd 29 cm.

Aktuellt bud859 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÄNK, "t WOONUYS" Amsterdam,1900-talets mitt.

Stomme i bland annat ek samt fanerad, Front med med skåpdörrar samt låda. Längd 160 cm. Djup 55 cm. Höjd 116 cm. (89 cm). Nyckel finns.

Aktuellt bud2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR Louis XV-stil 1900-talets mitt/andra hälft.

Fanerad med valnöt, mahogny med flera träslag, rektangulär med konturerad front, upptill skrivklaff med inredning, nedtill två lådor, längd 87, bredd 38, höjd 89 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, K. Andersson Stockholm 1909 (?) silver.

Kolonnformade, höjd 22,5 cm, vikt 385 gram.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, 1900-talets mitt.

STOL, 1900-talets mitt.

Svängd rygg. Klädd och stoppad sits. Betsad stomme.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDEBOARD, ek, 1960-70-tal.

SIDEBOARD, ek, 1960-70-tal.

Inredning med hyllor och lådor. Längd 224, bredd 48, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft glas.

Kupa av grönt glas, höjd ca 36 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDOBORD ett par Louis XV-stil 1900-talets mitt.

Ovala, fanerade med valnöt, mahogny med flera träslag, något svängda ben, längd 56, bredd 37, höjd 62 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAUDE HAYES, olja på duk signerad och daterad 1897.

"In the harvest fields", 45 x 82 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORD Sheraton-stil England början av 1900-talet.

Rektangulär skiva, fanerad med bl.a. mahogny, fyrpassformad tvärslå, längd 85, bredd 55, höjd 72 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AKSELI GALLEN-KALLELA, etsning, otydlig signering och datering 1897 i plåten.

"Vinterskymning". Plåtstorlek 11 x 13 cm.

Aktuellt bud390 EUR
Utropspris
200 EUR