STAFFAN ULLSTRÖM, Akvarell, signerad.

Häger. I. 28 x 20 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN PALMQVIST, skål, glas, "Kraka", Orrefors, signerad.

Underfång av rutnätsmönster. Signerad "Orrefors Kraka nr 342 Sven Palmqvist". Längd 17,5 cm, höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad G Lindahl, daterad 1937.

Fartyg till havs. 55 x 95,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VÄGGLAMPA, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i mässing. Skärm lackerad, genombruten dekor. Längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖRAN BRUNIUS, olja på pannå, signerad.

Blomsterstilleben. Pannå 52 x 62 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VALENTINO, väska.

VALENTINO, väska.

Grönt skinn med nitar av gulmetall. Fodrad med textil. Två fack, märkt "VALENTINO GARAVANI". Ställbar axelrem. 19x12x5 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MATSALSBORD, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Benavslut samt beslag av mässing. Tre iläggsskivor á 50 cm, varav en med sarg. Längd (125+50+50+50) 275. Diameter/bredd 125 cm. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE ALBERIUS, VAS, glas, ariel, Orrefors.

Gröna toner, dekor av bubblor. Signerad Orrefors Ariel Olle Alberius. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LEONARD WIEDH, Olja på duk, signerad.

Segelskutor. Duk 40 x 70 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, marmor och mässing, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Urnfromade ljuspipor. Kvadratisk fotplatta. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRÄKTJACKA, Saint Laurent, 1960-ta, fransk storlek 42.

Svart ylle med bandkantning. Två fickor framtill samt knappar. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche".

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal.

ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal.

Dekor av stjärna. Hänklar. Diameter 27, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG, blyerts på papper, 7 st, 3 st signerade.

Bland annat: "Baden-Baden mai 91", "Moret 19/7 09", "Casamicciola 2/7 1925. Bildstorlek ca 13x18-19x25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS SPARRE, Etsning, signerad och numrerad 12/20. Daterad 1924 i plåten.

"Lilla portalen Ardre Kyrka, Gotland". P. 22 x 13,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIET HEIN, kandelaber "Ursa Major", Danmark, Formgiven 1953.

Mässing, sjuarmad i olika höjder. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUSTAV RUDBERG, Färglitografi, signerad och numrerad 25/260.

Soldis, Hven. P. 47 x 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK, kol, tusch, akvarell och gouache på blått papper lagt på papper, sign J.M. Stäck o dat juni 1841.

Hjulångare utanför Stockholm slott, i fonden Riddarholmskyrkan. Signerad, daterad och betitlad ”J. M. Stäck / Minne. / Sthlm: Juni 1841.” Bildyta 6,5 x 11 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FREDRIK WILHELM SCHOLANDER, kol på papper lagd på papper, osignerad.

Porträtt av en konstnärskollega - sannolikt föreställande Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890). Bildyta 22 x 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SUZANNE NESSIM, Färglitografi, signerad och numrerad 9/90. Daterad -85.

Sittande modell. P. 54 x 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HURTS, samtida.

HURTS, samtida.

Vitlackerad plåt. Tre lådor. På hjultrissor. Bredd 42. Djup 55. Höjd 60 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JACKA, Just Cavalli, italiensk storlek 46.

Svart bomullsblandning med knappar fram. Två fickor fram. Invändigt märkt "JUST CAVALLI".

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERRBYRÅ, renässansstil, omkring 1900.

Fanerad med mahogny. Draghandtag av mässing. Bredd 70, djup 50, höjd 147 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
EWA WRANGEL OCH LARS-GÖRAN NILSSON, hallmöbel och spegel, GT Ateljé glas och trä, Hovmantorp, 1960-tal.

Hallmöbelns bredd 116, djup 40, höjd 45 cm. Spegelns höjd 120, bredd 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, ca 410 x 80 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GLAS, 15 st, 1800-tal.

GLAS, 15 st, 1800-tal.

5 starkvinsglas 10 cm 4 selterglas 6 cm 2 starkvinsglas 9 cm 2 snapsglas 7,5 cm 2 snapsglas 7 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, 1700-talets mitt.

BYRÅ, 1700-talets mitt.

Fanerat med fruktträ. Snäpplås. Bredd 104, djup 55, höjd 83 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND,vas, stengods, Flambé, Rörstrand. Unik. För Lidköping, 1930/40-tal.

Figurscener med riddare. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ITALIENSK SKOLA 1800-TAL , Olja på pannå 16 x 23 cm. Osignerad.

Italienskt landskap med staffarsfigurer. Olja på pannå 16 x 23 cm. Osignerad.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TESERVIS, 14 delar, stengods, Syco, Strömstad, troligen 1960-tal.

Etikettmärkta. Bestående av: 6 tekoppar med fat 6 assietter Tekanna Gräddkanna

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRÄDDKANNOR, 2 st, "Cow Creamers", Tyskland 1900-talets början troligen Karl Kurz/Bröderna Dingeldein.

Längd 20 resp. 11,5, höjd 14 resp 7,5 cm. Weight 363 g.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS WALDUR, olja på duk, kopia efter von  Breda, signerad a tergo och daterad 1921.

"Carl Dreijer" (1770-1802). 74 x 62 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på pannå, bär signatur och datering 1796.

Pastoralt landskap med herde, boskap och liten hund. Signerad JLD. Bär påskrift a tergo "B No 091". Längd 43 cm, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja på masonit, signerad med alias 1BAEr.

Fantasilandskap. 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KG NILSSON, färglitografi, signerad och numrerad 31/225.

"I rörelse". Bildstorlek 54 x 32 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Benställning av teak. Skiva av sten. Längd 120. Bedd 70. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGPENDYL, gustaviansk, sign. Adolph Fredrik Bjurman, Norrköping (verksam 1783-1812).

Fodral bronserat samt förgyllt. Runt urhus, vitmålad urtavla med arabiska siffror. Uppburen av åtta kolonetter framför spegelglas. Skuren dekor av fleuroner, strålar samt lagergirlang och bär. Pendel finns. Bredd 43,5. Höjd cirka 110 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Old silke Ghom, ca 203 x 133 cm.

Aktuellt bud 7 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Gustavianus".

Fanerad med björk. Sitthöjd 40, längd 198 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp, 1920-30-tal.

Försilvrad metall. Fem ljuspunkter. Märkt vid kotten. Diameter 55, höjd 43 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLÄNNING, Missoni, italiensk 42.

Ärmlös figurnära klänning med stor rosett framtill. Bomull samt viskos-blandning. Något stretchigt material. Etikettmärkt "MISSONI MADE IN ITALY".

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HELMER OSSLUND, akvarell på papper, signerad.

Utsikt mot älven. I. 61 x 46 cm.

Aktuellt bud 36 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad och daterad 1954.

Stilleben med blomvas, skål och brev. 35 x 27 cm

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BERTEL BERTEL-NORDSTRÖM, Olja på duk, signerad 1928.

Sydländskt landskap. Duk 61 x 82 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HENRI JEAN PONTOY, Akvarell, signerad.

Hamnbild, Bretagne. I. 58 x 43 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.

Utan titel. Duk 116 x 90 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MUSSE PIGG, träfigur samt födelsedagskort, bl a Ringqvists Tryckeri och kartongfabrik,1946 & 1930-tal, Hallbrothers inc.

Målad träfigur med dansfunktion. Höjd 29 cm. Originalkartong och broschyr medföljer. Födelsedagskort, 1930-tal, Hallbrothers inc. Storlek totalt ca 58 x 46 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Chanel, 1997-99.

VÄSKA, Chanel, 1997-99.

Svart quiltat lammskinn. Axelrem med tvinnat svart skinnband i guldfärgad metall. Fodrad med burgundifärgat läder. Invändigt ett fack med dragkedja. Numrerad etikett. Längd 24. Bredd 6. Höjd 14 cm. Kedja ca 90 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
DAVID ROSÉN, bord "590-026" och hurts "585-010", ur "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Fanerade med mahogny. Bord med två klaffar och två lådor i sargen. Hurts med tre lådor. Dragbeslag av mässing. Bordets bredd (129+35,5+35,5) 200, djup 80, höjd 74 cm. Hurtsens bredd 36. djup 76, höjd 60 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kashmar, 386 x 304 cm.

MATTA, Kashmar, 386 x 304 cm.

Zir-khaki-mönster.

Aktuellt bud 8 280 SEK
Utropspris
25 000 SEK
REMMARE 11 st,  Trelleborg 1900-talets mitt.

Vinröd cuppa med etsad dekor av vinblad. Etikettmärkning. Höjd ca 19 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, blandteknik signerad och daterad 2005.

"Res aldrig på enkel biljett", 90 x 136 cm

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, fyra st, modell "L98", Hans Agne Jakobsson Markaryd.

Mässing. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOUIS VUITTON skor ett par "Monte Carlo" storl 8,5 enl märkning.

Herrskor i brun mocka med beslag i guldmetall samt brun emalj. Pälsfodrade. Märkta "LOUIS VUITTON PARIS". Dustbag, kartong

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RONNY HÅRD, olja på duk, signerad och daterad -73.

Skogsbrynet vid ån. Ca 75 x 75 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGBONAD, Frankrike, 1900-tal ca 205 x 146 cm.

"Dame à la licorne", tryckt på gjuteväv.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Ek, lösa stoppade grönklädda sitsar och dynor. Sitthöjd 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.

Kromad metall samt plast. Fem ljuspunkter. Vita opaka lampkupor. Höjd ca 38 cm, diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, silver, Moskva, Sazikov, Minnesårtal 1835-1860.

Monogram med krönt hertigkrona Bär årtal 1835-1860. Diameter 15,5 cm. Vikt ca 216 g.

Aktuellt bud 812 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Isfahan semiantik part silk ca 166 x 113 cm.

Ca 1000.000 knutar/kvm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA Ghom semiantik silke, ca 88 x 58 cm.

Aktuellt bud 459 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FABIO NOVEMBRE, "Org" bord, Cappellini, Italien 2000-tal.

Glasskiva, 171 ben i form av rep, höjd 73,5 cm, 200 x 100 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANKARE, 1900-tal.

ANKARE, 1900-tal.

Patinerad metall. Längd ca 67 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets tredje kvartal.

Gulmetall och lackerad metall. Mått 45x9x40 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

FLÖTEN, 10 st, 1900-tal.

Färgat glas, flertalet med flätat snöre. Diameter ca 8 - 16 cm.

Aktuellt bud 1 899 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, märkt Breveté, 1800-talets slut.

Utfällbara speglar bakom tryck av kineserier, infällda i ram av trä. Kedja för upphängning. Mått ca 33 x 33 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av teak. Svart-blå klädsel. Sitthöjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HYLLOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerade med mässingsbeslag. Underdelar med fack, lådor och utdragbara skivor. Överdelar med hyllplan samt spegel. Längd 51 cm, bredd 44 cm, höjd 147 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, 3 st, ljuslampetter, "Reflex", mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft.

För två ljus vardera. Märkta. Höjd 37,5 cm.

Aktuellt bud 610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa "Knubbling", Atelje Lyktan, Åhus, ca 1970-tal.

Stomme i mässing med skärm i vit plast. Etikettmärkt. Höjd 57 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD SAMT MEDIABÄNK, "Avanti", Dux, sent 1900-tal.

Vitlackerade. Handtag i kromad metall. En låda vardera. Längd 58- 90 cm, bredd 44 cm, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOLGER JOHANSSON, troligen, taklampor, ett par, Westal, 1900-talets andra hälft.

Stommar i mässing. Tre ljusarmar vardera. Etikettmärkta. Höjd ca 170 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARIA SCHOLANDER-HEDLUND, 2 akvareller, signerade och daterade 1892.

"Belaggio". Bildmått 15x22 cm respektive dagmått 11x16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GARNITYR, 3 delar med fasettslipade granater.

Förgyllt silver. Hänge, ring samt ett par örhängen.

Aktuellt bud 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, matbord, "Herrgården".

Lackerat. Längd 140, bredd 100, höjd 74,5 cm. En extra iläggsksiva á 55 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, med fasettslipade diamanter 0.54 ct.

18K guld. Carat enlitg gravyr. Storlek 17,25/54. Vikt 5,1 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FERDINAND BOBERG, akvarell, signerad.

Båtmotiv. Bildmått 17x22,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH, med ovalslipad safir och gammalslipade diamanter, Wilhelm Harbeck, Stockholm.

18K guld. Längd 7 cm. Vikt 2,8 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, med radiant- och briljantslipade diamanter ca 0.50 + 0.40 ct.

18K vitguld. Diamanter ca light yellow/VVS-VS samt G-H/VS-SI. Storlek 17/53. Vikt 3,2 gram.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK

"Vinterdag i Stockholms utkanter". Bildmått 20x26 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, med briljantslipade diamanter ca 1.10 ct.

18K guld. Storlek 17/53. Vikt 3,7 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
RING, med fasettslipade diamanter 0.53 ct.

18K vitguld. Carat enligt gravyr. Storlek 17,25/54. Vikt 5,0 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HÄNGE med kedja, med gammal och åttkantslipade diamanter, Owen & Larsson, Stockholm, 1948.

18K vitguld. Höjd ca 5,5 cm. Kedja med längd 45 cm. Vikt 16,7 gram.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FÅTÖLJ, så kallad Gripsholmsfåtölj,  1900-talets första hälft.

Betsad. Sits, armlän samt ryggkudde klädda med randig textil. Kopplad benställning.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
COLLIER, med korall.

COLLIER, med korall.

Lås i silver. Korall med diameter ca 4,7 - 11,8 mm. Längd 67 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄNGE, med smaragd ca 2.70 ct samt briljantslipade diamanter ca 0.25 ct.

18K vitguld. Diamanter ca G-H/SI. Smaragd med ytgående sprickor. Hänge med höjd ca 2 cm. Kedja med längd 45 cm. Total vikt 6,8 gram.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
RING, med tanzanit ca 0.80 ct samt briljantslipade diamanter ca 0.15 ct totalt.

14K vitguld. Storlek 16,5/52. Vikt 2,6 gram.

Aktuellt bud 3 750 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLE LYNGGAARD, ring med briljantslipad diamant.

18K guld. Storlek 17,5/55. Vikt 6,2 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Vit opak glaskupa genombruten av nedåtriktad spotlight. Totalt två ljuspunkter. Höjd ca 69 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEPPSRATT, 1900-tal.

SKEPPSRATT, 1900-tal.

Ek. Med kåpa i metall. Diameter 66 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 35 delar, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Sex champagneglas, fem rödvinsglas, sju vitvinsglas, sex starkvinsglas, sex likörkupor, fem selterglas. Höjd 9- 23,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEPPSKOMPASS, Iver C. Weilbach, Köpenhamn, 1900-talets första hälft.

Patinerad metall samt glasad front. Invändigt fylld med vätska. Diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÅTPROPELLER, 1900-tal.

BÅTPROPELLER, 1900-tal.

Patinerad metall. Diameter 54 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRACKKNAPPAR, 3 par.

FRACKKNAPPAR, 3 par.

18K guld samt odlade pärlor. Diameter ca 7 - 9 mm. Vikt 7,4 gram.

Aktuellt bud 1 630 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, med briljantslipade diamanter 0.55 ct, importstämplad.

18K vitguld. Carat enligt gravyr. Storlek 17,25/54. Vikt 2,9 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIRI MEYER, teckning, signerad och dated -25.

Porträtt. Dagmått 25 x 18 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft.

Stomme av betsad ek. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Klädsel av skinn. Skuren dekor. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, Prada.

VÄSKA, Prada.

Hoboväska i guldfärgat läder med detaljer i guldfärgad metall. Tygfodrad. Två innerfack, varav ett med dragkedja. Bagage-tag. Märkt "PRADA MILANO DAL 1913". Ca 35 x 30 x 7 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEKANNOR, två stycken, soapstone samt porslin. Kina, 1900-tal.

Tekanna i grön glaserat stengods med dekor av gulglaserad fohund samt tekanna av soapstone med delvis genombruten dekor av blomster. Höjd 8-18 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, armbandsur, 26 mm.

18K guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, ca 1984, box, ytterkartong, två extra urtavlor medföljer. Caliber 2135, Referensnr 69168, Serienr 8136222, Verknr 251630, Boettnr 69000, Länkreferensnr 6251-G,

Aktuellt bud 30 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
UNO VALLMAN, olja på pannå, signerad Uno Vallman och daterad 1946.

Komposition med träd och båt. 53 x 64 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK