Onlineny1010
FÅTÖLJ, 1950-tal.

FÅTÖLJ, 1950-tal.

Klädd med tyg. Armlän och ben i ek. Sitthöjd ca 40/33 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE NORELL, soffa, "Ilona", Norell, Aneby, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mörkbetsad bok. Underspänning i läder och canvas. Plymåer klädda med tyg. Etikettmätrkt. Längd ca 220 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LENNART GRAM, olja på duk, signerad Gram och daterad 1941.

"Modell i svart kjol", konstnärens hustru. 65 x 81 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD, rokokostil, 1900-talets mitt.

Målat. Skuren dekor. Tre iläggsskivor à 40 cm vardera. Diameter 110, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRÄDDKANNA, silver, stämplad "HIH", Linköping, 1814.

Uppsvängd pip och hänkel. Graverad dekor av blad på livet. Nedtill lambrekängbård. Invändigt förgylld. Längd 14 cm, höjd 9 cm. Vikt 112 g.

Aktuellt bud 678 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REKLAMSKYLTAR, 2 st, 1900-talets mitt.

Litograferad plåt. "Kings orange" & "Cuba cola". Längd 110 cm.

Aktuellt bud 1 411 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÅLAD TEXTIL, ca 236 x 295 cm, sannolikt Sverige, 1900-talets förra hälft.

Efterliknande en antik tapisserie. Romantiskt antikiserande par i landskap. Bård med frukter och kartuscher. Fyra ihopsydda våder.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVSTÄLL, 5 delar, mässing, Gusums Bruk och Linderberg, 1900-talets första hälft.

Kulmodell. Bläckhorn, nr 030, höjd 12 cm. Ljusstakar, ett par, nr 029, höjd 17 cm. Bricka, längd 22 cm. Kopp på kulfötter, Linderberg, Sundsvall, Höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAUL THUMANN, olja på pannå, signerad.

Grekisk scen med yngling målande vas. 53 x 41 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELMER OSSLUND, blandteknik, signerad Helmer Osslund.

Norrländsk gård. 55,5 x 66 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅLFAT, 2 par, tenn, bl.a. Sven Ekström, Norrköping, 1834.

Des större skålfaten stämplade Sven Ekström med diameter 33 cm, höjd 7 cm. De mindre stämplade "Fein Englisch Zinn". Diameter 23 cm, höjd 3 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SADELVÄSKA, semiantik, Turkmen, ca 90 x 46 cm.

Aktuellt bud 640 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Einar Bäckström, Malmö, 1960-tal.

Mässing. Lackerad metall. Glasreliefer i klarglas och bruntonat glas. Tre ljuspunkter. Längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad och daterad -86.

Utan titel. 82 x 102 cm.

Aktuellt bud 58 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
CARL LARSSON. Tuschlavering förhöjd med täckvitt. Sign C.L. Troligen utförd 1891.

Figurkomposition i 1700-talsinteriör. 18 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 11 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad med blyerts och numrerad 87/100.

“Sculptures II”. Bildmått 30 x 56 cm. Signering och numrering sekundär.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Keshan ca 353 x 243 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VIOLA GRÅSTEN, TYG, "Peonia", handtryckt, ca 566 x 124,5 cm (full bredd 131 cm), Mölnlycke.

Stora polykroma blommor bland blad.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SATSBORD, tidigt 1900-tal.

SATSBORD, tidigt 1900-tal.

Bonad björk. Rak form med spiralvridna ben. 47x32, höjd 58 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa, mässing. Etikettsignerad.

Med tygfransar. Diameter ca 38, reglerbar höjd.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets första hälft.

Målat med broserad dekor. Rak form. Urtavla i vitmetall med bronserad dekor. Märkt "T.S.S." 1799. Lod, pendel och vev medföljer. Längd 43 cm, bredd 27 cm, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, antik Anatolisk kelim, ca 268,5 x 130 cm.

Rödmelerad botten med tre stora polykroma sammanhängande medaljonger samt stiliserade blommor och ornament.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDDHA, quartz. Kina, 1900-tal, 10,3 kg.

Längd 19 cm, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK ABRAHAMSSON, olja på pannå, signerad E. Abrahamson.

Landskap med väg. 29,5 x 43,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGBORD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Dubbelgrindar. Total längd 144, bredd 83, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ONIB OLMEDO, pastell, signerad och daterad -88.

Kubistiskt porträtt. Ca 70x56 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNA-GRETA SJÖQVIST, MATTA, rölakan, ca 246,5 x 166,5 cm, signerad AGS.

Blåmelerad botten. Bred bård med polykroma stiliserade blommor och ornament.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BIRGER BIRGER-ERICSON, olja på pannå, signerad Birger.

Hamnmotiv. 38,5 x 46,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad o daterad - 70.

Utantitel. 66 x 81 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumlingen", Ateljé Lyktan.

Grönlackerad. Raster. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.

MATBORD, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Raka avsmalnande ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Nedfällbart stödben. Diameter 115 cm, höjd 75 cm, fyra iläggsskivor á 50 cm. Total längd 315 cm.

Aktuellt bud 999 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, Empirestil, 1900-talets mitt. Höjd ca 60 cm.

För sex ljus. Stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN RENQVIST, linoleumsnitt, signerat T.R. och daterat Provtryck -50 med blyerts. Upplaga 20.

"Trädön". I: 51 x 68 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERNST NEIZVESTNY, tuschteckning, sign.

Abstrakt figur. Bildyta ca 15x11 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KG NILSON, färglitografi, signerad och numrerad 250/360.

Geometrisk komposition. Bildstorlek ca 45x34 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, omring år 1800.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Fö fyra ljus. Två ljuspunkter. Höjd 85 cm

Aktuellt bud 6 866 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DOSA, silver och pärlemor, rokoko, 1700-tal.

Snäckformad med lock och botten i pärlemo. Dekor av bladslingor. Längd 8 cm, höjd 1 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GULDSMEDSAKTIEBOLAGET GAB, bägare, silver, Stockholm, 1934.

Konande form på välvd fot. Runt mynningen lambrekängbård. Höjd 21,5 cm. Vikt 392 g.

Aktuellt bud 970 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVSCHATULL, fanerat med valnöt, sent 1800-tal.

Rektangulärt med sluttande lock. Inläggningar i fält och bårder. Längd 33 cm, bredd 26 cm, höjd 23 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 510 SEK
Utropspris
1 200 SEK
HANDKVARN, kolmårdsmarmor, 1800-talets första del.

Med handtag i gjutjärn. Rund diameter ca 34 cm, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, silver, Edlunds Silvervarufabrik, Stockholm, 1932.

Cigarrskrin. Rektangulär form på fyra kulfötter. Bred pärlstav kring locket. Invändigt klädd i trä. Längd 20 cm, bredd 14 cm, höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Swedish Modern, 1930/40-tal.

Glasskiva med etsad dekor av meanderbård. Benställning av björk. Tidningshylla av rotting. Längd 90, bredd 57, höjd 57 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, omkring år 1900.

Målat. Dekor av bladrankor samt spade och kratta. Längd 40 cm, bredd 25 cm, höjd 64 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, allmoge, 1800-tal.

Målade. Spjälad rygg, kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD och STOL, 1900-talets mitt.

Stommar av metall. Stolens sits och samt bordets skiva med laminat. Bordets längd 90, bredd ca 60, höjd ca 76 cm. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Sverige, Art Deco, sannolikt 1920-tal.

Målad och bronserad dekor. 114 x 56 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Fanerad med land annat mahogny. Snedklaff med bakomvarande inredning. Dekor av intarsia. Bredd ca 85, djup ca 47, höjd ca 97 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, olja på pannå, signerad och daterad 1933.

Skärgårdsmotiv. 46x55 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAKTVÄSKA och SABELBAJONETT, 1900-talets första hälft.

Jaktväska i läder med snörmakerier och päls, längd ca 34, höjd ca 25 cm. Sabelbajonettens fäste med kavelplattor av trä. Lätt svängd samt eneggad klinga med skålslipning, längd ca 72 cm. Med metallskodd balja. Bajonetten märk med ett W vid klingan.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För fyra ljus. Två ljuspunkter. Höjd 90 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad skinnklädsel samt med lösa plymåer. Längd ca 194 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, otydligt daterad. Unik.

Stiliserad dekor i relief. Diameter ca 20,5, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRÖTSKÅL med HÄNKLAR, samt KANNA tenn, Sven Ekström (1824-1852/61), Norrköping samt KANNA, tenn, 1800-tal.

Grötskål, 1836, diameter 21 cm, höjd 15 cm. Cylinderstop / Kanna med infälld avgjutning med Karl XIV Johans:s profil i locket. Höjd 22 cm. Kanna stämplad Sven Ekström, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄVNAD, gobelängteknik, ca 66 x 60 cm, signerad F (?).L. 1899., Sverige.

Polykromt jugendlandskap med träd och blommor. Liknande motiv på vävnad av Alma Andreasson-Wenchert såldes på Bukowskis nätauktion 22/3-2016. Motivet påminner även om svenska allmogetextilier. Fodrad, fodret är stämplat: FÖRENINGEN LJUSGLIMT.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING BÄGARE, silver, 5 st, bl.a. Johan Carlsson, Norrköping, 1830 och GAB, Stockholm, 1921.

Höjd 6,5 cm - 18 cm. Vikt 620 g.

Aktuellt bud 1 505 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Herrgården", jubileumsmodell 1997 nr 128. Plakettmärkt.

Av björk. Överdel- och underdel med dörrpar varav de övre glasade. Bakomvarande hyllplan. Bredd ca 100, djup ca 38,5, höjd ca 184,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POTPURRIURNOR, ett par, glas, 1900-tal.

Lockpokaler på rund fot. Graverad bård. Välvt lock med knopp av fasettslipat glas. Höjd 28 cm. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Kolonnformade skaft med kanellyr. Urnformade ljushållare av mässing. På kvadratisk fot i trä med mässingsskodda sidor med dekor av palmettbård. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 4 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.

Målad. Spår av förgyllning. Tryckt dekor av figurscen. 87 x 49 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HATTHYLLA, funkis, omkring 1900-talets mitt.

Kromad metall. Längd 167 cm, djup 33 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Målat räfflat fodral. Emaljerad urtavla märkt HedenGran Eskilstuna. Pendel och lod finns. Längd 55 cm, bredd 22 cm, höjd 215 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EWALD DAHLSKOG, akvarell, signerad Ewald Dahlskog och daterad 46.

"Från Bovallstrand". 51 x 65 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSKEDAR, 13 st, silver, bl.a. Carl Schmidt, Köping, 1786, Gustaf Georg Rehnberg, Norrköping, mestadels 1800-tal.

Olika modeller, bl,a Fransk Lilja och fiolmodell. Längd 20 - 23 cm. Weight 619 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal.

TAKLAMPA, 1960-tal.

Kromad. 12 ljuspunkter. Diameter 43, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSTAKAR ett par, nysilver, gustaviansk stil, 1900-tal.

På kvadratisk fotplatta med kulfötter. Bladhölstrade uppåt avsmalnande skaft med urnformade ljushållare. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin "Tiger" och "Katt"  stengods, Gustavsberg.

Tiger, längd 21 cm Kattens längd 16 cmx16 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNUD CHRISTIANSEN, GOLVLAMPA,"Elit", Danmark. 1970-tal.

Av mässing. Delvis ställbar. Höjd ca 114 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Täbris, part silk, ca 236 x 87 cm.

Svart botten med två polykrom medaljonger.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN,  skänk, "Herrgården".

Lackerat. Två lådor samt skåp med hyllinredning. Nyckel märkt CM. Bredd 101, djup 39, höjd 96 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKSKÅP, 1800-tal.

BOKSKÅP, 1800-tal.

Målad furu. Delvis glasat dörrpar, hyll- och lådinredning. Bredd 102, djup 41, höjd 190 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, två par, tenn, sengustavianska, 1800-talets första hälft, bl.a. Sven Ekström, Norrköping, 1834.

Urnformade ljushållare med räfflor på kvadratisk fot med kulfötter. Lösa droppbrickor. Höjd 12 cm. Ett par med urnformade ljushållare på mittstam med svagt vridna godronner. Rund fot. Stämplade SES. Höjd 17 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad, ca 450 x 115 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, mahogny, 2000-tal.

Mahogny. Bredd 42, höjd 105 cm.

Aktuellt bud 4 806 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ESTRID ERICSON, spegel, Firma Svenskt Tenn, tillskriven. Bär datum 1972 vid baksidan.

Enligt text baktill "Inköpt 1972" Rektangulär form. Förgylld ram, delvis beklädd med röd textil. Ca 142 x 46 cm.

Aktuellt bud 6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSVAGN, mahogny, 1900-talets andra hälft.

Mahogny. Klaffar på skivan, hjul, svarvat handtag. Längd 78, bredd 47+27+27, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OTTO HESSELBOM, Olja på duk, signerad.

Höstpromenad. Duk 70 x 45 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
18 000 SEK
APOTEKSMORTEL, järn, 1800-tal.

Delvis lackerad. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 395 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HEUER, Carrera, "Tachymetre", kronograf, armbandsur, 40,5 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, juli 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (nr 290/500). Caliber 17 (ETA 2894-2), Serienr WEF8646, Referensnr CV211A, Viklåsreferens FC.5049/F.C5

Aktuellt bud 18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
STOLAR, fem stycken, allmoge, 1700 / 1800-tal.

Olika storlekar. Samtliga med kopplade ben. Sitthöjd ca 41-54 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, maskinvävd, Ege, ca 204 x 142 cm.

Polykrom

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, Louis XV-stil, 1800-tal.

Stomme med skuren dekor, fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 1 510 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1930.

"Kitty", foxterrier. 25 x 35 cm. Stamtavla medföljer.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1977.

Brunglaserad. Signerad Friberg med studiohanden och daterad 1977. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, antik Anatolisk kelim, ca 219 x 162 cm.

Benvit botten med två stora polykroma sammanhängande hakmedaljonger och små geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med ornament.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, rokoko, 1700-talets första hälft.

Mahogny. Välvd fromt, svängda ben. Bredd 95, djup 45, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, blandteknik på papper, signerad och daterad 1979.

Bild storlek 19x24 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, flintgods, 48 delar. "Ostindia" Rörstrand.

27 mattallrikar, 23,5 cm 20 st assietter, 18 cm 1 såskanna

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Gustaviansk, 1700-talets slut.

Betsat trä. Rak form med fasade hörn, beslag. Bredd 92,5, djup 50, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 450 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES SJÖHOLM, olja på duk, signerad C. Sjöholm.

Fransk travbana. 61 x 73,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med jakaranda. Två iläggsskvor à 40 cm vardera. Diameter 110, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. olja på duk, ej signerad.

Damporträtt. Duk 72 x 59 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, golvlampa, ASEA , modellnummer E1770, 1900-talets mitt.

Lackerat metallstomme. Ledad skärm. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets mitt.

Målat gjutjärn. Genombruten dekor av bladverk. Längd 87, bredd 64, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, barockstil, Johan F. Hellström, Nyköping, 1901.

För två ljus vardera. Ovala med blomsterdekor och krönande snäcka. Stämplade. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, tillskriven Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), sengustaviansk.

Förgylld, bronserad och grönpatinerad. Dekor av pastellage. Krön med parställda bevingade figurer. Ramen med palmetter. Höjd 206, bredd 83 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FANNY BRATE, Pastell, signerad.

Skogsglänta. 117 x 97 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässingsplåt, 1900-tal.

Rundad form. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, Bodafors, möjligen Axel Larsson 1960-tal.

Fanerad med teak. Dörrpar med bakomvarande hyllplan samt utdragslådor under. Märkt Bodafors. Mässingsskodda avslut. Bredd ca 110, djup ca 40, höjd ca 135 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL OSCAR BORG, akvarell på papper, signerad.

Nordamerikanskt bergslandskap. Ca 24 34,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BOKSKÅP, England, 1800-tal.

BOKSKÅP, England, 1800-tal.

Tvådelat. Mahogny. Överdelen med vitrindörrar, hyllor. Nedtill lådor. Bredd 129, djup 41, höjd 205 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK