Onlineny1010
TAKLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässingsfärgad metall med stiliserad dekor. Fyra glaskupor varav tre droppformade. Diamater ca 45 cm, höjd ca 106 cm.

Aktuellt bud6 211 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra kvartal.

Yttre kupa i klarglas med blomsterdekor, innre kupa i tonat glas med releifdekor. Tre ljuspunkter. Diameter 50, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KISTA & VÄGGHYLLA, renässansstil, 1800-tal.

Mörkbetsad ek. Riklig skuren dekor. Kistans längd 94 cm. Bredd 58 cm. Höjd 52 cm. Hyllans längd 105 cm. Bredd 18 cm. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt. Höjd 75 cm.

Stomme mässing, behängd med olikformade prismor. Sex ljuspunkter. Sex ljusarmar. Diameter ca 55 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, Sverige, 1960-tal.

SOFFBORD, Sverige, 1960-tal.

Teak och teakfanér. Längd 124 cm, bredd 69 cm, höjd 56 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Mässingsfärgad metall. Fem kupor i klarglas med rutslipad dekor. Diameter ca 70 cm, höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud7 212 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.

Kupor i gultonat glas i form av löv. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNELA, Chronographe Suisse, armbandsur, 37,5 mm, kronograf.

18K guld, manuell, plexiglas, ca 1955. Caliber Landeron 48

Aktuellt bud3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÅKE LAGERBORG, skulptur signerad och daterad 1962.

"Westside", metall och trä, höjd 23 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
J Olsson, etsning signerad.

J Olsson, etsning signerad.

Föreställande Albert Engstgröm, Carl Larsson och Anders Zorn, bildyta 25 x 20 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, OLJA PÅ DUK/PANNÅ OMKRING 1800.

Landskap 48x63 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Speedy", väska.

Blått epiläder med präglat LV. Utvändigt en ficka samt invändigt finns en liten ficka. Ca 32 x 22 x 18 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, omkring 1800.

FÄLLBORD, omkring 1800.

Kvadratisk form med fanér av alrot. På tredelad fot. Längd 88, bredd 88 och höjd 72 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CEDERGREN, brons, skulptur. Ej signerad.

Fårhuvud. Längd 30 cm. Bredd ca 15 cm. Höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud2 810 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ZOIA KRUKOVSKYA LAGERKRANS, blandteknik på pannå, signerad och daterad- 1957.

Barnporträtt. Oramad. 28x22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KJELL ENGMAN, karaff samt skålar. Numrerade samt signerade Kosta Boda.

Polykrom glasmassa. Skål, diameter 14-26 cm. Höjd 9-16 cm. Karaff, höjd 35 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALFRED WAHLBERG, blyerts, signerad.

Stockar. Oramad. 19x36 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SIDEBOARD, Ajfa, Tibro, 1960-tal.

Fanerat i teak. Sex lådor samt tre skjutdörrar. Längd 190, bredd 42, höjd 75 cm. Plakettmärkt.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand.

Vit. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARSTICK, 12 st, kolorerade, 1800-tal.

Olika dräkter i Europa och Asien. Oramade. Bladstorlek 26x20 cm

Aktuellt bud699 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHANEL, skor, storlek 37.

CHANEL, skor, storlek 37.

Beige canvas med 'CC' logo fram. Märkta "CHANEL PARIS MADE IN ITALY". Låda medföljer.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Fata Morgana, Hans Agne Jakobsson.

Vitlackerad metall. Diam 80 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd.

Vitlackerad, skärm av lameller. Etikettmärkt. Höjd 142 cm.

Aktuellt bud1 025 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRADA, väska.

PRADA, väska.

Väska i orange perforerad läder samt beige mocka. Beige nylon foder. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "PRADA". Ca 33 x 30 x 13 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL NORDSTRÖM, blyerts, monogramsignerad.

Landskap. Oramad. 24x36 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, "Frisbi" för Flos Italien 2000-tal.

För en ljuspunkt, förkromad samt lackad metall, skiva av plast, höjd ca 110, diameter 60 cm.

Aktuellt bud1 220 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, SKÅL, glas, Orrefors.

Numrerad 4023-121. Höjd 10, diameter 21 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELBA DAMAST, blandteknik komposition, signerad.

150x100 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, karmstolar 3 st JOC möbler Vetlanda 1960/70-tal.

Stomme av ek, rygg och sits klädda med konstläder, märkta med metalletikett, sitthöjd 44, sittdjup 50 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, 18K guld med cabochonslipade ametister samt pärlor.

Vikt ca 9 g. Storlek ca 17,50/55.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, porslin, 3 st,  Dahl Jensen, Danmark.

Höjd 13-15 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HARALD SALLBERG, etsningar 6 st signerade, daterade och numrerade.

"Mor", 1932 provtryck, 26,5 x 24 cm. Självporträtt (2 st), provtryck 8 och 11, 17,5 x 12,5 cm. Ung flicka läser, 1932, provtryck 2, 32,5 x 23 cm. "Damporträtt" 1918, 31 x 23 cm. "Jazzsångaren" 1933, 30 x 26,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERT MALMSTRÖM punchmuggar 6 st Karlshamn 1968.

hamrad yta, svängd hänkel, höjd ca 7 cm, vikt ca 295 gram.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BJÖRN FLYGARE,  Skulptur, silver, monterad på stensockel.

Silver samt man i guld. Sfärisk form med sittande figur. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MAGNUS, olja signerad och a tergo daterad 1965.

"Bacillskräck 1", a tergo signerad och daterad mars 1965 Rucil Malmaison, 67 x 80 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. 'Gucci' märkt beslag i gulmetall. Invändigt en ficka. Märkt "GUCCI made in Italy". Numrerad. Med dustbag. Ca 41 x 26 x 15 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, Danmark. Nr 1268.

Höjd 17 cm.

Aktuellt bud1 857 SEK
Utropspris
2 000 SEK
M. Tullii Ciceronis Epistolarum quae extant ad familiares libri XVI.Leipzig Weidmann 1723.

Helt pergamentband med titel blad i rött och svart. 921 S.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad samt numrerad 162/375.

"Surströmmingssupé". Interiör från restaurang Tennstopet, Stockholm. 58x85 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN WIBERG, olja på duk. Signerad.

Man mot blåvit bakgrund. 130x105

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Stora fjäderbrickan", 1900-talets andra hälft,

Lösa stoppade dynor i rygg samt sits. Sitthöjd ca 39 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Puck", karmstolar 6 st, Gemla, 1950/60-tal.

Betsade bokstommar. Sitsar och ryggar klädda med tyg. Delvis etikettmärkta.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, ASEA, 1900-talets andra hälft,

Stomme metall och gulmetall. Tygskärm, diameter ca 37 cm, höjd ca 145 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, pastell, otydligt signerad 1889?.

Fruktstilleben. 40x47 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
Ivstini In historias Trogi Pompeii epitomarum editio nova... , Matthias Bernegger.Zetzner, 1631.

Pärm i pergament med marmorerat pärmpapper. Titelblad i svart och vitt. Rödsnitt. (8) 572 S. (110).

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, färglitografier, 2 st, signerade och numrerade AE.

Dagmått 45x61 och 47x59,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CEDERGREN, skulptur, brons.

Hästhuvud monterad på träsockel. Höjd ca 41 cm. Längd 47 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RING, 18K vitguld med synetisk safir samt briljantslipade diamanter ca 0.12 ct.

Safir ca 6,5 x 4,7 mm. Vikt ca 3 g. Storlek ca 17/53.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.

Porträtt föreställande Louise Anne de Bourbon (1695–1758) Uppfodrad duk 46,5 x 40,5 cm.

Aktuellt bud4 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CARL MALMSTEN, vitrinskåp, "Undantaget" 1950-tal.

Björk. Överdel med glasat dörrpar och hyllplan i glas. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Brickmärkt och brännmärkt. Bredd 97, djup tot 38(inkl. skiva), höjd 177 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud8 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CORUM, "Union Bank of Switzerland 999.9 Gr. 15", armbandsur, 24 x 39 (41) mm.

18K guld, manuell, safirglas, krona med diamant, originalarmband i läder, Inox-spänne i gulmetall, cert. daterat 19/-1980, läder/canvas-etui, ca 1979. Verknr 174140, Referensnr 5540056, Boettnr 338173

Aktuellt bud10 001 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RING, med briljantslipade diamanter.

14K vitguld. Storlek 16,25/51. Vikt 3,6 gram.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "PostKrisi 0032", Catellani & Smith, 2000-tal.

Målat glasfiber. Kupans höjd 54 cm. Omonterad i originalkartong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, med syntetisk rosa safir samt briljantslipade diamanter totalt cirka 0.16 ct, Alessandria, Italien.

18K guld. Ca F-G/VS. Storlek 17/53. Vikt 15,0 gram.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LONGINES, armbandsur, 34 mm.

LONGINES, armbandsur, 34 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderarmband, ca 1966. Caliber 280, Serienr 13412395, Boettnr 7785.1

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLÄNNING, Ida Sjöstedt.

KLÄNNING, Ida Sjöstedt.

Polyester med foder i viscose. Storlek S. Längd mitt bak är ca 70 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, ej signerad, 1700-tal/1800-tal.

Blomsterstilleben. 61 x 49 cm.

Aktuellt bud4 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OMEGA, Genève, armbandsur, 23,5 x 23,5 (29,5) mm.

Stål, manuell, plexiglas, armlänk i stål, ca 1971. Caliber 630, Serienr 33012434, Referensnr 5350027

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BJÖRN NYBERG, skulptur, keramik, signerad.

Indian. Höjd 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, snarlika, kunglig dansk proveniens, 1800-talets andra hälft.

Mahogny med genombruten rygg samt fast stoppad sits och kopplade ben. Etikettmärkta och brännmärkta. En stol etikettmärkt "Amalienborg".

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, Firma Karl Mathsson, 1977.

Bok, klädd med flätad sadelgjord. Brännstämplad.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 6 st, glas, "Festivo", Iittala, Finland, 1900-talets andra hälft.

Signerade "TS". Höjd 12,5- 31,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL samt KONSOLBORD, Deknudt, Belgien, sent 1900-tal.

Förgyllda samt spegelbeklätt trä. Spegelns bredd 76,5, höjd 107 cm. Konsolbordets längd 119,5, bredd 30, höjd 85 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HIRSCHFÄNGER, Tyskland, 1800-tal.

Fäste i horn och vitmetall. Parerstång i form av hovar. Klinga med dekor av jakttroféer samt märkt "Solingen". Längd 72 cm.

Aktuellt bud830 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS J WEGNER, säng, Getama, 1900-talets andra hälft.

Teak med flätad rotting. Brännstämplad. Längd 206 cm, bredd 86, höjd 76 cm. Bäddmått ca 84 x 198 cm.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOLSTOLAR, ett par, omkring år 2000.

Betsat trä med grönt tyg.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj med fotpall för DUX, 1900-talets andra hälft.

Bok, klädda med läder. Brännstämplade.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KORGGRUPP, 4 delar, 1900-talets andra hälft.

Bambu och rotting. Ett par fåtöljer samt soffa med lösa plymåer klädda med mönstrad textil, soffans längd ca 108, sitthöjd ca 39 cm. Bord med glasskiva, längd 100, bredd 59, höjd 53 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, 6 st, samt UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, "Prisma",  tillskriven Lillemor Mannerheim, omkring 1900-talets mitt.

Polykrom dekor. Längd 19,5- 28 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 51 st, glas, "Satin", J.G Durand, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Tio champagneglas, tolv ölglas, fyra selterglas, ett vitvinsglas, tolv rödvinsglas, tolv starkvinsglas.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVISDELAR, 24 st, porslin, Villeroy & Boch, sent 1900-tal/2000-tal.

Två skålar, fyra mattallrikar (längd 32,5 cm), sju förrättstallrikar (längd 29 cm), uppläggningsfat, uppläggningsskål samt nio djupa tallrikar.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, keramik, Lladro, Spanien, 1983.

Man vid roder, på sockel. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANITA NYLUND, speceriburkar med lock samt ströare, 8 delar, flintgods, Jie, Gantofta, 1950/60-tal.

Fyra lockburkar ur serien "Vår stad". Tre stöare ur serien "Familjen Pepparson". Samt ströare. Höjd ca 10,5- 14,5 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERIETIDNINGAR, 146 st, Kalle Anka & Co, 1977 - 1988.

1977, fyra nummer. 1978, fem nummer. 1979, sju nummer. 1980, nio nummer. 1981, 16 nummer. 1982, 23 nummer. 1983, 21 nummer. 1984, fyra nummer. 1985, 13 nummer. 1986, 24 nummer. 1987, 18 nummer. 1988, två nummer.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONOR, ett par, 1900-tal.

TAKKRONOR, ett par, 1900-tal.

Dekor av blommor och blad i målad plåt. För fem ljuspunter. Diameter ca 55 cm, höjd ca 66 cm.

Aktuellt bud771 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS HOLMSTRÖM, fat, mässing, Arvika, 1900-talets mitt.

Konturerad kant. Märkt Firma Lars Holmström, Arvika. Diameter 28 cm.

Aktuellt bud505 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, allmoge, bär datum 1831 invändigt, 1800-talets första hälft.

Furu. Dörrpar med bakomvarande hyllplan. Vid den ena dörrens baksida datum och namn. Den andra dörren med rombformad nyckelbricka av ben. Bredd ca 101, djup ca 49, höjd ca 78,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Väggpendyl, Louis XVI-stil, omkring år 1900.

Fodral av brons med motiv av festonger och krönande urna med vädursmaskaroner. Vit emaljerad urtavla. Bredd 30, djup 12, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÅG 2 ST samt SLEV, 1800-tal.

Tråg längd 130 - 149 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLSTOLAR, 4 st, "Plia", Giancarlo Piretti, Castelli, 1900-talets andra hälft.

Stomme i blankkromad metall. Sitsar i röktonad plast. Fällbara. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POTTSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal.

Fanerad med mahogny. Två dörrar, en låda, utdragbar skiva, beslag av mässing. Bredd 45, djup 33, höjd 71 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATS BORGSTRÖM, vas, glas, signerad "Orrefors 1879 Mats Borgström  1 - 88.".

Höjd 15 cm. Diam 17 cm vid mynning.

Aktuellt bud1 260 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRONSTOL, 1800-tal.

TRONSTOL, 1800-tal.

Svarvat och betsat trä. Sitthöjd ca 84 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, tidigt 1900-tal.

GOLVUR, tidigt 1900-tal.

Målat fodral av furu. Nyckel, pendel och lod medföljer. Längd 48, djup 24, höjd 179 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLIPSNÅL, 7 st, med fasettslipade granater, mestadels silver.

Slipsnål med cabochonslipad granat, Markströms Guldsmeds, Uppsala, 1913, 18K guld. Längd ca 6,8 cm. Tillsammans med sex andra slipsnålen, silver och förgyllt silver. Längden ca 5,8-7,5 cm. Totalvikt ca 14 g.

Aktuellt bud895 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 3 par, varav en med porfyr.

Manschettknappar, ett par, rektangulära, förgyllt silver. Längd ca 2 cm. Manschettknappar, ett par med labradorit, Olof Pettersson, Stockholm, 1975, silver. Längd ca 2,7 cm. Manschettknappar, ett par, kvadratiska, stämplade Stenlya Sweden, Stainless Steel. Längd ca 2,8 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk, otydligt signerad.

Vinterlandskap. 71 x 100 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700/1800-TAL, olja på duk, otydligt signerad.

Landskap med vattendrag och figurer. 51 x 61 cm.

Aktuellt bud1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAMLING LEKSAKER, 26 delar, mestadels Lineol, Tyskland, omkring 1900-talets mitt.

Bland annat av bemålad metall och trä. Föreställande riddare och hästar. Höjd ca 6 - 8,5 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄNGE, ARMBAND och ett par ÖRHÄNGEN med filigranarbete och snäckskalskaméer, förgyllt silver.

Hänge med italienska kontrollstämplar. Höjd ca 6,5 cm. Armband med italienska kontrollstämplar. Längd ca 18,5 cm. Örhängen med otydliga stämplar. Krokar. Höjd ca 6 cm. Totalvikt ca 48 g.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE SINDRE, karmstolar, ett par, "Button II" för Gärsnäs, 2000-tal.

Stomme av ask. Klädsel av formpressad filt. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, möjligen Hans Bergström. 1960-tal. Höjd ca 66 cm.

Stomme av koppar. Diameter ca 36 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SNUSFLASKA, troligen nefrit, 1900-tal.

Slät dekor med lock och knopp. Höjd 5,7 cm.

Aktuellt bud302 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR, 9 st, silver, bland annat A Hamnqvist, Åmal, 17/1800-tal.

Snarlika, längd ca 20-22,5 cm. Vikt ca 551 g

Aktuellt bud2 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Fanerad med mahogny, bronserad dekor. Fast stoppad rygg och sits. Flankerad av kolonner. Sitthöjd ca 43 cm. Längd 225 cm.

Aktuellt bud451 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Målad. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 85. Djup 46,5. Höjd 86 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
TVÄTTHO/HANDFAT, stengods, Höganäs V 40.

Glaserad. Längd 47, bredd 36, höjd 31 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINNESSKED/SKED, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman, GAB, 1976. Vikt ca 95 gram.

Längd 22 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HALSRING, silver, Peter von Post, Stockholm, 1974.

sterling silver, hamrad dekor. Innerdiameter ca 11,5 cm. Vikt ca 23 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK