ERLING ÄRLINGSSON, olja på duk, signerad EÄ.

Stilleben. 55,5 x 46 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÄGARE, silver, troligen Johan Wasserman, Lindesberg, 1789. Vikt 521 gram.

Delvis förgylld. Konande form på rund fot med breda, svängda knäckar. Vågband. Svisselerad dekor. I botten infällt mynt "Gustavus III Rex Sveciae Fäderneslandet 1781. Diameter 15, höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, brons, signerad.

Rådjur med diande kid. Längd 20, höjd 18 cm. Bok om Arvid Knöppels "Hjortdjur".

Aktuellt bud12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, låghaltigt silver, omkring 1900-talets mitt. Vikt 468 gram.

Hamrade ytor, konturerade former, på svängda ben. Längd 21- 22,5 cm.

Aktuellt bud1 599 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKOLPLANSCH, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

"Empire Britannique". Dagmått 74 x 88,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, silver, bär svensk importstämpel samt fullmaktstämplad Martin Bernhard Stehn, Halmstad, 1924.

Vegetativ driven dekor, profilerat skaft. Total höjd 61 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WENNERBERG, skulptur, brons, signerad, otydligt daterad 1/3? samt daterad 1944.

"På vakt". Längd 19, höjd 14,5 cm (exklusive sockel).

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, glas, Daum Nancy, signerad.

Balusterformad i grönt och svart. Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NORELL MÖBLER, fåtölj, "Frank", 2000-tal.

Öronlappsfåtölj. Fast stoppad, klädd med mönstrat tyg. Mörkbetsade ben. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, mässing, 1900-talets andra hälft.

I form av änder. Höjd 17,5 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPARBÖSSA, gjutjärn, 1800-talets slut.

I form av en sittande man. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMEKNIVAR, 2 stycken, helhorn samt halvhorn, bland annat Erik Knutsson Sunna, 1966.

Helhornskniv av Erik Knutsson Sunna 1966. Halvhornskniv märkt "Östersund den 10/9 1932." Total längd 22-23 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft.

Målad träram. Mönsterlagt spegelglas. Höjd 77 cm, bredd 47 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, GLASSERVIS, 33 delar, Iittala, Finland, 1900-talets andra hälft.

Snarlika modeller. 13 st glas, 6 cm 13 st glas 7,5 cm 7 st glas 9 cm.

Aktuellt bud805 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK, skål, glas, "Lansetti", signerad Nuutajärvi -57.

Oval form, rökfärgat och klarglas. Längd 32,7 cm.

Aktuellt bud8 050 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, 1950-tal.

SPEGEL, 1950-tal.

Ram av mahogny. Rundade kanter. Ca 95 x 43 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, silver, Ceson Göteborg, 1981-1985.

Fyllda fötter. Höjd ca 8,5 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, brons, Sydostasien, 1900-tal.

Huvud på sockel, höjd (exklusive sockel) 17,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NÄSDUKSSKÅLAR, 2 stycken, glas, Venini, Murano, 1900-talets mitt.

Höjd ca 8-12 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Fot av brons, kupa av glas. Total höjd 47 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN WEJSFELT, figurin/skulptur, Gustavsberg 1900-talets andra hälft.

Stengods, i form av en fisk. Signerad. Träställning med följer. Längd 36 cm.

Aktuellt bud2 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMEKNIV, halvhorn, monogramsignerad SÅ, 1970-tal.

Renhorn samt läder. Total längd 22 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början, i Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837).

Målad. Svängd ryggbricka, svarvade, kannelerade ben, skuren dekor av bla fleuroner. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud2 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HENRIK ALLERT, skulptur, brons, signerad.

Höjd 14 cm.

Aktuellt bud2 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, målat trä, sk bolle, 1800-tal.

Dekor av bladverk. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LAMPKUPOR, 4 stycken, glas, 1900-talets början.

Frostade med slipad dekor. Den stora kupan med diameter 28 cm. De tre mindre höjd 18 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL JOHAN TRYGG, träskulptur, signerad samt daterad 1916.

Man med basker. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud1 320 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, målat trä, 1700-/1800-tal.

Figur. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Höjd exklusive skärm ca 157 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Lladro, Spanien, 1900-talets slut.

Golfspelare. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, blått glas, Opaline, Ferro, Murano, Italien.

Beslag av förgylld mässing. Etikettmärkt. Längd 13,5 cm.

Aktuellt bud2 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MOCCASERVIS, ca 12 delar, porslin, Björn Wiinblad, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

Dekor i guld mot vit fond, bestående av; 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 12 koppar med 9 underfat

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, silver, GAB, Stockholm, 1960-1963.

Fyllda fötter, höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDOBORD, ett par, 1900-talets senare del.

Gulpläterad metall. Lösa skivor av tonat glas. Längd 63. Bredd 63. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 28 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Handmålad dekor av blå blommor. 10 kaffekoppar med fat 1549 12 assietter 1625 17,5 cm Sockerskål med lock 1678 Gräddkanna 1537 Ett par ljusstakar 3334 Uppläggningsfat på fot 1532 18 cm Uppläggningsfat med hänkel 1599 23 cm

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ERIK HÖGLUND, ölglas, 6 st, 1950/60-tal.

Klarglas. Dekor av ansikten i relief. Ett glas märkt. Höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 58 delar, porslin, "Vineta", Rörstrand, 1900-talets mitt.

12 assietter 17 cm 12 förrättstallrikar 21 cm 12 djupa tallrikar 20 cm 12 mattallrikar 24 cm Såsskål 18,5 cm Tillbringare 19 cm 4 uppläggningsskålar med hänklar 21-26 cm 4 uppläggningsfat 30-36 cm

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med medaljong. 104 x 47 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vinglas, 3 st, "Dalecarlia", Kosta, 1962-65.

Slipad dekor av bl a hästar och kurbits. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud3 822 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.

Mässing och perforerad metall. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi med carborundum, signerad Lindström och numr 89/99.

Utan titel (figurkomposition). Bladstorlek ca 55,5 x 75,5 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, glas, signerad. Orrefors, 1950-tal.

Klarglas. Signerad ORREFORS Expo Du 16-56. Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BUNZ, armbandsur, 31 x 38 mm,

BUNZ, armbandsur, 31 x 38 mm,

18K vitguld, quartz, safirglas, urtavla i guld, diamant på boetten (1 st. 0,04 ct), läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1990.

Aktuellt bud4 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS KNUTSSON, litografi, signerad och numrerad 44/50, a tergo. Daterad 1980.

Bladstrl. 80x59 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, tallrikshylla samt elemetskydd.

Björk. Upptill hylla, nedtill skydd med genombruten dekor. Bredd 102, djup 25, höjd 225 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, Finland, 1800-talets mitt.

Ådringsmålad furu. Fem lådor. Längd 143, bredd 71, höjd 72 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR 4 st, kompaniporslin, Kina, 1700-tal.

Med olika dekor i underglasyrblått av landskap, fåglar och blommor, 23 cm diameter.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing. Delvis beklädd med läder. Rund fot. En ljuspunkt. Skärm i veckad, ljus textil. Höjd ca 66 cm inklusive skärm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIBLIOTEKSBORD, Barockstil, 1900-tal.

Ek. Låda i sargen. Balusterformade dekorelement. Kopplade ben, troligen något tidigare. Dekor i sargen. Längd 226, bredd 79 cm. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, ett par, "Nya Guldheden", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.

Ek. Spjälrygg. Klädd och stoppad sits. Stämpelmärkta. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS J. WEGNER, fåtöljer, ett par, "GE 290", Getama, Gedsted, Danmark.

Ek. Lösa dynor med häftad skinnklädsel. Resårsits. Stämpelmärkta. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud5 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS J. WEGNER, hylla, RY 21, Ry Möbler, Danmark 1950-tal.

Teak. Två sektioner med sidavdelare. Längd 100, djup 18, höjd 23 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOK, "Voyages Interessans dans differentes colonies francaises, espagnoles, anglaises et c", J. F Bastien, Paris 1788.

Bok om olika franska kolonier. Band helt klätt i skinn, rygg med text i guldskrift. Ca 3,5x12,5x19 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampor, ett par, modell 2484-2, Firma Svenskt Tenn.

Justerbar ljusarm av mässing. Märkt Svenskt tenn, 2484-2. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampa, 1900-talets andra hälft.

Mässingsskaft, klätt med läder. Ställbar höjd, ca 140-175 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR TORHAMN, skulptur, glas, Glössner & Co, daterad 43.

Etsad dekor av kvinna med fåglar i profil. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TANGKHA, Tibet, 1900-talets första hälft.

Gouache på tyg. 64 x 46 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL med KONSOLBORD, 1800-talets slut.

Fanerat med mahogny. Skuren dekor. Tvådelat glas. Spegeln 144 x 75 cm. Bordets bredd 89, djup 43, höjd 76,5, total höjd ca 221 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RELIEF, Vishnu triad, troligen Indien, 1900-tal.

Med dekor av figurer, 35 x 38 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN THORGREN, olja på duk, signerad och daterad 47.

Modellakt. Bildyta 64 x 24 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN INGE HÖGLUND, akryl på duk, signerad.

Komposition. "High Chapparal". 30 x 40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, skulptur, glas, 1900-talets mitt.

Etsad dekor av falkenerare med lagerkrans. Stämpelmärkt samt numrerad 49188/0. Höjd ca 9,5 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.

Kupa av frostat glas. För fyra ljuspunkter. Diameter ca 41, höjd ca 85 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHOPARD, armbandsur, 19,5 x 25 mm,

18K guld, manuell, safirglas, diamanter på boetten (4 st.), läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990. Caliber 2442, Serienr , Referensnr 5031 1, Boettnr G 3067 1 / 103357

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Bronserade. Kvicksilverfolierade glas. Löstagbara ljusarmar för två ljus vardera av mässing. Prismor medföljer. 63 x 63,5 cm (vardera).

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Utan titel (figurkomposition). Bladstorlek ca 75,5 x 56 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, OY Stockmann, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.

Höjd 121. Bredd 31 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 8 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1981.

Skiktlimmat trä med fast stoppad sits. På förkromade metallben. Märkt undertill. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Koppar med pressad reliefdekor av bl a vindruvsklasar och blad. Löst hängande ljuspunkter i form av druvklasar. Klädd i ljus textil. Höjd 85, diameter 52 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Delvis ställbar ljusarm. En ljuspunkt vardera. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud3 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målat. Överdel med glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Underdel med dörr samt bakomliggande hyllplan. Bredd 98. Djup 56. Höjd 212 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA/BILJARDLAMPA, mässing, 1900-tal.

Två skärmar i vit glas. Höjd ca 106 cm. längd ca 82 cm.

Aktuellt bud2 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Murano.

VAS, glas, Murano.

Rund, i grön glasmassa. Diam 25 cm, höjd 16 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN STOCKWELL. Pastell på papper, signerad o daterad 2003.

Landskap. 48x63 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, EWÅ 1960-tal.

GOLVLAMPA, EWÅ 1960-tal.

Gråmålad fot med böj. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
IKON, 1900-tal,

IKON, 1900-tal,

bemålad pannå. Risa i gulmetall. Längd 26 cm höjd 31 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, glas och metall. 2000-tal.

Grålackerad, frostad glasskiva. Höjd 50, diameter 52 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 2+1 st jugend.

STOLAR 2+1 st jugend.

Böjträ, sits med rotting.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, old/semiantik, Isfahan, ca 325 x 163 cm.

Övermönstrad röd botten, polykrom floral dekor.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA och FÅTÖLJ, 1940/50-tal.

Grön plysch. Rundad rygg. Längd 148 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLA, empirestil. Omkring 1900.

Mörkbetsad mahogny. Rak form, i sidorna flankerande kolonetter. Längd 125 cm. Djup 35 cm. Höjd 155 cm.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900/2000-tal,

GOLVLAMPA, 1900/2000-tal,

Stomme i gulmetall med läderimitation. Skärmar i konstmaterial. Två ljusarmar. Höjd ca 133 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Afghan, old/semiantik, 300 x 202 cm.

Rött fält med güls.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, "Supertube", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Två silverfärgade samt en guld. Längd 97 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik Indisk, sannolikt Amritsar, ca 325 x 250 cm.

Röd botten med polykrom medaljong, lejon, hjortar och stora palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka och fåglar.

Aktuellt bud7 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VINKANNA, senempire, argent haché, Grenadier, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Balusterformad. Uppsvängd hänkel med dekor av mytologiskt djurhuvud. Palmettbård. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSALSBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerad. Oval skiva på två pelarben med vardera tredelat avslut. Med två iläggsskivor. Längd 160, bredd 100, höjd 74 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Oktagonal form. Höjd 54 cm inklusive skärmställ.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, "Räven", gjutjärn, Husqvarna, 1960-tal.

I form av räv. Stämpelmärkt. Längd 42, höjd 30 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, parian, "Snöklockan", efter Per Hasselberg, Gustavsberg 1904.

Stående kvinna på sockel. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, troligen Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.

Runt fäste. Tre svängd ljusarmar. Djup 25, höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Bronserad och förgylld. Rak form, krönt med lagerkrans. Polykromgouache av antikiserande figurer. Liknande nederdel. Höjd 139 cm. Bredd 54 cm.

Aktuellt bud9 850 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHN JON-AND, blandteknik på papp på pannå, sign.

Stilleben med hummer. 50x70 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets senare del.

För fyra ljus vardera. Trepassformad fot. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, BJS Skellefteå, 1950/60-tal.

Fot och ställbar skärm av mässing. Stam av teak. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud640 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Ateljé Lyktan, Åhus, 1060/70-tal.

Rund skärm. Rödlackerad plåt. Ställbar skärm. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud2 060 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstake, "Profil" Nr 69, mässing, Skultuna.

Adventsljusstake för fyra smala ljus. Stämpelmärkt. Längd 32 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINKYLARE, nysilver, jugend, 1900-talets början.

Stiliserad jugenddekor. Diameter invändigt 19,5 cm, höjd 25 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KISTA, allmoge, daterad 1856.

KISTA, allmoge, daterad 1856.

Målad. Dekor av blommor och bladverk. Längd 61, bredd 39, höjd 31 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK