TAPIO KINNUNEN, blandteknik på papper, signerad och daterad -67.

Komposition. 50 x 53 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GEORG JENSEN, ARMRING och HÄNGE, "Sphere",silver, svart agat.

Armring med tre 8 mm agater, storlek S, inre omkrets 18 cm. Hänge med 11 mm agat, total höjd 50 mm, kedens längd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KARL ERIK EKSELIUS, KARMSTOL, JOC, Vetlanda.

Fast stoppad rygg och sits. Klädsel i svart skinn. Brännmärkt av tillverkaren. Sitthöjd 45 cm, totalhöjd 82 cm, bredd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
OKÄND KONSTNÄR, pastell, sekelskiftet 1700/1800.

Månsken (Marieborg vid Norrköping). Bildstorlek 28,5 x 43,5 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
EINARI KYÖSTILÄ, karmstol, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.

Formpressad björkplywood och massiv björk, löstagbar sits samt ryggstoppningen med knappar. Bredd 65 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, modell ER 106/3, Istu, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme med tre opalglaskupor. Diameter ca 43 cm, total höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
AUTOGRAFER, 7 st, 18/1900-tal.

3 st brev av Paul Petter Waldenström (1838-1919), signerade och daterade. 1 brev, Gösta Ekman (1890-1938) 1 brev, Ellen Key (1849-1926), signerad. 1 teckning med signatur, av Hjalmar Eneroth. 1 jobbansökan av Bertil Strömberg, signerad.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Stomme av gulmetall behängd med droppformade prismor. Glasad stam. Fem ljuspunkter. Höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
AUTOGRAFER/BREV, Sverige, 17/1800-tal.

1 st mottagningsbrev av Charlotta Aurora De Geer, signerad 1808. 31x21 cm. 1 st brev, signerad av Joh. Wanky, 1769. 39x32 cm. 1 st brev,av Joh. C. Wittkoph, daterad 1806 och signerad med sigill. 38x30 cm. 1 st brev/räkning av Göran Adelcrantz, signerat och daterat 1719. 20x32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLY, SCARF samt VÄSKA, Christian Dior, 1900-talets andra hälft.

Väska: Monogramcanvas med detaljer i läder. Axelrem i mässingsfärgad metall. Längd 22, bredd 15, djup 3 cm. Monogrammönstrat paraply. Trähandtag. Hopfällbart med fodral. Hopfälld längd 42 cm. Sidenscarf. CD-monogrammönster. 76 x 76 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Glasad stam. Fyra ljuspunkter. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, part silk, Nain, ca 351 x 243 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVBORD / SKRIVBORD, 1800-talets slut-.

Rektangulär skiva på två devis genombrutna samt sammankopplade ben. Längd ca 135, bredd ca 81, höjd ca 75 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

För två ljus, dekor av pärlstav, rosetter och festonger mm. Höjd 36, bredd 31 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Roar", Fabula Living, 2000-tal, 230 x 160 cm.

Gråbeige. Etikettmärkt.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing behängd med olikformade prismor. Botten av blått glas samt plym. Fyra ljusarmar. Fem ljuspunkter. Höjd 50 cm exklusive kedja.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, tenn, 1930.

SPEGEL, tenn, 1930.

Krön med stiliserad dekor. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Målat. Skuren dekor. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 112, djup 50, höjd 228 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, Sengustaviansk stil 1900-talets mitt.

Fanerad med mahogny samt med detaljer av mässing. Kannelerade sidor. Lös ovanliggande marmorskiva. Bredd 80, djup 47, höjd 80,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old, Vorwerk, ca 291 x 198 cm.

Rödmelerad botten med polykromt kaukasiskt mönster med stora och små medaljonger samt stiliserade människor, djur, fåglar och blommor. Många bårder

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 2 st, "Jonas Love".

Stomme av mahogny respektive bok. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK

stomme av mässing behängd med droppformade prismor. Glasad stam och spjut. 8 ljuspunkter. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1930-tal.

TAKLAMPA, 1930-tal.

Stomme av mässing med räfflad stam. Sex ljusarmar med kupor av frostat glas. behängd med rökfärgare prismor. Diameter 72 cm. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud333 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För sex ljus. Piggbotten. Diameter ca 66. Höjd ca 92 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord, DUX, 1900-talets andra hälft.

Skiva i masurbjörk. 125 x 125 cm, höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.

Krom. Tre ljusarmar. Skärmar i textil. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATSERVIS, ca 120 delar, flintgods, "Minerva", Gustafsberg.

36 matttallrikar, 24 djupa tallrikar, 21 förrättstallrikar 21 assietter, Terrin 2 karotter med lock, Såskarott med lock. Runt uppläggningsfat Ovala uppläggningsfat, 6 st. Längd ca 34-45 cm. Kabarett, 7 delar. Servisen var i produktion mellan åren 1866-1892

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÄLTE, HERMÈS.

BÄLTE, HERMÈS.

Vändbart skärp i svart och brunt läder. Spänne i silverfärgad metall. Total längd ca 88 cm. Kartong medföljer.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIE TOYEN, torrnålsgravyr, signerad och numrerad 68/75, samt BOK,
"TOYEN", Ragnar von Holten.

MARIE TOYEN, torrnålsgravyr, signerad och numrerad 68/75, samt BOK, "TOYEN", Ragnar von Holten.

"Libellule", bladstorlek, 33x25 cm. Bok, "Toyen, en surrealistisk visionär", upplaga M, utgiven av Lindfors förlag, Köping, 1984. Original kartong medföljer.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUTOGRAFER, 4 st, 1700-tal.

AUTOGRAFER, 4 st, 1700-tal.

1 st brev av Emeretia von Düben (1669-1743), signerad och daterad, 13 april 1738. Mått ca 15,5x19 cm. 1 st brev av Thure Leonard Klinckowström (1735-1821), signerad och daterad 14 maj, 1774, sigill. Mått ca 39x32 cm. Sigill med skador. 1 brev, troligen von Lantingshausen, signerad och daterad 1712. Mått 31-20 cm. 1 egenhändigt skrivet brev av Olof Malmerfeldt (1693-1771), signerad och daterad, 22.10.1762. Mått ca 31x41 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LG LUNDBERG, mapp med 5 st serigrafier, sign och numrerad AP.

"Here and now". Tryckta och utgivna av Ingvar Landberg 1981. 29 x 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, "Alma", Louis Vuitton.

VÄSKA, "Alma", Louis Vuitton.

Fodrad handväska med top handle-handtag, dubbeldragkedja. Monogramcanvas, detaljer i läder, innerficka. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Bredd 30 cm, höjd 24 cm, djup 17 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KUNGLIGA FOTOGRAFIER, 3 st, Kronprins Gustaf (VI) Adolf och Prinsessan Sibylla av Sverige.

Daterade 1924, 1943 och 1959. Motiv stol 22 x 16, 23 x 17 cm, 20 x 13 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MADELEINE PYK, mapp med 14 färglitografier. Sigenarde och numrerade H.C III/XXV.

"Minnesbilder". Bladstorlek ca 44x29 cm

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Fem lådor. Bredd 154. Djup 43. Höjd 79 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKOR 2 st, jugend, troligen Tyskland, 1900-talets början.

Nysilver respektive flintgods med ram i ek. Ca 51x29 respektive 59x35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STIG JONZON, olja på pannå. Signerad och daterad 1967.

Motiv från söders höjder- utsikt från Ludvigsberg med Münchens disponentvilla. Ca 45x54 cm.

Inga bud
Utropspris
30 000 SEK
NILS KÖLARE, "Ricercar", mapp med 4 serigrafier tryckta av Ingvar Landberg, nr A.P. V/IX, signerad o daterad -86.

Förtext av Nils Petter Sundgren. Edition Kölare/Landberg, Stockholm 1986. Bildstrl. 41x30 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CRONQVIST, etsning, signerad Lena Cronqvist och numrerad 3/25 med blyerts.

Motiv med tre flickor. Bladmått 64 x 74 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÄTHE KOLLWITZ, litografi. Signerad.

"Helft Russland", uppförd 1921. Bildmått ca 39x49 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ, blandteknik, signerad och daterad 69.

Fågel vid vattenbrynet. 17 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
AUTOGRAFER, 3 st,  16/1800-tal.

1 st brev av Louise Wilhelmine, stor hertiginna av Hessen-Darmstedt (1788-1836), daterat 1819. 20x12 cm. 1 st brev, undertäcknad av Avary, 1809, 40x21 cm. BREV, av Christine, dotter till HENRIK IV av Frankrike, signerat. 32x23 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med teak, svärtade gavlar. Två hyllplan, dörrpar med bakomliggande förvaring. Bredd 105. Djup 36. Höjd 136 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLAR på fot, 6 st., samt SKÅL, Japan, Meiji (1868-1911).

Skålarna på fot i solfjädersform, 5 cm höga, den större skålen 19,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOK: Carl Larsson som Etsare, Axel L Romdahl, SAKF 1913, med originaletsning.

Med etsningen "Lisbeth spelar teater". Tryckt vid Iduns Tryckeri AB, Stockholm. Ca 30 x 23 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGA AUTOGRAFER, 4 brev, 1800-tal.

1 st brev av Oscar I (1799-1859), signerat och daterat 1856. 1 st brev av Karl XV (1826-1872), signerat och daterat 1866. 2 st brev av av Oscar II (1829-1907), signerade och daterade, 1883 och 1888.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOVE & EDWARD KINDT-LARSEN, soffbord, Seffle Möbelfabrik, 1950/60-tal.

Teak. Märkt. Längd 140. Bredd 65,5. Höjd 50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ENRICO BAJ, signerad Baj, Èdition MAT, collection 65. Collage, textil och rep.

"Personaggio decorato". 46 x 55 cm. Troligen ur upplagan om 100 exemplar, etiketten a tergo saknas.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
ALEXANDER CALDER, färglitografi, signerad och numrerad 18/75.

Mått ca 50x29 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
VÄSKA, "Speedy", Christian Dior.

Monogramcanvas med läderdetaljer. Invändigt en blixlåsförsedd ficka. Längd 30, bredd 16, höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brevkort/autograf, signerat.

Egenhändigt skrivet brevkort till brodern Carl Axel Strindberg. Signerat. Poststämplat Furusund 1905. Mått ca 9 x 14 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, "City", Balenciaga.

VÄSKA, "City", Balenciaga.

Handväska i ljusblått lammskinn med detaljer i vitmetall. Löstagbar axelrem. Ytterfack samt innerfack med dragkedja. Fodrad med´svart tyg. Märkt "BALENCIAGA No0180Y 115748 made in Italy", 34 x 6 x 21 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GIUSEPPE MARINO, olja på duk, signerad G. Marino.

"Canal Ormesini" motiv från Venedig, Italien. 50 x 70 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BIRGER BIRGER-ERICSON, olja på pannå, signerad Birger.

"Kvinna med spegel." 72 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, 20 st, kompaniporslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Diameter ca 23 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, blandteknik, signerad CFR och daterad 56.

Komposition med fåglar. 26 x 34 cm.

Inga bud
Utropspris
18 000 SEK
VÄGGLYKTOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Mässingfärgad metall med blomsterformad relief dekor. Var och en med en öppningsbar glas dörr. För ett ljus. Höjd ca 57 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LEIF ERIKSSON, mapp med 4 stycken etsningar. Signerade, daterade -76 och numrerade N1006.

Salvador Dali, Chagall, Picasso samt Miro. Bladets storlek ca 30x22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KG NILSON, olja på duk, signerad och daterad 2009 a tergo.

"Juni". 30 x 30 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ, blandteknik, signerad och daterad -70.

Kustlandskap. 22 x 28 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGBORD, 18-/1900-tal.

VÄGGBORD, 18-/1900-tal.

Demilune med nedåt avsmalnande ben, sargen med skuren dekor. Bredd 94, djup 48, höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, ett par, Pekingglas. Sen Qingdynasti (1644-1912).

Runda med utsvängd mynning och låg fotklack. Violett glasmassa. Höjd ca 6,5, diameter 11 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
EVERT LUNDQUIST, olja på duk. Signerad.

Orosmoln. 66 x 55 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-tal.

Dekor i järnrött, blått och guld med bladverk. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JULES SCHYL, olja på pannå, signerad.

"Rossö". 32 x 40 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRÄNNVINSSCHATULL, 1700-talets andra hälft.

Höjd 26 cm. Bredd 27 cm.

Aktuellt bud605 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan/Yasd, ca 336 x 293 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EBEL, Sport Classic, armbandsur, 36 mm.

stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, oktober 2001, box, ytterkartong. Caliber 187-1, Serienr 54.507.385, Referensnr E 9187141, Länkreferensnr 2814-1199

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad, PT.

"Tolvskillingsoperan". Bildstorlek 40 x 55 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RAGNAR PERSON, olja på pannå, signerad RP.

Komposition. 33 x 41 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, "Miró Lithographe", volym I & II , 1930-52 och 1953-1963.

Tryckta hos Maeght Editeur, Paris 1975 och 1972. Ca 33x25 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PLÅNBOK, Mulberry.

PLÅNBOK, Mulberry.

Brunt präglat skinn, Invändigt plats för 8 kort, 2 fack samt en ficka för mynt. Märkt "MULBERRY". Ca 12 x 10 cm. Originalkartong.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA/PORTFÖLJ samt CLUTCH, Christian Dior.

Portfölj med axelrem. Monogramcanvas med detaljer i skinn och metall. Mått 37x28 cm. Clutch i skinn och monogrammönstrad canvas. Längd ca 27, djup ca 3, höjd ca 17 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på pannå, signerad Severin Nilson.

"Pilar vid stranden - motiv från Svartsjö". 31 x 61 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALFRED DE BREANSKI, olja på duk, signerad Alfred de Breanski.

"On the Conway, N. Wales". 41x56 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TOKUJIN YOSHIOKA, liggfåtöljer, ett par, "Tokyo Pop Dormeuse Chair", för Driade.

Gjuten plast. För inom- eller utomhusbruk. Längd ca 160 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BRASSKÄRM med sidenbroderi, signerad Marie Charlotte Bergius och dat 1804.

Hus i en träddunge omsluten av en ranka. 66 x 55 cm. Lagd under glas.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PER FJELLSTRÖM, olja på duk uppfordrad på pannå.

"Majoren och Riddaren Knut Posse". 60 x 47 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RING med åttkantslipad diamant.

Diamant, ca 0,03 ct. 18K vitguld med svensk importstämpel. Storlek 17,25/54,5. Totalvikt ca 2,4 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HUBERT VON HERKOMER, olja på duk, signerad och daterad 1889.

En konstnär i sin ateljé. 43 x 54 cm.

Inga bud
Utropspris
18 000 SEK
MODELLSKEPP, 1850-tal.

MODELLSKEPP, 1850-tal.

Skonare monterad i glasmonter. Modellen av målat trä, monterad på gips. Båtens längd ca 108 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
RING med briljant och åttkantslipade diamanter.

Diamanter totalt, 0,14 ct enligt gravyr. Bengt Hallberg, Köping, 1982, 18K vitguld. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 2 g.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBÄNK, Frankrike, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.

Bonad bok, skuren dekor. Fast stoppning med två lösa dynor. Längd 171, djup 61, sitthöjd ca 35, total höjd 73 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN KINDBORG, olja på duk, signerad.

Landskap med hus. 41 x 55.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL, uppfordrad duk.

På flodbanken. 36 x 58 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 392 x 292 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Bred huvudbård med blom- och palmettranka.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
FAT, 2 st., TALLRIKAR, 6 st., ASSIETTER, 2 st., kompaniporslin, Kina, 1700-1800-tal.

Med dekor i underglasyrblått mestadels av flodlandskap, fatens diameter 38, tallrikarna 23. Lagad tallrik medföljer.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING med fasettslipade, röda stenar samt en vit sten.

18K vitguld med svensk importstämpel. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 4,9 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, ASEA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Etikettmärkta. Höjd 14 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES MARTIN HARDIE, olja på duk, signerad samt otydlig daterad.

Figurer i skog. 51 x 31 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TOSHIKO YOSHIOKA , bord / pallar, ett par, "Tokyo Pop Small Stool/Table" för Driade.

Formgjuten plast. För inom- och utomhusbruk. Höjd ca 39 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, part silk, 9 LAA, nyproducerad, ca 382 x 75 cm.

Benvit botten med polykroma blom och palmettslingor. Ca 500000 Knutar per kvadratmeter.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 400 x 276 cm.

Benvit botten med polykrom blom-, arabesk- och palmettslingor. Grönmelerad huvudbård med växtranka.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
RING med åttkantslipade diamanter.

Diamanter totalt, ca 0,36 ct. 18K guld. Inskription. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 6,9 g.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, satsbord, 2 st, modellnummer 5377, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1960-tal.

Teak. Etikettmärkt. Större bordet med kopplade ben, 80 x 80, höjd 65 cm. Mindre bordet med trissor på två ben, 71 x 71, höjd 54 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ARNE NORELL,  fåtöljer, ett par, "Sirocco". Modellen formgiven 1964.

Rygg och sits av grönt läder. Stomme av jakaranda. Medföljande skiva att hänga mellan fåtöljerna. Sitthöjd ca 36 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
SALONGSGRUPP, 4 delar, rokokostil, 1900-talets mitt.

Barnmöbel. Soffans längd ca 98 cm. Soffans och stolarnas sitthöjd ca 37 cm. Bord med infälld målning bakom glas. Diameter ca 50 cm. Höjd ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄSKA, omkring år 1900.

VÄSKA, omkring år 1900.

Väska i läder med axelrem. Dekorerad med diverse metallbeslag och mynt. Två små fack med päls. Nedtill dekor av fransar. Längd 40 cm, höjd exklusive axelrem 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ERIC LÖFMAN, skål, silver, MGAB, Uppsala, 1973.

Hamrad yta, på rund fot med dekor av pärlstav. Diameter 15,5, höjd 10 cm. Vikt 248 gram.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Betsad björk med kopplad benställning. Skivan klädd med koppar med releifdekor av egyptiserande figurscen. Diameter 111,5, höjd 53,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK