LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor med figurscener och bladverk. Höjd inkl. lock ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, olja på duk, signerad.

Omöjlig figur. 116 x 89 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
HATTAR, 2 st med päls.

HATTAR, 2 st med päls.

Hattar i mörkbrun minkpäls. Ena hatten märkt "Havgårds Päls". Diameter ca 51 - 52 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VASER 2 st glas 2000-tal.

VASER 2 st glas 2000-tal.

Slipad dekor, höjd 16-29,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSMODELL, 1900-talets början,

Bemålat trä. Tygsegel. Står på lös träsockel. Längd ca 130 cm. Höjd totalt ca 83 cm, bredd ca 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 46/250.

Omöjlig figur. 59 x 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bergboms.

Mässing. Beige textilskärmar. Höjd exkl skärm 50 cm, inkl skärm 68 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi signerad och numrerad.

"Afton i parken". Ca 60 x 87 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Schaubach, Tyskland.

Kvinna med hjortdjur. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SUPBÄGARE, 7 st silver, GAB, Stockholm. Vikt ca 212 g.

Förgyllda på insidan. Monogram runt livet. Höjd 5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
DOCKA, Armand Marseille, Tyskland, märkt 390 A 2/0X M.

Huvud i biskvi, blundögon. Mjuk kropp. Armar och ben av konstmassa. Längd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 delar,  1900-talets början.

Pennställ med bläckhorn, läskpappersvagga, brevställ, brevkniv, sigillstamp. Längd 26 cm. Bredd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj och fotpall, "Pernilla", för DUX, 1900-talets andra hälft.

Böjträ samt klädsel i canvas och svart skinn.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, "Casino", Sven Engström & Gunnar Myrstrand, Tingströms, BraBohag.

Fanerad i ek. Med en låda vardera. Längd 45 cm djup 50 cm, höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CHANEL, väska.

CHANEL, väska.

Svart qulitat skinn. Axelrem med tvinnat svart skinnband i guldfärgad metall. Fodrad med burgundifärgat läder. Två fack invändigt, en med dragkedja. Utvändigt lås med CC spänne i guldmetall. Märkt "CHANEL MADE IN FRANCE". Numrerad med certifikatkort. Ca 22 x 14 x 7 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft,

Stomme i gulmetall, behängd med prismor, med 9 ljuskällor. Diameter 52 cm. Höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA 1930/40-tal.

TAKLAMPA 1930/40-tal.

Stomme av kromad metall, skärm av vitt glas, diameter ca 37, höjd ca 57 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DOCKOR, 2 st, Käthe Kruse, 1900-talets början.

Längd 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL-EINAR BORGSTRÖM, skrivbordsuppsats 5 dlr, Ystad Brons , 1930-40-tal.

Bestående av brevställ, läskvagga, brevkniv, sigillstamp samt bläckställ, längd ca 2,5-29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Märkt Corona. Mässing med träfot. Höj- och sänkbar, justerbar skärm. Höjd ca 145 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, brons, Meiji, Japan, 1900-talets början.

Diameter 10,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av gulmetall, fasettslipat glas, höjd ca 110 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KRUBBFIGURER 15 st konstmassa 1900-talets första hälft.

Höjd ca 2-18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Fagerhult Belysning, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höjd 127 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA Tyringe 1960/70-tal.

TAKLAMPA Tyringe 1960/70-tal.

För fem ljuspunkter, etikettmärkt, stomme av kromad metall, kupor av gjutet glas, diameter ca 50, höjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, "modell 1100", Firma Svenskt Tenn.

Tresits. Rottingrygg. Lösa plymåer. Längd 185 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MULBERRY, väska.

MULBERRY, väska.

Brunt läder med mässingbeslag. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "MULBERRY ". Med numrerad mässingplakett. Lås medföljer. Ca 32 x 16 x 15 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA 1900-talets mitt.

TAKLAMPA 1900-talets mitt.

För fem ljuspunkter, stomme av gulmetall, skärmar av glas, diameter ca 60, höjd ca 76 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ARNE BARK, olja på duk, signerad och daterad -72.

Lekande barn vid vattenbryn. 61 x 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, 18K rosé guld med facettslipad ametist.

Ametist ca 9 x 7 mm. Vikt ca 2,7 g. Storlek ca 16,50/52.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SOFFA och FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Klädd i tyget "Golden Lily", William Morris.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
DOCKTEATER, Danmark, 1900-tal.

Scen med stomme i papp och kartong. Olika scendekorer och figurer medföljer. Längd 39, bredd 35 och höjd 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
COLLIER med briljantslipad diamant, 0.11ct enl. certifikat.

18K guld- samt vitguld. Längd ca 43 cm. Vikt ca 20 g.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAV ARNE, olja på duk, signerad.

"PAPEGOJBUREN". Påskrift a tergo "GUSTAV ARNE. VIKEN 1958". 80 x 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALEXANDER CLEMENS WETTERLING, olja på pannå, signerad.

Skymningslandskap med kor. Pannå ca 16 x 25 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAROTTER, ett par. nysilver. 1900-tal.

Diameter 22 cm. Höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Republikstil, Kina, 1900-talets andra hälft.

Höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, carborundum signerad och numrerad 47/100.

Ansikte. Bladstlk 67 x 51 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
RING, 18K vitguld med facetslipad fluorit.

Fluorit ca 9,5 x 9,5 mm. Vikt ca 3 g. Storlek ca 16,50/52.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALBERT KRÜGER, olja på duk, signerad och daterad 1955.

"Vintermorgon Malmö".

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, senbarock.

Mässing, svarvad stam, kvadratisk fot på fyra ben. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN LUNDBERG-STENMAN, olja på pannå, signerad och daterad 1975.

Pannå ca 60 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CÉLINE, väska.

CÉLINE, väska.

Monogramcanvas med ljusbruna skinndetaljer. Justerbar axelrem. Beslag i gulmetall. Invändigt två fack samt en ficka med dragkedja. Märkt "CELINE PARIS". Ca 23 x 19 x 5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNGHÄST, omkring 1900.

GUNGHÄST, omkring 1900.

Målad. Grönmålade medar. Längd 112, bredd 30 och höjd 68 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, 2 FOTOGRAVYRER, signerade o numrerade.

Ur Mappen Rebus (2003). Rebus (Hand m blyerts), sent 1900-tal, 6/20, 5,1x6,5. Rebus (Günther Wallraff), 5/20, 5,1x7,4. Bladstorlek 54x39,5

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LARS OCH CHRISTINA ANDERSSON "Yacht", fåtölj Huskvarna 1980-tal.

Stomme av kromad metall, sits av läder, etikettmärkt.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
RING, 18K vitguld med briljantslipad diamant ca 1.01 ct.

Kvalitet ca K-L/SI. Storlek ca 17,50/55. Vikt ca 3,5 g.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
RING, 18K guld, "Frimurarring". Gustav Dahlgren Malmö 1988.

Storlek ca 24,75/76. Vikt ca 7,8 gram.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, 18 K guld med droppslipade rubiner samt briljantslipade diamanter.

Längd ca 18 cm. Vikt ca 10 g.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1800-talets slut.

SKÅP, 1800-talets slut.

Fanerat med valnöt, upptill låda, mitten med dörr, nedtill låda, svarvade fötter, längd 66, bredd 46, höjd 157 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1960-tal.

SOFFBORD, 1960-tal.

Teak. Utdragbara svartlackerade skivor på kortsidor. Längd 140, bredd 58, höjd 51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.

Målat träimitation. Front med pardörr. Låda undertill. Längd 115 cm. Djup 50 cm. Höjd 190 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, Bruno Mathsson,

STOLAR, 4 st, Bruno Mathsson,

Stapelbara. Stomme i bok. Rygg och sits i ljusblått tyg. Brännmärkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BJÖRN WESSMAN, olja på uppfodrad duk, signerad.

Komposition. 10 x 15,5.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAPANSKA BÖCKER, 5 st, Omkring 1900.

Illustrerad med träsnitt i svart och vitt. Pappersklädda pärmar.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, hängsmycke, sterlingsilver, "Omena" (Äpple). Finland.

I form av äpple, hamrad. Hänget höjd ca 5 cm. Vikt ca 4 g.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
"LE SATYRICON" av Petronius, ÖVERSATT AV LAURENT TAILHADE, Louis Conard, Paris 1910.

Halvfranskt band, Upphöjda fem upphöjda bind. Illustrationer av De Rochegrosse. Sidor 296.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
COLLIER, 18K guld med röda obehandlada jaspis kulor, Elon Arenhill.

Löstagbart lås. Jaspis diameter ca 16,5 mm. Längd ca 38 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ, nyrokoko, 1800-talets slut.

Stomme i rikt skuret och betsat trä. Mönstrad klädsel. Knapphäftad. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Mässing, betsad bok samt mahognyfaner. Skiva av glas. Längd 70. Bredd 47. Höjd 73 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, 1930-tal.

SKRIVBORD, 1930-tal.

Jakaranda. Rak form i tre delar. Hurtsar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 144, bredd 75, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, England, 1900-talets andra hälft.

Mahogny, skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän. Sitthöjd ca 46. Ryggens höjd 100 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PUMPS, Ferragamo, storlek 7,5.

Mörkbrunt skinn med svarta kanter. Klackhöjd ca 6 cm. Italiensk storlek 7,5.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORD, "Eolo", Lievore Altherr Molina för Arper, modellen formgiven 2004.

Rund vit laminatskiva, vitlackerad fyrdelad medtallfot. Diam 134 h 73. Ej märkt.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SCHACKBORD, 1900-talets början.

Målad ek. Schackbräde i intarsia. Diameter 59 cm, höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.

Fanerade med teak. En låda samt tidningshylla. Bredd 43. Djup 32. Höjd 51,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950/60-tal.

GOLVLAMPA, 1950/60-tal.

Lackad metallstomme och skärm. Fötter och böjbar ljusarm av mässing. Höjd ca 118 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BØRGE MOGENSEN, bord, "Shaker", Fredericia, 2000-talet.

Bok. Längd ca 180 cm, höjd 71 cm, bredd 89 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MARIT STIGSDOTTER, skrivbord 'Adesso', Stolab, 2000-tal.

Marit Stigsdotter för Stolab, skrivbord modell 'Adesso' i massiv naturlackad björk. Tillverkat av Stolab. Mått Bredd: 60 cm Höjd: 75 cm Längd: 120 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNGSTOL, 1900-talets andra hälft.

Rotting och bambu. Sitthöjd ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, "Flamenco", Kosta, limiterad edition 1000, signerad.

Gitarr på fotplatta av metall. Otydligt signerad och numrerad vid fotplattan Kosta Boda Kjell Engman lim ed 1000 ex. Höjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, soffbord, "Sambo" Källemo.

Skiva fanerad med teak, benställning av ek. Längd 170. Bredd 56. Höjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVPULPET, 1900-talets första hälft.

Ek. Uppsats med jalusi och bakoliggande utdragbar skrivskiva. Fyra lådor. Bredd 60. Djup 56. Höjd 109 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PALL, Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft.

Teak. Fast stoppad sits, klädsel av skinn. Märkt med plakett. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAISTO KAASINEN, unik väggskulptur i lergods, Upsala Ekeby, 1960-tal.

Gädda. Längd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOL, modern tillverkning, 2000-tal. Inköpt på Nordiska Galleriet.

Stomme av lackerad metall. Genombruten rygg och sits av plast. Sitthöjd ca 46 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Goldscheider. Österrike. 1930 / 40 -tal.

Sittande kvinna. Höjd ca 18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, urna av stengods, "Argenta", Gustavsberg 1940-tal.

Glaserad i grönt. Snäckformade hänklar. Handmålad dekor av sjöjungfru, magnet, sjöstjärna, sjögräs och bårder. Signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 1207 och målarsignatur. Inpressat modellnummer 427. Höjd ca 24, längd ca 26 cm. Krossad lockknopp medföljer.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 4 st, Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, 1950/60-tal.

Teak. Klädd och stoppad sits. Ryggbricka med vävd rotting. Etikettmärkta. Sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan, mittendel med fem lådor. Bredd 160. Djup 42. Höjd 79 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Eva", Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok. Rygg och sits av skinn. Märkt. Sitthöjd ca 37 cm. Ryggens höjd ca 83 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, skulptur, lackerat järn, signerad.

Röd rak kedja. Höjd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, senbarock, 1700-tal.

BYRÅ, senbarock, 1700-tal.

Fanerad med ek och valnöt. Profilerad skiva. Fyra lådor. Bredd 106. Djup 63. Höjd 77 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Teak, långsidor med fanerinläggningar. Längd 119. Bredd 74. Höjd 55,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
POTTSKÅP, omkring år 1900.

POTTSKÅP, omkring år 1900.

Målat. Dörr med bakomliggande förvaring. Bredd 54, djup 38, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, fat, 2 st, fajans respektive stengods, Gustavsberg.

Lövformat fat i fajans med handmålad dekor i gult, grönt och brunt. Signerat med studiohanden. Längd 31,5 cm. Lövformat fat med gul glasyr och reliefdekor ur serien "Reptil", modellnummer 263. Stämpelmärkt. Längd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MUMINMUGGAR, 2 st, "Mugg Gul", Arabia Finland. I produktion 1990-1996.

Motiv ur Mumin-sagan. Höjd 8 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORD, troligtvis Italien, 1900-talets andra hälft.

Bok och ek. Organisk form. Skiva med mosaikinläggningar. Höjd 76 cm. Skivan 58x51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS, stengods, "Sgrafitto", Josef Ekberg, Gustavsberg, 1913.

Bladdekor i relief mot fond i turkos. Höjd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, "Espri", Ikea, 1970-tal.

Betsad bambu, sits och rygg brunt skinn, finns med i 1976 års Ikea-katalog. Höjd 63, bredd 60, djup 65 cm vardera. Sitthöjd ca 32 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, 1940-tal.

SOFFA, 1940-tal.

Tresits. Svängd modell. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm. Längd ca 188 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
RÖKELSEKAR, förgylld koppar, Kina, omkring år 1900.

Rektangulär svängd form. Genombrutet lock krönt av fohund. Höjd 10 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TABURETT, 1800-talets mitt.

TABURETT, 1800-talets mitt.

Målad. Kopplad benställning med skuren dekor. Fast stoppad sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , Olja på duk, enligt uppgift a tergo utförd av Lisa....1904.

Suckarnas bro, Venedig. Duk 36 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "Soft Pad Group EA 208", Vitra.

Förkromad stomme och svart skinn, fyrdelad centralfot. Sitthöjd ca 52 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ÖSTEN KRISTIANSSON, FÅTÖLJ, "Vilstol 204", Vittsjö Möbelfabrik, 1950-tal.

Ek, svart läder. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 33 cm.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
SKÅLAR SAMT FAT, porslin, Kina, sen Qingdynasti, 1800-tal.

Olika dekorer, bla i famille rose. Diameter 16-20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KAPPA, Red Valentino.

KAPPA, Red Valentino.

Fodrad damkappa i 80% ull. Framtill två fickor. Dold knäppning med knappar. Med tillhörande skärp. Märkt "RED VALENTINO". Enligt märkning Italiensk storlek 42. Ärmlängd ca 59 cm. Bystvidd ca 92 cm. Rygglängd ca 91 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK