Onlineny1010
MATTA, "Melodi", maskinvävd rya, Marianne Richter, ca 196 x 138 cm.

Ur "Östergyllen"-serien

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DOLCE & GABBANA, bolero, italiensk storlek 42.

Acetat blandning. Rygglängd ca 39 cm. Märkt med etikett

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad PT.

"STARDUST". 58x42 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TUDOR, Oysterdate, armbandsur, 32 mm,

stål, manuell, plexiglas, datum, originallänk, viklås, ca 1961. Serienr 338.033, Referensnr 7961, Boettnr 7961 / II.61

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAG HEUER, Super Professional (1000 M), armbandsur, 41 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, ca 1992. Referensnr 840.006

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PRADA, stickat kappa/kofta, italiensk storlek 42.

Stickat i siden, lång kofta/kappa med knäppning fram. Två bröstfickor. Rygglängd ca 95 cm. Märkt med etikett

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Najafabad, 350 x 248 cm.

Olivgrön.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
SALVADOR DALÍ, litografi ur Divine Comedy, signerad o numrerad 24/150.

Bladstrl. 25,5 x 18,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAVLAR, ett par, till trädgårdssoffa, gjutjärn, 1900-talets första hälft.

Vitmålade. I form av grenverk. Höjd ca 80 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av målat stålrör. Sits, rygg och armlän av trä. Stapelbara. sitthöjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Keshan, ca 296 x 100 cm.

Röd botten med fyra polykroma medaljonger. Smal mörkblå huvudbård med palmettranka.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 500 SEK
MATTA, Yalameh. Ca 195 x 205 cm.

Ljusbrunmelerad botten med 13 polykroma stiliserande medaljonger.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets mitt.

BOKHYLLA, 1900-talets mitt.

Fanerad med alm. Flyttbara hyllplan. Längd 163, djup 28, höjd 114 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BORD, 1800-talets mitt.

BORD, 1800-talets mitt.

Målat. Raka avsmalnande ben. En iläggsskiva á 51 cm. Diameter 106, höjd 77 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal. Daterat 1820.

Dörr med bakomliggande hyllinredning. Skåp märkt "ALEO", dat. 1820. Höjd 99. Bredd 78. Djup 54 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORD, 1800-talets mitt.

BORD, 1800-talets mitt.

Målat. En uppfällbar klaff. Diameter ca 114, höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, Art Deco, 1930-tal.

Stomme av trä och metall. Totalhöjd ca 123 cm.

Inga bud
Utropspris
1 800 SEK
TRAMPBIL, plåt, "Lightning", Tri-Ang, England, 1950-tal.

Röd plåt. 90 x 36 cm. Height 45 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, art déco, 1930-tal.

Fanerat med masurbjörk. Svängd form. Två lådor i sarg samt välvd dörr med bakomliggande hyllplan och en låda. Bredd 140. Djup 55. Höjd 72 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, Nordiska Kompaniet, 1938.

Ek. Rund skiva på tre, kopplade ben. Skuren dekor. Brickmärkt NK R 68805 C 38922. Diameter 80, höjd 62 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Louis XV-stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme i bok med skuren dekor. Svängda ben. Klädsel i mönstrad textil, lös sittplymå. Sitthöjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, golvljusstake, mässing, Ystad-Metall.

Räfflat ben på volutfötter. Höjd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ALY BEN SALEM, gouache på papper. Signerad.

27,5x22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, 1800-tal. Daterat 1825.

Dörr med bakomliggande hyllinredning. och lönnfack. Höjd 81 cm. Längd 59 cm. Djup ca 30 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal.

HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal.

Målat. Dekor av kurbits. Dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 41, djup 21, höjd 55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NISSEN & GEHL, soffbord, "Opus", Haslev, Danmark, 2000-tal.

Ek. Oval skiva. Kopplade ben. Brickmärkt. Längd 120, bredd 72, höjd 51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Teak. Löstagbar bricka. Längd 68. Bredd 44. Höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TIDINGSBORD, 1900-talets mitt.

Svartlackerad stomme av stålrör. Genombruten tidningshylla. Skiva fanerad med teak. På hjul. Längd 63. Bredd 45. Höjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KORGFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.

Av rotting. Rak samt lätt rundad rygg och genombrutna karmar. Sitthöjd ca 38 cm. Dynor saknas.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMINKBORD samt PALL, Sverige, 1960-tal.

Sminkbord med 3 sarglådor, ställbar rund spegel. Pall med flätas sadelgjord samt lös dyna.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, troligen Danmark, 1960-tal.

Två ljuspunkter, kupor av glas. Rund fot med förkromade detaljer, höjd ca 160 cm,

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, ÅI, Norge, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Etikettmärkt. Höjd 134 cm. Skärm medföljer.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Svartlackerad metall. Detalj i mässing. Tre ljuspunkter. Höjd 120 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TYRA LUNDGREN, blandteknik på papper, signerad och daterad 23.7.76.

Fågel. Bildstorlek 45 x 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr.

AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr.

"Domnarvets Järnverk", Falun 1924. Plåtsignatur AF. Plåtmått 20,6 x 27,6 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HENRI SERT, olja på duk, signerad och daterad -59.

Abstrakt komposition. 65 x 82 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 12 st, rokokostil, omkring år 1900.

Stomme av ek. Genombruten rygg med balusterbricka. Skuren dekor. Fotavslutningar av claw and ball. Lös stoppad sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 46 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBORD, 1960-tal.

SKRIVBORD, 1960-tal.

Fanerat med teak. Njurformat. Två skåp och tre lådor. Ben av ek. Längd 131, bredd 63, höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, troligen Bergboms, mässing, 1960-tal.

Stomme av mässing samt med klotformad kupa av färgat glas. Höjd ca 144 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MOHAMED CHARINDA, olja på pannå. Signerad.

Motiv av fåglar. Ca 57 x 56 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kashmar, ca 383 x 297 cm.

Mörkblå botten med medaljong, vaser och blomslingor. Ljus huvudbård med vaser och växtranka.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 8 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1981.

Rödlackerade, med kromade ben med plasttassar. Stoppad sits och rygg, sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1960-tal.

SKÅP, 1960-tal.

Hyllinredning. Bredd 60, djup 49, höjd 98,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par av Charles Francois Normand, mästare i Paris 1747. Paris, 1700-talets andra hälft.

Bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Båda signerade NORMAND, varav en mer otydligt. Sitthöjd 40 cm, bredd 66, total höjd 87 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATBORD, 1900-talets senare del.

Oval skiva av ljus laminat. Central kromad pelarfot. Längd 160. Bredd 90. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal, Italien.

Ruinlandskap. 90 x 125 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets början.

Målad. Sju lådor, beslag av mässing. Bredd 122. Djup 50. Höjd 107,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons. Klockformad fot. Reliefdekor av blad, pärlstav och lagerkrans. Höjd 28,5 cm, diam 14,5 cm.

Inga bud
Utropspris
14 000 SEK
BYRÅ/BÄNK, 1800-talets första hälft.

Furu. tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 133, djup 44, höjd 51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt.

Mässingsfärgad metall, på fyra hjul, skiva av glas. Längd 72, bredd 39, höjd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, Svenska Möbelfabriken, 1930/40-tal.

Lackad björk. Flyttbara hyllplan. Stämpelmärkt. Bredd 121, djup 26, höjd 160 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.

Målad. Svärtad skiva. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 101, djup 46, höjd 91 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, troligen Danmark, omkring sekelskiftet 1800/1900-tal.

Blomsterstilleben. 46 x 38 cm

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖKBORD, 1900-talets första hälft.

Två brickor av koppar, varav den översta lös. Benställning av smidesjärn med dekor av lagerfestoner. Diameter 63, höjd 63 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, 370 x 95 cm.

Röd botten med polykroma blom- och palmettslingor. Smal mörkblå huvdbård.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, ett par, "Fjord", Patricia Urquiola, Moroso, 1900-talets andra hälft.

Klädd i orange filttyg. Benställning i stålrör, sitthöjd 63 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad benställning. Skiva fanerad med teak. Längd 87. Bredd 68. Höjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STINA SUNESSON, gouache. Signerad och daterad 1971.

Motiv av solrosor mot brun trävägg, signerad samt daterad 1971. Bildmått 49x60 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

Målat. Tudelat. Överdel, glasat dörrpar med Bakomliggande hyllplan. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning samt fyra lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 119, djup 55, höjd ca 226 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Åtta ljusarmar. Krönt av dubbelörn. Höjd 95 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFGRUPP, 3 delar, omkring år 1900.

Stommar av bonad bok. Fast stoppad klädsel. Rik dekor av bland annat krönande bandrosetter, lagerstav samt akantusblad och ovan benen fleuroner. Sitthöjd ca 42 cm. Soffans längd ca 143 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, 1940-tal.

BYRÅ, 1940-tal.

Fanerad med bland annat alm och masurbjörk. Bredd ca 75, djup ca 38, höjd ca 65 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Nain , part silk, ca 342 x 248.

Benvit botten med blom- och palmettslingor.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OLLE BONNIÉR, pastell, signerad.

Planetkurva. Mått ca 86x17 cm

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS HERRMANN, olja på duk, signerad.

Ostronplockerskor. 63 x 84 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-talets första hälft.

Målade. Svängda, kopplade ben på claw-and-ballfötter. Balusterformade ryggbrickor. Lös, klädd och stoppad sits. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJELL HOBJER, "Mami Kärlek", triptyk, signerad på etikett a tergo.

Vardera ram: 27 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
HANS WIGERT, etsning, signerad och numrerad 44 / 110 med blyerts.

"TILL OPERAN". Enligt uppgift självporträtt. Plåtstorlek ca 21 x 20,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, barock, 1700-tal.

BYRÅ, barock, 1700-tal.

Målad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Skuren dekor. Daterad 1787. Bredd 118, djup 61, höjd 121 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WERNER ÅSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Skogsvy. 41 x33 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
TAG HEUER, Kirium, kronograf, armbandsur, 39 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1999. Caliber ETA 2894-2, Serienr HL4483, Referensnr CL2112.BA0701, Länkreferensnr BA0701-M0-C8

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
7 500 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad med blyerts.

Ur Fredmans epistlar. Mått ca 42x58 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 401 x 298 cm.

Benvit

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
KERSTIN MARIAFJAESTAD, färgträsnitt, signerad.

"Björkhänge". Bildstorlek 19 x 15 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LENNART OLAUSSON, olja på duk signerad och daterad april 02 a tergo.

Sittande man med röd mantel. 110 x 130 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi. Signerad och numrerad 145/180.

Restaurang motiv. Mått ca 56x41 cm

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BREITLING, Duograph World Cup, armbandsur, 38 mm,

bicolour, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1998. Caliber 15 (ETA 2892-2), Serienr 0530/1000, Referensnr B15508

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PEHR ZETHELIUS, ljusstake, silver, Stockholm, 1799.

Obeliskformat skaft, på kvadratisk plint med pålagt medusahuvud, avfasade hörn och kulfötter. Stämplat vapen från adliga ätten Wallenstråle. Höjd 25 cm. Vikt ca 300 gram.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CERRUTI, armbandsur, 33,5 x 44,5 (54) mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2005. Caliber ETA 2824-2, Boettnr 66331

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KELIM, Antik / Semiantik, Anatolisk, ca  338 x 168 cm.

Polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit bård med stiliserade växtmotiv.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TOP, VALENTINO, italiensk storlek 44.

Kortärmat top i röd siden. Knäppning med dragkedja back. Rygglängd ca 57 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ERIC MERTHEN, soffa "Tornado" , IRE möbler, Skillingaryd, 1960/70-tal.

Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits, klädda karmar. Vid ryggen läderremmar. Längd 194 cm. Sitthöjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.

Målat. En dörr med infällt spegelglas, bakomliggande klädstång. Dörr med bakomliggade förvaring. fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 109, djup 49, höjd 193 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
Jeansjacka, Yves Saint Laurent, fransk storlek 38.

Jeansjacka i tunt jeanstyg med tryckknappar framtill. Rak modell. Etikettmärkt "Yves Saint Laurent", Made in Italy".

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KAVAJ, Valentino, storlek 6.

KAVAJ, Valentino, storlek 6.

Siden kavaj, tre fickor fram. Rygglängd ca 72 cm. Motsvarande ca storlek 36

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Målat. Svängda ben. Två iläggsskivor à 50 cm vardera. Diameter 115, höjd 76 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad , PT.

Dansande par. ca 40x57 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Kayseri, närmast oval, ca 133 x 150 cm.

Mörk metallbrocherad botten polykrom medaljong- djur och blommrankor.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 10 st sk. Göteborgsstolar, 1800-talets slut.

Mahogny. Mahogny. Rundad skålformad genombruten rygg. Klädda i randig textil. Höjd ca 85, sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVEN-ARNE HÖKENSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Figurkomposition. 130x82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAVAJ, Yves Saint Laurent, fransk storlek 38.

Helfodrad kavaj i acetat blandning. Knäppning med fyra knappar. Märkt med etikett.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, med dekor av blommor, diameter 23/23/22,5/22,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18K guld.

HÄNGEN, 2 st, 18K guld.

Medaljong, öppningsbar med graverad dekor, Gustaf Dahlgren, Malmö, 1870. Höjd ca 3,5 cm. Hänge med hårarbete krönt av ett rosett. Höjd ca 3 cm. Totalvikt ca 6,1 g.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALVADOR DALÍ, litografi, ur Divine Comedy, signerad o numrerad 24/150.

Bildstrl. 25,5 x 18,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 200 x 138,5 cm, signerad IS (Ingegerd Silow).

Brungulmelerad botten. Bred bård med stora polykroma stiliserade blommor.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Stegeborg", maskinvävd rya, Marianne Richter, ca 189 x 135 cm.

Ur "Östergyllen"-serien

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HANS J. WEGNER, bord, "CH318", Carl Hansen & Son, etikettmärkt, 2007.

Svartmålad skiva i stavlimmat trä. Metallunderrede. Längd 190, bredd 95, höjd 73 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
13 000 SEK
BROSCH samt ett par ÖRHÄNGEN med seedpärlor, 18K guld.

Med granulerat guld blomster dekor, Gustaf Dahlgren, Malmö, 1872. Örhängen med krok. Örhängens höjd ca 6 cm. Broschens höjd ca 7,5 cm. Totalvikt ca 15,4 g.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SYRINGAR, 3 st.

SYRINGAR, 3 st.

Syring, Isaac Malmborg, Stockholm, 1808, 18K guld. Storlek 15,5/49. Vikt ca 2,6 g. Tillsammans med två andra silver syringar, storleken 14/43,5 och 16/50. Vikt av silver ringarna ca 5,9 g.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK