BORDSUPPSATS, Nyrokoko, 1800-talets slut.

Bronserad och bemålad metall och porslin. Diameter 23. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 245 x 190 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
KISTA, allmoge, 1800-tal,

KISTA, allmoge, 1800-tal,

Målad dekor. Beslag och handtag av järn. Längd 140, bredd 61, höjd 60 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TORY BURCH, skor, storlek 9½.

TORY BURCH, skor, storlek 9½.

Ballerina skor i läder med nitar i gulmetall. Märkta med logo. I originalkartong.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, slätväv, ca 283 x 266 cm.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Grythyttan, 1900-talets mitt.

Benställning av svartmålat järn. Rund skiva av målad furu. Diameter 112, höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, kopparstick, 1700-talets andra hälft.

"Veduta del Porto di Ripetta". Bildmått 37 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, carborundumetsning, signerad Ulrica HV med blyerts.

Kvinna, barn och fåglar. Bladmått 76 x 56 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA HILLFON, skålfat, lergods, signerad och daterat -63.

Glaserad. Relief dekor. Diameter 45, höjd 13 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord samt stol. 1900-talets slut / 2000-tal.

Björk, skivan med laminat. Stolen etikettmärkt: "Original Alvar Aalto design artek made in Finland 2010. Bordets längd 100, bredd 60, höjd 60 cm. Stolens sitthöjd 38, total höjd 59,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JAN NALIWAJKO, Blandteknik/collage på duk, signerad o daterad 1993.

De fyra årstiderna. 156 x 206 cm

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffor, 2 st, "Minerva", France & Son, 1900-talets tredje kvartal.

Stomme i teak. Lösa plymåer med resår i sits och rygg. Brickmärkt. Längd 190 cm, sitthöjd 43, höjd 77, djup 76 cm

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
KISTA, allmoge, 1800-talets början.

Med målad dekor och datering 1812. Handtag och beslag av järn. Inredd med läddika. Längd 149, bredd 63, höjd 73 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE CESAR LAGAGE, Olja på pannå, signerad.

"Les adieux". 62 x 50 cm

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
HENRI MATISSE, efter, litografi, signerad och daterad i trycket 1953.

"Lierre en fleur", ur Verve 35-36 1958. Bildmått 24x24 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SÄNG, omkring år 1900.

SÄNG, omkring år 1900.

Stomme i målat järn. Spjälade, genombrutna gavlar. Detaljer av mässing. Bredd 90-92, Längd 190, höjd 135 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft.

Målad. Längd 152, sitthöjd 45 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ÅKE STRÖMDAHL, dosa, silver, Stockholm 1961.

Invändigt klädd med sammet. Diameter ca 7,5 cm. Total vikt ca 112 gram.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft.

Målad. Spjälad genombruten rygg. Löst stoppad sits. Längd 155, sitthöjd 44 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JIMMY CHOO, skor, storlek 40.

JIMMY CHOO, skor, storlek 40.

Ballerinaskor i lackläder med glitter tå. Märkt "JIMMY CHOO LONDON MADE IN ITALY".

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.

Målad. Två dörrpar med bakomliggande hyllplan, samt två lådor i sargen. Beslag av mässing. Bredd 101, djup 41, höjd 99 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LASSE BRANDER, skulptur, perspex/akryl på stensockel. Signerad.

Tvådelad. Längd 38,5, bredd 9, höjd 53 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, troligen Greta Magnusson Grossman, Studio, Sverige, 1930-tal.

Tredelat underrede med glasskiva. Diameter 60, höjd 56 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GRAVYRER, 3 st, handkolorerade, 1700-talets slut.

Motiv från London. Bildmått cirka 21,5 x 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Beslag och dekorlister av mässing. Två lådor i sargen Skiva klädd med grönt skinn. Uppsats med 8 lådor samt skåplucka med bakomliggande hyll- och fackinredning. Bredd 111. Djup 100. Höjd 77-128 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
RAM, empire, med stentryck föreställande Carl XIV Johan. 1800-talets första hälft.

Förgylld, bronserad, dekor av pastellage. Innermått 33 x 27, yttermått 48 x 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BECK & JUNG, blandteknik, signerad samt med titel och daterad 1982.

"First Bench. Acrylic painting and computer perm plot". 100 x 130 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
PIETER POTTER, hans art, olja på pannå, 1700-tal.

Landskap med kreatur. 25 x 38 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
KG NILSON, färglitografi, signerad och numrerad 122/225 och daterad 1988.

"I rörelse". Bildstorlek 54 x 32 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 3 st, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft.

Stomme i björk. Fast stoppad rygg och sits. Svängda armlän. Sitthöjd 47 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGVAGN, 1900-tal.

SERVERINGVAGN, 1900-tal.

Mässing och glas. Lösa skivor. På hjul. Längd 66, bredd 43, höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKSKÅP, sent 1800-tal.

BOKSKÅP, sent 1800-tal.

Fanerad med valnöt. Skuren dekor. Två stycken glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 113, djup 48, höjd utan krön 214, med krön 236 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
MADELEINE PYK, gouache, signerad.

"Strandvägen". Bildstorlek ca 16x24 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.

Målat. Två stycken lådor i sargen, genombruten dekor i gavlar. Längd ca 124, djup 77, höjd 74 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LINN FERNSTRÖM, litografi, signerad och numrerad 17/350.

"Omhålla". Bladstorlek ca 58,5 x 86,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GRAVYR, 1700-tal.

GRAVYR, 1700-tal.

Stockholms slott. Bildmått cirka 24 x 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Svart monogramcanvas med skinndetaljer och spännen i svärtad metall. Tygfodrad. Innerfack med dragkedja. Märkt "GUCCI made in italy" och numrerad. 35 x 32 x 10 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSHUA REYNOLDS, efter, olja på duk/pannå.

Självporträtt. Duk/pannå, oval 71 x 64 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHN BAUER, litografi, osignerad.

"Humpe och hans mamma". Bildmått 30,5 x 33,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL, Olja på duk.

Karl XII och Ivan Mazepa. Duk 73 x 102 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
LEONOR FINI, "Les leçons", mapp med serigrafier, Editions du Tamanoir, Paris, 1976, signerad och numrerad 51/175.

Förord av Patrick Waldberg. Invändigt med 12 st serigrafier. Bladstorlek 68 x 52 cm

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
POCHER, byggmodell i metall och plast av Alfa Romeo Spider 1932.

Skala 1/8. i kartong

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ZOIA KRUKOVSKYA LAGERKRANS, Olja på pannå med guldgrund, signerad Zoia.

Stilleben, 31,5 x 39,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skål samt skål med lock, fajans, Gustavsberg studio.

Handmålad dekor i gult och grönt. Signerade med studiohanden samt Sweden G-84.16 respektive 18. Fajansmålare bland annat Lennart Svensson. Diameter 10-15 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, vas, stengods, Gustavsberg studio.

Brunglasyr och reliefdekor. Djupstämplad Lisa L Gustavsberg Sweden. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FRANCESCO PIRANESI, kopparstick, omkring 1800.

"Veduta in prospettiva della gran Fontana dell' Acqua Vergine detta di Trevi Architettura di Nicola Salvi". Bildmått cirka 70 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK

"Putte och rottrollen". 30,5 x 33,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BENGT ELLIS, olja på duk, signerad.

"Indianska Equador." 110 x 82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, rokokostil, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Nio ljuspunkter. Diameter ca 47, höjd ca 68 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, signerad IS (Ingegerd Silow) 281 x 195 cm.

Sverige 1960-tal

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LISA LARSON, ytterfoder/golvkruka, stengods, Gustavsberg studio.

Saltglaserad med reliefdekor. Signerad Lisa L samt med studiohanden. Diameter 38, höjd 32 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HÄNGE, med diamanter.

HÄNGE, med diamanter.

Ögla stämplad Elon Arenhill. 18K vitguld. Briljantslipad diamant ca 0.25 ct. Krans med rosenslipade diamanter. Höjd hänge 20 mm. Vikt 2,4 gram.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, bordslampa, stengods, Gustavsberg studio, unik.

Brun glasyr och reliefdekor. Signerad Stig L samt med studiohanden. Total höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio.

Brun harpälsglasyr. Signerad Friberg samt med studiohanden och årsbokstaven F. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK

Stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 47, höjd ca 73 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
GUSTAV KOKEN, olja på duk, signerad och daterad Hanover 1872.

Landskap. 108 x 150 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar, 2 st, fajans, Gustavsbergs studio.

Handmålad blomsterdekor. Signerade med studiohanden. En märkt Sweden 102.F. Diameter 20-25,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SILVERTACKA, 999 silver, 1 kg.

Längd 11,3 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 500 SEK
NATTDUKSBORD / SÄNGBORD, ett par, kolonialstil, från Nordiska kompaniet. 1900-talets andra hälft.

Bemålad stomme av bambuimitation. Utdragslåda vid sarg. Bredd 47, djup 53, höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KUDDAR, 2 st, Beludj, ca 80 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PALLE NIELSEN, träsnitt, 7 st, signerade och numrerade.

Signerade och daterade med blyerts 54. 125-upplaga. Motivets mått ca 7 x 12 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MODELLSKEPP, 1900-tal.

MODELLSKEPP, 1900-tal.

Trästomme, målad dekor. Elektrifierad.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, "Öwer landsvägarna i Sverige", Karl Akrell, 1811.

Uppfodrad på klot. 67 x 47 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, träsnitt på papper, 1500-tal.

Skandinavien. Enligt påskrift a tergo tryckt i Münster 1544. Bildmått 25 x 34 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Figural Ghom, ca 410 x 88 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
MATTA. Rölakan. 226 x 142 cm. Signerad E L N (Eva-Lisa Nordin).

Sverige 1960-tal.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Royal keshan , signerad, 415 x 293 cm.

Inga bud
Utropspris
30 000 SEK
NIKOLAI MAKAROV, pannå signerad NM.

120 x 88 cm.

Inga bud
Utropspris
30 000 SEK
LAMPBORD, sengustaviansk stil, 1800-talets slut.

Betsad mahogny. Skiva av sten. Med mässingsdetaljer. Längd 40. Bredd 31. Höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1950 / 60-tal.

SIDEBOARD, 1950 / 60-tal.

Fanerat med teak, skjutdörrar varav en med kakelplattor, signerad Vigneron. Bakomliggande fack, hylla och lådor. Fotavslutningar av metall. Bredd 220, djup 49, höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 14,5 resp 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORD, rokoko, 1700-talets mitt.

Målat. Profilerad skiva med svängda kanter. Längd 61. Bredd 46. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUCCI, skor, enligt märkning storlek 39,

Monogramcanvas. Klackhöjd ca 11 cm. Märkt Gucci Made in Italy. Dustbag.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ÅKE HOLM, VÄGGRELIEF, stengods, signerad.

Lot och hans döttrar. Ca 31 x 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN MALMVALL, vitrinskåp "KA 72", för Firma Karl Andersson & Söner.

Mahognyfanerat med vitrindörrar. Flyttbara(3) hyllplan. Etikettmärkt. Bredd 80, djup 35, höjd 202 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MICHAEL KVIUM, serie om 4 st färglitografier, signerade och daterade -95, numrerade 23/28.

Figur. Bildstorlek ca 25 x 36 cm.

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RAUL MEEL, färgserigrafi, signerad och numrerad 7/50, daterad -89.

"Windows and Landscape". Oramad. Bladstorlek 160 x 100.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 18/1900-tal.

Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ROGER VIVIER, skor, enligt märkning storlek 39,

rosa lack, spänne i vitmetall. Innermått ca 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBLER, 4+1, GRYTHYTTAN.

Oljad ek och galvaniserad metall. Stolar brickmärkta. Bord med fällbara ben, höjdanpassningsbara fötter. 160x90 cm., höjd ca 71 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 3 333 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARC CHAGALL,litografi, ur Chagall Lithographe II.

"Le Couple à l'Arbre", bladstorlek 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RED VALENTINO, kofta.

RED VALENTINO, kofta.

Stickad kofta med dolda knappar. Lätt vaderade axlar. Märkt "RED VALENTINO". Ärmlängd ca 43 cm. Rygglängd ca 44 cm. Bystvidd ca 80 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
JEAN LOUIS VAN KUYCK, olja på pannå, signerad.

Hästar på bete, ca 22,5x32 cm

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
RING, cabochonslipad safir och rubiner, odlade pärlor, briljantslipade diamanter, 18K guld.

Oval safir ca 4,30 ct. Rubiner totalt ca 1,50 ct. Diamanter totalt ca 0,06 ct. Storlek 18. Vikt ca 13 g.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OTTAVIO MISSONI, kofta/klänning, storlek 38.

Missonimönstrad ullblandning i flera färger. Med luva. Märkt "MISSONI MADE IN ITALY". Ärmlängd ca 75 cm. Rygglängd ca 117 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 500 SEK
ÖRHÄNGEN, cabochonslipade rubiner och safirer, briljantslipade diamanter, odlade pärlor, 18K guld.

Safirer ca 9,5 x 7,5 mm. Rubiner ca 7 x 5 mm. Diamanter totalt ca 1,60 ct. Mått 45 x 25 mm, klipslås. Vikt ca 27 g.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 ST, S.K. BRYGGERISTOL, 1900-talets första hälft.

Hopfällbara. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Omega, fickur, 50 mm,

Omega, fickur, 50 mm,

metall, manuell, liten sekundvisare, ca 1923. Boettnr 6987873, serienr 6241373

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, Kina, 1700-tal.

TALLRIK, Kina, 1700-tal.

Willow-motiv, vågig kant. Diameter ca 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
COLLIER 1 K guld m 1 briljant ca 0.19 ct H SI enligt uppgift.

Totalvikt 13 gram. Längd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF WILHELM WALLANDER, olja på duk, signerad,

En nutidens näck, 71 x 60 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FAT / SKÅLFAT, Imari, Japan sekelskiftet 1900.

Äldre guldifyllda lagningar. Diameter ca 36 cm, höjd ca 7 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JAN HÅFSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 202/270, daterad 1990.

"Uppbrott". Bladstorlek 92,5 x 60,5. Blindstämpel "Tumba grafik 1990".

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, porslin, Kina, modern tillverkning.

Dekor i underglasyrblått. Höjd 16 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RING, 18k guld med mabepärla. Vikt 6,2g.

Mabepärla, repdekor. St 15,25/48.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PER KIRKEBY,  färglitografi, signerad, daterad PK 94 och numrerad 165/370.

Komposition. 88x123 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUCCI, väska,

GUCCI, väska,

Monogramcanvas med läderdetaljer. Invändig med dragkedja. Längd ca 40 cm, bredd 5 cm, höjd ca 30 cm. Märkt nr 159406 002122 Gucci Made in Italy.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK