BOKHYLLA, 1930-tal.

BOKHYLLA, 1930-tal.

Fanerad med bl a mahogny. Åtta hyllplan. Bredd 270, djup 25, höjd 96,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, Elidus, 1960-tal.

Mässing. Ställbar skärm med raster i vitt. Märkt ELIDUS 2201. Höjd ca 26-31 cm beroende på läge.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, omkring år 1900.

BYRÅ, omkring år 1900.

Målad. Fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 97, djup 49, höjd 124 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim Orientalisk, ca 292 x 207 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 355 x 260 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, 280 x 86 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Silke Ghom, signerad, ca 203 x 136 cm.

Ca : 1,000,000 knutar /m²

Inga bud
Utropspris
24 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, 310 x 78 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim 292 x 210 cm.

MATTA, Kelim 292 x 210 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Marocko 310 x 250 cm.

MATTA, Marocko 310 x 250 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
SIDEBOARD, ek, "Rekord" design Nils Troedsson, Troeds, 2000-tal.

Stomme i ek. Front med fyra lådor- Sida med skjutdörr. Längd 128 cm. Djup 45 cm. Höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, engelsk stil, 1900-talet andra hälft.

Underrede i betsat trä. Klädd och stoppad. Lös sittplymå. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
OLA BILLGREN, färglitografi, signerad och numrerad 238/260.

Daterad 1969. Bildyta 31x,5x36.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BEPPE WOLGERS, Olja på duk, signerad.

A tergo dedikation. Landskap. 39x46.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL OTTO HULTÉN, olja på duk, signerad.

Utan titel. 64x50

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, Färglitografi, signerad o numrerad 165/333.

Komposition. bildyta 90x61.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
ARKIVSKÅP / ARKITEKTSKÅP, 1900-tal.

Furu, tre sektioner. 25 lådor. Märkt med etikett "AB Ingeniörsutensilier". Bredd 136. Djup 68. Höjd 174,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain, part silk , s.k 6LAA, signerad Habibian, ca 360 x 260 cm.

Ca : 1,000,000 knutar /m²

Inga bud
Utropspris
80 000 SEK
ALVAR AALTO, PALLAR, 2 st, modell 60, Artek, 1900-talets slut.

Lackade L-ben, rund sits. Stapelbara. Bredd 38 cm, sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
IWC, Türler, armbandsur, 34 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, läderrem, spänne ej ursprungligt Caliber 88, verknr 1116392 Boettnr 115397

Inga bud
Utropspris
500 EUR
TAPIO WIRKKALA, BESTICKLÅDA, 7 delar, 'Marski', silver, Kultakeskus, Tavastehus 2002.

6 kaffeskedar och 1 kakspade. Serien tillverkad för Andelsbankens 100-årsjubileum. Total vikt cirka 155 g.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
ISHINKAR, 3 st, med istång, nysilver samt glas, WMF, 1920/30-tal.

Frostat glas med mynning samt handtag i nysilver. Märkt WMF import. höjd 10-11,5 cm, diameter 10 cm

Inga bud
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK, KARAFF, 'Kremls klockor', signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -60.

Rökgrått glas. Höjd 20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, SKÅL OCH KAFFEKOPPAR MED FAT, 6 par, risporslin, signerade Arabia F.H.Kj. Finland.

Skålens längd 17,5 cm. Kopparnas höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt.

Stomme av målad metall. Detaljer av mässing. Skivor av glas. Längd ca 80 cm, bredd 52 cm, höjd 86,5 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
KANDELABER, Design Kaija Aarikka, 'Lapsuuteni joulu' (Min barndoms jul), Aarikka. Formgiven 1965.

Bemålat trä, mässing och glas. Höjd 46,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
OLOF OTTELIN, skänk / toilettebord, "Beta-serien", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.

Teak. Tre separata delar bestående av hurts, skåp och toalettbord. Toalettbord med fackinredning samt spegel. Skåpet med 2 hyllplan. Fyra draglådor i hurtsen. Längd 155 cm, djup 45 cm, höjd 67 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, PARAPLYSTÄLL, modell 115, Artek, 1900-talets senare hälft.

Lackerad björk, bottenplatta i metall. Höjd 47 cm, bredd 24 cm, djup 27 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
KAJ FRANCK, POKAL, glas, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.

Flerfärgat glas. Höjd ca 17 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
OMEGA, armbandsur, 28 x 34 mm.

förgylld, manuell, plexiglas, rem och spänne ej original, ca 1920. Caliber R17.8

Inga bud
Utropspris
200 EUR
CÉLINE, KLÄNNING, storlek 38.

CÉLINE, KLÄNNING, storlek 38.

Ärmlös klänning i vit siden och svart cupro med fodret i svart siden. Dragked i sidan samt knappar framtill. Längd 120 cm, midjevidd ca 83 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
BORDSUR, porslin, design Pauli Partanen, Arabia, 1900-talets senare hälft.

Blå, lila och förgylld dekor. Stämpelsignerad. Höjd 21 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
ANN WÄRFF, skulpturer / bokstöd 2 st, Kosta, signerade 1973.

Klart och grönt glas. Signerade 'Kosta unika 1973/16 Ann Wärff'. Höjd ca 16,5 - 19,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING MÄRKLIN, 1900-talets mitt.

Diverse lok och vagnar samt tillbehör såsom hus, räls, vändplatta etc. Ellok, ES 800 Ellok, RSM 800 Ellok GS 800 Statens Järnväg 884 1953. Ånglok, 44690.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MONA MORALES-SCHILDT, vas Kosta, signerad.

Blå nyanser, figurer. Signerad Kosta Mona Morales unik. Höjd ca 17 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina Qianlong, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av hjortar i trädgård. Längd 36, bredd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Tekke Turkmen old ca 309 x 231 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, 18K vitguld. Sverige 1963.

Diamanter totalt 0,27 ct (enligt gravyr). Storlek 17,5. Vikt ca 4 g.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
THAGE NORDHOLM, färglitografi, signerad och numrerad 27/225.

Landskap. Bladstorlek 60 x 80 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING ELASTOLIN & LINEOL, TYSKLAND/ÖSTERRIKE, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT.

Divers figuriner och tillbehör och djur. Höjd 3-18 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MONA MORALES-SCHILDT, vas Kosta, ur serien "Väntande kvinnor vid havet", formgiven 1965.

Blå glasmassa, dekor av inlagda ränder. Signerad "Kosta unik M Morales". Höjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 30 mm, 1930-talets senare del.

stål (staybrite), manuell, plexiglas, subsekund, läderband (Comso). Serienr 8610170 Boettnr 9326996 Fungerar vid test men funktion kan ej garanteras.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kashmar old, ca 315 X 200 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAF BELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 1923.

"Trollhättan". Duk 40,5 x 36,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAROTTER MED LOCK, nysilver, bland annat Eric Råström. 1900-talets första hälft.

Eric Råström, karott med lock, svärtad knopp. Diameter 19 cm. Avlång dubbelkarott med lock. Längd 26 cm . Bredd 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARLO MARATTA, efter, olja på duk.

Kopia efter "Die heilige nacht". Mått 97x73 cm Hänger originalet i Dresden.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FOLKE OHLSSON, soffa, "USA 75" för  Dux.

Spjälad rygg. Teak. Lösa sitt- och ryggplymåer.Turkosfärgad. Nyligen omklädda samt ny stoppning och bottenplatta. Längd 188 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
SAMLING LESNEY "MATCHBOX" SERIES, 18 st.

Dunlop, Van. Daimler Ambulance no 14, Bus London to Glasgow, Road Roller, Dumper, Cement Mixer, Bedford Milk Delivery Ford Zodiac Convertible Ford Thames Van, Albino Chieftain, Austin A50 Jaguar 3,4 litre, American Ford Station Wagon D Type Jaguar Petrol Tanker ESSO Thames Trader Compressor Truck Weatherill Hydraulic Excavator Bandtraktor, saknar larvfötterna

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGSKÅP, 17/1800-tal.

VÄGGSKÅP, 17/1800-tal.

Betsad ek, uppsvängt krön, front med dörr och låda, längd 63, bredd 24, höjd 74 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
SOFFBORD, 1970-tal.

SOFFBORD, 1970-tal.

Stomme i vitmetall, rund glasskiva. Undertill flätad korg. Diam 92, höjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
SPEGEL, 1800-talets mitt.

SPEGEL, 1800-talets mitt.

Yttermått 59x45,5 cm, djup 4 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
STEGPALL, 1900-talets mitt.

STEGPALL, 1900-talets mitt.

Sits och trappsteg med dekor av mönstret "Manhattan" av Josef Frank, Svenskt tenn. Höjd 63 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.

Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Diameter 40 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
YKI NUMMI, skrin, plast och trä 1960-70-tal.

11x9x5 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
TAKLAMPA, 1960/70-tal.

TAKLAMPA, 1960/70-tal.

Stomme av förkromad metall och trä. 6 ljuspunkter med svart-vita glaskupor. Längd 62 cm, bredd 47 cm, höjd ca 64 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
KARMSTOL, Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab, Jyväskylä 1930/1940-tal.

Lackad björk samt björkfaner. Bredd 66 cm, sitthöjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, 14K guld. Lapponia 1978.

Storlek 17,5. Vikt ca 10 g. Ursprunglig påse.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
ALEXANDER CALDER, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 212 1975.

Kortspelare. Bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BERTEL GARDBERG,  bestick, 61 delar, "Lion de Lux", Hackman, Finland, formgivna 1958.

Rostfritt stål, handtag av jakaranda. 9 gafflar (18,5 cm) 8 knivar (20,5) 8 skedar (19) 7 smörgåsgafflar (16,5) 8 smörgåsknivar (18) 8 skedar (16) 2 sardingafflar (15) smörkniv (14) 6 kaffeskedar (12,5) osthyvel (23) ostkniv (24) 2 skedar (17 resp 20)

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 210 1974.

Bladstorlek 38 x 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
WASSILY KANDINSKY, efter, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 119 1960.

"Gouache sur fond noir", bladstorlek 38 x 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, 1900-tal.

BYRÅ, 1900-tal.

Ljusblå ekorationsbemålning. Fyra lådor. Höjd 110, längd 124, bredd 58 cm. Nyckel saknas.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, skål, Kosta, 1950- / 60-tal, signerad.

Klarglas samt blått, grönt och gult glas. Slipade mönster och detaljer. Signerad 'Kosta Lindstrand unik'. Höjd ca 16,5 cm, diameter ca 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANN WÄRFF, skål, Kosta, signerad.

Blått och grönt glas. Signerad 'Kosta unika 1973/41 Ann Wärff'. Diameter ca 31 cm, höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MAPP "IX - Grafik 1966", med 9 grafiska blad, IX-Gruppen, bl.a. PG Thelander, signerade och numrerade 81/100.

Etsningar, färglitografier, serigrafi och kopparstick. "Konstruktören" av Alf Olsson. "Själv porträtt" av Lars Lindberg. "Honkurbits" av Bengt Landin. "Heden" av Göran Nilsson. "Blått bryter in och splittrar vitt" K.E Häggblad. "Grafiskt blad" av P.G Thelander. "Liten flod" av Nils G Stenqvist. "0" av Gösta Gierrow. "Luftrum" av Philip von Schantz. Bladstorlek ca 50x40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AGDA HOLST, på pannå, signerad. 1940-tal.

Blomsterstilleben. 41x33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, möjligen Birgitta Södergren, signerad BS, 245 x 152 cm.

Gråmelerat fält med blå medaljonger och bårder. Kortändar kantade..

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA  Lori old ca 260 x 170 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
PRADA. Skor, ett par. It strl 39,5.

Slingbackmodell i platå i svart, grå brun och ljust lila mocka. Klack höjd ca 11. Dustbag och extra dobbar.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
COLLIER, 18K guld, bismarck-länk, 6,6 g.

Längd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 4 st Swedic Enköping. 1900-talets mitt.

Stapelbara. Klädd i konstskinn. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BRILJANTRING 18K vitguld m 1 briljant 0,52 ct enligt gravyr ca F-G VS,

Total vikt 3,3 g. Storlek 18,5/57,5.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av pagodlandskap. Hänklar i form av harhuvuden. Längd 33, bredd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
PAUL HOFF - FAT, Kosta, signerat 1975.

Glas. Dekor av sjöfågel. Signerat 'Kosta Hoff 1975/40'. Diameter 38 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, akvarell och tusch, skiss, signerad 1906.

Interiör. Dagmått 31 x 21,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
30 000 SEK
STIG LINDBERG, VAS, stengods, Gustavsberg, 1970.

Brunglaserad på svart botten. Signerad med studiohanden samt Etikettmärkt. Höjd 15.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA  Shiraz old 280 x 200 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, skulptur, skulptur. Signerad med metallplakett och numrerad AP 3/5.

Multipel. Miniatyrfioler gjutna i brons, inneslutna i polyester. Utförd 1973. Höjd 35,8 längd 27,5 och djup ca 4,5 cm. Löst stående på senare av plexiglas. Total höjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
25 000 SEK
JACQUES ZADIG, olja på duk, signerad.

Kustlandskap. 39x56 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft.

Rektangulär form med avfasade hörn. Dekor av graverade blad samt blommor i glas. 79 x 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ARMBAND 18K guld x-länk 16,2 g, Falköping 1963.

Längd ca 18,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 500 SEK
SERVERINGSVAGN / BARVAGN, 1900-talets andra hälft.

Stomme av trä samt rotting. Underdel med med hyllplan samt två lådor. Knoppar i mässing.Trissor. Vitmålad. Längd 90 cm. Bredd 48 cm. Höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ARWID KARLSSON, akvarell, monogramsignerad.

Stilleben. 45x58 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HERMÈS, ÖRHÄNGEN, ett par.

HERMÈS, ÖRHÄNGEN, ett par.

Runda clips i gulmetall, tygklädda i siden. Ø 3. Ask

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå,

figurer i vinterlandskap i skymning, ca 34 x 26 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OLE LYNGGAARD, LÅS t 2-radigt collier, 14K guld m en odlad pärla.

Total vikt 7,3 g. Ca 2 x 2 cm. 2 dobbar medföljer.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
MATTA, Kirman old ca 360 x 265 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA Meshed semaintik ca 380 x 312 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
LOUIS VUITTON, PORTFÖLJ, "Ambassador".

Portfölj i svart epiläder. En ytterficka, två innerfack och tre innerfickor. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France" och med numrering SR 0989. Nycklar, Br 41 m, höjd 30 cm. Dustbag

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
GLASLAMPOR, ett par, Italienska, 2000-tal.

Svartmålat glas. Höjd ca 61 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BIBLIOTEKSBORD, rokokostil. 1900-talets början.

Fanerat. Svängda ben med metallbeslag. Längd 161 cm. Bredd 85 cm. Höjd 80 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Marocko, 262 x 159 cm.

MATTA, Marocko, 262 x 159 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Old Västpersisk ca 334 x 168 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Sarouk, ca 345 x 254 cm.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 295 x 195 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK