Onlineny1010
GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, koppartstick, 1800-tal.

"Veduta della gran Piazza e Basilica di S. Pietro situata ove erano anticamente il Circo e gl Orti di Cajo e Nerone nella Valle Vaticana". Bildstorlek 70 x 46 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).

I underglasyrblått, godronnerad form med dekor av växtligheter. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, med dekor av växtligheter, längd 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKIVSKÅP, Lindqvist Möbler AB, Motala, 1900-talets tredje kvartal.

Lackerad metall med fyra lådor. Djup 72 cm, bredd 40 cm, höjd 132 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, med dekor av blommor, längd 28,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SMÖRTERRIN med LOCK samt FAT, två stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, med dekor av blombuketter. Två fat med dekor av trädgårdsmiljö av växtligheter samt vas med objekt, längd på fat 19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FRANK LLOYD WRIGHT, karmstol, "Barrel Chair", Cassina, sent 1900-tal.

Körsbär. Stoppad sits med skinnklädsel. Stämpelmärkt. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, fönsterlampor, 3 st, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Genombruten dekor. Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, Art Deco.

BRICKA, Art Deco.

Glas, metall, trä. 56,5 x 32,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, sex stycken, samt KOPP med FAT, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

I underglasyrblått. Ett fat med dekor av drakar, diameter 21 cm. Ett fat med dekor av flodlandskap och växtligheter, diameter ca 22 cm. Två fat med dekor av blommor, diameter 22,5/23 cm. Ett djupare fat, med dekor av blommor, diameter ca 21,7 cm. En export skålfat, med form från Meissen, dekor av flodlandskap, diameter 20,5 cm. En kopp med fat, med dekor av små djur och växtligheter.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft.

Paraplyformat. Handtag med hundhuvud. Höjd 76 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
DIORAMA, the beautiful game of fly fishing, modern.

Mått ca 80 x 7 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JALUSISKÅP, 1900-talets början.

Stomme av ek, med 15 bakomliggande lådor. Metallbeslag. Bredd 49, djup 44, höjd 186 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ERIC ROHMAN, gouache, original / förlaga till filmaffisch "North of 36), 1925, signerad.

När norden och södern möttes (North of 36) [Affisch] : en film i åtta akter om de amerikanska nybyggarna. Bildstrl. 97 x 128 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDMYNT, 20 fr, Schweiz 1935. Vikt ca 6,5 gram.

Diameter 21 mm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, silver, troligen Norge, 1900-tal.

I form av blomma, på tre fötter. Diameter ca 20-26 cm. Vikt ca 564 g.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
K ANDERSON, STEKFAT, silver, Stockholm, 1912.

Oval form. Mått ca 48x31 cm, vikt ca 1300 g, Med Leuhusens vapensköld

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING samt ett par ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter,  ametister samt peridoter, 18K guld.

Båda av Octavio Sarda. Ring med diamanter, totalt ca 0,16 ct. Storlek 17,25/54. Örhängen, ett par med diamanter, totalt ca 0,16 ct. Stift. Höjd ca 2,6 cm. Totalvikt ca 24,8 g. Etui medföljer.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
RING samt ett par ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, fasettslipade ametister samt peridoter, 18K guld.

Båda av Octavio Sarda. Ring med diamanter, totalt ca 0,36 ct. Storlek 16,25/51. Örhängen, ett par med carreslipade peridoter samt ametister. Stift. Höjd ca 1,8 cm. Totalvikt ca 22,3 g. Läder dustbag medföljer.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
JAEGER-LeCOULTRE, bordsur, 170 x 140 x 50 mm,

gulmetall, mekanisk, ankargång, 8-dagarsverk, ca 1960. Referensnr 170

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA / WEEKENDBAG, Céline.

VÄSKA / WEEKENDBAG, Céline.

Weekendbag. Monogrammönstrad canvas med detaljer i läder och guldfärgad metall. Invändigt fodrad i canvas. Ytterfack med dragkedja. Ca 49x18x33 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sannolikt Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Med målad samt genombruten metallram. Diameter ca 62 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt.

MATBORD, 1800-talets mitt.

Målat. På svarvade ben med hjultrissor av mässing. Diameter ca 133 cm, height ca 75 cm.

Aktuellt bud1 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL-AXEL ADOLFSSON, soffbord "nr 2076", E. Tingströms Möbelfabrik, Valdemarsvik.

Skiva i teak. Svärtat underrede med mässingskodda fötter. Etikettmärkt. Längd ca 149, bredd ca 58, höjd ca 52 cm. Modellen lanserad 1954. Detta exemplar tillverkat efter 1955.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS BERGSTRÖM, skrivbordslampa, Atelje Lyktan, Åhus. 1960-tal.

Mässing med ben av lövträ. Ställbar skärm. Modellnummer 705. Stämpelmärkt. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSPENDYL, märkt Maviez a Paris, sent 1800-tal.

Delvis förgyllt urhus med floral dekor. Krönt av sittande jägare med fågel. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 20 cm, bredd 9 cm, höjd 35 cm. Pendel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, Céline.

VÄSKA, Céline.

Monogramcanvas med skinndetaljer. Invändigt en ficka. Märkt "CELINE" i beslag. Ca 26x28x7 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Fem rader med vita fransar. Etikettmärkt. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄSKA, GUCCI.

VÄSKA, GUCCI.

Fodrad axelremsväska / tote bag i "Guccissima"monogramcanvas, med detaljer i läder, remmar i av grön- och rödrandigt band. En ytterficka. Etikettmärkt "GUCCI made in italy" på numrerad etikett. Mått ca 37x30x9 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, färgoffset, signerad och numrerad 65/120.

Bildstrl. 84 x 57 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
KISTA, 1800-tal.

KISTA, 1800-tal.

Lackerad furu med beslag av smidesjärn. Invändigt mindre låda med lock. Längd 93 cm, bredd 55 cm, höjd 45 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt. Med sex stycken iläggsskivor.

Målat, på svarvade ben. Iläggsskivornas är tillverkade senare, bredd ca 53 cm samt en 55 cm. Diameter ca 124, höjd ca 71 cm. Mässingsklämmor för montering av iläggsskivor medföljer.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft.

Omarbetat symaskinsbord från Husqvarna. Ovan en lös marmorskiva. Längd ca 100, bredd ca 40, höjd ca 74 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par, "Visingsö", AB OH Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Lös stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄSKA, "Double Flap bag", Chanel.

Väska i mörkbrun quiltat lammskinn med detaljer i gulmetall. Fodrad med burgundifärgat läder. Sex fickor, varav en dragkedjeförsedd, ett ytterfack. Märkt "CHANEL", "MADE IN FRANCE". Numrerad (1990-talets början). Dustbag och äkthetskort medföljer. Bredd 23 cm, höjd 14 cm, djup 6 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PALL, 1930 / 40-tal.

PALL, 1930 / 40-tal.

Fanerad med mahogny. Fast stoppad sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Visingsö", AB OH Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Lös stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 42 cm. Längd 204 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BEAUTYBOX, Chanel.

BEAUTYBOX, Chanel.

Quiltat lammskinn. Detaljer i guldfärgad metall. Elastiska remmar invändigt. Märkt "CHANEL MADE IN FRANCE". Ca 17 x 17 x 11 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, tre stycken, sten och nefrit. Kina, 1900-tal.

Två i sten, en i form av figur och en i form av mytologisk djur med träställ. Höjd på figur ca 8 cm. En i nefrit av ett barn med träställ. Längd ca 3,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, "Pochette Documents", Louis Vuitton.

Dragkedjeförsedd i monogramcanvas. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Mått ca 39x28 cm.

Aktuellt bud3 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-talets första hälft.

Målad. träribbor i rygg och sits. Sitthöjd ca 40, längd 186 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1930-tal.

TAKLAMPA, Art Deco, 1930-tal.

Stomme av målad metall, skiva av råglas. Dekor av figurer. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 75, höjd ca 30 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Koppar. Svärtad dekor. Klarglas med reliefdekor. Höjd ca 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SALONGBORD, empirestil, 1900-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Bronserade beslag. Ovan en gröntonad marmorskiva. Diameter ca 54, höjd ca 82 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TENNSOLDATER, ca 55 delar.

TENNSOLDATER, ca 55 delar.

Målade. Höjd mellan ca 2-8 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RINGAR,  3 st, olika guld halter.

Ring med odlad pärla. Ø ca 6,55 mm. Gustav Dahlberg, Stockholm, 1933, 23K guld. Inskription. Storlek 17/53. Ring med syntetisk, grön spinell. J Petterssons, Stockholm, 1957, 18K guld. Storlek 14,75/46. Ring med syntetisk, vit safir. Johan Olof Zetterström, Göteborg, 1876, 20K guld. Inskription. Storlek 18/56. Totalvikt ca 11,3 g.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Treman, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med teak. Fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 74, djup 42, höjd 101 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, omkring år 1900.

SKRIVBORD, omkring år 1900.

Furu. Tre lådor i sarg, beslag av mässing. Svarvade ben. Längd 155. Bredd 81. Höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, sen Qyngdynasti, 1800-tal.

Dekor av figurscen i underglasyrblått. Hänklar i form hundar. Höjd 58 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, 1940/50-tal.

SOFFA, 1940/50-tal.

Stoppad fast klädsel, i ryggen djuphäftad. Betsade ben. Längd 160, sitthöjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950 / 60-tal.

Kanter av betsat lövträ samt med mahognyfanerade bottnar. Överst en glasskiva. Längd ca 71, bredd ca 54, höjd ca 70 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
NECESSÄR, Chanel.

NECESSÄR, Chanel.

Svart caviar läder. Dragkedja i gulmetall.En innerficka. Märkt "Chanel", numrering samt äkthetsintyg. Mått ca 19x13x10 cm

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtölj, "Ascot", Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 37 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, bord, "Berg", 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Skivan fanerad med masurbjörk. Diameter 100. Höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, matbord, Bodafors.

Jakaranda. Rund form med raka ben, två iläggsskivor. Diameter 120 (55+55), höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
KOFFERT, med Upsala Ekebys märke. 1900-talets början.

Med gånjärnsförsett lock, undervarande inredning med lösa fack. Klädd insida. Målade metallbeslag samt vid kanterna mässigsbeslag. Längd ca 81, bredd ca 51, höjd ca 75 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek och mässing. En ljuspunkt. Höjd inklusive skärm 140 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, armbandsur, 27 x 32 mm,

18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk, längd 190-197 mm, totalvikt 84 gram, ca 1970. Caliber 23-300, Verknr 1.222.646, Referensnr 3548.1, Boettnr 2.738.957

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
TUNNA, allmoge, 1800-tal.

TUNNA, allmoge, 1800-tal.

Furu. Band av smide. Diameter ca 58, höjd 121 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, signerad R C Hindley.

"Rocks near Corbiere, Jersey". 30 x 45 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Målad samt med mässingsbeslag. Avfasade hör med kannelyr. Bredd ca 94, djup ca 47, höjd ca 81 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ORIS, Waterproof, armbandsur, 37 x 42 mm,

vitmetall, manuell, plexiglas, datum, gummiband, ca 1975. Caliber 715

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSGRUPP, rotting, 6 delar.

Bambu och rotting.Lösa dynor. Bestående av bord med glasskiva, diameter 91, fem karmstolar, sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, taklampa, "AJ-pendel", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Rund form. Diameter 50, höjd ca 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets första hälft.

Rund form. Tre ljuspunkter. Diameter 45, höjd 69 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal.

KITTEL, koppar, 1800-tal.

Rund form. Ställning av smide. Hänklar av smide. Diameter 45 cm. Total höjd ca 41 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANNA EHRNER, tre stycken golvlampor, "Anna", Ateljé Lyktan, Åhus, formgivna 1972.

Stomme av betsat lövträ. Skärm klädd med canvas. Total höjd ca 140 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

I underglasyrblått, med dekor av blombuketter, längd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

I famille rose färger, med dekor av fåglar och växtligheter. Höjd 58,5 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
COLLIER med odlade sötvattenspärlor samt peridotkulor med lås i 18K guld.

Flerradigt. Låset med italienska kontrollstämplar. Längd ca 42,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Rund form. Klädd med fransar. Diameter 28, höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Skärm klädd med fransar. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, väska.

LOUIS VUITTON, väska.

Väska av monogram canvas med detaljer i vinrött och ljust läder samt mässingsfärgad metall. Två ytterfack varav ett med dragkedja. Fodrad med vinröd mocka. Fem innerfack varav ett med dragkedja. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". 39 x 27 x 14 cm. Dustbag samt originalkvitto medföljer.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SMÖRTERRINER med LOCK och FAT, två stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I underglasyrblått, en med dekor av flodlandskap och blombuketter, längd på terrin 12 cm. En med dekor av blombuketter, längd på terrin ca 13,7 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TRÅG, 1700-/1800-tal.

TRÅG, 1700-/1800-tal.

Större modell. Furu. Längd 132, bredd 62, höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄSKA, "Jumbo" Chanel.

VÄSKA, "Jumbo" Chanel.

Cognacsfärgat quiltat lammskinn. Axelrem i guldfärgad metall med tvinnat skinnband. Invändigt två fack varav ett fack med dragkedja. Ett fack utvändigt. Numrerad etikett. Längd 31, bredd 9, höjd 21 cm.

Inga bud
Utropspris
20 000 SEK
SNAPSGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Höjd 15 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, pall, "Egyptiska pallen" modell 927, Svenskt Tenn.

Mahogny. Kopplade ben. Sits av grönt skinn fäst med pärlspik. Etikettmärkt. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, karmstolar, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Spjälad rygg. Löst stoppad sits. Sitthöjd ca 47 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Snäckformad med dekor iunderglasyrblått . Mått 13,5x15 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATSALSBORD, senbarockstil, 1900-talets första hälft.

Målat. Ovalt bord på svängda ben med claw-and-ball fötter. Fem illäggsskivor. Nedfällbart stödben. Längd 195-515, bredd 135, höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-tal.

TRÄDGÅRDSBORD, 1900-tal.

Stomme av målat gjutjärn. Genombrutna gavlar. Skiva av marmor. På hjul. Längd 80, bredd 55, höjd 85 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese, Vaggeryd, daterad sep 05.

Böjträ av bok. Fårskinnsklädsel. Bränn- och etikettmärkt. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERRIT RIETVELD, stol, "Zig Zag", Cassina, sent 1900-tal.

Körsbär. Stämpelmärkt. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Rund fot. Etikettmärkt. Höjd 113 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORD, 1900-talets mitt.

BORD, 1900-talets mitt.

Skiva fanerad med almrot. Stomme av björk. Längd 110, bredd 53, höjd 59 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORD, 1800-tal.

BORD, 1800-tal.

Furu. Längd 131, bredd 81, höjd 80 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FAT, tre stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

I underglasyrblått, ett par med dekor av blommor och urna, diameter 27,5 cm. Ett fat med dekor av växtligheter, diameter ca 27,7 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, Frankrike, tenn, 1900-tal.

Märkt "MOET & CHANDON Fondé en 1743" under kunglig krona, rund form, diameter 36,5, höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄSKA, Kendall taige 55, Louis Vuitton.

Vinröd taiga läder med messing beslag. Justerbar axelrem. Adresslapp. Lås. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad. Ca 55 x 35 x 21 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Av mässing. Balusterformade stommar på klockad fot. Totalhöjd ca 41,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Klarglas med reliefdekor. Diameter 42, höjd ca 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
AFFISCHER, 6 stycken, Tove Jansson, Bulls Presstjänst, Stockholm, 1960-tal.

Diverse scener i Mumindalen. Nummer 1-6, utgivna 1966/67 Ca 45 x 60 cm

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MOGENS KOCH, fällstol, Rud. Rasmussen, Danmark.

Stomme av bok. Armlän av läder med ljusa stickningar. Sits och rygg av ljus canvas. Mässingsdetaljer. Märkt. Sitthöjd 48 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", Dux, 1900-talets andra hälft.

Fot i kromad metall. Klädd i textil och läder. Snurrbar. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, två stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).

I undeglasyrblått, med dekor av växtligheter, centrerad med granatäpplen, diameter 23 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK KIRKEGAARD, karmstol, Höng Stolefabrik, Danmark, 1900-talets mitt.

Stomme av teak. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Brännmärkt. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIDNINGSSTÄLL, Jugend, tidigt 1900-tal.

Betsat trä och mässing. Genombrutna hyllplan. På hjul. Längd 44. Bredd 29. Höjd 93 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK