MATTA, kelim, ca 299 x 253 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TEKANNA, silver. William Eley & William Fearn, London 1823, 742 gram.

Med handtag av ben. Delvis godronnerad, driven dekor av växtslingor. Längd 26,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOLSTOLAR, 4 st, 1900-talets mitt/andra hälft.

Fällstolar med stomme i björk. Sits av randig canvas. 2+1+1.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, 1930/40-tal.

SPEGEL, 1930/40-tal.

Rektangulär spegel med rundade hörn. Fasettslipad kant. 120 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, blommor och fjärilar. Totala höjder 21,5-30,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Marocko, ca 326,5 x 178 cm (inklusive några cm slätväv på kortsidorna).

Benvit botten med diagonala rutmönster i gråbrunmelerat och ställvis små rutor.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, "AV59", Nielaus, Danmark.

Tresits med lösa plymåer. Klädsel av skinn. Ben av ek. Märkt med plakett. Sitthöjd ca 42, längd 197 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, 298 x 82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Blåmålade. Rygg med lotusspjälor. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ROBERT SWAIN, akryl på duk, a tergo signerad Robert Swain och daterad N.Y.C. 1978.

#707. 213,5 x 213 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK

Komposition. Bladstorlek 38 x 27,8 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ANNA JOHANNA ÅNGSTRÖM, MATTA, "Karlshamn Röd", rölakan, ca 222,5 x 168 cm, Axeco.

Signerad Å. Rutmönster i rött och benvitt. Påsydd etikett.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
INKERI TOIKKA, karaff, samt PERTTI SANTALAHTI, vas, glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland.

Karaff i orange och svart glas signerad I. Toikka Nuutajärvi. Vas i svart och polykromt glas signerad P Santalahti Nuutajärvi. Etikettmärkta. Höjd 20-21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VAS/BORDSLAMPA, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).

Med skulpterade figurer. Flambé glasyr och oglaserad nedtill. Total höjd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PETER OPSVIK, skrivbordsstol, "Capisco", HÅG.

Stomme av lackerad metall. Stoppad sits och rygg med blå tygklädsel. Ställbar och snurrbar. Etikettmärkt Capisco HÅG.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.

Ljusstakarna är tillverkade av brons med balusterformat skaft. Oktogonal fot. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Art Déco, 1920-/30-tal.

Fasettslipat glas med ram av bonad björk. Dekor av geometriska former. Höjd 90 cm, bredd 46 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talet andra hälft.

Soffbord i mässingsfärgad metall med ben av mörkbetsat trä. Oval glasskiva med fasetterad kant. Längd 126, bredd 72, höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, glasskulpturer, 7 st, Kosta Boda, signerade.

Olika former och färger. Höjd 3-8 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JASPER MORRISSON, bord, "OP-La", 3 st, Alessi, 1998.

Lösa vitlackerade bordsskivor. Stativ av stål. Diameter 48, höjd 52 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Balusterformade skaft med oktogonal fot. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, Barock, tidigt 1700-tal.

Balusterformad ljusstake på fyrsidig Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 858 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, porslin, Mumin, Arabia, Finland, sent 1950-tal.

Dekor av Snorkfröken och Lilla My. Stämplad Arabia Made in Finland. Diameter 198,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH- 5", för Louis Poulsen, Danmark.

Lackerad, en ljuspunkt. Diameter 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad F.W. Odelmark.

I klosterköket. 70 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, signerad R. Charnley och daterad 1885.

Stilleben med fasaner. 60 x 47 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÄSFÅTÖLJ, Mellaneuropa, 1800-talets mitt.

Mahongystomme. Skuren kröndekor. Delvis stoppade armlän samt djuphäftad brun skinnklädsel. Utdragbart fotstöd. Bredd 70 cm, sitthöjd 50 cm, totalhöjd 199 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Total höjd 34 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL HOFF, figuriner, tre stycken, stengods, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet för WWF.

Padda, fjällgås och tornuggla. "Exclusively made for NK by Paul Hoff, Gustavsberg Sweden Limited Edition of 1000/1500/1000 for the benefit of WWF". Höjd 9-21 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MERSAD BERBER, blandteknik med collage, signerad Berber och daterad -90.

Utan titel. 41,5 x 32 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK

Dekor av Mumintrollet och Lilla My. Stämplad Arabia Made in Finland. Diameter 19 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj "Samsas", AB O.H. Sjögren, Tranås.

Fast stoppad rygg och sits. Märkt med plakett. Sitthöjd ca 38 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LASSE PERSSON, olja på duk, signerad.

Komposition, 1963-1967. 38,5 x 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD/HURTSAR, ett par, 1900-tal.

Målade skåp med marmorerade skivor. En dörr vardera med bakomliggande hyllor, beslag av mässing. Bredd 34, djup 43, höjd 85 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Bidyar Takab, 305 x 256 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
GALLERIMATTA, Koljaj, ca 577 x 107 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, pastell, signerad Booström och daterad -52.

"Musikanter". Bildyta 28 x 44,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kashan Royal, 356 x 253 cm.

Signerad Esfahanian

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad.

"Nysnö i höstlandskap", 38 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Karmstolar, 8 st, Frankrike, 1800-talets första hälft, Charles X.

Alm och almfaner. Lös stoppad sits. Volutformade armstöd. Sitthöjd ca 41 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.

Målad och bronserad spegel med pastellagedekor. Höjd 169, bredd 104 cm

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
RUPERT STEVENS, akvarell, signerad.

"Beal Lock on the Aire Yorkshire". I. 33 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR ZETTERSTRÖM, olja på pannå, signerad.

Motiv från stadshuset, Stockholm. 18 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SERVERINGSFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blombuketter, längd 33-34,5 cm. Från Qianlongs period, Qingdynastin.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Målade karmstolar med stommar av bok. Fast stoppad sits, rygg och armlän. Sitthöjd ca 45, höjd ca 90 cm vardera.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim Bessarabisk ca 350 x 250 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, 116 delar, flintgods, "Empire", Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Bestående av: 18 sopptallrikar, diameter 25,5 cm. 18 mattallrikar, diameter 25,5 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 22 cm (1 med nagg). 10 skålfat, diameter 22,2 cm. 12 äggkoppar. 8 assietter, diameter 15,6 cm. 12 koppar med fat, diameter på fat 17 cm (1 kopp med kantspricka). 1 mindre såsbåt, längd 18 cm. 3 såssnipor, längd 24,5 cm. 1 terrin med lock och fat, diameter på fat 28,5 cm. 1 större serveringsfat, längd 44 cm. 3 serveringsfat, längd 38,5 cm. 4 mindre serveringsfat, längd 33,5 cm. 2 mindre serveringsfat, längd 28,3 cm. 4 ovala serveringsskålfat, längd 28 cm. 2 skålfat på fot med handtag, längd 28,5 cm. 2 skålfat på fot med handtag, längd 24 cm. 2 mindre skålfat på fot med handtag, längd 19 cm. 1 kanna, höjd 20 cm (sprickor).

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Murano, Italien, 1920-tal.

I form av druvklase i glas. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, färglitografi, signerad CJDG och numrerad 164/295 i blyerts.

"Skriet 2.0". Bildmått 37,5 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASOBJEKT, 14 delar, Reijmyre samt Orrefors.

Bestående av: 2 kannor, höjd 23-24 cm. 1 grön skål, mått 19,5x19,5 cm. 1 röd skål, diameter 18 cm. 1 serveringsfat, diameter 33,5 cm. 3 urnor på fot, höjd 16,5-23 cm. 1 skålfat på fot, diameter 13,5 cm. 1 karaff med lock, total höjd 47,5 cm. Samt Sven Palmqvist, "Fuga", Orrefors, bestående av: 2 röda skålar, diameter 10-19 cm. 2 ytterfoder, diameter 16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, sent 1700-tal.

Fanerat med mahogny. En låda i sarg. Utfällbar skiva. Längd 89, bredd 43, höjd 77,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
WILHELM KÅGE, ljusstakar, ett par samt skål, "Argenta", Gustavsberg.

Grönmelerad glasyr med silverdekor. 2 ljusstakar, höjd 16,5 cm. 1 skål, diameter 32,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim, ca 285 x 203 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets mitt.

SKÄNK, 1800-talets mitt.

Målad, dekor av pärlstav, beslag av mässing. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Överdel med lådor. Bredd 119. Djup 48. Höjd 124 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ROLF SWEDBERG, olja på duk, signerad RS.

Stilleben med gröna äpplen och vit vas. 33 x 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASEA, vägglampor, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.

Vägglampor av mässing och glas i form av snäckor. 24 x 26 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Albert, Tibro, 1970.

Ett par sidobord fanerade med palisander. Stämplade Alberts Tibro Sweden samt daterade. Längd 65, bredd 45, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, omkring år 1900.

Stomme av mässing, behängd med prismor. För ljus ljus. Diameter 65, höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
ERIK JERKEN, olja på duk, signerad Jerken och daterad.

Blomsterstilleben. 61 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATTA Keshan, ca 400 x 300 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
RUBEN HELEANDER, olja på duk, signerad Heleander.

"Österlen". 99 x 117 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, ca 400 x 81 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.

Vitmetall och gulmetall med glasskivor samt flaskställ. Längd ca 70 cm, bredd ca 48 cm, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 357 x 280 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUCCI, väskor, 2 st.

GUCCI, väskor, 2 st.

Monogrammönstrad canvas med bruna respektive rosa läderdetaljer. Silverfärgade metallbeslag. Fodrade med textil. Den större med ett innerfack med dragkedja. Märkta "GUCCI made in italy" och numrerade. 24 x 12 & 26 x 26 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.

Målade och bronserade. Skuren dekor, genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 38, ryggens höjd 93 cm.

Aktuellt bud 17 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.

Teak och teakfaner. Två iläggsskivor à 40 cm vardera. Diameter 108, höjd 73 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, glas och mässing, Orrefors.

Stomme i mässing och glas. Höjd ca 42, ca 112 inkl. länken.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.

Bordspendyl med fodral av brons och vit marmor, urtavlan med romerska siffror. Bredd 40, djup 14, höjd 31,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMOVAR, Ryssland, sekelskiftet 1900.

Koppar och mässing. Bredd ca 35 cm, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Byrå med tre lådor fanerad med mahogny. Stensskiva. Bredd 84, djup 45,5, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 88 EUR
Utropspris
400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  GOLVLAMPA, Orno, 1900-talets mitt.

Mässing, skaftet med tvinnat läder. Total höjd 135 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
ALI MUNSTERHJELM, olja på duk, signerad.

Landskap med kvarn. 51 x 61 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
RING, odlade pärlor, 14K guld. Turun Hopea, Åbo 1967.

Storlek 18,5. Vikt ca 3,5 g.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
ALBERT EDELFELT, "GUMMOR UTANFÖR KYRKAN".

Sign. Tusch och gouache, 33x25 cm.

Aktuellt bud 1 800 EUR
Utropspris
4 000 EUR
TIMO SARPANEVA, DÖRRHANDTAG, 6 st, "Pallo". Tillverkade av Primo Oy, Finland 1964.

Röda kulor, diameter ca 5,5 cm. Instruktioner och monteringsdelar i orginalförpackningar.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
ELASTOLINSOLDATER, 19 st, Tyskland 1930-tal.

Höjd ca 7 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
LJUSSTAKAR, ett par,"Plexi" tenn och plexiglas, Josef Frank och Estrid Ericson, Firma Svensk Tenn, 2018.

Fot och ljushållare i tenn, skaft cylinderformat plexiglas. Modellen formgiven under 1940/50-talet. Märkt. Höjd 43 cm. Original kartonger.

Inga bud
Utropspris
350 EUR
FOTOLAMPOR, 2 st, Kaiser Tyskland och Manfrotto, Italien.

Golvlampor i svartlackerad metall. Ställbar höjd 106 - 283 cm, benställningen av Manfrotto, bredd 70-80 cm. Bär tillverkarnas märken.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR
ALVAR AALTO, HURTSAR, 2 st, Artek.

Lackad björk. Fem draglådor i vardera. Bredd 38,5 cm, djup 55 cm, hökd 65 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
KARI HUHTAMO, järn, signerad 4/5, 19KH86.

Höjd 45,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
650 EUR
MATTA, slätväv, ca 216 x 179 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.

Målad spegel med skuren dekor. 243 x 85 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MARIE-LOUISE EKMAN, politisk affisch, 1968.

49 x 63 cm.

Aktuellt bud 1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TATSUZO SHIMAOKA, möjligen. Vas, stengods, Japan.

Polykrom glasyr. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, sengustavianska, omkring 1800.

Målade. Fast, stoppad rygg och sits. Sabelben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ERIK CHAMBERT, spegel, AB Chamberts Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat valnöt och björk. Brännmärkt. Ca 96 x 46 cm.

Aktuellt bud 860 SEK
Utropspris
5 000 SEK
COASTERS, ett par, sterlingsilver, sent 1900-tal.

Kant med genombruten blomsterdekor. Botten fanerad med valnöt. Diameter 15,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Ingles, ca 232 x 200 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TIFFANY & CO, kaffeservis, tre delar, silver.

Bestående av: 1 kanna med trähandtag, höjd 21 cm. 1 gräddkanna, höjd 10 cm. 1 skål, diameter 9,3 cm. Totalvikt 966 gram.

Aktuellt bud 3 205 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, antik/semiantik anatolisk kelim, ca 339,5 x 90,5  respektive 339,5 x 84 cm.

Två ihopsydda våder. Ett polykromt rutmönster med stora och små figurer. Bred benvit bård med stiliserad blom- och bladranka. Flera mönster vävda i bomull.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.

Förgyllt trä med pärlstavslist. 41,5 x 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DONALD WILLIAM-OLSSON, olja på duk, signerad och daterad -18.

Vinterlandskap med gärdsgård. 82,5 x 81 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.

Spegel med delvis mahognyfanerad och delvis förgylld ram. Dekor av kolonnetter och lyra. 97 x 62 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skultur, plast, signerad och numrerad 40/50.

"Cloned black penguin". Höjd 45, längd 33 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, slätväv, ca 298 x 78 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HERMAN AF SILLÉN, Herman af Sillén, olja på duk, sign och dat (19)03.

Märkt a tergo "34. Strandparti från Bornholm Vinst nr 49 Framlidne Kom. kapt. af Silléns Tafvellotteri". 42 x 37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 193 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK