POLITISK AFFISCH, "Blixtaktion för PRR", offsettryck, 1975.

Bladstrl: 30,5x46 cm. Oramat blad. Blixtaktion för PRR i Sydvietnam.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FOLKETS ATELJÈ, "Mexico 1968", screentryck, stämpelsignerad.

Bladstrl. 45,1 x 61,0 cm. Oramat blad. Protest mot olympiaden i Mexiko 1968. Strax innan olympiaden började tystade myndigheterna ned en massaker vid en gatudemonstration i Mexiko där flera hundra studenter och civila dödades av mexikansk militär. Utifrån denna händelse gjordes affischen av medlemmarna i Folkets Ateljé i Stockholm. Folkets Ateljé var inspirerade av konstnärskollektivet Atélier Populaire i Paris som var verksamma under majrevolten 1968. Folkets Ateljé som var aktiva 1968-69 bestod av ett tiotal konstnärer, bl.a Alf Linder, Ola och Håkan Nyberg, Channa Bankier, Hanns Karlewski, Cilla Ericson och Marja Ruta. Håkan Nyberg berättar i Åke Kilanders bok Vietnam var nära (2007): Vi bildade Folkets Ateljé sommaren 1968. Ambitionen var att vi tillsammans skulle få idéer, som vi med mer teknisk kunskap kunde utarbeta. Det skulle inte framgå vem som gjort ett enskilt verk. Det skulle vara en kollektiv konst. / Håkan Agnsäter.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, barockstil.

Mässing. Höjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, porslin, Meissenliknande märke, 1900-talets början.

Polykromt bemålat porslin, pousserad dekor av blommor. Höjd 40 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SEIKO, Silver Wave, armbandsur,36 mm,

stål, quartz, gummiband. Boettnr ON 0007, G757-5000.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver med cabochonslipade ametister.

Design Nr 3. Längd ca 17 cm. Vikt ca 23 g.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KOPPARSTICK, 10 st, 1800-tal.

KOPPARSTICK, 10 st, 1800-tal.

Porträtt av renässansmålare. Oramade. Ca 28x17 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARTA, kolorerat kopparstick, Isaak Tirion, Amsterdam 1761,

Italien. Bladstorlek ca 45 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GERHARD HENNING, etsningar 2 st, monogramsignerade,

Omfamnande ynglingar. Plåtstl ca 7,5x8 cm Ung kvinna och kvinna med solfjäder, plåtstl ca 5,5x5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOLSTOL/VILFÅTÖLJ, rotting, 1900-tal. Dyna medföljer.

Längd 160 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ERIK LAMM, etsning, signerad.

ERIK LAMM, etsning, signerad.

Gustav V. Oramad. 24x19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
"KARL XII PÅ SLAGFÄLTET KAROLINSK SLAGLEDNING" portfolio. P.A Norstedt & Söner, Stockholm. 1918.

Kartor över Karl XII slagfält runt om i Europa. Ca bladstorlek 76x50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MAX WALTER SVANBERG, grafiskt blad, signerad och daterad -49.

komposition med kvinnofigur. Ca 16,5 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin. Kina, republik.

En skål i famille rose, med dekor av blommor och fjäril, diameter 16,9 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
RING med trappslipad bergskristall.

Bergkristall, ca 6 ct. Uddevalla, 18K guld. Inskription. Storlek 17/53. Totalvikt ca 6,6 g.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Dekor i silver med sjöjungfru, snäcka och fiskar. Med gåvodedikation. Märkt Gustavsberg Argenta 1076 IV. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HALVALLIANSRING med briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,50 ct. Scandik Symbol, Stockholm, 1997, 18K guld. Inskription. Storlek 17,75/56. Totalvikt ca 4,6 g.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN HOFVERBERG, vas, stengods, signerad SH.

Rund form. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1838, Svenskt Tenn.

Mässing. Rund fot. Ställbar arm. Stämpelmärkt. Tygskärm medföljer. Höjd ca 142 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BOKSKÅP, Nordiska Kompaniet, 1929.

Betsad björk. Två skåp med hyllinredning. Flyttbara hyllplan. Skjutdörrar av glas. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R34414 C22575. Längd 185, djup 33, höjd 150 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-tal.

FÅTÖLJER, ett par, 1900-tal.

Så kallade clubfåtöljer. Helstoppade med sammetsklädsel. Resårsits. ben av betsat trä med trissor. Sitthöjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BERGBOMS, golvlampa, Malmö, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, delvis lackerad. Ställbar. Höjd ca 130 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft.

Stomme i böjträ. Flätade sitsar.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 198, 1972.

"Jour de Printemps", bladstorlek 38 x 28 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Kosta Lampan, 1900-talets slut,

Benställning på hjul. Vitlackerad skärm. Etikettmärkt. Höjd ca 127 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, 2 st, 1900-talets första hälft.

Stomme i ek. Lös marmorskiva. Underdel med låda och dörr. Längd 40 cm. Djup 35 cm. Höjd 75-78 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BYST, gips, Glyptoteket, Köpenhamn, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Kejsar Augustus. Höjd 65 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL JOHAN FORSBERG, akvarell signerad och daterad 26.

Karl X Gustav, bildyta 32 x 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
AKSEL BENDER MADSEN och EJNER LARSEN, fåtölj, 1950/60-tal.

Beigt ylletyg. Plakettmärkt Danish Furniture Control.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LENNART JIRLOW, teckning, sign och dat -56.

Kvinnostudier. 24x30 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st 1900-talets första hälft.

Ek, rak form.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur  Derrière le Miroir nr 203, 1973.

Komposition. Bladstorlek 38 x 55,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BODIL HEDLUND, olja på duk signerad.

Bro i dis, 46 x 55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi, signerad och numrerad 577/5000.

"I ateljén". Bildstorlek 56x43 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.

SOFFBORD, 1900-talets slut.

Stomme i gulmetall. Två glasskivor i rökfärgat glas. Längd 116 cm. Bredd 66 cm. Höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1930/40-tal.

TAKLAMPA, 1930/40-tal.

Patinerad metall. Fem ljusarmar med bärnstensfärgade glaskupor. Diam 72 cm, höjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ULRIK THERSNER, efter, gravyrer, 8 st, 1800-talets första hälft.

Bildstrl ca 22,5x33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR GREIBER, gouache på papper, signerad.

"Eva". 94x63 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NORRMAN, litografi, signerad, daterad 1947 och numrerad 24/26.

Björkar. 30x47 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE TAL-COAT, litografi, signerad i trycket, ur Derrière le Miroir nr 144-146 1964.

"Oiseau et son ombre". Bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Stomme i ek. Längd 150 cm. Bredd 75 cm. Höjd 36 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, "BUMLING", Ateljé Lyktan, 1900-tal.

Mässingsfärgad. Diameter 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 3 st, COSMOS, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT.

Stomme i böjträ. Sits i rotting.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALLAN ÖSTERLIND, färgetsning, osignerad.

Flamencas. Oramad. 25x14 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Ben i betsad bok och mässingsfärgad metall. Skiva i klarglas. Längd 106, bredd 60, höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TORSTEN HULT, olja på duk, sign, dat a tergo.

"Eternell". 53x53 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, färglitografi, signerad, daterad -49 och numrerad 216/260.

Blomsterstånd. 43x55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL, akvarell.

"Sk. skepp "Anna" från Råå - Kap t. L.P. Ingelsson", bildyta 49 x 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets andra hälft,

Mässing. I form av paraply. Hänkel i form av hundhuvud. Höjd totalt ca 80 cm. Diameter ca 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt.

Vitmetall och mässing. Ställbar ljusarm. Längd ca 85 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PRAKTPOKAL med lock, stengods, Mettlach, 1900-tal.

På rund fot. Reliefdekor av en antikiserande figurscener. Höjd ca 46 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Christian Dior.

VÄSKA, Christian Dior.

Clutch av canvas med skinndetaljer. Logo av guldfärgar metall. Axelrem i form av kedja. Märkt "Christian Dior MADE IN FRANCE". Mått ca 16x21x4 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KONTORSSTOL, 1900-talets första hälft.

Ek. Karmstol med spjälrygg. Stoppad sits med skinnklädsel fäst med pärlspik. Snurrbar. Fyrdelad fot av björk. Sitthöjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Alberts, Tibro, daterat 65.

Teakfanerat. L-format med svängda benpar. Stämpelmärkt. Längd 152, bredd 118, höjd 51 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MÄTINSTRUMENT, Carl Zeiss, Jena, för den Tyska armén, 1900-talets första hälft.

Målad metall. Med kompass, vattenpass och linjal. Linsskydd. Diameter ca 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANDREW FOGELBERG, ett par ljusstakar av silver, London 1766.

Kolonnformat skaft med kapitäl upptill. Fasetterad kvadratisk fotplatta med ornamenterad dekor. Höjd ca 31 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, efter 1985.

Fanerad. Tre lådor i sarg, beslag av mässing. Längd 130. Bredd 63. Höjd 73 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
20 000 SEK
RING, fasettslipade smaragder samt rosenslipade diamanter.

Smaragder totalt ca 1,10 ct. Med sexton rosenslipade diamanter. 18K guld. Storlek 18/56,5. Totalvikt ca 6,7 g.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, pallar, 4 st, Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt.

Runda sitsar av skiktlimmat, formpressat trä. Ben av stålrör. Stapelbara. Stämpelmärkta. Sitthöjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, ett par, porslin, Kina, Qianlong.

Polykrom figurscen i famille rose. Diameter ca 23 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA / RYGGSÄCK, "Mini Montsouris", Louis Vuitton.

Fodrad ryggsäck med justerbara axelremmar. Monogramcanvas, detaljer i läder och "LV"-märkt guldfärgad metall. En dragkedsförsedd ytterficka, D-ring och en innerficka. Märkt med numrering samt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Bredd 24,5 cm, höjd 28,5 cm, djup 12 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PORTFÖLJ, "Taiga LOZAN" Louis Vuitton.

Taigaläder. Fodrat delvis med läser. Dragkedjeförsätt. Fyra innerfack. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Mått ca 41x30x8,5 cm.

Aktuellt bud4 001 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 2 st, vaser, porslin.

Uppåt avsmalnande form. Höjd ca 13 respektive 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, design Henning Koppel, armbandsur, 38 mm.

stål, quartz, safirglas, urtavla av pärlemor, datum, diamanter totalt ca 0,70 ct, original rem och spänne Referensnr 000855

Inga bud
Utropspris
18 000 SEK
RING med rosenslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,17 ct. 14K guld samt silver, ej stämplad. Storlek 18,75/59. Totalvikt ca 3,2 g.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, "Colonne", Dix heures dix, 2000-tal.

Fyrkantig fot av trä. Tygskärm. Etikettmärkt. Höjd 164 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
AXEL GUTE, bokstöd, ett par, brons, signerade och daterade 1920.

Av brons. Bemålade. Höjd ca 21 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAV KRAITZ, golvurna / trädgårdsurna, lergods, 1960-tal.

Cylindrisk. Diameter ca 35, höjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).

Oktogonalt rektangulärt med handmålad dekor av pioner och växter i blått mot ljus fond. Höjd ca 5,5, längd ca 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MULBERRY, väska.

MULBERRY, väska.

Fodrad väska med axelremmar. Brunt läder, detaljer i mässing. En dragkedsförsedd innerficka och ytterficka. Märkt med numrerad plakett samt etikettmärkt "Mulberry MADE IN ENGLAND". Bredd 24 cm, djup 12 cm, höjd 29 cm. Dustbag medföljer

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JACKIE LYND, fat, stengods, Rörstrand.

Motiv av kvinna. Diameter ca 41 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, väggskulptur, keramik, Gustavsberg.

Dekor i hög relief. Ca 23 x 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Asymmetrisk form. Svart glasyr. Längd ca 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, unik skulptur, Gustavsberg studio 1974-75.

Stående handmodellerad kvinna. Delvis glaserad i grått och brunt och med polykromt cromotryck mönster liknande Stig Lindbergs mönster till serien "Tahiti", i produktion 1971. Signerad Lisa L. Höjd ca 37,5 cm. Medföljer tryckt pressinformation från utställningen 1975.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PETER DAHL, litografi, signerad och numrerad 147 / 375.

Restauranginteriör. Bildstorlek ca 41 x 57 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, gardinlängder, fodrade ett par, "Tulpan", Firma Svenskt Tenn.

Mått per gardin ca 106x258 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Luxus, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Gultonat glas. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROSCH med snäckskalcamé.

BROSCH med snäckskalcamé.

Kaj Erling, Helsingfors, Finland, 1975, 18K guld. Höjd ca 4,2 cm. Totalvikt ca 8,5 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOJANER MED LOCK, porslin, Kina, 1900-talets slut.

Handmålad polykrom figural dekor mot vit fond. Höjd ca 16 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FRACKKNAPPAR, 3 st, 18K guld.

FRACKKNAPPAR, 3 st, 18K guld.

Ett par med pärlemor samt seedpärlor med en svensk importstämpel. Längd ca 2 cm. En med pärlemor samt en blå sten, G Dahlgren & Co. Längd ca 2,1 cm. Totalvikt ca 3,2 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, Burberry.

VÄSKA, Burberry.

Axelremsväska i rutigt tyg med bruna skinndetaljer. Beslag i metall. En ytterficka samt en innerficka. Märkt "BURBERRY". Ca 25x19 x 7 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, skål av fajans, Gustavsberg studio 1950-tal.

Oval skål med uppsvängda sidor. Handmålad dekor av ränder i svart och rosa mot vit fond. Signerad med studiohand i blått, SWEDEN p/5-171 och målarsignatur för Marianne Preissler. Höjd ca 12-16, längd ca 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
RINGAR, 3 st, en med färgväxlande lila-blå, syntetisk, safir och en med grön sten, 14K guld.

Ring med färgväxlande lila-blå, syntetisk, safir. Storlek 17,25/54. Ring med grön sten, stämplad 'JBN'. Storlek 18,25/57,5. Ring, chevronformad, stämplad 'JBN'. Storlek 17,75/56. Totalvikt ca 14,6 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
RING, 18K vit, rosé och gult guld.

Ej stämplad. Storlek 17/54. Totalvikt ca 10,8 g.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
ARMBAND med olikfärgade, cabochonslipade stenar.

'X'-länk med stenar inklusive ametist. Styletta, Stockholm, 1969, 18K guld. Längd ca 19,5 cm. Totalvikt ca 23,8 g.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
HÄNGE i form av en leopard.

HÄNGE i form av en leopard.

Med svart emalj dekor och fasettslipade, röda stenar för ögonen. 18K guld, stämplad 'KOREA'. Höjd ca 4,6 cm. Totalvikt ca 10,9 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FINGERBORGAR, 2 st, en i 18K guld, en i silver.

Fingerborg med troligen karneol, Carl August Björklund, Stockholm, 1876, 18K guld. Höjd ca 2,4 cm. Fingerborg med otydlig tillverkarens stämpel, Stockholm, 1914, silver. Höjd ca 2,4 cm. Totalvikt ca 7,6 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
RING med ametist.

RING med ametist.

Ametist ca 15 ct. Skenan stämplad Stockholm, 1971, 23K guld. Inskription. Storlek 18,5/58,5. Totalvikt ca 14,4 g.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
VÄVNAD, "Knoppen", gobelängteknik, Signerad AB MMF. Ca 34 x 49 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RING med odlad, mabépärla.

RING med odlad, mabépärla.

Ø ca 7,20 mm. Skenan stämplats N Holmkvist, Stockholm, 1900, 23K guld. Storlek 18,25/57,5. Totalvikt ca 6,9 g.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil, 1900-tal, delvis äldre delar.

Stomme av mässing, behängd med prismor, blåtonat planglas. För tre ljus. Diameter ca 39, höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Rund skiva fanerad med rot. Tredelad pelarfot av björk. Stämplat "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: No. 564". Diameter 82 cm, höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, Orrefors, 1900-talets tredje kvartal.

Glas, blått respektive rött. Märkt undertill "Orrefors RD 1304". Höjd 31 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, 3 skålar av fajans, Gustavsberg studio, 1940-/50-tal.

Två i form av blad, en skål med pip. Handmålad dekor av ränder och stiliserade blad i gulgrönt, svart, ljusblått och grönt. Signerade med studiohand i blått, P/84-16, F.2 resp. 27 samt SWEDEN. Målarsignaturer för Giowanni Pugno, Alf Jarnestad (senare formgivare för Karlskrona Porslinsfabrik) samt Undelius. Höjd ca 5-8,5, längd ca 15,5-20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
RING med tre, briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt, 0,92 ct enligt gravyr, kvalitet H-I/SI. Stämplad 'B&E', Stockholm, 1963, 18K vitguld. Storlek 18,25/57. Totalvikt ca 3,5 g.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
KLACKRING med briljantslipad diamant.

Diamant, ca 0,10 ct. 14K guld. Inskription. Storlek 18/50. Totalvikt 7,1 g.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, sterlingsilver och guld, Helena Edman, Stockholm 1990,

rund form, med stift. Höjd ca 3,5 cm. Vikt totalt ca 15 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, part silk, ca 291 x 81 cm.

Benvit botten med tre polykrom medaljonger. Smal huvudbård med växtranka.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
MATTA,Täbris, ca 291 x 194 cm.

Rosa botten med polykrom medaljong och hörnornment. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK