FRANK LLOYD WRIGHT, KARMSTOL, 606 "Barrel Chair", Cassina, 1986.

Nr 29244. Stomme av körsbär. Välvd rygg med spjälor. Lös stoppad sits, klädsel av skinn. Märkt och numrerad. Sitthöjd ca 44 cm, totalhöjd 81 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
HARRY BERTOIA, 6 st stolar, "Side chair", Knoll international, märkta.

Kromat stålrutnät. Lös klädsel i turkost tyg. Sitthöjd c:a 46 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
TAMBURMAJOR, 1900-takets andra hälft.

Stomme i trä och mässing. Skaft i spiralvridet trä. Uppburen av tre fötter i form av delfiner. Höjd 171 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.

Stomme i kromad metall. Armstöd i teak. Klädd och stoppad i svart skinn. Lös sittplymå. Sitthöjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Underrede i metall. Rund glasskiva. Diameter 88 cm. Höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar "Sjuan", Fritz Hansen.

Klädda i ljusbrunt läder, kromade stålrörsben. Sitthöjd c:a 43 cm.

Inga bud
Utropspris
18 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Svart skinn med detaljer i gulmetall. Reglerbar axelrem. Invändigt fodrad med skinn. Fyra fack var av ett med dragkedja. Märkt "Gucci ITALY" och numrerad. Mått ca 19 x 24 x 10 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BO HYLANDER, olja på duk signerad och daterad 2011.

Komposition, 116 x 89 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, stolar 4 + 2 st "Öresund" Karl Andersson & söner 1900-talets andra hälft.

Ek, sits klädd med rep samt sadelgjord, etikettmärkta, sitthöjd ca 45 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft,

Underrede i plexi. Dekor i mässing. Glasskiva. Längd 120 cm. Bredd 80 cm. Höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TURKMENSKT TÄLTBAND, slätväv semiantika 4 dlr.

113 x 29, 54 x 29 samt 2 st 59 x 50 cm (sammansydda till kuddfodral).

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS J WEGNER - STOLAR, 6 stycken, för Getema Danmark.

Ek. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43 cm, höjd 79 cm, bred 55 cm, djup 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
DOSA, silver, Ivan Yefimovich Konstantinov, Moskva 1879.

Dekor i nielloteknik och locket med graverad dekor av byggnader. Längd 6 cm. Vikt c:a 52 g.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HERMÈS "Clic-H" armband 2000-tal.

Emalj och rosa-guld pläterad, höjd 2 cm, diameter ca 5,5 cm, i originalask och dustbag.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CHANEL, "East West", väska.

CHANEL, "East West", väska.

Axelväska / clutch i ljusgul Chocolate Bar- quiltat lackläder, ljust läderfoder med tre innerfack, axelrem av metallkedja tvinnad med skinnband, märkt "CHANEL" och "MADE IN FRANCE" samt numrerad 6590469, 26x4x13 cm, dustbag

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
ROLEX, Oyster Perpetual Datejust, inköpt 1967. 36 mm.

Serienr 2781007. Stål, mekaniskt urverk (automatisk), plexiglas, datum.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, modell T 348/12, Markaryd, 1970-tal.

Stomme av mässing med 12 armar. Etikettmärkt. Diameter 132, höjd 95 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
IVAR MORSING, olja på duk, signerad.

Komposition. 95 x 100 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, matta, rölakan, signerad JJ (Judith Johansson, ca 271 x 380 cm.

"Brittsommar". Formgiven omkring 1950. Grönmelerad botten med polykromt, geometriskt mönster.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
MATTA Isfahan part silk semiantik ca 158 x 112 cm.

Ca 1000.000 knutar/kvm

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, Svend Middelboe för Nordisk Solar, 1950-tal.

Rödlackerad plåt och teak. 1 ljuspunkt. Höjd ca 39, diameter 30 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, 3 st, "Flora Danica", porslin, Royal Copenhagen, Danmark.

Modellnr 3549. Taggig guldkant. Polykrom målad dekor av Corydalis fabacea (nunneört), Geranium palustre (kärrnäva) och Pyrola minor (klotpyrola). Diam 26 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RING 18K vitguld, Örns Juvelateljé, med 3 briljanter 0.59 ct enligt gravyr.

3 briljantslipade diamanter, totalt 0.59 ct enligt gravyr. Örns Juvelateljé, Göteborg 1969. Storlek c:a 17,75/55,5.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
CHANEL "Flap-bag" väska.

CHANEL "Flap-bag" väska.

Quiltat svart tyg, lås med logga i gulmetall, fodrad med vinrött skinn, ett stort och tre mindre fack, axelrem i guldfärgad metallkedja tvinnad med skinnband, märkt "Chanel Made in France", numrerad 1621085, 19x7x11 cm, dustbag

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 ST, THONET, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT.

Stomme i böjträ. Flätad sits. Sitthöjd 46 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ MED STÄLLBAR RYGG SAMT FOTPALL, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Klädd i skinn. Ställbar rygg. Lös sittplymå. Fotpall. Sitthöjd 43 cm. Sittdjup 56 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HURTSAR/ARKIVHURTSAR, 2 st, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Front med två lådor. Överdel klädd i läder med präglad dekor. Beslag i mässing. Längd ca 52 cm. Djup 65 cm. Höjd 75 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-talets första hälft.

Stomme i ek. Front med två jalusier. Längd 87 cm. Djup 41 cm. Höjd 114 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 1900-talets andra hälft.

Stomme i betsat trä. Diameter 100 cm. Höjd 79 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
NANNY STILL, LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Majakka" (Fyr), Riihimäen Lasi. Modellen formgiven 1973.

Höjd 33 och 34 cm. Den ena med löstagbar, original ljushållare.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
STOLAR, 4 st, 1900-talets mitt.

Teak, fast stoppad sits. Totalhöjd 77 cm, bredd 43 cm, sitthöjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
LANVIN "Happy Tote", AXELREMSVÄSKA.

Shopper i mörkgrått läder med fodret i svart tyg. En innerficka med dragkedja. Magnetlås. Etikettmärkt "LANVIN PARIS MADE IN ITALY". 38 x 48 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
MATTA, Keshan, ca 389 x 294 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 387 x 293 cm.

Röd botten med polykrom medaljong och hörnornament, Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, ZILO. Slätvävd. Bomull, ca 686  x 89 cm.

Mittfältet med blåvitt kakelmönster.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kashmar, part silk, signerad Mosafar Khan, ca 344 X 241.

Vissa motiv knutna i silke.

Inga bud
Utropspris
13 000 SEK
HUGO SIMBERG, efter, 20 st, off-set tryckbilder, WSOY Borgå 1952.

Hösten I, Hösten II, Frosten, Dödens trädgård, Saga, Andakt, Bonden och döden, Vid skiljovägen, Tomtekungen sover, På floden, Bonden och döden vid himmelrikets och helvetets portar, Döden lyssnar, Läsförhöret, Fan vid grytan, Vinden blåser, Ringdansen, Fattigfan ber om mjölk, Dans på bryggan, Ånger, De gå att blomstersmycka henne. Bladstorlek 32,5x25 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
NIILO VAINIO, olja på kartong, signerad och daterad 2003.

Sidensvans. Bildstorlek 16,5 x 16,5 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
RITVA PUOTILA,  RYAMATTA, Oy Finnrya Ab. Ca 268x170 cm.

"Takkavalkea".

Inga bud
Utropspris
400 EUR
REINO HARSTI, olja på duk, signerad och daterad -49.

Älv om våren, 61x51 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GALLERIMATTA, Kashmir. Ca 368x80 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
CARL MALMSTEN, stolar, 6 stycken, "Vardag", 1900-talets andra hälft.

Vitlackerade. Sits klädd med grönrandigt ylletyg. Sitthöjd 46. Bredd 44. Djup 46. Höjd 86 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par, "Oscar", 1900-talets mitt.

Helstoppade med grön sammetsklädsel och resår. Lösa nackkuddar. Ben av bok. Sitthöjd 40, höjd 92 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 10 st, Nola Industrier AB, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Målad sits. Märkt med etikett. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 4 st, stengods, Gustavsberg.

"Pelle", "Johanna" samt tax och katt. Höjd 4-19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CHRISTIAN THOMSEN, bland annat, figuriner, två stycken, porslin, Royal Copenhagen.

Panflöjtsspelande faun nr 1980/1736. Faun med katt nr 1036. Höjd ca 13-14 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAMERA, Digital Classic Camera Leica M3, Minox.

Miniatyr kopia av Leica M3. Med originalbox av trä samt med sladd och bruksanvisning. Minoctar 10,3 mm digital lens. Numrerad 8010013. Ca 4,5 x 6,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko 410 x 83 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
GOLVUR, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Målad fodral och urtavla. Svängd form. Nyckel, vev, pendel och två lod medföljer. Bredd 64, djup 29, höjd 226 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, 1910-20-tal.

BORDSLAMPA, 1910-20-tal.

Fot av smidesjärn. Kupa av glas med stiliserad dekor. Höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUCCI, väska, "Morsetto".

GUCCI, väska, "Morsetto".

Svart läder med handtag och avtagbar axelrem. Guldfärgat betsel framtill. Flertal fack invändigt varav två med dragkedja. Ca 40 x 26 x 16 cm. Dustbag.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
JAMES HAVARD, blandteknik på papper, signerad och daterad 74.

"Navaho". 69 x 99 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MOCCASERVIS, 3 delar, silver, bland annat Aterlier Borgila, Stockholm, 1931.

Hänklar och knoppar av svärtat trä. Höjd 8-16 cm. Total vikt 580 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LANVIN, cocktailklänning, storlek 40.

Vit axelbandslös bomullsklänning med röda prickar. Rött kantband upptill. Underkjol i flera lager av tyll och acetat. Dold dragkedja baktill. Korsetterat liv. Etikettmärkt "LANVIN PARIS MADE IN FRANCE". Enligt märkning storlek 40.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BALLY, väska.

BALLY, väska.

Brunt skinn med detaljer av vitmetall. Två fack utvänmdigt. Invändigt fodrad med textil, ett fack med dragkedja. Ställbar axelrem. Märkt "BALLY SWITZERLAND". Ca 36 x 35 x 7 cm. Dustbag.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad. Dekor av rocailler, blommor och akantusblad. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 116, bredd 48 cm.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, samt skrollar. Längd 40,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ÅSA JUNGNELIUS, vas/skulptur, glas, signerad Åsa Jungnelius.

Rosa glas med dekor av strasskedja. Höjd 12 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BÄRTALLRIKAR, sju stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av växter och blommor, diameter 16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALEXANDER MCQUEEN, bomberjacka, 2008, storlek 52.

Från Men's Fashion Show 2018. Polykroma applikationer i siden. Två fickor. Fodrad med viskos. En innerficka. Märkt "ALEXANDER MCQUEEN MADE IN ITALY".

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
SOLUR, Gjutjärn, märkt 1735.

SOLUR, Gjutjärn, märkt 1735.

Kvadratisk form. 31,5 x 31,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FISKSERVIS, 21 delar, flintgods, "Fish", Johnson Bros, England.

Tryckt handkolorerad dekor av fiskar. 17 st mattallrikar 26,5 x 24,5 cm 1 skål, ca 24 x 22 cm 1 uppläggningsfat, ca 40 x 31 cm 1 karott med lock, ca 25 x 24 cm 1 såskanna

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BENGT GÖRAN KARLSSON, olja på duk, signerad.

'Den gamla dansbanan'. 100 x 80 cm

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
SERVERINGSFAT samt FAT (4+2) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått. Serveringsfat med motiv av flodlandskap, längd 32,5 cm. Fyra med motiv av blombuketter (tre med kantsprickor), diameter 18 cm. Två med motiv av figurer (en med kantsprickor, båda med nagg), diameter 16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PARFYMLAMPOR, 4 st, porslin, varierande tillverare, 1900-talets mitt.

Orientaliserande stil. Höjd 19-21 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, troligen Finland, 1960/70-tal.

Stomme av mässing. Åtta armar med kupor av gjutet glas. Höjd 63, diameter 63 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SALVADOR DALÍ, etsning, signerad och numrerad 57/150.

"Theseus and the Minotaur", ur: "The Mythology". 39 x 49 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, matbord, för Firma Svenskt Tenn, modell 947. 4 iläggsskivor medföljer.

Pyramidmahogny med kantrand av björk. Längd (150+60+60+60+60) totalt 390, bredd 109, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
C GÖRAN KARLSSON, tempera på papper, signerad och daterad 85.

Polykrom, geometrisk komposition. Ca 29 x 38 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BOKSKÅP, ett par, Jugend, tidigt 1900-tal.

Stommar av mahogny. Vardera med en vitrindörr och bakomliggande hyllor. Bredd 78,5, djup 37,5, höjd 210 cm vardera. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter. Höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CHARLOTTE ÖBERG, blandteknik.

CHARLOTTE ÖBERG, blandteknik.

Bemålad relief. 122 x 38 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffbord, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1960-tal.

Etikettmärkt. Längd 185. Bredd 69. Höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1920/30-tal.

SKRIVBORD, 1920/30-tal.

Målad. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan samt lådor. Mittdel med låda. Baksida med öppna hyllplan. Bredd 141, djup 81, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ÅKE ERICSON, Fotobok Åke Ericson inklusive signerat och numrerat gelatinsilverfotografi.

"Kosovo in Progress". Inbunden bok med textilklädd hård pärm i matchande box 30 x 32,7 x 3 cm. Signerad av fotografen på försättsbladet. Förord av Kofi Annan. Publicerad 2011. Gelatinsilverfotografi signerad och numrerad 33/50 a tergo. Bildyta 14,3 x 9,5 cm. Bladstorlek 17,5 x 12,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOHN IVAR BERG, olja på duk, monogramsignerad och daterad 75.

Landskap, 70 x 96 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CHANEL, kudde.

CHANEL, kudde.

Ull och cashmere. 45 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Bakthiari, ca 200 x 140 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BODE WILLUMSEN & HANS HANSEN, urna, Danmark, signerad och daterad 16-4-1937.

Stengods, spräcklig glasyr i blå, grå och gröna nyanser, signerad HH W 16-4-1937 A samt märkt 69600 N 138 114. Höjd 16,5 cm, diameter ca 23 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GAVINA, pall, "Omaggio a: Andy Warhol", Ultramobile Collection, Studio Simon, Bologna, Italien efter 1973.

Lackerad metall i rött, svart och vitt med texten Campbell's Zuppa di Pomodoro Soup". Lös, tygklädd dyna. Etikettmärkt OMAGGIO A: WARHOL, ULTRAMOBILE, SIMON, BOLOGNA ITALY. Höjd 44 cm, diameter 30,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD/SKRIVBORD, rokokostil, 1900-talets slut.

Grönmålat. Tre lådor med draghandtag av mässing. Skiva med marmorimiterande laminat. Längd 167, djup 50, höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk, 60 Raj, ca 285 x 196 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TRESTENSRING, med briljanter.

TRESTENSRING, med briljanter.

Briljanter totalt ca 0,70 ct, ca Top Wesselton-Wesselton/Vvs-Vs. 18K vitguld. Med svensk importstämpel. Storlek 17,25/54. Vikt 3,6 gram.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, ca 550 x 87 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PABLO PICASSO, Efter, färgljustryck, med Guy Spitzers blindstämpel i övre vänstra hörnet.

"L'arlequin et sa compagne". Bildstorlek 73 x 59,5 cm. Bladstorlek 92 x 62 cm.

Inga bud
Utropspris
26 000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, gustaviansk stil, sent 1900-tal.

Så kallad gripsholmsfåtölj. Vitmålat, svarvat trä. Armlän med skuren dekor. Lösa dynor med grön tygklädsel. Sitthöjd 48 cm. Höjd fåtölj 88 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 18 / 1900-tal.

Tvådelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd ca 114, djup ca 53, höjd ca 193 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
ULF MALMGREN, olja på duk, signerad och daterad 1995.

"Kvinnorörelse 3". 85 x 130 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, färglitografi, signerad och numrerad 90/290.

"Fantomen i Skanör". 55.5 x 69 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med bl.a. palisander. Lös skiva av kolmårdsmarmor. Två lådor. Dekor av intarsia. Bredd 71. Djup 39,5. Höjd 68 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
COLLIER, oxiderat silver samt lås i 18K guld, Ole Lynggaard. Vikt 11,9 gram.

Kedja längd 42 cm. Kullås väger 3,1 gram. Etikett sitter kvar på kedjan. Presentask medföljer.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 500 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Sac Flanerie".

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Beslag i guldfärgad mässing. Invändigt ett fack. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad (1994). Ca 50 x 35 x 15 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
CHANEL, väska, "Surpique wool flap bag".

Quiltad plommonlila ylletextil. Kedja och beslag i gulmetall. Ett fack utvändigt. Invändigt fodrad med skinn. En ficka med dragkedja. Märkt "CHANEL made in Italy". Numrerad samt med äkthetscertifikat. 23 x 15 x 8 cm. Dustbag medföljer.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Svart skinn med detlajer i gulmetall och bambu. Avtagbar axelrem. Invändigt fodrad med rött skinn. Två fack. Spegel medföljer. Märkt "GUCCI MADE IN ITALY samt numrerad. 27 x 18 x 8 cm. Dustbag medföljer.

Inga bud
Utropspris
14 000 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lytkan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. Fot av delvis lackerad metall. Kupa av vit plast. Lös skärm av perforerad papp. Höjd 158 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Keshan/Arak, ca  490 x 83 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SIMSON RYBERG, bägare, silver, rokoko, Stockholm, 1777.

Invändigt förgylld. Fot med vridna knäckar. Diameter 15,5. Höjd 20,5 cm. Vikt 432 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK