POKALER, två stycken, porslin, Wien, 1800-tal.

Målad dekor med antikicerande motiv. Diameter cirka 8. Höjd cirka 11 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOLSÄNG, Cane-line, Danmark, 2000-tal.

Stomme av vitlackerat stålrör flätat med plastband. Brickmärkt. Längd 180, bredd 100, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av militöra män i landskapsmiljö, höjd utan lock 40 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRSMYCKE-HÄNGE 18K guld, SIGURD PERSSSON Stockholm 1964.

Vikt 23,2 g. Original etui. Ca 7 x 5 cm. Se foto i publikation Sigurd Persson Smycken Seelig o Co 1980.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
SPEGEL, "G&T", Susanne Tucker & Maurice Holland för AB Glas och Trä, Hovmantorp, 1960-tal.

Ram i rödlackerat trä. Höjd 53 cm, bredd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-tal.

BORDSLAMPA, 1900-tal.

Mässing, dekor i form av bla acantusblad. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, Markaryd.

Lameller i trä. Höjd 22 cm. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st taklampor för GINO Danmark.

Stomme i plåt och kromad metall. Skräm i vit lackad plåt. Skaft i kromad metall. Diameter 52,5 cm. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

Furu. Låda. Längd 148, bredd 97, höjd 73 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Fritz Hansen, Danmark, 1985.

Stomme av metall. Klädda med svart skinn. Etikettmärkta. Sitthöjd 46. Bredd 63. Djup 46. Höjd 87 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LARS JONSSON, färglitografi, signerad Lars Jonsson och numrerad 51/360 med blyerts.

Fiskmås. Bladmått 41 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MUMINFIGURER, 2 st, Atelier Fauni, Finland, 1950/60-tal.

Snusmumriken och Hemulen. Skinn och andra material. Stämpelmärkta. Höjd 13-16 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD, 1970/80-tal.

Schackrutig skiva av lackad alabaster. Benställning av förkromad metall. 60 x 60, höjd 47 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CRUCIFIX, trä och brons, 1700/1800-tal.

Längd 42 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1930-tal.

FÅTÖLJER, ett par, 1930-tal.

Ben av betsat lövträ. Klädda med textil. Sitthöjd 39. Bredd 64. Djup 72. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BJÖRN NYBERG, skulptur, gjutjärn, signerad Björn Nyberg.

Häst. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK, 'Havdhem', Kristian Eriksson, G.A.D.

Ek, beslag av rostfritt stål, sits i svart läder. Längd 110,5, bredd 36, höjd 46 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Fanerad med mahogny. Lister och beslag av mässing. Tre lådor. Bredd 94, djup 47, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 6 st, 1960-tal.

STOLAR, 6 st, 1960-tal.

Mörkbetsad teak. Klädd och stoppad sits. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Muminmamman och Muminpappan. Skinn och andra material. Stämpelmärkta. Höjd 15-17 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, längd 38,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, slagbord, "Vapensmeden", 1900-talets andra hälft.

Skiva av teak. Målat underrede. Längd (14+58+58) 132. Bredd 77. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNGSTOL, 1900-talets andra hälft.

Vitmålad. Sitthöjd 50. Bredd 58. Djup 110. Höjd 108 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Falkenbergs Belysning, 1960-tal.

Stomme av mässing, skinnklätt men. Modellnummer 7071. Stämpel- och etikettmärkt. Höjd 127 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", O.H. Sjögren, Tranås.

Stomme av mahogny. Helstoppad med häftad sammetsklädsel och resårsits. Brickmärkt. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT JOHAN GULLBERG, bord, modell A2, "Trehöjdsbordet", 1950-tal.

Går att använda som soffbord, matbord eller ståbord. Underrede av förkromad metall. Vitlackerad skiva. Längd 120 cm. Bredd 75 cm, Höjd 52 cm / 73 cm / 98 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus.

Fot och ben av förkromat stål. Skärm och raster av plast. Modellnummer 8390. Etikettmärkt. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampor, ett par, "Staken".

Björk. höj- och sänkbara. Brännmärkta CM. Minimihöjd 132 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, Swedish Modern, 1930-tal.

Fanerat med björk. Skåp med dubbeldörrar och bakomliggande hyllinredning. Två lådor med draghandtag av mässing. Bredd 106, djup 46, höjd 131 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Marocko, 300 x 210 cm.

MATTA, Marocko, 300 x 210 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SOFFBORD, möjligen Niels Koefoed, Danmark, 1960/70-tal.

Palisander och palisanderfanér. Längd 158. Bredd 69. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INDUSTRISTOLAR, två snarlika, 1900-talets mitt.

Sits- och ryggstöd i trä, justerbara. Lägsta sitthöjd 45/59 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1950-tal.

BOKHYLLA, 1950-tal.

Fanerad med teak. Hlyttbara hyllplan. Ben av bok. Bredd 100, djup 25,5, höjd 165 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIWEN NILSSON, dessertbestick, 18 delar, silver, lund, 1958-1969, 786 gram.

Bestående av: Gafflar, sex stycken, längd ca 17 cm, daterade P9, Q9, K9, N9, L9 samt H9 (259 gram). Knivar, sex stycken, längd 18,7, daterade T9, I9, M9, Q9, P9, R9 (295 gram). Skedar, sex stycken, längd 17 cm. Daterade H9, N9, M9, I9, K9, T9 (232 gram).

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 310 x 195 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SKÅP, 1800-talets slut.

SKÅP, 1800-talets slut.

Tvådelat. Med senare målning. Överdel med målade glas. Bredd 101, djup 47, höjd 208 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, 1980-tal.

FÅTÖLJ, 1980-tal.

Stomme av gullackerat stålrör. Skinnklädsel, lös sittdyna. Bredd 75, djup 70, höjd 66, sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

Furu. Längd (bordsskiva) 126, bredd 83, höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLA, 1950-tal.

BOKHYLLA, 1950-tal.

Fanerad med teak. Flyttbara hyllplan. Ben av bok. Bredd 100, djup 25,5, höjd 165 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ, Swedish Modern, 1940-tal.

Stomme av björk. Sits och rygg av sadelgjord. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Mumin och Snorkfröken. Skinn och andra material. Stämpelmärkta. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1940-tal.

SKÅP, 1940-tal.

Fanerat med alm. Reliefdekor av kvinna med fruktkorg. Två skåp med hyll- och lådinredning. Benställning av bok. Längd 121, djup 42,5, höjd 120 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK, senbarockstil, 1900-talets början.

Målad. Skuren dekor. Fotavslutningar av claw and ball. Lös stoppad sits. Längd 102, bredd 49, höjd 36 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Schackrutig skiva av lackad alabaster. Benställning av mässingsfärgad metall. 60 x 60, höjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, 1800-talets slut.

FÅTÖLJ, 1800-talets slut.

Stomme med skuren dekor av lejonmaskaroner. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 40, rygghöjd 97 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, glas, Orrefors.

Klarglas med vitt underfång. Etikettmärkta. Signerade Orrefors RD 1503. Höjd inklusive lampsockel 36 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHANEL, sneakers, storlek 36,5.

Svart läder med dekor av magnoliablommor. Märkt "CHANEL MADE IN ITALY".

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JØRGEN GAMMELGAARD, soffa,"EJ20", Danmark, 1900-talets andra hälft.

Klädd med svart skinn. Lösa sitt- och ryggplymåer. Sitthöjd 40. Bredd 202. Djup 75. Höjd 67 cm.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
HANS J WEGNER, soffa, modell "GE 236", Getama, Gedsted, Danmark, 1960-tal.

Fyrsitssoffa med stomme av ek. Lösa plymåer med resår och textilklädsel. Resårsits. Brännmärkt. Längd 236, djup 80, höjd 75, sitthöjd 38 cm.n

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, bänk, "Visingsö", 1900-talets andra hälft.

Betsad furu. Längd 90, bredd 33, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIRGER EKMAN, takplafond, "De fyra vindarna", 1930-tal.

Fanerad med björk. Dekor av intarsia. Kupa av glas. Diameter 70. Höjd cirka 18 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOFFBORD/MEDIABÄNK, "Velodrome", Peter Eklås / Eklaas, Designtorget, sent 1900-/tidigt 2000-tal.

Formböjt trä. På hjul. Etikettmärkt. Längd 92 cm, bredd 49 cm, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÖRSTORINGSGLAS, silver, William Hutton & Sons, Sheffield, England, 1883.

Längd 17 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS J WEGNER, soffbord, Johannes Hansen, Danmark.

Fanerad med palisander, med stålunderrede, brickmärkt. Mått 160 x 64 cm, höjd 38,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas.

Stomme av mässing, Tre ljusarmar med kupor av svagt röktonat glas. Etikettmärkt. modellnummer 67. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1960-tal.

FÅTÖLJER, ett par, 1960-tal.

Ben av stålrör. Skumgummi med häftad tygklädsel. Bredd 70, djup 80, höjd 65, sitthöjd 36 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets slut.

SKRIVBORD, 1800-talets slut.

Målat. Beslag av mässing. En låda. Skuren dekor. Bredd 79. Djup 47. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, kelim, Anatoliska, ca 45 x 45 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, troligen Gamla Stans Lampverkstad, 1900-talets andra hälft.

Skärm av keramik i form av gräsandshuvud. Fäste av mässingsfärgad metall. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, rokoko, 1700-talets mitt.

Fanerat med ek. Tvådelat. Dörrpar med senare spegelglas ock bakomliggande lådor och hyllinredning. Skrivklaff med lådor och fack. Två lönnfack. Bredd 117, djup 58, höjd 232 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, stol, modell 970, Svenskt Tenn.

Mahogany. Spjälrygg. Stoppad sits, sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft.

Fot av mässing och målat trä. Skärm av grönmålad plåt. Två ljuspunkter. Diameter 36. Höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, "Tolomeo Mini", Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina, Artemide, Italien.

Kromad metall. Ställbar. Höjd i 90 graders vinkel 65 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL GÖTE (K G) BEJEMARK, skulpturskiss, blandteknik på trä, monogramsignerad KGB.

Gunder Hägg. Studie för skulpturen "Sven Jerring intervjuar Gunder Hägg", Sveriges Radios entré, 1994. Höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TRÄDGÅRSSOFFA, 1900-talets början.

Gavlar av järn och målade ribbor. Längd 212, sitthöjd 44 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampor, ett par, "Staken", 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Skärm av textil. Höj- och sänkbar. Maximal höjd 160 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Karl Johanstil, 1900-talets första hälft.

Fanerade med mahogny. Sitthöjd 46 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas och cigarettställ, stengods, Gustavsberg.

Höjd 6-18 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, Stockholm, 1700-talets senare del.

Målade. Målade. Fast stoppad sits klädd med textil. Märka med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 41. Bredd 49. Djup 44. Höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, rokoko, 1700-tal.

VITRINSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Tvådelat. Fanerat med palisander. Överdel med vitrindörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med skåpdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 152. Djup 57. Höjd 276 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GRINDAR, ett par, 1800-tal/tidigt 1900-tal..

Trä, genombruten med spjälor, märkt med "Villa Bråvik", mått per grind 103x172 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LÅNGBÄNK /SÄTE, allmoge, Dalarna, 1800-tal.

Furu. Tappade ben. Längd 217 cm, sitthöjd 51 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LARA BOHNIC, handväska.

LARA BOHNIC, handväska.

38x28 cm, med dustbag.

Aktuellt bud 1 705 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÄLLBORD, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.

Rund skiva fanerad med alrot på svartmålad centralfot. Diameter 87, höjd 73 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MATSALSGRUPP, fem delar, 1960-tal.

Teak. Bord med två iläggsskivor á 41,5 cm. Stolar med fast stoppad sits klädd med textil. Stolarnas sitthöjd 43, bredd 45, djup 41, höjd 88 cm. Bordets längd (106+41,5+41,5) 189, bredd 94, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.

Furu. Längd 325, bredd 88, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, stol, 1900-talets, Danmark, andra hälft.

Stomme av ek. Flätad sits. Sitthöjd 44. Bredd 63. Djup 46. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st, "Sjuan", för Fritz Hansen, Danmark.

Den tidlösa stolen Sjuan 3107 från Series 7 är formgiven av Arne Jacobsen för den danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Den klassiska stolen är den överlägset mest populära och sålda stolen i Fritz Hansens sortiment, och kanske även i möbelhistorien. Den innovativa designen med nio formpressade lager fanér och två bomullslager får stolen att bli smidig och bidrar till att man kan gunga med sin kroppsvikt. De 6 stycken Sjuan stolarna här kommer med en stoppad sits och rygg klädd i cognasfärgad läderklädsel "Elmo Baltic Cognac". Benen är kromade och kommer med plasttassar. Höjd: 82 cm Bredd: 50 cm Djup: 52 cm Sitthöjd: 45 cm

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PENSELVASER, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor. Höjd ca 28 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, "Non", Boris Berlin och Poul Christiansen för Källemo, Värnamo.

Gummi med innesluten stomme av armeringsjärn. Stapelbara. Märkta. Sitthöjd ca 44, total höjd ca 76 cm (vardera).

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, soffa, "Svanen",  för Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.

Tvåsits. Benställning av aluminium. Stoppad sits och rygg klädd i cognacsfärgat läder. Etikettmärkt. Längd ca 144, djup 74, höjd 79, sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 20 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SERVERINGSVAGN / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft.

Gulmetall. Två skivor i glas. Längd 74 cm, bredd 42 cm, höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPOR/PLAFONDER ett par "Arcad" för Zero omkring 2000.

Stomme av metall, skärm av frostat glas, diameter ca 36, höjd ca 11 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miró Lithographe I.

Bladstorlek 32 x 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, ur Miro Lithographe IV.

Bladstorlek 32 x 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", 6 st, glas, Orrefors, 1980-tal.

Handmålad dekor. Etikettmärkta och signerade AN samt målarsignaturer. Höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
CHIFFONIER, Empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.

Fanerad med mahogny, invändigt delvis fanerad med björk samt ljusare träslag. Fällbar skrivskiva med bakomliggande låd- fackinredning. Överdel med lönnlåda. Underdelen med tre större lådor. Sidorna med kolonner. Beslag av förgylld mässing. Bredd 129, djup 68, höjd 141 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt.

BLOMBORD, 1900-talets mitt.

Teak med ben i metall samt ytterfoder i gjutgods. Längd 74 cm, bredd 26 cm, höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Gulmetall samt skivor i svagt rökfärgat glas. Bredd 75 cm, längd 49 cm, höjd 62 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.

Skivor i glas samt underreden i patinerad metall. Diameter 50 cm, höjd 64 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. 10 st ljuspunkter med vita kupor. Höjd 75 cm. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets andra hälft.

Skiva i glas med underrede i form av axknippe. Diameter 60 cm, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Italien 1980-tal.

GOLVLAMPA, Italien 1980-tal.

Kromad metall samt 5 ljuspunkter i glas. Höjd 180 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVSPEGEL, 1900-talets andra hälft.

Gulmetall, stående på fyrpassfot. Bredd 36 cm, höjd 154 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DRINKVAGN, Aldo Tura, Italien 1900-talets mitt/andra hälft.

Lackerat getskinn i brunt, mässingsbeslag och lister. På små hjul. Diam 36, höjd 73 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad Zorn med blyerts och daterad 1912 i plåten. "The Ford-Vadstället".

Plåtstorlek cirka 20 x 15 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, skivbord, JOC, Vretlanda, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt. Rektangulär skiva, sarg med lådor. Bredd 200, djup 100, höjd 72 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, svart skinn, 1960-70-tal.

'Made in GDR', möjligen för IKEA. Sitthöjd ca 41 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1970-tal.

TAKLAMPA, mässing, 1970-tal.

Diameter ca 33 cm, höjd ca 24 cm. Raster saknas.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK