Onlineny1010
JUKKA KORKEILA, "RYMD MELLAN TANKAR".

A tergo sign. 2007. Olja på duk, collage, blandteknik 200x100 cm.

Inga bud
Utropspris
1 000 EUR
LAURI LAINE, INTERIÖR.

LAURI LAINE, INTERIÖR.

a tergo sign. 1975. Olja på duk 79x100 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS, "Näckros", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Ljusblå (neodym) fasetterad kristall. Höjd 10 cm, diameter 14,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, ISVATTENKANNA OCH DRICKSGLAS, 6 st, glas, Iittala.

Blått glas. Kannans höjd 22 cm. Glashöjd 8,8 cm. Glasen med original förpackning.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -66.

Vid bordet. 73 x 92 cm.

Inga bud
Utropspris
700 EUR
PAPPERSVIKTER, 3 st, glas, Finland och Tyskland, 1800-talets slut.

med fotografier, bl.a. 'Wiborg-Slottet' och 'Wiesbaden Operahaus'. Längd 7-11 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
ARVO MAKKONEN, olja på duk, signerad och daterad -17.

Somrigt landskap. 63,5 x 54,5 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman. 1900-talets mitt.

Skärm i perforerad metall metall och vit kupa i opalglas. Totalhöjd ca 34 cm. Skärmens diameter 36 cm. Stämpelmärkt av tillverkaren. Modell K 2-20

Inga bud
Utropspris
650 EUR
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad, 1800-tal.

Vindruvsplockerskan. 74 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, Itsu.

TAKLAMPA, Itsu.

Vitlackerad metall och mässing. Höjd ca 45 cm, diameter 18 cm. Stämpelmärkt av tillverkaren.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS, glas, Karhula 1930-tal.

Blåtonat, slipat glas. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
COLLIER, med odlade pärlor samt lås med oval cabochonslipad ametist.

18K guld, Pege, Alton, Falköping 1967. Doserade pärlor diameter ca 4-8 mm. Innerdiameter ca 11 cm. Totalvikt 52 gram

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, silver, "Flamma" Hopeakeskus, Tavastehus 1964.

Höjd inklusive träsockel 30 cm. Märkt TW.

Inga bud
Utropspris
600 EUR
INGRID RUIN, olja på duk, signerad.

Blommor. 70 x 65 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
LAMPETTER ETT PAR, 1900-talets första hälft.

Mässing. Höjd 40 cm, bredd 12 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
BØRGE MOGENSEN, soffa, "2213", 1900-talets andra hälft.

Tresits. Lösa plymåer i rygg och sits. Ben av betsad bok. Klädsel av skinn. Längd 220 cm. Sitthöjd ca 43 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 EUR
MARI RANTANEN, "OLLE B AND I AT 39TH STREET, #2".

A tergo sign. 2002. Akryl och pigment på duk 35.5x27.5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, serigrafi, signerad och daterad 2002, numrerad 75/175.

"Kevyt unelma" (Lätt dröm). Bildstorlek 33,5 x 26 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR
EMIL HALONEN, relief, bronserad gips, signerad och daterad 1897 i godset.

Livets tråd. 49 x 63,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR
GARDINHÅLLARE, 10 st, förgylld mässing, 1800-talets mitt.

Olika modeller. Längd ca 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VINKYLARE, försilvrad, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor och bladverk. Hänklar. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

Målat. Glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 77. Djup 39. Höjd 187,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
KOPPARKITTEL, 1800-tal.

KOPPARKITTEL, 1800-tal.

Rund med hänklar av järn. Diameter 64 cm, höjd 46 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
A.V. Gregory. Gouache, signerad.

" Cassiopeia". Kapten S. Hallström. 44 x 67 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PENSELVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger av fågel på blommande kvist samt med kalligrafi. Höjd 29 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BRASSKÄRM, 1800-talets slut.

BRASSKÄRM, 1800-talets slut.

Bemålad. Bredd 60x118 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Keshan, ca 350 x 250 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, porslin. Kina, Qingdynastin, Guangxu (1874-1908).

Dekor i polykrom, mot celadon bakgrund, med motiv av 'bajixiang', diameter 24 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK, argent haché, 1700-tal.

Cylindrisk. Höjd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKHÅLLARE, mässing, 1800-tal.

Reliefdekor av stridsscener. Längd 23, höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING NYCKLAR, 32 st, smide, 1700-/1800-tal.

Olika storlekar och modeller. Längd 9 - 14 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld och patinerad brons, gustavianska, sent 1700-tal.

Balusterformade med urnformade ljuspipor. Dekor av akantusblad. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARMBAND, med briljantslipade diamanter ca 2.00 ct.

14K vitguld. Längd 18 cm. Vikt 8,7 gram.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
17 000 SEK
FAT, stengods, signerad MS, Kupittaa,, 1900-tal.

Figurer i hatt. Diameter 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BROSCH, med stärnrubin ca 3.50 ct samt  baguette-, navette- och briljantslipade diamanter, WA Bolin, Stockholm, 1942.

18K vitguld. Höjd 5 cm. Vikt 10,2 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor och briljantslipade diamanter totalt ca 0.32 ct.

18K vitguld. Pärlor med diameter ca 13 mm. Höjd ca 1,5 cm. Vikt 11,1 gram.

Inga bud
Utropspris
16 000 SEK
BÖRGE LINDAU, stolar, 2 st, "Hövding" samt BORD,  Blå Station, sent 1900/2000-tal.

Stolarna i björkfaner samt skiktlimmad björk på underrede i metall, sitsarna klädda med ljus läder, ryggarna med genombruten dekor. Bordet i björk samt skiktlimmad björk, lös skiva med svart respektive vitt laminat. Diameter 54, höjd 67,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, Ferdinand Lundquist, 1950/60-tal.

Ek. Ryggbrickor fanerade med teak. Sitsar klädda med svart galon.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BÅTMODELL, 1900-talets första hälft.

Massivt skrov på ställning. Längd 80 cm, höjd 90 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SATSBORD, tre delar, 1900-talets tredje kvartal.

Ek. Längd 52, bredd 34, höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CLAESSON, KOIVISTO, RUNE, pallar, 3 st, "Flower", Offecct.

Kallskum med ytbehandling av polyuretanlack. Diameter 40 och 55 cm. Höjd 33 respektive 44 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Läder samt mocka med detaljer i guldfärgad metall. Invändigt ett blixlåsförsett fack. Längd 33, djup 5, höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, sideboard, "Herrgården", Bodafors.

Ek. Tre lådor. Tre skåpsdörrar med räfflade dörrspeglar. Brännmärkt. Bredd 150, djup 38,5, höjd 96 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSSPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1900-talets tredje kvartal.

Lackerad mässing. Rundad ställbar spegel. Etikettmärkt. Höjd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, "Typ 72", Nya Öia, 1900-talets andra hälft.

Stomme samt skärm i mässing. Tre ljuspunkter. Etikettmärkt. Höjd ca 52 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors, 1900-talets tredje kvartal.

Klar glasmassa. Märkta "RD 1477 Orrefors". Höjd exkl. lampsockel ca 31 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GELÉFAT samt ASKFAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Dekor efter planchverk över den danska floran. Modellnummer 20/3542 samt 20/3501. Geléfatet med dekor av "Saxifraga autumnalis L". Längd 16 cm. Askfatets diameter 8 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-tal.

SKRIVBORD, 1800-tal.

Valnöt. Rektangulär skiva med fem lådor i sarg samt svängda ben. Längd 150, djup 90, höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
Jean-Paul Gaultier, KAPPA, storlek M.

Damkappa i alpacka- och ullblandning. Knappfastsättning samt bälte. Två sidofickor. Etikettmärkt "Jean Paul GAULTIER FEMME MADE IN ITALY". Rygglängd 134 cm, armlängd ca 59 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FÄLLBORD, 1900-talets första hälft.

Betsat trä. Utfällbar skiva med stödben. Längd 135, bredd 50, höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, Lladro Spanien stengods 1900-talets andra hälft.

Kortspelare. Längd ca 61, höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIVBORDSTOLAR, ett par, 2000-tal.

Kromad stomme, fast klädsel i läder. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av landskapsmiljö, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i landskapsmiljö, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Strindbergsmodell, 1920-/30-tal.

Melerad kupa av glas. Fot av mässing. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Burberry.

VÄSKA, Burberry.

Svart skinn med detaljer av gul metall. Mått ca 25x15 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMMA HOPES SHOES, pumps, storlek 38.

Svart mocka skinn med detaljer av tyg. Klackhöjd ca 6 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, NANO LUGGAGE, Céline.

VÄSKA, NANO LUGGAGE, Céline.

Skinn i olika färger med detaljer av gul metall. Ett ytterfack med dragkedja. Fodrad med skinn. Insida med tre fack. Märkt "CELINE Made in Italy". Dustbag medföljer. Mått ca 30(50) x 17x 28 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
BORDSLAMPA, funkis, 1930-tal.

BORDSLAMPA, funkis, 1930-tal.

Mässing och grönlackerad plåt. Vridbar skärm. Höjd ca 33 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA Rudbar 354 x 85 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄSKA, Christian Louboutin.

VÄSKA, Christian Louboutin.

Svart skinn med plast nitar. Fodrad med röd skinn och tyg. Mått ca 30x11 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Tom Ford för Gucci.

VÄSKA, Tom Ford för Gucci.

Handväska i brunt skinn med detaljer i gulmetall. Löstagbar rem. Fodrad i brun textil, invändigt ett fack med dragkedja. Märkt "GUCCI made in italy". Storlek 40x23-35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, 1800-talets andra hälft och senempire, omkring 1800-talets mitt.

Spegeln från 1800-talets andra hälft. Ram av trä med skuren dekor, delvis svärtad samt förgylld och bronserad. 148,5 x 70 cm, ljusarmar av mässing längd ca 25 cm. Bordet delvis av björk med svärtad skiva på kolonnformade ben. Bredd 69,5, djup 39, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKOR, fyra stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

En bojan med dekor i underglasyrblått, motiv av figurer i trädgårdsmiljö, höjd 13 cm. En bojan med dekor i famille noire, med motiv av körsbärsträd, höjd 11 cm. En kruka med lock, med motiv av växtligheter, höjd 16 cm. En kruka med lock, med motiv av fenixfåglar, höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VAS, emalj. Japan, tidigt 1900-tal.

Av balusterform med dekor av blommor och fåglar. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF DUBIEL VON LERACH, olja på pannå, signerad.

Figurkomposition. 41 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PENSELVAS samt PENSELBAD, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.

Dekor av figurscener samt fjärilar i famille rosepaletten. Höjd 11-6,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Meshed, ca 388 x 295 cm.

Röd

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL med KOSOLBORD, 1800-talets slut.

Bronserade. Spegel med genombrutet krön. Konsolbord med lös marmorskiva. Spegeln ca 165 x 67 cm. Bordets bredd ca 60, djup ca 32, höjd ca 75 cm. Bord och spegel sannolikt ej från början sammanhörande.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer, höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNOR med LOCK, två stycken, yixinggods. Kina, 1900-talets andra hälft.

En kanna med dekor av drakar jagandes den flammande pärlan, längd 16 cm. En kanna med turkos pip samt handtag, motv av växtligheter, längd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEDOSA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Hexagonal, med dekor i underglasyrblått av trädgårdsklippa samt blommor inom reserver. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, mot gul bakgrund, med motiv av växtligheter, undersida med Qianlongs fyra karaktärsmärke i järnrött, diameter 11,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Sarouk, ca 417 x 310 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, omkring 1900.

Fanerad med bland annat mahogny. Tre lådor i sarg. Bronserade mässingsbeslag. Skiva målad i marmorimitation. Bredd 101 cm, djup 93 cm, höjd 103 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Kina, Qing dynastin, sent 1800-tal.

Dekor i korallrött mot utsparad vit bambudekor. Undersidan med märke i rött. Diameter ca 15,3 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, höjd 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av persikor och blommor, diameter 29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Spegel, förgylld och bronserad, välvt krön, dekor av dryckeshorn med frukter. Tudelat glas flankerat av kolonetter. Höjd 185 cm, bredd 80 cm. Konsolbord, förgyllt och bronserat. Skiva i vit marmor, uppburen av rovfågel på klot. Bredd 80 cm, djup 35 cm, höjd 91 cm.

Inga bud
Utropspris
16 000 SEK
FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i underglasyrblått av växter och en fågel. Diameter 15,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Dekor i järnrött, med motiv av växtligheter, diameter 18 cm, undersida med Daoguangs märke.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, porslin. Transition, 1600-tal.

Dekor i underglasyrblått av hjort, trana och tall. Långa livets symboler. Diameter 20 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUCCI, VÄSKA.

GUCCI, VÄSKA.

Monogramvävd canvas med detaljer av läder och bamboo. Fodrad med tyg, två fack med blixlås. Etikettmärkt GUCCI, made in Italy. Längd 32, bredd 10, höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Dekor i famille rosepaletten av fågel på blommande kvist samt med kalligrafi. Höjd 28,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
NECESSÄR, Celine.

NECESSÄR, Celine.

Monogrammönstrad canvas med detaljer i läder och guldfärgad metall. Invändigt fodrad i canvas. Ca 21x16x7cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Nain , Part Silk s.k 9LAA, ca 350 x 250 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BORD, 1900-talets andra hälft.

Alabaster. Diameter 35. Höjd 57 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt.

Organiskt formad ram av mahogny. Etikettmärkt. 60 x 39 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1920-tal. Stommens höjd ca 53 cm.

Av mässing. För elektriska ljus. Ställbar höjd. Diameter ca 75 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, empirestil, omkring 1900.

Målad. Fast stoppad klädsel samt lös sittdyna. Sitthöjd ca 46, längd ca 175 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA,Hosenabad 404x 70 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Yasd, Signerad 260 x 170 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, två med motiv av växtligheter, fyra med motiv av växtligheter samt antikviteter diameter 22,7cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, nyrokoko, 1800-talets slut.

Bronserad stomme med rik dekor. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Nain , Part Silk s.k 9LAA, ca 400 x 290.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vaser 2 st, Gustavsberg studio 1962.

Harpälsglasyr i gult och grönt. Signerade G, studiohand Friberg d. Höjd ca 20,5-23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, omkring 1900.

SPEGEL, omkring 1900.

Bronserad. Pastellagdekor av putti. fassettslipat glas. 125 x 54 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK