OIDENTIFIERAD MÄSTARE, sockerskål, silver, S:t Petersburg 1908-26.

Godronnerat liv och lock. Hänklar. Höjd 13 cm, vikt 376 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, akryllack/latexfärg, signerad. Utförd 1979.

"Drömgångaren". 78 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, 1700-talets andra hälft.

Tvådelat. Betsad furu. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor och lådor. Underdel med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 134, djup 58, höjd 205 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1941.

Vårbjörkar. 32 x 23 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, sockerskål på fot, silver, Stockholm 1858, med ej tillhörande lock.

Lockknopp i form av blomma. godronnerad skål. Rund for med bladdekor. Höjd 33 cm. Total vikt 832 gram

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad -57.

"På Tomtkulla". 38 x 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GRETA GERELL, olja på pannå, signerad och daterad -33.

"Restaurang besök, Montparnasse". Pannå 21,5 x 16 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad och daterad 1879?.

Sällskap vid hus, enligt uppgift från Visby. 23 x 33 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad -58.

"Titta Sputnik". 49 x 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad Fågelbro -63.

Utan titel. 65 x 98 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad -64.

"Lyssna mot jorden". 99 x 120 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, tidigt 1800-tal.

Betsad furu. Utfällbar skrivklaff med bakaomliggande lådor och skåp. Undertill med fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 96, djup 54, höjd 99 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSUR, omkring 1900, The Sessions Clock Company.

Urtavla med romerska siffror märkt Sessions. Fodral av svärtat oh imitationsmålat trä. Dekor i form av kolonnrad av mässing. Bredd 44, djup 17, höjd 29 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOHN KANDELL, hylla, "Pilaster", 1900-talets slut.

Av björk. Bredd 20,5 cm, djup 23 cm, höjd 205 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HELMER OSSLUND,akvarell, signerad.

Molnformationer. 42 x 62 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS GUSTAF KOSKULL, olja på duk, signerad.

Flicka med getter. 84 x 59 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
DAN HOLDSWORTH, C-print. Troligen utgåva om 25.

"Blackout". Bildyta 30 x 38,5 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad -66.

"Ödslighet". 48 x 70 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell.

ANNA PALM DE ROSA, akvarell.

Enligt uppgift motiv från Garda gård, Gotland. 15 x 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad och daterad -63.

"Stilleben I". 101 x 85 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK

"Tjärnen". 46 x 65 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LARS HUCK HULTGREN, väggskulptur, gips, signerad.

Byst. 27 x 21 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, senempire, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Fast stoppad sits och rygg, sidorna med lösa dynor. Gavlarna med ymnighetshorn. Längd ca 206, djup ca 68, sitthöjd ca 50, höjd ca 92 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, akvarell, signerad.

"Trappan". 36 x 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATSKEDAR, 19 st, silver, olika mästare, Sverige 17-, 18- och 1900-tal.

Längd 20,5-23 cm. Vikt 1040 gram

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GAFFLAR, 7+ 11 st, Ryssland, silver, olika mästare, 1800-tal.

Bestående av 7 matgafflar och 11 bordsgafflar. delvis Alexander Kordes, S:t Petersburg 1857 och Otto Reinhold Pettelius, S:t Petersburg 1841. Längd 17-20,5 cm. Vikt 992 gram

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, oktagonal, med motiv av flodlandskap inom förgylld medaljong. Bräm med dekor av fjärilar och blommor. Diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVISDELAR, 4 st, silver, olika tillverkare, England, 18- och 1900-tal.

Höjd 7-18 cm. Vikt 760 gram

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, 25 st, porslin, med Meissenliknande märke, omkring 1900.

23 tallrikar med konturerat bräm med guldkant. Diameter 24 cm. Två skålar med hänkel.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
OLOF HERMELIN, olja på duk/papp-pannå, signerad.

Gravfält. 17 x 24

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL NYSTRÖM, kaffekanna och såsskål, silver, Stockholm 1850 och 1854.

Höjd 10-28 cm. Vikt 1178 gram

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PETRUS TEN SIETHOFF, olja på duk, signerad PTS.

"Boxning". 94 x 125 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av gulmetall. Behängd med prismor. Fem ljuspunkter. Höjd 80, diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANATOLE ZVEREV, olja på pappannå, signerad med kyrillska initialer AZ.

Kyrkor med kupoler. 49 x 39 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, KALK, SALTKAR, mfl föremål, silver, Ryssland, 18- och 1900-tal.

Delvis förgyllt och emaljerat. Höjd 2-9 cm. Total vikt 490 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF WILHELM PALM, akvarell, signerad och daterad Wisby 1879.

"Ruinen af Kyrkan St Lars (St Lorenzo) i Wisby". 33 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Utan titel. 45 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på duk, signerad.

"Fotogenlampan". 45 x 55 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ANNIKA VON HAUSSWOLFF, fotografi.

Ur "Det sista självporträttet". Unik Polaroidbild. 10 x 13 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
GEORG SUTTNER, olja på duk lagd på pannå. Signerad Suttner.

"I gult vatten", 20 x 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANATOLE ZVEREV, pastellkrita på papper, signerad och daterad 62.

Porträtt. 58 x 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, skålar, 3 stycken. Signerade F.H.Kj. Arabia.

Invändigt glaserade. Diameter 7,5-16,5 cm. Höjd 4,5-6,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA och SKRIN, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).

Skrin med förgylld motiv av fåglar på kvist, mot röd grund. Mått 30x21 cm. Nyckel finns. Samt bricka, rödlackerat, med motiv av fåglar. Diameter 33 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets andra hälft.

Målat. Klädd skiva. Två lådor i sargen. Längd 136, bredd 75, höjd 78 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-tal.

Mässing och marmor. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1900-talets första hälft.

Ådringsmålat. Konturerat krön. Fyra skåp med bakomliggande hyllplan. Djup 46 cm, höjd 97 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1800-talets slut.

Av mässing. För 12 ljus med avtagbara ljusarmar. Diameter 79, höjd 84 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Funkis, 1930-tal.

Överfångsglas. Gultonade. För två ljuspunkter vardera. Diameter 25, djup 13 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KABINETTSKÅP, barockstil, omkring år 1900.

Skåpsdörrar med bakomliggande lådinredning. Handtag och beslag av mässing. Benställning av delvis äldre delar. Bredd 95, djup 44, höjd 145 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
RING, 18K guld med små briljantslipade och prinsesslipade diamanter.

Stämplad GHA. Storlek 17/53. Vikt 4,5 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GLAS, 8 st, tidigt 1800-tal.

GLAS, 8 st, tidigt 1800-tal.

Slipad dekor av bland annat eklöv. 4 starkninsglas 11,5 cm 2 selterglas 8,5 cm 2 starkvinsglas 11 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORD, ek, Barockstil, 1800-tal.

Sargen med låda. Längd 130, bredd 68, höjd 81 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JORGE PENSI, skrivbordsstolar, ett par, "Gorka", Akaba.

Stoppad sits och rygg med svart tygklädsel. Stomme av aluminium. Snurrbar på centralfot på trissor. Höj- och sänkbar. En med armlän, en utan armlän.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MEMA Guld & Silver, bestickuppsättning, 36 delar, silver, Lidköping 1977 och CGH, Sthlm 1959.

Modell Symfoni (12+12) och Modell Viktoria (6+6) Bestående av: 12 förrättsknivar 12 förrättsgafflar 6 matknivar 6 matgafflar Matknivens längd 22 cm. Total vikt c:a 1.550 gram.

Inga bud
Utropspris
7 000 SEK
CARMOSÉRING, 18K guld med smaragd och briljantslipade diamanter.

Briljantslipade diamanter totalt 0,39 ct, Wesselton/Vs enligt gravyr. Smaragd 0,26 ct enligt medföljande garantibevis från Safir. GK, Ge-Kå Rolf Kaplan Ab. Stockholm 1974. Storlek 17,5/55. Vikt 4,7 gram.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL MED SLEV, porslin och nysilver, Würtembergische Metallwarenfabrik (WMF), 1900-talets början.

Dekor av kräftor. Stämplade. Diameter 22, höjd 12 cm. Slevens längd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BOKSTÖD, 4 stycken (2 par), onyx, 1900-talets andra hälft.

I form av hästhuvuden. Höjd ca 19,5-20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE, patinerad metall och brons, senempire, 1800-talets mitt.

Räfflad pelare. Dekor av bladverk och tassfötter. Höjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Brosch 18K guld, troligen 1800-tal.

diameter 4 cm, totalvikt 12 g. Tillpassat etui medföljer.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Målad. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 54,5, höjd 79,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
PRAKTFAT, två stycken, varav ett signerat J &.C. G. Bolinder. Stockholm. Omkring år 1900.

Metall. Gjutna. Diameter 45,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ÖRHÄNGEN, kreoler med baguettslipade diamanter.

18K vitguld. Stämplade 750. Diamanter totalt ca 1,58 ct. Diameter ca 2,5 cm. Vikt 7,7 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par art decostil, 1900-talets mitt.

Fanerade med valnöt. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER, färgserigrafi, signerad 79/90.

"USA mördare". 27 x 24 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, Italien, omkring år 1800.

Fanerad med mahogny, jakaranda, valnöt och lönn. Intarsiadekor. Beslag av mässing. Bredd 128,5, djup 64,5, höjd 88,5 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
25 000 SEK
Ring med en smaragd och åttkantslipade diamanter.

total vikt ca 0.72 ct, 14K vitguld, storlek 17.25/54, total vikt 4 g.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
PER KIRKEBY, färglitografi, signerad och numrerad 59/99.

"Athos". Bladstorlek 94 x 66 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
AIMO OKKOLIN, "Kristiina", SKÅL, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Klart, slipad kristall. ø 24 cm, höjd 10 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
BORIS KUSTODIEV, autolitografi, signerad och daterad i plåten.

Vilostund i skogen. Bildstorlek 21 x 29,5 cm, bladstorlek 32 x 40,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
ESCADA, KAVAJ, BLUS SAMT KOFTA i storlek 42-44.

Kavaj i ljusgrå kashmir-sidenblandning. Knappfastsättning. Två fickor framtill. Etikettmärkt "ESCADA BY MARGARETHA LEY". Storlek 42. Längd 79 cm, ärmlängd 61 cm. Oversized blus i siden. Etikettmärkt "ESCADA BY MARGARETHA LEY". Storlek 42. Längd 69 cm, ärmlängd 64 cm. Beige kofta i ull. Storlek 44. Längd 67 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
ROLEX, Precision, armbandsur,  17 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, ursprunglig rem 18K guld, Rolex etui ej ursprungligt.

Aktuellt bud 505 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Målad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 90,5, djup 50, höjd 105 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CHRISTIAN LOUBOUTIN, pumps, storlek 39,5.

"Highness 160 patent vintage". Svarta, sulade med röd sula. Klackhöjd ca 15 cm. I originalkartong.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, Louis Seize, 1700-talets slut.

Balusterformat skaft. Dekor av pärlbård. Höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKED, vällingsked, förgyllt silver, fönsteremalj, sannolikt Norge, omkring 1900.

Sked för att mata barn. Längd 9 cm. Vikt 23 gram. Etui längd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talet första hälft.

Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 125, djup 61, höjd ca 200 cm.

Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Stomme av förkromad metall. Skärmar av opak plast. Ljusterbar ljuspunkt samt höj- och sänkbart fäste. modellnummer V-191. Etikettmärkt. Höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BOTTEGA VENETA, väska.

BOTTEGA VENETA, väska.

Syrenlila handflätat intrecciato-läder. Fodrad med beige mocka. Två fack. En ficka med dragkedja invändigt. Märkt "BOTTEGA VENETA MADE IN ITALY". Ca 26 x 17 cm x 10 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.

Stång av mässing med med skärm av tyg täckt med broderad tyll. Höjd 95 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG samt J TOSTRUP, 6 delar, emalj och silver, 1918-27 samt 1900-talets mitt.

Fat J Tostrup 2 st sterling silver, diameter 8,5 cm. 4 delar CG Hallberg, dosor, bläckställ, läskvagga. Längd 3-12 cm. Total vikt 567 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GATE , pokalglas, "Vingarna", sodaglas, Sandviks glasbruk 1920-tal.

Stor, rund cuppa, på balusterformat ben med genombruten dekor. Höjd 24 cm, diameter 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
K ANDERSSON, bonbonjär, silver, jugend,  Stockholm 1918.

Rund med lock med stiliserad bladdekor, indragen fot med pärlbandsdekor, höjd 11 cm. Vikt 210 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Jeune Fille".

Fodrad, dragkedsförsedd väska med justerbar axelrem. Svart epiläder, detaljer i guldfärgad "LV"-märkt mässing. Två ytterfickor och en innerficka med dragked. Märkt med numrering och "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Bredd 25 cm, höjd 18 cm, djup 6 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffeservisdelar, 30 st, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Bestående av 15 (nr 719)+1 (nr 528) koppar med fat 12 assietter (nr 574) 2 assietter (nr 575) 3 extra fat till kaffekopp.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1950-60-tal.

TAKLAMPA, 1950-60-tal.

Opak glaskupa på vitlackerad metallstomme. Höjd 108 cm, diameter ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, England, tidigt 1800-tal.

Fanerad med mahogny, sidorna i mahognybetsad furu. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande fack och lådor. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 96, djup 50, höjd 102 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FAT, tre stycken, porslin, Östtyskland, 1900-tal.

Längd 20-25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HÄNGE/ BROSCH, med ovala fasettslipade citriner och en seedpärla. 1800-tal.

14K guld. Stämplad 14. Otydliga stämplar. Total höjd 6 cm. Vikt 9,7 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 13 st, Italien, 1900-tal.

Stomme av lackerad metall och plast. Sits av flätad plast. Sitthöjd 46. Bredd 38. Djup 38. Höjd 86 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, SKRIVBORD, "Nya Guldheden", Åfors möbelfabriker AB.

Fanerat med teak. Tre lådor i sarg. Längd 120, bredd 60 , höjd 75 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS HAMMARSKIÖLD, Gelatinsilverfotografi stämplad copyright Hans Hammarskiöld a tergo.

Kronprinsessan Victoria. Stämplad copyright Hans Hammarskiöld a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 36,3 x 23,2 cm. Bladstorlek 39 x 26,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAILE, screentryck, signerad.

FAILE, screentryck, signerad.

"Seduction of the mask" 2007. Upplaga 18 st. Ca 96 x 73 cm.

Inga bud
Utropspris
20 000 SEK
SIGFRID SÖDERGREN, olja på duk.

Motiv från Franska Kongo. Duk 58 x 89 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
REIDAR KRAUGERUD, olja på plexiglas.

Komposition med ansikte. 200 c 153 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad.

Festsällskap. Bildstorlek ca 41 x 52 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CHANEL, väska, "Grand shopping tote", 2015/2016.

Svart quiltat kaviarskinn, patinerad metallkedja med flätad skinnrem, axeldel med svart skinn. Hängande CC-logga. Fodrad med svart tyg, invändigt sex fack. Etikettmärkt "Chanel Made in Italy". Numrerad och med äkthetscertifikat. 34 x 25.5 x 13.5 cm. Med dustbag.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK