MOLLIE FAUSTMAN, olja på pannå signerad MF.

Kor på bete. Bildens mått 74 x 92 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL LIND, olja på duk, signerad.

Hamnvy. 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSKEDAR, 8 st, silver, olika modeller, Sverige, 1800-tal.

Oskar Strömberg, Hedemora, 1893, Olof Sedin, Gävle, 1805 samt Olof Öhman, Piteå, 1835 m.fl. Längd 20- 22,5 cm. Vikt ca 420 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALLAN KARLSSON, olja på duk, signerad, daterad 1974 á tergo.

"Gudinnan på restaurang Norden, Ystad". 57 x 75 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi, signerad och numrerad 1089/5000.

Uteservering. Bildens mått 56 x 43 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CAROLINA HERRERA, väska.

CAROLINA HERRERA, väska.

Monogrammönstrad textil samt brunt läder. En dragkedsförsedd innerficka. Märkt på plakett "CH CAROLINA HERRERA made in Spain". Bredd ca 35, djup ca 12 cm, höjd ca 30 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi, signerad och numrerad H.C. 150/150.

Ateljé. Bildens mått 57 x 43 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARMBAND, med briljantslipade diamanter.

18K vitguld. Längd 20 cm. Vikt 4,8 gram.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAF CARLSTRÖM, akvarell, signerad.

Landskap. Dagmått 45,5 x 57,5 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG BORGLIND, 2 st, etsningar, signerade.

"Harr och laxöring" samt fåglar. Plåtstorlek 33 x 27 respektive 34,5 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEONARD WIEDH, olja på duk, signerad och daterad 1917.

Stilleben. 40 x 70 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERA, LEICAFLEX SL, nr 1283702 med Summicron-r 1:2/50.

Kromat kamerahus med ett svart Summicron-r 1:2/50 nr 2488956.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Mittens rike".

Lackerat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med fem lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Märkt med plakett. Bredd 91 cm, djup 41 cm, höjd 178 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRETA GERELL, olja på duk, signerad och daterad - 33.

Betande får. 33 x 41 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHANEL, väska.

CHANEL, väska.

Dragkedsförsedd. Qquiltat, rosa läder med detaljer i svart läder.Två innerfack varav det ena med dragkedja, två fack för pennor samt ett mobilfack. Märkt "CHANEL MADE IN IATLY". Bredd ca 20 cm, djup ca 3 cm, höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, litografi, signerad och daterad i trycket, numrerad 29/100.

Figurkomposition. Bladstorlek 41 x 53 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKOR, Louis Vuitton, storlek 38.

Ballerinaskor av monogrammönstrad canvas. Dekor av lackad rosett. Märka "Louis Vuitton Paris". Med dustbag och originalask.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Bottega Veneta.

VÄSKA, Bottega Veneta.

Handflätat svart läder. Fodrad med skinn och textil. En ficka med dragkedja utvändigt. Två innerfack. Märkt "BOTTEGA VENETA MADE IN ITALY". Mått ca 40 x 32 x 11 cm. Dustbag medföljer.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN OSSIAN-ANDERSSON, olja på duk, signerad Th Sandström och daterad 1924.

Marint motiv. 37 x 75 cm.

Aktuellt bud 705 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BO LASSEN, olja på duk, signerad.

Hus vid havet. 50 x 67 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, 6 delar, keramik, 1900-tal.

Skärbräde, figurin, skål, två vaser och ett litet fat. Vaserna och figurinens höjd 11,5- 32 cm, övriga delars längd 9,5- 29 cm.

Aktuellt bud 955 SEK
Utropspris
2 000 SEK
REKLAMSKYLT, bemålat trä, 1900-tal.

"St Bentley by the sea GOLFING CLUB, Mac Tavish - Trent INVITATIONAL August 10th, 11th & 12th". Dekor av golfväska i relief. Mått 92 x 61 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRITHIOF BERGLUND, olja på pannå, signerad.

Blomsterstilleben. 38 x 30 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, K. V. Larsson Korgmöbelfabrik, 1900-talets mitt.

Rotting. Plakettmärkta. Sitthöjd ca 36 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Agenda Ring Cover", almanacka.

Monogramcanvas med "LOUIS VUITTON"-märkta detaljer i guldfärgad mässing. Invändigt brun canvas med fack. Stämpelmärkt "LOUIS VUITTON Made in France". Ca 14 x 10 cm

Aktuellt bud 1 733 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ILMARI LAPPALAINEN, KARMSTOL OCH FOTPALL, "Pulkka", Asko. Formgiven 1968.

Stomme i aluminium, vit skinnklädsel. Reglerbar lutning. Etikettmärkt Asko Export. Sitthöjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SUZANNE NESSIM, färglitografi, signerad Nessim och numrerad 130/160 med blyerts.

"Hundar bevakar vas." Sibirien Lito. Bladmått 56 x 41,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, med glasinsatser, jugend, 1900-talets första hälft.

Stomme i metall. Lösa glasinsatser med slipad dekor. Höjd 24 cm

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Byarum, 1900-talets andra hälft.

Målad aluminium. Skiva av marmor. Tassfötter. Diameter 66, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, art nouveau, Sverige, tidigt 1900-tal.

Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BREVKNIV, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.

Tenn. Handtag i form av smygande panter. Delvis graverad dekor. Stämplad med änglamärket Svenskt tenn. Längd ca 24 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Karin", Dux. 1980-tal.

Stommen av kromad metall. Stoppade dynor. Märkta Dux. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, pouch,

LOUIS VUITTON, pouch,

Monogramcanvas med "LOUIS VUITTON"-märkta detaljer i guldfärgad mässing. Invändigt med ficka. Märkt "LOUIS VUITTON Made in France". Med dustbag. 11 x 7 x 5 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOCKBORD, 1900-tal.

BOCKBORD, 1900-tal.

Massiv furu. Längd 209, bredd 86, höjd 77 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 1900-talets första hälft.

Fanerat med valnöt samt med ljusare träslag, skivan med rutmönstrad dekor. Längd 71, bredd 71, höjd 75,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, glas, Art Deco, Legras, Frankrike, 1920-tal.

Blått glas med dekor av stiliserade vågor. Märkt Legras samt undertill Made in France. Diameter ca 24, höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN WEJSFELT, vas, stengods, signerad, Gustavsberg, 1991.

Blågrön glasyr. Numrerad 62/75. höjd 33,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN MALMVALL, stolar, tre stycken, Svensk fur, 1940 / 50-tal.

Av furu. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI Göteborg 1967.

Höjd 11,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MADELEINE PYK, färglitografi, signerad M Pyk med blyerts. E.A.

"På den gröna gården". Sibirien Lito. Bildmått 45 x 36 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, 1900-talets andra hälft.

Onyx. Dekor av hästhuvuden. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOUIS VUITTON, "Speedy Bandouliere 25", VÄSKA.

Handväska i Damier Azur -canvas med dragkedja och detaljer i läder. Fodret i tyg, invändigt ett fack med dragkedja. Reglerbar axelrem. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". 25 x 20 x 14 cm

Aktuellt bud 3 756 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, "Grazia", stengods, Gustavsberg.

Vit glasyr med silverdekor. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 320 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, sent 1800-tal.

Stomme i betsat lövträ. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 40 cm

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KONTORSSTOL, "Hercules", Kenneth Bergenblad, DUX, 1900-talets andra hälft.

Ljusgrått skinn samt kromad metall. Snurrbar benställning. Höjd 106 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KISTA, 1800-talets andra hälft.

Furu och järn. Bärhandtag. Längd 113 cm. Bredd 63 cm. Höjd 60 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOAQUIN MASOLIVER, färglitografi, signerad J. Masoliver och numrerad 164/200 med blyerts.

Man med ballong på tågspår. Sibirien Lito. Bildmått 33 x 40,5 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, tapetserarstil, omkring 1900.

Svarvade framben med hjultrissor. Plyschklädsel. Sitthöjd 38, bredd 63 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL LARSSON, Tillskrivna, STOLAR, sex stycken, funkis, Svängsta Stilmöbler, 1940-tal.

Fanerade med björk. Märkta undertill. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FORNASETTI, sex stycken, tekoppar, Italien, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor av bland annat blommor, snäckor och fjärilar mot ljus botten. Höjd ca 6 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.

Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, kanna/bordslampa, Rörstand, stengods, 1960-tal.

Höjd exkl sockel 38 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord ett par, 1900-talets andra hälft,

Fanerade med mahogny. En låda samt ett hyllplan. Bredd 41, djup 56, höjd 61 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DESSERTSKÅLAR, 12 stycken, troligen Frankrike, 1800-talets slut.

Glas med dekor av rocailler och blommor i rosa. Diameter ca 11, höjd ca 5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets andra hälft.

Med stenskiva. Fanerad med olika träslag. Tre lådor. Beslag av gulmetall. Bredd 75,5. Djup 40,5. Höjd 71 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, nyrenässans, omkring 1900.

Fanerat med ek. 2 utdragsskivor. Längd 130, bredd 115, höjd 78, total längd 242 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal.

SOFFBORD, 1950/60-tal.

Tidningshylla. Fanerad med teak. Längd 100, bredd 52, höjd 57 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CÉLINE, clutch.

CÉLINE, clutch.

Skinn. Dragkedja i gulmetal. Märkt "CÉLINE PARIS" på utsidan, samt "Made in Italy" insides. 25 x 18 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, Kosta Boda. Signerad och numrerad 48804.

Vit och klarglas. Balusterformad med utvikt mynning. Höjd 26.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, 1950-tal.

SKRIVBORD, 1950-tal.

Fanerat med teak. Draghandtag av mässing. Längd 100, bredd 50, höjd 73 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS KEMPE & LARS LJUNGLÖF, (HI-gruppen), tillverkade hos snickarmästare David Sjölinder för Nationalmuseum 1958.

Stommen av ljus ek. Fasta stoppade sitsar av skinn. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
LOUISE FENGER-KROG, färglitografi, signerad Louise Fenger-Krog och numrerad 5/115 med blyerts.

"Skogen silar solen". Sibirien Lito. Bildmått 37,5 x 56 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets mitt.

BYRÅ, 1900-talets mitt.

Fanerad med mahogny. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 67. Djup 31. Höjd 69 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 226 x 156 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, 1800-talets slut.

Betsat lövträ. Skuren dekor och svängda ben. Djuphäftad klädsel. Sitthöjd 45 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATS ÅKERMAN, färglitografi, signerad Mats Åkerman, daterad 2007 och numrerad 27/240 med blyerts.

"Yra." Sibirien Lito. Bildmått 53 x 37 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, ca 410 x 80 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKOR, Gucci.

SKOR, Gucci.

Mönstrad textil med bambuspänne. Storlek enligt märkning 39. Originalkartong.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, 56 delar, porslin, "Navarra", "Naranja", Gallo Design, Villeroy & Bosch Group,  1990-tal.

Bestående av 1 karott med lock 1 sockerskål med lock 12 kaffekoppar 12 flata mattallrikar, diameter 26,5 cm. 12 djupa mattallrikar 12 assietter 1 såskanna med fat 1 såskanna utan fat 2 större serveringsskål 1 mindre serveringsskål 1 ovalt serveingsfat, längd 35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LÄSKKYL, 1900-talets mitt.

LÄSKKYL, 1900-talets mitt.

Målad plåt. "Cola Cooler Fiberglass Insulated Polorn Products Inc. New Rochelle N.Y.". Flasköppnare på ena sidan. 42 x 31 x 42 cm.

Aktuellt bud 1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL,  1900-tal.

STOL, 1900-tal.

Trä, bland annat rot. Sitthöjd 46, total höjd 90 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPLATEAU, 1900-talets första hälft.

Av mässing samt spegelglas. På tassar. Diameter 36 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 6 st, Snickarmästare, Danmark, 1900-talets mitt.

Stomme i Kubamahogny. Fast stoppad sits med pärlspik. Spjälad genombruten ryggbricka. Sitthöjd 45 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HYLLA, möjligen Italien, 1950-tal.

Stommen av trä samt med laminerad yta. Uppåt avsmalnande form med olikfärgade ytor. Bredd ca 59, djup ca 34, höjd ca 84 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERTRUD LÖNEGREN, fat, S:t Erics Lervarufabrik, lergods, 1930-tal.

"Sankt Göran & Draken", nr 639. Diameter 41 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Flicka med korg. Höjd 25 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KELIM, orientalisk, ca 360 x 276 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KISTA, 1800-tal, allmoge.

KISTA, 1800-tal, allmoge.

Målad med dekor av blommor samt daterad BJD 1840. Järnbeslag. Längd 139, bredd 61, höjd 70 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, karmstolar, 3 st, "Lata Greven".

Björk. Klädd och stoppad rygg och sits. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, på stensockel.

Signerad och märkt Kosta Boda Atelier. Höjd 31 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOUIS VUITTON, necessär "Trousse Toilette 28".

Monogram canvas. Fodrad i beige konstläder, invändigt ett fack samt rem för tre flaskor. Etikettmärkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Ca 28 x 8 x 16 cm.

Aktuellt bud 1 411 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CÉLINE, väska.

CÉLINE, väska.

Monogrammönstrad canvas med detaljer i läder. Invändigt fodrad med canvas. Märkt "Celine Paris". Ca 23x15x5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LÅDSPEGEL, gustaviansk, Niclas Falkengren (1750-1813), Jönköping, 1700-talets slut.

Bronserad. Skuren dekor, genombrutet krön. Kvicksilverfolierat glas. Signerad NF. Längd 31, bredd 25, höjd 52,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Epi petit Noé", väska.

Svart epi-läder med detaljer i mässingsfärgad metall. Fodrad med textil, en ficka med dragkedja invändigt. Märkt LOUIS VUITTON PARIS, made in France. Reglerbar axelrem. Längd 25, bredd 19, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 3 601 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, Siemens, omkring 1900-talets mitt.

Lackerad metall med detalj i trä. Ställbar skärm. Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAMBURMAJOR, 1900-talets slut.

Rund fotplatta i sten. Skaft i betsat trä samt metall. Höjd 180 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, smide, Böhlmarks, daterad 1926.

Smide. Märkt "Lilly". Höjd 164 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STIG CLAESSON, olja på duk, signerad Stig Claesson.

Porträtt av man. 100 x 81 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, parian , " Cendrillon".

Askungen. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SUPKOPPAR, 10 + 6 stycken, bland annat GAB, 1900-talets mitt.

Höjd ca 4,5 cm.Total vikt 399 g

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

Kromad metall. Bredd 125, djup 25,5, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNILLA ALLARD, soffa, "Cinema", Lammhults.

Stomme av lackerat stålrör. Skinnklädsel och resårsits. Stämpelmärkt. Längd 160 cm, sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AVSTÅNDSMÄTARE MED TILLBEHÖR, M/1938. Använd vid det Rörliga Kustartilleriet, nr 58866, Sverige.

Av lackerad metall och detaljer av läder. Optiken av Carl Zeiss. Både instrument och fodral med cylindrisk form. Instrumentets längd ca 83 cm (den totala längden med fodral 85 cm). Vid fodralet ett fack av väv där två filter, borste och sämskskinn finns i en påse märkt med tre kronor. Dessa användes inom det rörliga kustartilleriet. Vid mätning bar den som mätte instrumentet vilandes på axlarna. Instrumentet har en fast avståndsskala mot vilken mätaren bestämmer avståndet. Auktionspostens mätare är ämnad att mäta avstånd mellan 200-10 000 meter. Enligt plakett har avståndsinstrumentet bas 0,70 m och förstoring 11 x. Auktionspostens instrument bär en etikett från Milotygverkstaden i Linköping (Östra militärområdets verkstadsförvaltning)

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa "Archimoon", Flos, Italien.

Stomme av metall i en matterad silvernyans. Blank skärm i plast med linjärdekor. Justerbar höjd, ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
COLLIER, Givenchy, gulmetall, 2000-tal.

Ankarlänk. Hjärtformat hänge. Längd 80 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1950 / 60-tal.

BYRÅ, 1950 / 60-tal.

Fanerad med teak, svärtade lådfronter. Bredd 90. Djup 40. Höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 2000-tal.

Kromad stomme, formpressad sittbalja. Sitthöjd ca 43 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus.

Brunlackerad plast och metall. Etikettmärkt. Höjd 120, längd 76 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK KIRKEGAARD, karmstol, Høng Stolefabrik, 1900-talets mitt.

Stomme i teak. Sits i läder, ryggbricka i konstläder. Sitthöjd ca 45 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PUNSCHMUGGAR, 15 st olika, 1960-tal.

Höjd ca 4 cm. Vikt 473 g

Aktuellt bud 1 419 SEK
Utropspris
2 000 SEK