BEN AF SCHULTEN, fåtölj 444 och fotpall 445 för Artek, 1900-talets slut.

Original klädsel. Plymåer och nackkudde med dragked. Bär tillverkarens märke. Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 94 cm. Fotpall, mått 58x40 cm, höjd 36 cm.

Aktuellt bud770 EUR
Utropspris
500 EUR
BORD, rokokostil, 1800-talets slut.

Förgyllt trä. Stenskiva, genombruten sarg uppburen av svängda ben med avslutande slingor och blad. Total längd 90 cm, bredd 64 cm, höjd 82 cm.

Aktuellt bud360 EUR
Utropspris
400 EUR
VICTOR VASARELY, serigrafi, signerad och numrerad E.A. XVII/XXX.

Komposition. Bildstorlek 65,5 x 62 cm.

Aktuellt bud170 EUR
Utropspris
300 EUR
STILTONSKOPA, silver samt ben, Birmingham, Englanti 1871.

Ostspade. Silverblad, skaft i ben. Längd 22,5 cm.

Aktuellt bud141 EUR
Utropspris
200 EUR
STOLAR, 3 st, 1800-talets senare hälft.

Ben och rygg lätt svängda, skuren ryggbricka. Sitthöjd 45 cm, bredd 42 cm, totalhöjd 83 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
CHAMPAGNEKYLARE, Wiskemann, försilvrad metall, Belgien 1930-tal.

Höjd 21 cm, ø 18 cm.

Aktuellt bud75 EUR
Utropspris
150 EUR
PIEDESTAL, rokokostil, 1800-talets slut.

Förgyllt trä. Rund bordskiva dekorerad med nätskärning. Genombruten sarg uppburen av svängda ben med avslutnde slingor och blad. Total bredd 43 cm, höjd 116 cm.

Aktuellt bud170 EUR
Utropspris
300 EUR
BESTICK, 18 st, silver, Suomi-serien, Kultateollisuus, Åbo 1990-tal.

Vikt utan knivar 408 g. Sex knivar, längd 21 cm, sex gafflor, längd 17,5 cm, sex skedar, 17 cm.

Aktuellt bud260 EUR
Utropspris
400 EUR
SOFFBORD, 1900-taltes slut.

SOFFBORD, 1900-taltes slut.

Massivteak och teakfaner, röktonat glas. Diameter 90 cm, höjd 50 cm.

Aktuellt bud240 EUR
Utropspris
150 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, gouache, signerad och daterad -93.

"Vivacissimo". 70,5 x 86 cm.

Aktuellt bud1 100 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BORDSLAMP / VÄGGLAMPA, Korumo, Finland 1900-talets mitt.

Mässingsfot med akrylskärm, längd 15,5 cm.

Aktuellt bud395 EUR
Utropspris
150 EUR
TVÅ FLASKOR, glas, Holmegaard, Danmark, 1900-talets mitt/andra hälft.

Blå flaska, design Otto Bauer, höjd 26 cm. Röd flaska, design Christer Holmgren, höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
150 EUR
KRISTIAN KROKFORS, litografi, signerad och daterad 96, numrerad II/X. Konstnärens avdrag.

"Puutarha 2" (Trädgård 2). Passepartout 39 x 29 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
200 EUR
UKRI MERIKANTO, litografi, signerad och daterad -98, numrerad 4/4. Provavdrag.

"Kolme merikuvaa" (Tre havsbilder). Bildstorlek 58 x 40 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
250 EUR
VÄSKA, Chanel, 1980-talets slut.

Axelremsväska i svart och vit quiltat läder med dragkedja. Axelremmar med tvinnat svart skinnband i guldfärgad metall. Invändigt två fickor med dragkedja. Märkt "CHANEL" samt "MADE IN ITALY". Numrerad. 27 x 20 x 8 cm.

Aktuellt bud342 EUR
Utropspris
150 EUR
VÄSKA, Chanel.

VÄSKA, Chanel.

Vintage axelremsväska / clutch i svart quiltat lammskinn med detaljer i gulmetall. Fodrad med svart läder. Ett ytterfack samt två innerfack, alla med dragkedja. Axelrem i guldfärgad metall med flätat läder, längd 140 cm. Numrerad och stämpelmärkt "Made in Italy", 1989-91. 36x24x3 cm.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
1 800 EUR
HORN, mässing, 1900-talets första hälft.

Längd ca 96 cm, höjd 67 cm.

Aktuellt bud95 EUR
Utropspris
150 EUR
MARJATTA METSOVAARA, ryamatta, "Blue Seashell" Oy Finnrya Ab. Ca 176x136 cm.

Geometriskt motiv i form av snäcka.

Aktuellt bud340 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, modell ER 101/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, tre frostade glaskupor. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 70 cm, diameter 40 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
MARC CHAGALL, originalfärglitografi, utförd 1969.

"Homage to Marc Chagall". Bladstorlek 31 x 24 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK MED LOCK, glas, Frankrike 1920-30-tal.

Isblått glas. Rektangulär form. Metallmontering. Längd 11 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POKALGLAS, 2 st, 1900-tal.

POKALGLAS, 2 st, 1900-tal.

Höjd 43-44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, barockstil 1920/30-tal, Möbelfabriken Record, Sävsjö.

På tassfötter. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd 138 cm, djup 50 cm, höjd 162 cm. Etikettmärkt. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, 1700/1800-tal.

Svängt krön. Inredning med hylla, två lådor nertill. 60x48x28 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, "PS", Per Sundstedt, Zero.

Grönt glas. Diam 33 cm, höjd 34

Aktuellt bud2 207 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR,2 st, "Supertube", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Silverfärgade. Längd 190 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 800 SEK
KAFFESERVIS, porslin, 28 delar, "Blå Blomst" Royal Copenhagen.

12 koppar med fat + en kopp. modell nr 1549 och 1549 A. 12 st assietter, modell nr 1625. 1 st kaffekanna, modell nr 1794. 1 st sockerskål med lock. modell nr 1680. 1 st gräddkanna, modell nr 1538. 1 st fat, modell nr 1694.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DINO MARTENS, figurin, 2 st glas, Aurelio Toso för Murano, Italien.

Höjd 16 cm. Längd ca 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 116 delar, 1900-tal.

17 champagneglas, 16 rödvinsglas, 19 vitvinsglas, 19 sherryglas, 12 portvinsglas, 18 snapsglas och 15 likörglas.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MIES VAN DER ROHE, fåtölj, "Barcelona", Knoll International, sannolikt 1950-tal.

Modell 250, stomme av förkromat stål, rygg och sittdynor av svart läder.

Aktuellt bud15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOAN MIRÓ, originalfärglitografi, ur Miró Lithographe I.

Komposition. Bladstorlek 32 x 24 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HALLBYRÅ, rokokostil. 1900-talets mitt.

Rektangulär, något svängd front, två lådor, svartmålad, skiva av sten, längd 62, breded 34, höjd 67 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAARA HOPEA, skål, glas. Nuutajärvi -58. Signerad.

Diameter 7,5 cm. Höjd 3 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 11 st, flintgods, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft.

Dekor av skaldjur och fiskar. Diameter ca 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DIVERSE MYNT, silver, total vikt ca 1200g.

1KR, 85 st 1942-1967 2KR, 14 st 1945-1957 5KR, 4 st 1954-1955 10ÖRE, 41 st 1904-1961, flertalet 1930/40-tal 10ÖRE och 25ÖRE, ca200 st, 1900-talets mitt.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.

TAKLAMPA, 1900-talets slut.

Stomme i gulmetall och plast. Diameter 32 cm. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SJAL, Kenzo.

SJAL, Kenzo.

Sjal i ullblandning. Avslut med fransar. Märkt "KENZO". Ca 60 x 170 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, gustaviansk stil, 1800-talets senare del.

Helklädd svängd rygg, lös stoppad sittdyna, raka kannelerade bladhösltrade ben med rosettanfanger.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL OSCAR LARSSON, olja på pannå, signerad.

Landskap. 22x24 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Fanerad. Utdragbar bordsskiva med spegelglas undertill. Längd 112 cm. (56x2 cm). Bredd 58 cm. Höjd 54 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, funkis, Meissen-kupor 1930/40-tal.

Fem raka ljusarmar i bonat björk och förkromade detaljer, färgade glaskupor etikettmärkta Meissen. Diameter 66 cm, höjd 58 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, modell Josef Hoffmann, 1900-talets första hälft.

Betsat trä. Rund skiva, spjälad benställning med kuldekor. Diam 61 och höjd 78 cm.

Aktuellt bud501 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA Asko Finland 1900-talets andra hälft. CITES-intyg.

Tresits, lösa dynor klädd i svart skinn, ben av jakaranda, etikettmärkt, längd 224, sittdjup 50, sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets slut.

VÄGGLAMPA, 1900-talets slut.

Bronserad metall. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, "Pia-lampan", Tore Ahlsén, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerad med textilklädd skärm. Etikettmärkt. Höjd 138 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, 5 st, "peek", Stefan Borselius, Blå Station.

Förkromat underrede. Klädda i blå/gröna och svart formfilt.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 0,08ct.

18K vitguld. Skruvsystem. Total höjd ca 20 mm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, funkis, 1900-talets första hälft.

Kupa av opakt glas. Stång av kromad metall. Total höjd 75 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARIN MOBRING, fåtöljer, ett par, "Diana", IKEA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av furu. Rygg och sits av tyg. Lös plymå i sits. Detaljer av skinn. Sitthöjd ca 37 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Kupa av delvis forstat, rutmönstat glas. Stång av mässing. Total höjd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.

Runda kupor av rosa glas med randdekor. Stänger av mässing. Total höjd 60 respektive 70 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTALER, ett par, 1900-talets början.

Målade. Kvadratisk skiva uppburen av kolonn. Kvadratisk fotplatta. Höjd 109 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEDAR, silver, 12 +10 st, modell: Uppsala, 1960-70-tal. Tot vikt: 225 gram.

12 Kaffe, 10,7 cm 10 Mocca, 9,7 cm

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOPPSLEV, silver, Erik Ågren, Västerås, 1804 - 14. Tot vikt 137 gram.

Slev med träskaft. Längd 40 cm

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSKEDAR, 6 st, bland annat NL Kjellberg, Kalmar, 1809, Olof Yttraeus, Uppsala, 1796, omkring år 1800. Vikt ca 402 gram.

Poster inkluderar 2 stycken av Olof Yttraeus, Uppsala, 1796 resp. 1800, NL Kjellberg, Kalmar, 1809, Johan Hammargren Piteå 1802. Två stycken med otydliga stämplar. Längd ca 21-22 cm.

Aktuellt bud1 544 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TUMLARE, silver, 3 st, 17/1800-tal, varav en stämplad "CL", Sverige ca 1800. Tot vikt 46 cm.

Diam 5,5 - 6 xm. Höjd ca 3 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEVISPAR, 6 stycken, sterlingsilver, 1900-tal.  Tot vikt 15 gram.

Längd 9,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSBESTICK, Ryssland, silver, 3 delar, ca 1900. Tot vikt 207 gram.

Tårtkniv längd 31 cm. Potatisgaffel 24 cm. Serveringssked 16 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACOB RICHARD BORG, Ragusked, silver, empire, Gävle, 1841. Vikt ca 103 gram.

Av "Gammal Fransk" modell. Längd 27 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR OCH GAFFLAR, 18 st, silver, "B-modell", WA Bolin, 1930-1951. Total vikt 266 gram.

Monogramsignerade. 12 kaffesked 6 dessertgafflar

Aktuellt bud999 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KYRKDOSOR, Västsverige, 17/1800 -tal, otydliga stämplar. Tot vikt 64 gram.

Runda. Konturerade brätten. Diam 5 cm.

Aktuellt bud1 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOPPSLEV, silver, Jörgen Jensen, Stockholm 1933. Tot vikt 205 gram.

Längd 39 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Eva", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1972.

Stomme av bok. Rygg och sits av flätad sadelgjord. Brännstämplade. Sitthöjd ca 36 cm.

Aktuellt bud7 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, serveringsbestick, 2 delar, silver, svenska importstämplar. Total vikt 103 gram.

Tårtgaffel, längd 20 cm. Tårtkniv, längd 22,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, skulptur, metall, signerad.

Höjd 117 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
13 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa "PH-5", för Louis Poulsen, Danmark.

Rund form. Lackerad metall. Märkt med etikett. Diameter 50, höjd 30 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Rund kupa av opakt glas. Stång av kromad metall. Total höjd 75 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, VASER, 4 st, glas, Kosta Boda.

Signerade och numrerade. Höjd 7-23 cm. En etikettmärkt.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STELLAN MÖRNER, olja på pannå, signerad.

"Nattåg". Utställningsetikett. 24 x 22 cm.

Aktuellt bud9 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.

Målat. Två lådor. Beslag av mässing. Längd 131, bredd 98, höjd 76 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, Firma Svenskt Tenn, 1928.

Tenn. En svängd ljusarm vardera. Krön med blomsterdekor. Stämpelmärkta. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, signerad A Dartj.

Väderkvarn och byggnader vid vattendrag. 30 x 36 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKYLT, emaljerad plåt, "Mercedes Benz", 1900-talets andra hälft.

Emaljerad i vitt, blått och svart. Diameter 49 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Pukeberg, 1940-tal.

Kromat skaft, kupa av glas. En ljuspunkt. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

Kromad stomme. Sex ljuspunkter, cylindriska kupor av opak glas. Diameter ca 58. Höjd 70 - 140 cm.

Aktuellt bud6 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, bronserad metall, tidigt 1900-tal.

Bronserade. För sju ljus vardera. Fyrdelad fotplatta. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RESEKOFFERT, "Mädler", Leipzig 1940/50-tal.

Längd 81 cm. Höjd 51 cm. Djup 23,5 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PLAFOND, 1940-tal.

PLAFOND, 1940-tal.

Råglas. Tre ljuspunkter. Diameter 60,5. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÅTTSVANSSKED, silver, Skandinavien, 1700-tal, tot vikt 39 gram.

Längd 20 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets mitt.

Ben av målat trä. Tredelad for av mässing. Skärm med dekor av pressade växter. Stämpelmärkt och numrerad G 45. Total höjd 130 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 5 delar, silver, Skandinavien, bl a Köpenhamn, 1967. Tot vikt 429 gram.

Tårtgaffel Tårtspade Osthyvel Flasköppnare Trancheringsbestick Längd 12-26 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK, Daydream, Australien, 1900-talets andra hälft.

I form av äpple, invändigt lock. För förvaring av varma eller kalla varor. Total höjd 24 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, funkis, 1900-talets fösta hälft.

Kupa av frostat glas. Stång av kromad metall. Total höjd 130 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, funkis, 1930-tal.

SÄNGBORD, funkis, 1930-tal.

Målat, kromad stomme. Ett hyllplan samt dörr med bakomliggande förvaring. Bredd 36. Djup 37. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LAGE LINDELL, serigrafi, signerad, numrerad 2/20.

"Punkten". Bladstorlek 63 x 48 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NYCKLAR, 2 stycken, smidesjärn, 1700-tal.

Längd 20-23,5 cm.

Aktuellt bud505 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERLOCKARMBAND, pansarlänk.

BERLOCKARMBAND, pansarlänk.

Armband, Math Peterson, Stockholm, 1921, 18K guld. Längd ca 20 cm. Berlocker, mestadels av 18K guld dock några tillverkats av silver. Inklusive, bl at Huvudet av Nefertiti, en sjöhäst och en Scottiehund. Totalvikt ca 15,4 g.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 800 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st snarlika, samemodell, bolidensilver, 1960-tal. Vikt ca 150 gram.

Längd ca 10,5-11,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ANDERSON, Ragusked  / Begravningssked, silver, Varberg, 1815. Vikt ca 130 gram.

Med texten "Åminne af Jacob: Liedberg den 17 Jan: 1815". Längd 28,5 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRIGAST OCH MEMA, sax och Flasköppnare, sterlingsilver, 1900-talets andra hälft. Vikt ca 95 gram.

Längd ca 12,5 resp. 16 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 6 st jugend snarlika.

STOLAR 6 st jugend snarlika.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOAN MIRÓ, originalfärglitografi.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAN MIRÓ, originalfärglitografi, ur Derrière le Miroir no 151-152, 1965.

Komposition. Bladstorlek c:a 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing, metall och glas. 5 ljuspunkter. Höjd 43 cm. Diameter 33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Gula glaskupor. Höjd 13-24 cm. Djup ca 20 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Cendesese 1970-tal.

Cylindisk. Klarglas med svart infällning. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK