MATGRUPP, 5 delar, Regencystil, 1900-tal.

Mahogny. Bord och fyra stolar. Bord med en iläggsskiva á 55 cm. Diam 115, höjd 74 cm. Stolar klädda med tageltyg.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ESTER DOROTHEA ALMQVIST, olja på pannå. Osignerad.

Landskap. 46x37 cm. Intyg på baksidan.

Aktuellt bud4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Radomsko, 1900-talets slut,

Böjträ, höj och sänkbar. Etikettmärkt. Bredd 61 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÖRONLAPSFÅTÖLJ, Stjernmöbler, Herrljunga, 1900-talets senare del,

Modell "Oxford". Lös stoppad dyna i sits. Sitthöjd ca 44 cm, bredd totalt ca 87 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme i mässing. Mitten en glasskupa. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer. ett par, "Sirocco" 1900-talets andra hälft,

Rygg och sits av canvas. Lösa plymåer i rygg och sits. Armlän av läder. Lös djuphäftad sittplymå.

Aktuellt bud4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROTORBLAD, McCAULEY  DAYTON OHIO och  Ostermans Aero Bromma. 1900-talets andra hälft.

Längd 170 cm. Serie nr 42095

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HATTHYLLA, "Essem"-hyllan, 1900-talets mitt.

Metall, delvis svartmålad. Längd 137, höjd 27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAGNSKISTA, 1800-tal.

VAGNSKISTA, 1800-tal.

I det närmaste cylinderformad, järnbeslag. Längd 83 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRANS HOGENBERG, KARTA, kopparstick, handkolorerad, Öresund, 1500-/1600-tal.

"Freti Danici or Sundt accuratiss delineatio". Glasad baksida. Ca 33 x 47 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERTO MATTA, etsning signerad och numrerad, 27/100,

36x26

Aktuellt bud1 810 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZANNE BERTHET, olja på duk, signerad.

"Le bouquet de la mariée", 55 x 46 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EWALD DAHLSKOG, kanna, "Lava", fajans, Bo Fajans.

Klotformad. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, Louis-XVI, Danmark.

SPEGEL, Louis-XVI, Danmark.

Förgylld, krön med genombruten dekor av urna mer bladverk, ram med dekor av maskaroner. 104x42 cm.

Aktuellt bud10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPFOT, Böhlmarks, 1912-23.

Gjuten mässing. Omarbetad. Glaskupa. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICTOR VASARELY,  serigrafi, signerad och numrerad 59/200,

Komposition. Ca 23x24 cm,

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i gulmetall. Skivor i röktonat glas. Ca 44x46 cm, höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ARTHUR ANDERSSON, vas, stengods, Wallåkra, signerad AWA.

Ljusbrun glasyr. Höjd 20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Svend Lindhart, Bing & Gröndahl, Danmark.

"De 4 pinorna". Vitglaserade. Höjd c:a 11 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKSKÅP, 1900-talets första årtionden.

Glasat dörr med låda undertill. Bredd 93, djup 42 cm, höjd 113 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORGE DAYEZ, olja på duk, signerad och daterad -51.

Byggnadsarbetare. 38 x 54 cm.

Aktuellt bud2 355 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1500-tal.

LJUSSTAKE, mässing, 1500-tal.

Rund fotplatta. Hexagonal ljuspipa. Höjd 11 cm

Aktuellt bud8 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, 1900-tal.

I form av ägg. Polerad mässing. Svärtad sockel av trä. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, glas och mässing, Hans Bergström Atelje Lyktan, 1900-tal.

Stomme i mässing. Glasskupa. Höjd 160 CM.

Aktuellt bud1 720 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATS RYDSTERN,  olja på duk, signerad och daterad -79,

Landskap, ca 82x65 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, med 81 briljantslipade diamanter ca 3.02 ct.

18K vitguld. Längd ca 18 cm. Vikt ca 10 g.

Aktuellt bud20 000 SEK
Utropspris
26 000 SEK
AXEL WALLERT, etsningar, 2 st, en signerad.

Mandolinspelerskan från föreningen för grafisk konst bildstorlek 26x15 cm. Kvinnoansikte bildstorlek 18x22 cm. Oramade.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik Meshed ca 488 x 351 cm.

Övermönstrad mörkblå botten, polykrom floral dekor. Röd huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, Tyringe, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerad metall i form av blomblad. Tre ljuspunkter. Höjd 123 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDRICH MECKSEPER, färgetsning, signerad och numrerad 43/1000, daterad '78.

Stilleben. Bladstorlek 28 x 37,5 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH och ÖRHÄNGEN, ett par, 18K guld med rosenslipade diamanter samt blå emalj..

Brosch längd ca 6 cm. Örhängen med hängande kläppar. Höjd ca 2,5 cm. Skruv. Totalvikt ca 9 g. 1931.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERNARD BUFFET, färglitografi, signerad och numrerad 63/125.

Stilleben. Bladstorlek c:a 76 x 56 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÖNSTER, ett par, gjutjärn.

FÖNSTER, ett par, gjutjärn.

Välvd överdel. Höjd 157(162), bredd 77(85), djup 3 cm.

Aktuellt bud4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PELARBORD, Art deco, 1900-talets första hälft.

Björkfaner. Diameter 55, höjd 63 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1950-tal.

TAKLAMPA, 1950-tal.

För tre ljuspunkter. Mässing. Höjd 80 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TEXTILIER, två stycken, samt TEXTILFRAGMENT. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Motiv av blommor, fladdermus, fjärilar. Mått 37,5x24 cm/34x34 cm. Textilfragment med motiv av blommor och fjärilar, textilmått utan ram 55x26,5 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Teak. Tredelad fot. Flätad skärm. Höjd 153 cm.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Oval form. Målat trä. Skuren dekor av rosor och blommor. Kopplad, kannelerade ben på trissor. Insats av koppar. Längd 67, bredd 37, höjd 76 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, jugend, 1900-talets början.

Mahogny. Dörrpar med både ovan- och underliggande utdragslådor. beslag av mässing. Bredd ca 83. Djup ca 48. Höjd ca 139 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.

Målat. Dörr med infälld spegel och bakomliggande hyllplan. Mindre dörr med bakomliggande förvaring. Fyras lådor. Beslag av mässing. Bredd 100. Djup 47. Höjd 202 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RALPH NYKVIST, silvergelatinfotografi, signerad a tergo, 1989.

Motiv från karnevalen i Venedig. Bildmått 45x30 cm

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPELBORD, 1900-talets mitt.

SPELBORD, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Utfällbar skiva. Längd 76. Bredd 76. Höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, "Duxello", Dux, 1950-tal.

Stomme i trä, benen med mässingsavslut. Lätt svängda armlän. Lösa sitt- och ryggplymåer. Sittplymåerna undertill etikettmärkta. Längd ca 177 cm. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, Jugend, omkring år 1900.

Fem lådor beslag av mässing.Makt med plakett. Carl Johanssons möbleringsaffär, Drottninggatan 45 Stockholm. Bredd 115, djup 55 cm, höjd 75,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEPH KIRKPATRICK, akvarell, signerad.

Flicka som bär vattenhink, bildstorlek 28x17 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, rokokostil, 1800-talets andra hälft.

Så kallad trågsoffa. Målad. Svängda ben och skuren dekor av rocailler. Lösa, klädda och stoppade dynor. Längd 200 cm. Sitthöjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BARNVAGN/SITTVAGN, 1900-talets första hälft.

Betsad och smide. Genombruten dekor. Längd 110. Bredd 55. Höjd 86 cm.

Aktuellt bud560 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖGTALARE, ett par, Bang & Olufsen.

Kromad baksida. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1900-talets mitt.

HÖRNSKÅP, 1900-talets mitt.

Fanerat med teak. Benställning av betsat trä. Hyllinredning. Bredd 85, djup ca 60, höjd 180 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, sengustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Fanerad med mahogny. Dörr med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 125,5. Djup 35. Höjd 81 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL, etsning, signerad i plåten.

Figurscen. Plåtstorlek 27,5 x 21 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VEDLÅR, omkring 1900.

VEDLÅR, omkring 1900.

Målad. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Bärhandtag av smide. Längd 77,5. Bredd 45. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOMBORD, rotting och glas, 1900-talets mitt.

Rektangulär form med upptill skiva av glas, nedtill hylla. På hjul. Längd 85, bredd 26, höjd 70 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, stengods, Ego Ateljé, signerad BK.

Höjd ca 62 cm. Skärm av tyd, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, rokoko, 1700-/1800-tal.

BORD, rokoko, 1700-/1800-tal.

Målat. Svängda ben. Profilerad sarg. Längd 98, bredd 61, höjd 71 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAGNAR PERSON, olja på duk, signerad RP.

Motiv med figurer. Mått ca 37x44 cm

Aktuellt bud7 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SVANTE SKOGH, soffbord, AB Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.

Teak. Rak form. Kopplade svarvade ben, intagna i mitt. Ben med utvändiga, avfasade detaljer. Stämpelmärkt. Längd 134 cm. Bredd 56 cm. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, industri Tyskland, 1900-talets mitt.

Av metall. Delvis ställbar. Höjd ca 183 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Teak och teakfaner, rutlagd skiva. Fotavslutningar med mässingshylsor. Längd 140. Bredd 66. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ISHINK, stål, Nilsjohan, 1900-talets andra hälft.

Rund form med ledad hänkel. Höjd med hänkel 24 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, ej signerad.

Höstmotiv med fåglar. Mått ca 41x32 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SCARF, Hermès "Eperon d'Or".

SCARF, Hermès "Eperon d'Or".

Siden. Design Henri d'Origny år 1974. Ca 89x86 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, skuret trä, Afrika, 1800-/1900-tal.

Genombruten för ögon. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KISTA, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Kopplad benställning. Längd 50. Bredd 35. Höjd 69 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal.

OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal.

Barn med fågel. Mått ca 41x34 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, sengustavianska, omkring år 1800.

Målade. Spjäld rygg. Fast stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 208 x 152 cm.

Mörkblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Smal huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄNGSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Målat. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 62, djup 35, höjd 80 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELMER OSSLUND, gouache, signerad.

"Kustlandskap". Med dedikation och liten tekning. Mått ca 31x44 cm

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SLAGBORD, 1700-/1800-tal.

SLAGBORD, 1700-/1800-tal.

Målat. Svarvade ben. Enkelgrindar. En låda. Längd 120, bredd 90, höjd 73 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
IKON, Ryssland, 1800-talets slut.

Motiv av Jesus. Metallrizza. Med tyg på baksidan. Mått ca 18x15 cm Med trälåda och ram.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SCARF, Hermès, "Armes de chasse.

Siden, märkt "HERMÈS PARIS". Designad av Philippe Ledoux 1970. Motiv av sablar och jaktscener, svart bård. Ca 88x85 cm

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLYSTRAR, ett par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässing och glas, behängd med olikformade prismor. Svängda ljusarmar med dekor av bockhorn, krön med månskäror. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Överdel med dörrpar, bakomliggande hyllplan med skedhylla. Underdel med nedfällbarklaff, bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 120, djup 52, höjd 203 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad och daterad,-34.

"Bergspricka". Mått ca 46x37 cm

Aktuellt bud712 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLYSTRAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Stomme av gulmetall behängd med prismor. Två ljusarmar. En ljuspunkt. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Öronlappsmodell. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA SAMT FÅTÖLJ, Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits. Soffans längd ca 210 cm. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Dagmar", signerad med blyerts. Utförd 1912.

Plåtstorlek 24,8 x 17,8 cm.

Aktuellt bud7 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEPHEN CLARK, akvarell, signerad.

Motiv med fåglar. Mått ca 41x55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, Gucci.

VÄSKA, Gucci.

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Justerbar axelrem. Besalg i silvermetall. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy". Numrerad. Ca 27 x 26 x 7 cm. Dustbag medföljer

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOWARD HELMICK, olja på duk, signerad och daterad 84.

Interiör med man och katt. 65 x 49 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGEL, empire, 1800-tal, senare glas.

Total storlek 88 x 40 cm, spegeln 43 x 27 cm. Ymnighetshorn och Hermes spira som dekoration.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLES EAMES, stol, "DAL", Herman Miller, etikettmärkt.

Formgjuten plast, centralfot med hjul. Sittdyna. Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, bord, "Superelips", Mathsson International, 1900-talets andra hälft.

Kromade spännben. Skiva fanerad med masurbjörk. Etikettmärkt. Längd 120. Bredd 80. Höjd 63 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄRP, Louis Vuitton.

SKÄRP, Louis Vuitton.

Skärp i Damier Ebène -canvas med spänne i "LOUIS VUITTON"-märkt gulmetall. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS" made in France. Storlek enligt märkning 85/34. Original ask samt dustbbag medföljer.

Aktuellt bud1 533 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par 1800-tal.

STOLAR, ett par 1800-tal.

Betsat trä, spiralsvavade ben, stoppd och klädd ryggbriacka och sits. Hjulförsedda framben. Sitthöjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, karaff, glas, Kosta Boda, 1990-tal/2000-tal.

Dekor av luftbubblor, samt röd och blå glasmassa. Signerad Kosta. Höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOAFERS, Tod`s, storlek 36.

LOAFERS, Tod`s, storlek 36.

Loafers i mocka. Med dustbag. Märkta "TOD'S MADE IN ITALY"

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, keramik, "Temmoku", Songdynastin (906-1279).

Brun och svartglaserad i s.k. harpälsglasyr. Diameter 10,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO HOPPE, olja på duk, signerad och daterad 1905.

Solbelyst landskap. 65 x 96 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 2 st, oljor på duk, signerade W G Richards, 1800-tal.

Figurer i stadsmiljö. 31 x 25,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄSKA, Mulberry.

VÄSKA, Mulberry.

Väska i brunt präglat läder. Tre fack, varav ett dragkedsförsett, samt en dragkedsförsedd ficka. En ytterficka med dragkedjan. Märkt med numrerad och logoförsedd platta samt "Mulberry, MADE IN ENGLAND" etikett i läder. Bredd 26, höjd 22 cm, djup 12 cm. Dustbag medföljer.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA, GUCCI.

VÄSKA, GUCCI.

Akselremsväska i läder, fodrad i ljus tyg. Detaljer i metall. Tre dragkedsförsedda innerfickor. Märkt "GUCCI made in italy". Bredd 32 cm, höjd 21 cm, djup 15 cm. Avtagbar axelrem.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, 1700-/1800-tal.

VITRINSKÅP, 1700-/1800-tal.

Tudelat. Ek. Överdel med spröjsat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Två lådor under dörrpar. Beslag av mässing. Kopplad benställning. Bredd 117. Djup 40,5. Höjd 185,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL 1800-tal, nyrokoko.

SPEGEL 1800-tal, nyrokoko.

Höjd 78 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, oy Taito ab, 1930-tal.

Ljusgrön glaskupa modell 1092, diameter ca 21 cm. Mässingsskaft, märkning oy Taito ab 1092/225. Totalhöjd ca 70 cm.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
500 EUR
GLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Rökfärgade. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EERIK HAAMER, teckning, signerad och daterad - 53.

Porträtt av Dr Ilmar Wooremaa. Bildstorlek ca 40 x 37 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOACHIM LEPPER, vägglampor, "Saturn", 2 st, för Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad metall. Etikettmärkta. Höjd 34, längd 32 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK