SOFFBORD, mässing och glas. 1900-talets andra hälft.

Tonad skiva. Rund form. Diameter 102, höjd 48 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets början.

Mahognyfanérat, med glasskiva, tre lådor i sargen, hurtsar med dörrar och bakomvarande hyllplan. Dörrar med intarsiadekor. Längd 150, bredd 89, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud1 802 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 8 delar, Bertil Fridhagen, Bodafors. 1900-talets andra hälft.

Bl a valnötfanérat. Stolar klädda i svart skinn. Bord med iläggsskivor, 6 stolar samt sideboard. Bordets diameter, 115, höjd 73, 2 iläggsskivor à 55 cm. Sideboard, längd 130, djup 40, höjd 67 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud6 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJER, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Valnötfanérade. Beige textilklädsel.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELIS ÅSLUND, akvarell, signerad och daterad -04.

Hus i fjällandskap. 17x26 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALI MUNSTERHJELM, olja på duk, signerad.

Korpo Kyrka. 46x63 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORD, 1800-tal.

BORD, 1800-tal.

Bord, senare vit dekorationsbemålning, låda i kortsida. Längd 150, bredd 84, höjd 74 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, spegel, 1960-tal.

Stomme i skiktlimmat böjträ. Längd ca 53 cm

Aktuellt bud2 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, karmstol, "Lilla Åland".

Stomme i bok.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALF SVENSSON, fåtölj, "TeVe", ur Studio-kollektionen, Ljungs industrier, modell formgiven 1953.

Betsad stomme. Klädd rygg och sits.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färgserigrafi, signerad och numrerad E/A, daterad '96.

"L’amour au jour le jour". Oramad. Bladstorlek 42 x 57 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄSKULPTURER, 2 st, en signerad Axel Ericsson.

Axel Ericsson "Auktions-Olle från Döderhult 1943" Höjd 20 cm. 91:an Karlsson, osignerad höjd 30 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN/BARVAGN 1900-talets mitt.

Förkromad metall samt rökfärgat glas, längd 65, bredd 43, höjd 74 cm.

Aktuellt bud2 802 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NATTDUKSBORD, ett par, 1960-tal.

Fanerad i teak. Front med låda. Betsade ben. Längd 46 cm. Djup 33 cm. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOMBORD, 1900-talets andra hälft.

Stomme i teak. Insatslåda i koppar. Längd 113 cm. Bredd 25 cm. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELIS ÅSLUND, olja på duk, signerad och daterad 1912.

"Vintersol". 94x108 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PALL, Östen Kristiansson, Luxus, Vittsjö möbelfabrik.

stomme i ek. Klädd i svart skinn. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut.

Stomme i mässing. Över och underdel med med glasskivor. Löstagbar överdel, bricka. Längd 63 cm. Bredd 35 cm. Höjd 56 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ZENITH, fickur, 31,5 mm,

ZENITH, fickur, 31,5 mm,

14K guld, ankargång, ca 1920, fickurskedja i gulmetall. Verknr 2338608, Boettnr 221290

Aktuellt bud2 222 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad daterad 50.

"Motiv från Paris", 52 x 64 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SATSBORD, 3 DELAR, 1900-TALETS SLUT.

Stomme i metall. Glasskivor. Längd 45 cm. Bredd 45 cm. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENNO ARZT, olja på duk, signerad och daterad -06.

"Över skåne". 66 x 115 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEJDARE, 1900-tal.

LEJDARE, 1900-tal.

Rep med fotsteg i trä. Ca 9 meter.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, 2 FOTOGRAVYRER, signerade o numrerade.

Ur mappen Rebus, 2003. Rebus (Pennor), 5/20, 4,2x7,5. Rebus (Hand), 5/20, 5x7. Bladstorlek 54x39,5.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, dubbelvävd. 1900-talets mitt. Ca 422 x 65 cm.

Geometriskt mönster i gula och grå nyanser.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Oval glasskiva med fasettslipad kant. Underede i gulmetall. Längd 140 cm. Bredd 80 cm. Höjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, old/semiantik, Keshan, ca 204 x 135 cm.

Medaljong på övermönstrad blå botten, polykrom floral dekor. Röd huvudbård med polykromt blom- och växtmönster.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.

SOFFBORD, 1900-talets slut.

Stomme i vit- och gulmetall. Glasskiva. Längd 130 cm, bredd 70 cm och höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampor, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. En ljuspunkt. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA AF FORSELLES, olja på duk, signerad.

"Vallmo". 64x44 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK. furu, 1900-talets andra hälft.

Lös kudde av läder, stomme av trä, längd 122 cm. Bredd 56 cm. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKSKÅP, 1800-tal.

BOKSKÅP, 1800-tal.

Trärent. Furu. Glasat dörrpar, skåp nedtill. Skuret krön. Längd 83, djup 47, höjd 198 cm.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Fodrad väska i metallic läder med beslag samt dragkedja i guldmetall. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy" samt numrerad. Ca 40 x 21 x 7 cm. Dustbag.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, Bröderna Andersson, ett par, 1900-talets andra hälft.

Fast stoppade ryggar och sitsar, klädda med plysch. Djuphäftade ryggar. Betsade ben. Plakettmärkta.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, nysilver, 46 delar, modell "Rådhus".

6+4 st bordsgafflar, 10 st bordsknivar, 6 st matskedar, 11 st efterrättsskedar, 5 st fruktknivar, 4 st smörknivar.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PEHR EMANUEL LIMNELL, olja på duk.

Olof Skötkonungs dop. 99x75 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Vitmetall. Fyra kupor i opakt glas. Höjd 65 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD, Vejle Stole & Möbelfabrik, Danmark.

Teak. Rak form med två uppfällbara klaffar (á 45 cm). Längd 90, bredd 90 och höjd 74 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, akvatint, signerad, numrerad 238/250.

"Bacchanale". Akvatint, ca 1955, efter Pablo Picasso, signerad med blyerts 238/250, utgiven av Atelier Crommelynck, Paris. 47,5 x 56,5 cm, bladstorlek 57 x 77 cm.

Aktuellt bud35 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, blandteknik, signerad.

Komposition. 30x40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 delar, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerade. Bord med en iläggsskiva á 50 cm och 8 stolar. Bordet diam 120 och höjd 72 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par. Kolonial stil, 1800-tal.

Hardwood. Rak genombruten skulpterad ryggbricka, raka kvadratiska ben, lös röd stoppad sits.

Aktuellt bud3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÖNSTERRAM, gjutjärn omkring 1900.

Ca 220 x 80 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på  kartong, monogramsignerad.

Gestalt. Ca 101 x 73 cm.

Aktuellt bud8 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
RODOLFO DORDONI, soffa "Hamilton", Minotti, 2000-tal.

Lösa plymåer i rygg och sits. Ej tillhörande kuddar medföljer. Sitthöjd ca 40 cm. Längd ca 220 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
11 000 SEK
LJUSARM, gjuten brons, barock, 1600/1700-tal.

Svängd ljusarmar. Droppskivan märkt "6". Längd 32 cm, höjd 21 cm,

Aktuellt bud2 150 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, senempire, 1800-talets mitt.

Förgylld och bronserad. Dekor av bladverk, fruktkorg och lejonmaskaroner. 155 x 75 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLJELAMPA, glas och mässing, omkring år 1800.

Svarvad form. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RING med syntetisk safir samt briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,63 ct. 18K vitguld. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 5,3 g.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, serigrafi. Signerad och numrerad 48/125.

Ur "Suite for Violin". Utförd 1973. 65 x 49 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING med briljantslipade diamanter och troligen syntetiska rubiner.

Diamanter, totalt 0,12 ct enligt gravyr. Stämplad 'BOS', 18K guld. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 3,2 g.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.

Figurkomposition. 100 x 90 cm.

Aktuellt bud3 333 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BULTLÅS, smidesjärn, 1500/1600-tal.

Dekorerad. Längd 15 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MICHAIL MARKIANOVIC GERMASEV, olja på duk på pannå, signerad.

Skogsväg. 30,5 x 39 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OMEGA, Suverän, armbandsur, 35,5 mm,

stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, perlonband, ca 1945. Caliber 30 T2 PC, Serienr 10.188.120, Referensnr CK 2400, Boettnr 2400-2

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
PETER FREUDENTHAL, akryl på duk, signerad och daterad 1981.

"Tilted square". 65 x 100 cm

Aktuellt bud13 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Yesd, ca 318 x 220 cm.

MATTA, Yesd, ca 318 x 220 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament. Bred huvudbård med blom- och palmettranka.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LÄSGLAS, silver och glas, Norrköping 1838.

Läsglas med innefattning av silver. Längd 11 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, Kina, Qingdynastin (1644-1912).

Kvadratisk form med skiva i schackmönster, kopplade ben. 54x54, höjd 51 cm.

Aktuellt bud1 609 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALTKAR AV GLAS, ett par, Sverige, 1800-talets början.

Rund form på fot. Diameter 7 cm, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KNUT LUNDSTRÖM, duk,signerad och daterad 1943 a tergo.

"Menuette". 82 x 100 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANNA, porslin, empire, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft.

Delvis förgylld. Handmålad dekor föreställande hund och valpar. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, rouleau, porslin, Kina, Qingdynastin (1644-1912).

Med dekor i wucai-färger med bladformade pionreserver på diapermönster, geometriska mönster på skuldran och vågbård på foten, höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING med baguette samt briljantslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 1,24 ct. 14K vitguld. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 4,5 g.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ANTON MELBYE, blyerts ocg täckvitt, signerad och daterad 1848.

"Eskadrarna", segelfartyg till havs. 9 x 13,5 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, blandteknik, Kina, 1800-tal.

Motiv med djonk. 21,5 x 17,5 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 1800-talets mitt.

BORD, 1800-talets mitt.

Målad. Svärtad skiva. Låda i sarg. Raka avsmalnade ben. Längd 103, bredd 59, höjd 77 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1910-/20-tal.

Stomme i metall. Fyra ljuspunkter varav en med matterad glaskupa. Höjd 40, diameter 40 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, jugend, omkring 1900.

Rak form med låda och skåpshurtsar. Bredd 129, djup 65m, höjd 77 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOAKIM ALLGULANDER, "Agora", gicleéprint, signeradt och numrerat 1/50.

Bladstrl. 40x49 cm. Oramat blad.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIA INGELSE, "Transformation", grafiskt blad, signerad och numrerad 6/25.

Docka. Bladstrl. 70x100. Oramat blad.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad.

Vandrare på landsväg. 16 x 20 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MJÖLKKANNA, silver, Stockholm, 1900-tal. Vikt 234 gram.

Otydliga stämplar. Bukig form på rund fot. Uppsvängt handtag. Antikiserande dekor med palmettbård och figurscener. Invändigt förgylld. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLFBOLL, guttaperka, 1800-talets mitt.

Diameter 3,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MORTLAR, 2 st, täljsten, 1800-tal.

Oktogonala. Höjd 11 och 12 cm. En järnstöt medföljer.

Aktuellt bud861 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut.

Mässing med rikligt ornerad dekor. Lös kupa i matterat glas med dekor och brännarrör i klarglas. Höjd ca 75, diameter ca 45 cm.

Aktuellt bud1 205 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, färgetsning, signerad Michel och daterad 89, numrerad 2/10.

"Andenken an Ulrika Rilke". Bildstorlek 40 x 35 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Asea, 1900-talets mitt.

Mässing. Svängda ljusarmar i två nivåer, detaljer av trä. Tulpanformade skärmar i glas. Lampas höjd 42 cm. Total höjd 183 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAPPA, Margaretha Ley för Escada, storlek 40.

100 % Kaschmir. Knappar samt midjeband. Två fickor. Rygglängd ca 140 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEIF ERIK NYGÅRDS, offsettryck, sign. "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, june 27th 1962".

Bildstorlek 50 x 70. Oramad. Kopierat intyg av konstnären medföljer med följande text: Denna bild av Marilyn Monroe är den sista professionella bilden som togs av henne innan hon mystiskt avled tidigt på morgonen den 5 augusti 1962. Bildens tillkomst har en historia som är utskriven och medföljer fotot: "During 1961-62 I was an assistent to the New York photographer Bert Stern, Late in June 1962 we were in Los Angeles to photograph Marilyn Monroe for Vogue Magazine, Vogue´s fashion editor Babs Simpson and the hairdresser Kenneth went with us. Plus tons of clothes. It was a four day sitting at the Bel Air Hotel, that mostly took place during evenings and nights, mainly because it was very, very warm in Los Angeles during daytime; up to 114 degrees farenheit. And three forest fires were going on up in the hills, so the town felt lika a baking oven. At this time Marilyn had contract problems with her studio, as she was doing a movie, playing against Dean Martin (Something´s got to give). She had been showing up too late too many times, which had delayed the movie considerably. I had met Marilyn before so we already knew each other. Marilyn told me she was supposed to have a Swedish accent in the movie, because she was to play a Swedish maid. So she was eager to talk to me, as I had a rather heavy Swedish accent- So we talked a lot during the four days. After three days we were finished with the fashion photos, so during the last evening Bert took only "candid" photos of her. Mostly semi nudes. It seemed like Bert really wanted to get some nude photos of her. But Marilyn said no and Bert kept asking. He pushed a little too hard I think, because the good feeling and understanding between the two faded somewhat as Marilyn refused. Bert must have sensed this, because all of a sudden he decided to finish the sitting and take the night flight to New York the next morning. So he disappeared very suddenly in taxi to the airport in order to catch his nightflight to NYC. I had very much wanted to be able to take one photograph of Marilyn so I could prove to my friends in Sweden that I had met her and photographed her. She was a megastar, the most wellknown actress in the world. I felt I had a good relationship with Marilyn so I asked her: "Can I take just one frame of you"? "Of course" Marilyn answered. She was sitting on the bed swept in a sheet, just her head sticking out. She looked like a mumie. Though it would be a good picture. So I turned around to pick up my Leica from my camera bag. When I turned back Marilyn had released herself from the sheet and laid on the bed totally nude. My first thought was "I can´t show this photo to my mother", I was somewhat shocked, it was not exactly the picture I had in mind a few seconds earlier, but you don´t argue with a megastar, so I tried to stay cool, connected my camera to the synccord and took this photo of her. After the flash went off, Marilyn lifted her head somewhat and smiled; a real human smile= no Hollywood smile. I wish I had gotten a photo of that as well, but I had already pulled the synccord so that picture was for ever gone. I still think it wasn´t Marilyn Monroe I photographed it was Norma Jeane Baker. During the sitting we discussed her last movie "The missfits", and I happend to tell her that Montgomery Clift was one of my favorite actors. She answered: "Do you know what, he is the only one in Hollywood worse off than me".. On the third day of the sitting I got sick from a seafood sallad I had eaten, Marilyn got very concerned and called her doctor so he came over to the hotel and gave me a shot. She really took care of me so Bert said: "She mothers you". According to Playboy Photo Editor Gary Cole my photograph of Marilyn was the last photo of her taken by a professional." /Leif-Erik Nygårds

Aktuellt bud11 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CHOPARD, Genève, Les Classiques, armbandsur, 18 x 30 mm,

18K vitguld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, diamantkrans (34 st. 1,49 ct), integrerad originallänk, viklås, totalvikt 84 gram, ca 2014, box, ytterkartong. Referensnr 10/7045/8-20, Serienr 550316, Boettnr 488.1

Aktuellt bud60 000 SEK
Utropspris
95 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad med blyerts och numrerad 75/100.

"Sjömannen och sjöjungfrun". 56 x 76 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CEREMONITRUMMA, samearbete, modern tillverkning. Signerad med tecken.

Björk, renhud samt renhorn. Målad dekor av djur och geometriska tecken. Längd 36 cm, höjd 11 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad.

Trojka i vinterlandskap. 48 x 59 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, jugend, 1900-talets början.

Mahogny. Bronserad reliefdekor. Hyllplan med dekor av kolonner. Fasettslipat glas. 135 x 84 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, troligen England 1800-tal.

Lanskap med hus. 21x 27 cm

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Stomme i mahogny och valnöt. Skiva med skuren dekor i rot. Höjd 50, längd 135, bredd 81 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, blanteknik och assemblage på pannå signerad Jan Håfström och daterad 65 a tergo.

"Land långt borta II". 17 x 34 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROWLAND FADE, olja på pannå, diptyk. Signerad och daterad 74.

Komposition. Samramad diptyk. 24 x 38 cm totalt.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, blandteknik på papper, signerad, daterad -56.

Rosor. 44,5 x 35,5 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OLLE LUNDBERG, taklampa, "Megalo", Ateljé Lyktan.

Vit akryl med detaljer av kromad metall. Etikettmärkt. Diameter 80 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors och Örsjö belysning, 1980-tal.

Stomme i mässing. 4 ljuspunkter. Behängd med gjutna plattor i klarglas med reliefdekor. Höjd 16, diameter 34 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TURE SJÖLANDER, serigrafi. Signerad och daterad -73.

"Chaplin". 62 x 76 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
RING med briljantslipad diamant.

Diamant, 0,94 ct enligt gravyr, kvalitet H-I/SI. MKS, Stockholm, 1967, 18K vitguld. Storlek 17/53. Totalvikt ca 4,6 g.

Aktuellt bud13 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OTTO SCHULZ, "Schulz", 1900-talets mitt.

Stoppad fast klädsel. Djuphäftad rygg. Sitthöjd ca 38 cm.

Aktuellt bud9 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.

Stomme av målad metall. Behäng med kläppar av glas. Diameter 51, höjd 62 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOAQUIN MASOLIVER, litografi, signerad och numrerad 165/200.

Bladstrl. 44x50 cm. Oramad.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE KÅKS, olja på duk, signerad.

Badande änder. 65 x 88 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, 8 stycken stolar, "Lite", Offecct.

Grönlackerade. Kromade ben. Sitthöjd ca 46cm

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRETA GERELL, olja på pannå, signerad och daterad -47.

Strandlandskap. 22 x 33 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK