KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stommar av mörkbetsad bok. Beige klädsel med knapphäftning samt pärlspik.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, 340 x 252 cm.

MATTA, Keshan, 340 x 252 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 451 SEK
Utropspris
14 000 SEK
DUKAR, 4 st, linnedamast, 1900-talets andra hälft.

Dekor av ekblad. Mått enligt etiketter 229x229 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, 419 x 305 cm.

MATTA, Keshan, 419 x 305 cm.

Blå botten.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, slätväv, Veramin, 534 x 192 cm.

Randig.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Keshan, 401 x 292 cm.

MATTA, Keshan, 401 x 292 cm.

Blå botten.

Aktuellt bud 2 255 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Nain, part silk, 343 x 241 cm.

Ljust fält med månguddig medaljong.

Aktuellt bud 2 644 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kashmar, 404 x 303 cm.

MATTA, Kashmar, 404 x 303 cm.

Zir Khaki-mönstrad.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA, Kashmar, 385 x 297 cm.

MATTA, Kashmar, 385 x 297 cm.

Övermönstrat blått fält.

Aktuellt bud 1 801 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, 1900-talets senare hälft.

Opalglas samt koppar. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
STOLAR, 13 st, "Hallunda", ur IKEA:s 1700-tals serie, 1900-talet slut,

Balusterformade ryggar, löstagbara stoppade sitsar. Svarvade ben kopplade med H-kryss

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842/2 för Firma Svenskt Tenn Stockholm, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, höjd och sänkbar samt ställbar skärm, höjd ca 110 cm

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DORA JUNG. VÄVNAD.

DORA JUNG. VÄVNAD.

Linnedamast på pannå. Snäckor (Jfr Snäckor från 1957). 58x56.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GEORG JENSEN, askfat 6 st sterling Danmark 1900-talets första hälft.

Diameter 5,5 cm med glasinsats (10 st). Märkta "Gordon Mendelssohn Quartermore". Vikt ca 141 gram.

Aktuellt bud 851 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD, Italien, 1900-talets andra hälft,

Stomme i travertine, skiva i glas. Längd ca 180 cm, bredd 110 cm, höjd 73 cm. Extra skivor medföljer, total längd ca 244 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, VAS, stengods.

LISA LARSON, VAS, stengods.

Svartglaserad. I form av ansikte. Höjd 24 cm. Signerad.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, "Argenta' Gustavsberg.

Klotformad på fot. Utvikt mynning. Handmålad dekor i silver föreställande sjöjungfru samt luftbubblor. Signerad: GUSTAVSBERG ARGENTA 1045 III samt EE. Stämplad: Gustavsberg Kåge samt Handdrejad. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGBORD, ett par, "Bergslagen", ur IKEA:s 1700-tals serie, 1900-talets senare del,

Målade. Dubbla grindar, två fällbara klaffar. Brännmärkt. Uppfälld längd ca 165, bredd 117, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TISSOT, Saphir, armbandsur, 25 mm,

18K guld, manuell, läderband.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Kasthall, ca 209 x 153 cm.

Dubbelsidig

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA kelim Karabagh semiantik, ca 310 x 207 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GAVLAR, gjutjärn, 1900-talets första hälft.

Höjd ca 80, längd ca 54 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEORG JENSEN, bestick 4 dlr sterling 1925 Köpenhamn.

Längd 17-22,5 cm, vikt total ca 229 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MULBERRY, "Del Rey", väska.

MULBERRY, "Del Rey", väska.

Skinn med beslag i guldmetall. Utvändigt ett fack. Invändigt två fickor varav en med dragkedja. Märkt "MULBERRY". Numrerad plakett. Ca 34 x 26 x 13 cm. Dustbag.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, serveringsvagn/ tevagn, modell 470 för Firma Svenskt Tenn Stockholm 1900-talets andra hälft.

Valnöt, två plan, hjultrissor, längd 80, bred 44, höjd 60 cm

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 6 dlr modern tillverkning.

Rotting och bambu, skiva av klarglas, diameter 106, höjd 72, sitthöjd 45 cm, karmbredd 59, karmhöjd 65, total höjd 98 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARALD NIELSEN, "Pyramid" senapskanna samt salt och pepparströare (3 dlr) sterling för G Jensen.

Köpenhamn 1900-talets första hälft, höjd ca 4,5-7,5 cm, vikt ca 166 gram

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMUEL JOHN NEELE, karta delvis kolorerat kopparstick.

Skandinavien, bildyta 28,5 x 43 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD modern tillverkning.

MATBORD modern tillverkning.

Oval skiva av massivt trä på fyra spännben av förkromad metall, längd 170, bredd 100, höjd 74 cm. Kan dras ut för iläggsskivor som dock saknas

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, med äldre briljantslipade diamanter, totalt 1.70 ct, Erik Thomasson, Stockholm, 1950.

18K vitguld. Diamanter ca H/VS-SI. Storlek 20/63. Vikt 3,3 gram.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, m/1857.

SLAGLÅSGEVÄR, m/1857.

Mörkbetsad trästock. Beslag av mässing och stål. Låsbleck märkt H för Husqvarna faktori samt 1860. Laddstock av stål. Längd ca 134 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).

Pagodmotiv i underglasyrblått. Längd 40,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, med smaragd ca 0.10 ct samt briljantslipade diamanter ca 0.15 ct totalt.

14K vitguld. Diamanter ca H-I/SI. Storlek 16,25/51. Vikt 2,7 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MAURITZ KARSTRÖM, akvarell, signerad MK.

Mansfigur. Bildmått 29 x 20 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, med briljantslipad diamant ca 0.77 ct, Martin Johansson, Göteborg, 2006.

18K vitguld. Diamant ca L-M/VS. Storlek 17,25/55. Vikt 8,5 gram.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RING, med briljantslipad diamant 0.37 ct, importstämplad.

18K vitguld. Carat enligt gravyr. Diamant ca H/SI-Inclusion. Storlek 16,5/52. Vikt 3,5 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POSTAMENT, porslin. Berlin, 1800-tal.

Förgylld dekor. Höjd 14 cm. Diameter inre ring 14 cm. Yttre diameter 16 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor inom förgylld bräm, diameter 23,2 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 5 STOLAR, 1930/40-tal.

Betsat. Bordet med lejontassar. Längd 150, bredd 74, höjd 75, sitthöjd 46 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Toilettebord, tidigt 1900-tal.

Fanerat med rosenträ. Fem lådor. Beslag av mässing. Dekor av intarsia i olika ljusare träslag. Fasettslipat spegelglas. Med lampa. Bredd 110. Djup 59. Höjd 76-171 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALGAR, 12 stycken.

GALGAR, 12 stycken.

Klädda med plysch. Längd ca 42 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Svart skinn med avtagbart handtag. Invändigt fodrad i svart nylon med en innerfina med dragkedja. Märkt "GUCCI madce in italy". Ca 31 x 29 x 6 cm. Dustbag medföljer.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, "Celeste", 3 st, Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", 6 st, glas, Orrefors, 1980-tal.

Handmålad dekor. Etikettmärkta och signerade AN samt målarsignaturer. Höjd 18,5 cm

Aktuellt bud 955 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GÖRAN WÄRFF, Vas, glas, Kosta Boda.

Klarglas med dekor i form av blå rand. Vriden trekantig form. Etikettmärkt. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Kina, Sen Qingdynasti.

Dekor i famille rose färger, föreställande man samt kvinna, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKOTSK BROSCH.

SKOTSK BROSCH.

silver, agat, diameter ca 3 cm, vikt 7 g.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.

SKÅP, Kina, 1900-tal.

Betsat. Med tre dubbla skåpsdörrar. järnbeslag. Bredd 103, djup 47, höjd 155 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBYRÅ, sengustaviansk, omkring 1800.

Fanerad med mahogny. 3 lådor samt skrivskiva med bakomliggande lådinredning. Beslag av mässing. Bredd 106, djup 55, höjd 93 cm

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKOTSK BROSCH.

SKOTSK BROSCH.

silver, karneol samt olika färgstenar, diameter ca 3 cm, total vikt 5 g.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÄNK/SKÅP, nyrenässans, omkring år 1900.

Målat. Två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Svarvad och skuren dekor. Beslag av mässing. Bredd 107 cm, djup 51 cm, höjd 127 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TESKEDAR, 11 st, silver, bland annat Anders Gustaf Millberg. Stockholm, 1860-1920.

Modell Engelsk snäck. Fem Anders Gustaf Millberg, Stockholm, 1872. Två GAB, Stockholm, 1894-7. Fyra med olika mästarstämplar, Stockholm, 1860-1920. Längd 14-15 cm. Total vikt 220 gram.

Aktuellt bud 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SATURNUSLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Kromad armatur med kupa i glas med skiva dekorerade med blästrade ringar. Höjd 60, diameter 45 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-tal.

BYRÅ, 1800-tal.

Framtagen originalfärg. Fyra lådor med beslag i mässing. Marmorerad skiva. Bredd 113 cm, djup 47 cm, höjd 87 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1930/40-tal.

Stomme av betsat lövträ. Klädd med skinn. Sitthöjd 36. Bredd 66. Djup 71. Höjd 67 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1900-talets andra hälft.

Röd tygklädsel. Fyrdelad fot av aluminium. Snurrbar. Smärre slitage. Fläckar. Sitthöjd 45. Bredd 86. Djup 65. Höjd 105 cm.

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GAB, soppslev, silver, Stockholm, 1907.

Modell Empire. Längd 37 cm. Vikt 195 gram.

Aktuellt bud 853 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 290 x 80 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALVADOR DALÍ,  Färgetsningar, 2 st signerade och numrerade 86/250.

"The Merry Wives of Windsor", "Henry V (b)" Ur: "Much Ado about Shakespeare", 1970. P. 17 x 12 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, matbord med klaffar, 1900-talets andra hälft.

Längd (140+55+55) 240. Bredd 92,5. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, "Moss", Kasthall, samtida.

140 x 270 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, olja på pannå, signerad.

Komposition. 74 x 61 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 500 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 69 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Stockholm, 1939-66.

12 bordsgafflar 17,5 cm 6 matknivar med blad av stål 22,5 cm 11 bordsskedar 18 cm 17 smörgåsgafflar 13,5 cm Smörgåsgaffel 15 cm 12 smörgåsknivar med blad av stål 16,5 cm 2 dessertskedar 15 cm 4 kaffeskedar 12 cm Moccasked 10,5 cm Uppläggningssked 21 cm Sked och påpetare för barn 9,5-10,5 cm Total vikt 2240 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CG HALLBERG & K ANDERSON, bestickservis, 36 delar, silver, Stockholm, 1923-33.

6+5 matgafflar 21-22 cm 12 matknivar med blad av rostfritt stål 24 cm 12 matskedar 21,5 cm Uppläggningsgaffel 25,5 cm Total vikt 2490 gram.

Aktuellt bud 2 713 SEK
Utropspris
3 500 SEK
FIGURIN, Porslin, Herend, Ungern, 1900-tal.

Flameco dansös. Märkt med nummer 5869. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, "Skogsstjärna blå", rölakan, 242 x 168 signerad V (Erik Lundberg, Vävaregården, Eringsboda).

1900-talets andra hälft. Randmönstrad blåmelerad botten med polykroma geometriska figurer. Bred benvitmelerad huvudbård med mönster som ovan. Signaturen V är inspirerad av ett tallgrenar utanför ateljén.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 268 x 163 cm.

Sverige, 1950-1960-tal.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan, ca 210 x 136 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, EWÅ B-30, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Justerbar arm. Höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått mot celadonbakgrund, med motiv av figurer, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 938 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ENSTENSRING, med gammalslipad diamant ca 0.80 ct.

18K vitguld. Stockholm 1948. Diamant kvalite ca Top-Cr-Crystal/Si-P Storlek 17,25/54. Totalvikt 3,1 gram.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 18 x 21 mm.

stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1953. Caliber 244, Serienr 13985122, Boettnr 4056/1

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PABLO PICASSO, vas "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.

Fajans, ristad och målad dekor i svart och brunt mot vitt, signerad, höjd 26,5 cm

Aktuellt bud 11 611 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Modell T-348/9. Stomme av mässing. Nio ljuspunkter med kupor av rökfärgat glas. Etikettmärkt. Diameter 75 cm. Höjd 90 cm.

Aktuellt bud 9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, kolteckning, daterad 1879.

Krigare. Bildstorlek 52 x 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAGNIFIC, armbandsur, 17 mm.

MAGNIFIC, armbandsur, 17 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, tygband, ca 1965 Boettnr 1588

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUCCI, armband.

GUCCI, armband.

Läder, med beslag av silver. Total längd 23 cm. Märkt på spänne "Gucci".

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNOR MED LOCK, ett par, porslin, Herend, Ungern, 1900-talets mitt.

Målad dekor av kvistar. Bredd 24. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med två odlade Söderhavspärlor och briljanter, totalt 1.74 ct enligt uppgift.

De 2 större briljanterna à 0.22 ct, större pärlan 15.4 mm, den mindre 14.6mm, längd ca 4 cm, stift och snurrebuss.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SIDOBORD 1900-talets senare del.

Ram av mässing, skiva av rökfärgat glas, längd 60, bredd 60, höjd 50 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BISKVIDOCKA, karaktärsdocka, troligen Heubach, Tyskland + medföljande liten docka, 1900-tal.

Huvud av biskvi. Märkt "4 6334 Germany". Kropp av konstmassa. Längd 30 cm. Liten dockamedföljer längd 12 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL PÅ FAT, glas, Sverige, 1920-tal.

Slipad dekor av bland annat blomster. Skålens diameter 21, höjd 14,5. Fatets diameter 23,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK, vas, Iittala, Finland.

Vriden form, klarglas med bubblor, signerad Kaj Franck Iittala. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 440 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING, med gammal- och åttkantslipde diamanter samt fasettslipade safirer.

18K guld. Storlek 18/56. Vikt 3,0 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.

FAT, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosepaletten av s.k. mille fiori/låt hundra blommor blomma motiv. Diameter 25,2 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, fåtöljer, ett par, "Mondo", JOC Möbler, Vetlanda. 1970/80-tal.

Stome av borstat stål. Fast stoppad sits och rygg klädd med rosa skinn. Sitthöjd 42. Bredd 61. Djup 57. Höjd 82 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ", Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad metall. Ställbar skärm. Etikettmärkt. Höjd ca 127,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad S. Rathsman.

Landskap med figur. 46 x 55 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN NALIWAJKO, snöre samt olja på duk, signerad och otydligt daterad möjligen 1963.

Komposition. 89 x 50 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, mässing, Queen Anne-typ, signerade Brueton London, 1700-talets andra hälft.

Ändrade från flintlås. Kaliber ca 14 mm. Pipor med signatur och Londonstämplar. Kolvar av valnöt med silverinläggningar. Längd 28 cm

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRASUTENSILIER 3 delar, BRASGALLER, 1900-tal.

Brasgallrets längd 76, höjd 44 cm. Eldgaffelns längd 48 cm

Aktuellt bud 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Jugend, 1900-talets början.

Av ek. Sits stoppad och beklädd med färgat läder. På fot med snurrfunktion. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, sterlingsilver, Michelsen, Danmark, 1937.

Dekor av hare respektive älg. Diameter 11 cm. Total vikt 170 gram.

Aktuellt bud 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA Ziegler design, ca 195 x 152 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GRÄDDKANNOR, 2 st, "Cow Creamers", Tyskland 1900-talets början troligen Karl Kurz/Bröderna Dingeldein.

Längd 20 resp. 11,5, höjd 14 resp 7,5 cm. Weight 363 g.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
DOCKA, Käthe Kruse, Tyskland, omkring 1930/40-tal.

Huvud av formpressat material. Stoppad kropp. Stämpel under fot. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERO LISSONI, fåtöljer, ett par, Living Divani, 1900-talets slut.

Etikettmärkta. Textilklädsel. På förkromad centralfot. Sitthöjd 43. Bredd 70. Djup 63. Höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ARMBAND, 21K guld bestående av brittiska mynt på rad.

Vikt 40 gram, längd ca 18 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK