Onlineny1010
KORKSKRUVAR, 4 st, smide, 1800-tal.

Olika modeller och storlekar. Längd ca 7 - 15 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JENNY NYSTRÖM, goucahe och täckvitt, signerad Jenny Nyström. Enligt uppgift utförd 1924.

"Vid julafton voro alla församlade", illustration till "Den gamla gården" av Ebba von Hofsten. 22,5 x 34 cm.

Aktuellt bud15 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

Balusterformat skaft. Oktogonal fot. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, Barockstil, 1900-talets mitt.

Mässing. 12 ljuspunkter. Diameter 75, höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, Senbarock, 1700-tal.

BYRÅ, Senbarock, 1700-tal.

Fanerad med ek och valnöt. Lös uppsats med fack och lådor. Tre lådor, beslag och bärhandtag av mässing. Bredd 113. Djup 54. Höjd 91 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GOLVLAMPA, Danmark, 1960-tal.

GOLVLAMPA, Danmark, 1960-tal.

Kromad metallstomme, delvis beklädd med svärtade skinnremmar. Senare skärm. Höjd inklusive skärm ca 165 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, troligen Luma, 1900-talets mitt.

För sju elektriska ljuskällor. Höjd ca 118 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, "Noé Epi", Louis Vuitton.

Påsmodell. Blått EPI-läder med detaljer i mässing. Justerbar axelrem. Foder i svart mockaimitation. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad. Ca 26 x 25 x 18 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, sex stycken, Funkis, sannolikt 1930-tal.

Trä, dekormålade ryggar. Löstagbara sitsar med fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 45, total höjd ca 80 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA SAMT FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets första hälft.

Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Ben av betsad björk. Sitthöjd ca 44-45 cm. Soffans längd 193 cm.

Aktuellt bud8 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
NATTLJUSSTAKE, förgylld brons, 1700-tal.

Rund form. Dekor av pärlbård. Längd 14 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, förgylld och patinerad brons, empire, 1800-talets första hälft.

Ljushållare uppburna av bevingade kvinnor på klot. Rund räfflad sockel med kvadratisk fot. För två ljus vardera. Höjd ca 41,5 cm.

Aktuellt bud29 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
YTTERFODER, 5 st, "Empire", Prins Eugen, Gustavsberg.

Vit glasyr. Dekor av girlander. Höjd 12 - 14 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4 1/2-3 1/2", för Louis Poulsen.

Tre skärmar i vitt glas. Fot i kromad metall. Höjd ca 57 cm, diameter 50 cm.

Aktuellt bud6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VINKYLARE, mässing, 1700-tal.

VINKYLARE, mässing, 1700-tal.

Oval bukig form. Två ringhänklar. Höjd 20. Längd ca 40 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VINKANNA, tenn, 1700-/1800-tal.

Rund bukig form. Svängd hänkel. Lock med tumgrepp. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMPEL, 1920-tal. Totalhöjd ca 60 cm.

Av färgat glas. Slipad och etsad dekor av blommor och vertikala linjer. Diameter ca 35 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSSURTOUT, René-Pierre Ferrier, Paris 1787.

Två flaskor i slipat klart glas i silverställ. Längd 29 cm, höjd 24 cm. Vikt utan flaskor 746 g.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
800 EUR
TAKLAMPA, "Semisfera", modell 2771/80/L, Martinelli Luce, formgiven av Elio Martinelli 1971.

Skärm i vit akrylplast. Etikettmärkt. Tre ljuspunkter. Diameter 80 cm, höjd 33 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
200 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, KARMSTOLAR, 4 st "Aslak" nr 2105, Asko, modellen formgiven 1958.

Laminerad och formpressad björkfaner. Brunbetsad. Höjd 75 cm, bredd 53 cm, sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud742 EUR
Utropspris
300 EUR
SÄCK/DYNA, Soumak, Iran, old.

SÄCK/DYNA, Soumak, Iran, old.

113x81 cm.

Aktuellt bud80 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTI VAINIO, etsning, signerad och daterad 2012, numrerad Tpl'a 1/1.

"Tiggare och dansare", plåtstorlek 34 x 48.5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
HUGO SIMBERG, etsning. signerad.

"Vid symaskinen". 18,5x12,5 cm.

Aktuellt bud390 EUR
Utropspris
600 EUR
LOUIS ERARD, La longue ligne, armbandsur, 32 mm.

förgylld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, original läderrem Referensnr 154-RM, Serienr 0896

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
700 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. 6 st ljuskupor. Höjd 80 cm. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKOLPLANSCHER, 10st, 1900-tal.

Småskolans trafikbilder, Nordstedt & Söners förlag 1945, monterade på kartong, 58 x 41 cm

Aktuellt bud857 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA "Kendall",  Louis Vuitton,

Mörkgrönt läder med messing beslag. Justerbar axelrem. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad. Längd 50 cm, bredd 26 cm, höjd ca 31 cm.

Aktuellt bud5 528 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, furu, funkis, 1930-tal.

BYRÅ, furu, funkis, 1930-tal.

Rektangulär form med tre lådor. Skiva i lackerad masonit med kantlist i bok. Höjd 73, längd 77, djup 38 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1930/40-tal.

Björk. Textilkkädda med lös sittplymå.

Aktuellt bud1 555 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOCKASK, bambu. Kina, 1900-tal.

Skuren dekor med figurer och mytologiska djur. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICO MAGISTRETTI, 5 st karmstolar, "Vico Duo", Fritz Hansen, 2006.

Formpressade sitsar i valnöt, benställningar av stålrör. Stapelbara. Etikettmärkta.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.30 ct.

18K vitguld. Ca G-H/SI-Inclusiuon. Vikt 1,4 gram.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, med gammalslipade och rosenslipade diamanter.

14K guld. Diamanter med diamater motsvarande ca 0.50 ct på en modernt briljantslipad diamant. Storlek 17,25/54. Vikt 4,4 gram.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARMBAND, med citrin ca 9.60 ct.

14K guld. Pansarlänk. Längd ca 18,5 cm. Vikt 30,6 gram.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK

18K vitguld. Ca G-H/SI. Vikt 1,4 gram.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade South Sea pärlor och briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0.95 ct.

18K vitguld. Pärlor med diameter ca 14,80 mm. Höjd 3,5 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.18 ct.

18K vitguld. Ca F-G/Inclusions. Vikt 1,3 gram.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, Burberry.

VÄSKA, Burberry.

Nova Check-rutigt tyg med detaljer i svart skinn och metall. Fyra fickor invändigt, varav en med blixlås. Hänglås medföljer. Längd 37, bredd 12, höjd 22 (total höjd 44 cm). Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLAFFBORD, 1900-talets första hälft.

Skiva av betsad björk med träinläggningar av blommor. Kopplade samt svarvade ben. Längd 87 (160) cm, bredd 80 cm, höjd 74 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 35,5 mm,

OMEGA, armbandsur, 35,5 mm,

Doublé (80 microns), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1954. Caliber 266, Serienr 14195569, Boettnr 2705-1.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.34 ct.

18K vitguld. Ca G-VS. Vikt 1,4 gram.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OMEGA, Genève, armbandsur, 36 mm,

Stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1975. Caliber 1030, Serienr 39082964, boettnr 136.0102.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FORTIS, True Line, armbandsur, 32 x 33 (41) mm,

Doublé, manuell, plexiglas, läderarmband, ca 1955. Caliber ETA 2391, Boettnr 2317,

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING, med briljantslipade diamanter ca 0,06 ct och safir, Alf Jacobson, Uppsala, 1984.

18K guld. Storlek 19,5/62. Vikt 3,9 gram.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARMBAND, med berlocker, Tor Ahlberg, Stockholm, 1958.

18K guld. Krysslänk med 29 berlocker. Längd 20 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HÄNGE, med rosenslipade diamanter.

18K guld. Höjd 4 cm. Kedja med längd 42 cm. Total vikt 5,1 gram.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÄNGE, med fasettslipat glas, Din Guldsmed, Uppsala.

18K guld. Hänge med höjd 1,5 cm. Kedja med längd 45 cm. Total vikt 6,5 gram.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL GUSTAV HOLMBERG, olja på pannå, signerad.

Båtar på hav. Bildens mått 40 x 52 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med rubiner samt briljantslipade diamanter, Per Olov Arwe, Hjo.

18K vitguld. Diamanter totalt 0.49 ct samt rubiner totalt 13.4 ct enligt gravyr. Höjd 2 cm. Vikt 9,4 gram.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING, briljantslipade diamanter, totalt ca 0.30 ct.

14K vitguld. Storlek 18/56. Vikt 3,5 gram.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CITIZEN, Electronic Cosmotron, armbandsur, 39 x 43 mm,

stål, elektronisk, mineralglas, engelsk dag, datum, stållänk, viklås, ca 1975 Caliber 7804A, Referensnr 7804-790219TA, Boettnr 40500246 / 60-6111

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IWC (International Watch Co), Fliegeruhr Chronograph, Schaffhausen, kronograf, armbandsur, 43,5 mm,

Stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, engelsk dag, datum, originalarmband i läder, originalspänne, cert daterat 19/12-2012, putsduk, manual, box, Caliber C. 79320, Serienr 3425520, Referensnr 377701, Boettnr 5020291

Aktuellt bud28 000 SEK
Utropspris
32 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Ewering, 1900-talets slut,

Stomme i genombruten vriden form. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Täbris, 296 x 199 cm.

MATTA, Täbris, 296 x 199 cm.

Rött fält med mittmedaljong och ljusa hörnornament. Blå huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Täbris, 355 x 238 cm.

MATTA, Täbris, 355 x 238 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Beige huvudbård.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Nain, 300 x 191 cm.

MATTA, Nain, 300 x 191 cm.

Blått fält med mittmedaljong. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 311 x 204 cm.

MATTA, Keshan, 311 x 204 cm.

Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Laxrosa huvudbård.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kirman, old, 215 x 215 cm.

Blått fält med mittmedaljong. Blå huvudbård.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kashmar, 295 x 195 cm.

MATTA, Kashmar, 295 x 195 cm.

Zir-khaki-mönster.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Sarouk, 357 x 242 cm.

MATTA, Sarouk, 357 x 242 cm.

Ljust fält med blomstermönster. Röd huvudbård med palmettmönster.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, troligen kaukasisk, old/semiantik, 165 x 129 cm.

Terrakottafärgad med medaljong. Stiliserad bård med eklöv.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal, höjd ca 120 cm.

Bronserad metallstomme med dekor av blad. Oljehus i majolika. Sex ljusarmar behängda med prismor. Kupa i glas.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROSCH, med odlad pärla, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1946.

18K guld. Höjd 7 cm. Vikt 8,5 gram.

Aktuellt bud1 511 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING, med gammalslipade diamanter.

14K vitguld. Storlek 16,5/52. Vikt 4,3 gram.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med odlade pärlor och smaragder.

14K guld. Höjd 2 cm. Vikt 6,1 gram.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLOCKKEDJA,

KLOCKKEDJA,

18K guld, vikt 28 g, total längd 26,5 cm,

Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
HÄNGE.

HÄNGE.

18K guld med finska kontrollstämplar. Höjd 3 cm. Kedja med längd 50 cm. Vikt 7,9 gram.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAG HEUER, Link Chronograph, "Tachymetre", armbandsur, kronograf, 42 mm,

stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, integrerad originallänk, viklås, extra länkbitar total längd 32 mm, cert daterat 17/12-2012, manual, box, kartong, Caliber 16, Serienr GF5467, Referensnr CJF2115, Viklåsreferensnr FAA012

Aktuellt bud13 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
ÖRHÄNGEN.

ÖRHÄNGEN.

18K guld. Stämplade OPI, troligtvis för Opifors, Falköping samt med finska kontrollstämplar. Höjd 3,5 cm. Vikt 5,0 gram.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter totalt cirka 0.50 ct,

14K vitguld. Kvalitet cirka G/VS-SI. Höjd 1,5 cm. Vikt 4,5 gram.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SATSBORD, 3 delar, 1950/60-tal.

Teak, längd 37-56, bredd 28-37, höjd 48-52 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, "Sac Plat", Louis Vuitton.

Monogrammönstrad canvas med detaljer av skinn och guldfärgad metall. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". 36 x 38 x 10 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLÅNBOK, Louis Vuitton.

PLÅNBOK, Louis Vuitton.

Invändigt plats för fyra kort samt sedlar. Utvändigt myntfack Monogramcanvas, detaljer i "LOUIS VUITTON"-märkt mässing. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Numrerad. 10x11 cm

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, nyrenässans, 1800-talets slut.

Målad. Sex lådor. Beslag av mässing. Bredd 89, djup 57, höjd 136 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HERRBYRÅ, Holland, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny samt med inläggningar av olika träslag. Sex lådor. Bredd 107, djup 49, höjd 159 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFGRUPP, 4 delar, 1900-talets slut.

Rotting, lösa dynor, bordsskiva av glas. Soffans längd 125, bordets längd 93 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTALER, ett par, 1900-talets första hälft.

Målade och bronserade. Längd 32, bredd 32, höjd 118 cm.

Aktuellt bud951 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets början.

SÄNGBORD, 1900-talets början.

Målad. En låda samt dörr. Skiva av marmor. Bredd 42, djup 40, höjd 76 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par. Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.

Med dekor av delfin uppbärande två ljusarmar. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.

Ek. Tvådelat, överdelen med vitrin. Underdelen med lådor och dörrar med bakomliggande hylla. Bredd 111, djup 59,5, höjd 223 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud5 420 SEK
Utropspris
4 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, nyrenässans, 1800-talets slut.

Fanerade, mörkbetsade. Låda samt skåpsdörr med bakomliggande hylla. Skiva av marmor. Bredd 49, djup 40, höjd 77 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SEKRETÄR/SKRIVBYRÅ, Holland 1800-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny samt med inläggningar av ljusare träslag. Sex lådor, varav en med fällbar front och bakomliggande skåp och lådinredning. Bredd 110,5, djup 50,5, höjd 156 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud6 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄSKA, Céline.

VÄSKA, Céline.

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Beslag i gulmetall. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "CÉLINE PARIS made in Italy". Ca 38x31x12 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLIPPERSPEL, "Snow Queen", D. Gottlieb & Company, USA, 1970.

Vitmålat med lister och ben i metall. Modell nr 292 Formgivare Ed Krynski. Längd 135 cm, bredd 74 cm, höjd 181 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GAB, KAFFESKEDAR, 21 st, silver, "Chippendale", Sverige, 1900-talets slut.

Längd ca 12 cm, vikt ca 296 g

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

Mässing, skärmen av målad plåt. Fyra ljuspunkter. Höjd ca 54 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÄCKEN/DUKAR, 3 st., opphämta, ca 167,5x137,5, 165,5x141, 161,5x123 cm, Skåne.

1800-talets andra hälft - omkring 1900. Alla tre har två ihopsydda våder. Olika geometriska och stiliserade blommönster i röda och gröna nyanser, en även med ljusrosa.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GÖSTA VON HENNIGS,  Blyerts på papper, två, varav en signerad GvH. Samramade.

Scener från manegen. 20,5 x 16 cm samt 16,5 x 20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
EDVIN OLLERS, glas, 4 stycken, Elme glasbruk. Troligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930.

Gultonad glasmassa. Graverad dekor av v:n. Höjd ca 11 cm.

Aktuellt bud683 SEK
Utropspris
1 200 SEK
GUNGSTOL, 1900-talets andra hälft.

Rotting. Sitthöjd ca 40 cm

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, ytterfoder, tre stycken, Gustavsberg 1920-/30-tal.

Stiliserad suddig dekor av vindruvor i grönt mot vit fond. Två stämplade GUSTAVSBERG. Höjd ca 14-14,5 cm, innermått 15,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, lergods, Gustavsberg omkring 1940.

Dekor av fiskar, snäcka och luftbubblor i relief. Stämplad GUSTAVSBERG P77 1. Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal.

VAS, porslin, Kina, 1800-tal.

Balusterformad med blomsterdekor kring livet, underglasyrblått. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS ZORN, etsning, "Aurore", signerad och daterad 1909 i plåten.

Bildstorlek ca 19 x 14 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi. Signerad.

Komposition med figurer. Bildstorlek ca 40 x 61 cm. Oramad.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Glas & Trä, Hovmantorp, 1950/60-tal.

Mörkbetsad träram. Höjd 106 cm, bredd 65 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARSKÅP /RADIO, omkring 1900-talets mitt, Blaupunkt, Tyskland.

Stomme i trä. Glasdörr samt detaljer i krommetall och mässing. Längd 120, bredd 46, höjd 81 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, rotting, tillskriven Viggo Boesen, Danmark, 1900-talets mitt.

Rotting och bambu. Svängd rygg. Originalklädsel medföljer. Höjd 76, längd 165, bredd 75 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950/60-tal.

GOLVLAMPA, 1950/60-tal.

Stomme av teak med mässingsdetaljer. Höjd 155 cm (inklusive skärm), bredd 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, 1900-talets första hälft.

Ek. Lineoleumklädd skiva. Två lådor i sargen. Mässingskodda fotavslut. Längd 203 cm, bredd 75 cm, höjd 80 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK