SKÄNK, 1800-talets mitt.

SKÄNK, 1800-talets mitt.

Målad, svärtade ben. Profilerad skiva och front. Fyra dörrar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 145,5. Djup 47,5. Höjd 121 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRANZ SEIFERT, skulptur, brons, signerad F. Seifert, daterad Wien 1920 och numrerad 56/112.

Brevpress. Motiv av gråtande putti stående på kuvert. Sockel av sten. Total höjd 21 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, marmor och mässing, sengustavianska, 1800-talets början.

Urnformad ljuspipa, kvadratisk fot. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNOR, 4 st, miniatyr, nysilver, WMF, 1800-talets mitt.

På tre tassfötter. Uppsvängda hänklar. Höjd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, signerad 380 x 295 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets början.

Målad. Fem lådor, beslag av mässing. Längd 120. Bredd 65. Höjd 77 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

Oval form. Reliefdekor av figurscener. Längd 33, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARAFF samt 5 glas, Nanny Still, Riihimäen Lasi, 1960-/70-tal.

Bruntonat glas med dekor i relief. Höjd 5 resp 16 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DÖRRKLOCKA, smide, 1800-tal.

DÖRRKLOCKA, smide, 1800-tal.

Olika ljud för ut- respektive ingång. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.

LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.

Balusterformat skaft. Kvadratisk fot. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-talets första hälft.

Rund form. Reliefdekor av druvor och vinblad. På tre tassfötter. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING MINIATYRTÄRNINGAR, 34 st, sten, 1800-tal.

Ca 8 X 8 mm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER, Tank Americaine, armbandsur, 23.5 x 41 mm.

18K vitguld, safirglas, quartz, datum, liten sekundvisare, läderband med viklås i 18K vitguld, ca 2000 Caliber 012, Referensnr 3012905, Serienr 000801

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JAEGER-LECOULTRE, Master Compressor, Geographic, armbandsur, 42 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, två tidszoner, läderband, cert, mars 2008, box, ytterkartong. Caliber 923, Verknr 3368141, Referensnr 146.8.83, Boettnr 0442

Aktuellt bud 32 000 SEK
Utropspris
42 000 SEK
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra, armbandsur, 35 x 40,5 (50,5) mm,

stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag/natt indikator, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2011, box, ytterkartong. Caliber 977, Serienr 2.711.115, Referensnr Q7008420, Boettnr 230.8.77

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
OFFICINE PANERAI, Luminor Marina 1950, armbandsur, 44 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, mars 2011, box, ytterkartong, extra läderband medföljer. Caliber P.9000, Verknr 077157, Serienr M2107/3000, Referensnr PAM 00359, Boettnr OP 6816 / BB1432591

Aktuellt bud 36 000 SEK
Utropspris
42 000 SEK
BREITLING, Navitimer world, chronometre, kronograf, armbandsur, 46 mm,

18K roséguld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, vridbar räknesticka, Pilotlänk i 18K roséguld, viklås, extra läderband med originalspänne i 18K roséguld, extra länkbit, totalvikt ca 270 gram, cert (ej komplett), ca 2008, box, ytterkartong. Limiterad (407/500) Caliber 24, Serienr 2253245, Referensnr R24322, Boettnr 2253245, Länkreferensnr 4806/426 R

Aktuellt bud 94 000 SEK
Utropspris
160 000 SEK
CORUM, Admiral´s Cup, armbandsur, 48mm.

18K roséguld/ titan, automatisk, safirglas, dag, datum, liten sekundvisare, gummiband, originalspänne, cert, Juli 2010, box, ytterkartong, Caliber CO 947, Serie nr. 2224103, Referens nr. 947.931.05/371 AN32, Boett nr. 01.0002,

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
JAEGER-LeCOULTRE Reverso, Squadra Hometime Black, 1000 Hours, armbandsur 35 x 40,5 (50,5) mm.

18K roséguld, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag/natt indikator, glasbaksida, Articular gummi/roséguldband, viklås i 18K roséguld, cert, oktober 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 008/500). Caliber 977, Serienr 2488533, Boettnr 230.2.77

Aktuellt bud 47 000 SEK
Utropspris
99 000 SEK
OMEGA, Speedmaster, Racing, "Michael Schumacher", "Tachymetre", kronograf, armbandsur, 39 mm,

stål, automatisk, plexiglas, originallänk, viklås, ca 1996, specialbox, ytterbox. Caliber Cal 1141 (ETA 2890 A2), Serienr 55.194.330, PICnr 3510.61.00, Referensnr ST 175.0032, Boettnr 175.0032.1 / 175.0033.1, Länkreferensnr 1469/813

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
17 000 SEK
BVLGARI, Scuba GMT, armbandsur, 39 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerat originallänk, viklås, ca 2005. Caliber TEEE 312, Verknr 0437, Serienr D 289, Referensnr SD38SGMT

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CARTIER, Santos 100, armbandsur, 38 x 38(51) mm.

stål, automatisk, safirglas, läderband, viklås, cert, augusti 2009, box. Caiber 049 (ETA 2892-A2), Referensnr 2656, W20073X8, Serienr 227309NX,

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
IWC, Schaffhausen, Portuguese Minute Repeater, armbandsur, 44 mm.

18K rosé guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, minutrepeter, läderband, viklås i 18K rosé guld, cert december 2011, box. Limiterad och numrerad (Nr 013/500). Caliber 98950 , Verknr 3.131.657, Referensnr IW5449-05, Boettnr 3.416.134

Aktuellt bud 180 000 SEK
Utropspris
380 000 SEK
JAEGER-LECOULTRE, Master Eight Days, armbandsur, 41,5 mm,

18K guld, manuell, safirglas, stort datum, gånreservindikator, dag/nattindikator, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, cert, november 2006, box, ytterkartong. Caliber 877, Verknr 3.419.665, Serienr 2.397.888, Referensnr 146.217, Boettnr 146.2.17

Aktuellt bud 68 000 SEK
Utropspris
75 000 SEK
OMEGA, Seamaster Professional, Planet Ocean, Co-Axial, Chronometer, (600m/2000ft), armbandsur, 42 mm,

stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk i stål, viklås, box, ytterkartong, ca 2008 Caliber 2500C, Boettnr 168.1653 Serienr 81.044.775, länkreferensnr 1580/952

Aktuellt bud 17 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CARTIER, Tank Solo, armbandsur, 31 x 41 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert augusti 2015, box Caliber 049, Referensnr W5200027, Serienr 794856UX

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CARTIER, Calibre de Cartier, armbandsur, 42 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gummiband, cert, februari 2015, box. Caliber 1904 MC, Referensnr W7100056, Boettnr 109466UX/ 3729,

Aktuellt bud 26 100 SEK
Utropspris
30 000 SEK

stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, originallänk, viklås, cert. mars 2014, box. Caliber 1904-PS MC, Referensnr W7100037, Boettnr 553964RX / 3389, Länkreferensnr CERJ

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BREITLING, Transocean Chronograph 1461, kronograf, armbandsur, 43 mm.

stål, automatisk, safirglas, evighetskalender, läderband, viklås, cert. augusti 2015, box, ytterkartong. Caliber Breitling 19 (ETA 2892-A2), Verknr 2.753.984, Referensnr A1931012-G750, Boettnr 2.753.984

Aktuellt bud 36 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BLANCPAIN, Villeret, Quantième Complet Demi-Savonette, armbandsur, 40 mm,

18K rosé guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida med lock (demi-savonett), läderband, viklås i 18K rosé guld, cert, mars 2011, box, ytterkartong. Caliber 6654, Serienr 181, Referensnr 6664-3642-55B

Aktuellt bud 81 000 SEK
Utropspris
90 000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON, tuschteckning, monogramsignerad.

Vy över Eiffeltornet. Bildmått 26 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
STELLAN MÖRNER, olja på duk, signerad.

Kyrka. Bildens mått 51 x 61 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Lackerad och kromad metall. Höjd ca 55 cm. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Neverfull", väska.

Damier Ebene-canvas med detaljer i läder och mässingsfärgad metall. Invändigt en blixlåsförsedd ficka. Märkt LOUIS VUITTON PARIS, made in France. Längd 32, djup 13, höjd 28 cm. Kvittto, dustbag och påse medföljer.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES SNAFFLES JOHNSON 3 st handkolorerade litografier, signerade i trycket,utgivna av Mef Fores 41 Piccadilly London.

Jaktmotiv. Bladstorlek ca 33,5 x 51 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors Expo, signerat och numrerat.

Rosatonat underfång. Signerat "Nu 312-67"(?). Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 5 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, signerad.

"Sängpallen". Plåtstorlek ca 24,5 x 19,5 cm.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATS JONASSSON, skuptur, glas och metall, Målerås, signerad och numererad 1/19.

"Manicken II". På träsockel. Höjd 29,5 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
7 000 SEK
STELLAN MÖRNER, olja på duk, signerad och daterad -49.

"Vintern lider mot sitt slut". Ca 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, glas, Ariel, Orrefors 1966.

Dekor av luftbubblor i form av hästar. Numrerad 493A. Höjd ca 17 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, 1700-tal.

SPEGEL, 1700-tal.

Bronserad och förgylld ram med bladdekor i fält. Svängt, genombrutet krön. Ca 122 x 63 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGE SCHIÖLER, pastell, signerad och daterad -56.

Grönskande skog. Bildens mått 45 x 36 cm.

Aktuellt bud 14 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATS JONASSON, vas, glas, unik, Målerås, signerad.

Märkt "269". Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ESAIAS THORÉN, olja på pannå, signerad och daterad -61.

Komposition med löv. Bildens mått 27 x 35 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad och numrerad.

Lila samt frostat glas med överfång. Numrerad 58645. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, unik, signerad och daterad -80.

Sittande man. Signerad Lisa L -80, SWEDEN. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, signerad.

Dekor av ansiktsmasker och figur. Höjd 31 cm. Signerad B. Vallien samt prov.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Maskinvävd rya, ca 230 x 170 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, olja på duk, signerad.

"Mot Allans båthus, Harstena -85". 59 x 72 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Antik Täbris, ca 373 x 268.

Röd

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
KELIM, orientalisk, ca 285 x 207 cm.

Grå.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KELIM  Bessarabisk, ca 370 x 245 cm.

Stort polykromt rosenmönster

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Kasthall, ca 271 X 163 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRASSTÄLL, 6 delar, 1900-talets andra hälft.

Snarlika. Gjutjärn och mässing. Ställ med borste, spade, tång och eldkrok samt vedkorg. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJOLAR, 3 st, Giorgio Armani, italiensk storlek 42, 44, 46.

Olika modeller och material. Märkt med etikett "Giorgio Armani". Motsvarar ca storlek 38-42

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYXOR, 3 st, Giorgio Armani, italiensk storlek 42-44.

Olika modell och material. Märkta med etikett "Giorgio Armani"

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt. En iläggsskiva.

Fanerad med ek. Längd ca 155, bredd ca 84,5, höjd ca 72 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DRÄKT, tvådelad, Giorgio Armani, storlek 44/46 (IT).

Grått ullblandning, tvådelad dräkt bestående av kavaj samt kjol. Märkta med etikett "Gorgio Armani"

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AFFISCH, "Läderlappsdraken", 1960-tal.

Käpphästen, Gumaelius, Malmö. Reklam för leksaker från Bambola, Britains, Brio och Rustibus. 70 x 50 cm. Oramad.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AFFISCH, Dinky Toys, tidigt 1960-tal.

"Dinky Toys stora bilkarta". Ekström & Lindmark Reklam AB. 50 x 69,5 cm. Oramad.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROGER RISBERG, färglitografi, signerad RR och numrerad Pt [Provtryck] med blyerts.

"Ingemar Johansson Göteborg". Bladstorlek cirka 59,5 x 44 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS STRINNING, hyllsystem, "String", omkring år 2000.

Två grålackerade stag av metall, åtta hyllplan med björkfanér. Djup 30, bredd 80, höjd 200 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan S.K " Royal keshan ", ca 500 x 345 cm.

Ljus

Aktuellt bud 21 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
ALLAN EBELING, fat, glaserad keramik, signerat och daterat 1936.

Polykrom bemålning i form av ansikte. 37x37 cm.

Aktuellt bud 1 474 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RICHARD CARRUTHERS, golvlampa, "Arcade", Ateljé Lyktan, 1970/80-tal.

Förkromad metall. Etikettmärkt. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 720 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE HERMANSSON, gnistskydd, gjutjärn, Husqvarna.

Svartlackarad. Genombruten dekor med Tor och bockarna Tanngnjost och Tanngrisner. Längd ca 50, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 1 402 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, jugend, tidigt 1900-tal.

Målat. Två iläggsskivor. Längd 117-194, bredd 99,5, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors, 1900-talets tredje kvartal.

Snarlika. Tonad glasmassa invändigt. Märkta Höjd ca 37,5-38,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KRUKOR, 10 stycken med underfat, Bo Fajans, Uppsala Ekeby.

Olika glasyrer och former. Höjd ca 6-18 cm, diameter ca 10-15 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPETTER, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Krönt med urna. Nedtill med magritte. Höjd 63 cm. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KELIM  Bessarabisk, ca 425 x 225 cm.

Stort polykromt rosenmönster

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal.

SOFFBORD, 1950/60-tal.

Runt bord av teak. Infälld, lös arabisk mässingsbricka med dekor av hjort. Diameter 92, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOEBEL HUMMEL, figurin, "Äkta Hummel figurer", Hummel 209 TMK-2.

Längd 14 cm. Bredd 2 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
COCKTAIL-SHAKERS, 2 st, nysilver, CG Hallberg, troligen 1930-tal.

Höjd 19-22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS STRINNING, hylla, "String", 1900-talets andra hälft.

Lackerade gavlar, hyllplan av teak. Bredd 80, djup 20, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Målad och bronserad, fast stoppad sits. Skuren dekor. Sitthöjd 47, höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KANNA, silver, Sheffield, England, 1900-tal. Tot vikt 726 gram (inkl. handtag i bakelit).

Längd 30 cm. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE STARCK, bord samt stolar, 3 st, "Miss Trip", Kartell, 1999.

Skitlimmad körsbär, sitsar av plast. Märkta undertill. Sitthöjd 47 cm. Bord: Längd 120 cm. Bredd 80 cm. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRASSTÄLL, mässing, 1900-tal.

BRASSTÄLL, mässing, 1900-tal.

Tre brassutesilier med tillhörande ställ. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, 240x75 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN samt BOK, Lladró, signerade.

Geisha, höjd 19 cm. Bok, "The art of porcelain". Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Täbris 385 x 303 cm.

MATTA, Täbris 385 x 303 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Bidjar S.K  "Takab", ca 385 x 305 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KELIM, orientalisk, 295 x 260 cm.

Polykrom

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BOKSKÅP, Louis Seize-stil, omkring 1900.

Målad. Förgyllda beslag med motiv av ek- och lagerblad. Dubbeldörrar med slipat vitringlas. Hyllinredning. Svrvade ben. Bredd 130, djup 50. höjd 217 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EN SAMLING RAMAR, tre par samt två udda, (totalt 8 st), 1900-talets första hälft.

Metall, trä samt sköldpaddsimitaion. Höjd 11-18,5 cm.

Aktuellt bud 755 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Italien, 1970/80-tal.

Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KELIM, orientalisk, ca 266 x 200 cm.

Polykrom

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1950-tal.

TAKLAMPA, 1950-tal.

Mässing och svartlackerad metall. Fem ljusarmar med skärmar av gultonat glas med gulddekor. Diameter 55 cm. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, ca 300 x 85 cm.

Polykrom

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, Rakel Carlander, ca 373 x 164.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VITRINSKÅP, regency-stil, 1900-tal.

Mahogny. Rak form med lätt välvd front. Upptill dörrpar med bakomliggande hyllor av glas, nedtill dörrar. Bredd 115 cm, djup 33, höjd 182 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Meshad, 355 x 248 cm.

MATTA, Meshad, 355 x 248 cm.

Röd

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SNUSFLASKA SAMT KOPP, porslin, Kina, 1900-tal samt tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, en snusflaska me relief dekor av figurer, höjd ca 6,6 cm. En fågelkopp, med dekor av fågel i trådgärdsmiljö, längd 5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN WEJSFELT, figur, stengods, Gustavsberg.

Abborre. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, "Pistillio", design Studio Tetrarch, Milano, Italien.

Silver färgad plast. En ljuspunkt. Märkt baktill. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN och BERTIL VALLIEN, pokaler, glas, 2 st, signerade och numrerade 281/450.

"Rendez Vous Hon och Han". Specialutgåva för SvD Accent 2014. Höjd ca 20 cm. I originalförpakning

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad 1940.

"Orrar", vintermotiv. 29 x 24 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st samt KANNA, keramik, fyra delar, bland annat Uppsala Ekeby.

Glaserade i grönt. Diameter 9,8 resp 16,5 cm. Kannans höjd 17 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVIS, ca 73 delar, "Brilliant", Rörstrand, porslin, 1962.

Dekor av bård i grått och guld. 21 assietter, diameter 17 cm 12 djupa tallrikar, diameter 20 cm 10 förrättstallrikar, diameter 21 cm 11 mattallrikar, diameter 24,5 cm 8 kaffekoppar med fat + 6 extra fat 4 karotter, längd 21-26 cm 4 uppläggningsfat, längd 30-36 cm 1 såsbåt, längd 18 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK