GALLERIMATTA, Beludj, ca 365x67 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Moud, ca  335 x 245 cm.

MATTA, Moud, ca 335 x 245 cm.

Trädgårds mönster

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, Hosenabad ca 445x70 cm.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
M, W & F VON WRIGHT, Efter, BOKVERK, 3 band, "Svenska fåglar", Stockholm 1924-1929.

Band I: Ivar Haeggströms Boktryckeri ab, Stockholm, 1924, planscherna utförda hos A. Börtzells tryckeri-A.-B. Band II och III: andra upplaga, A. Börtzells tryckeri-A.-B. Stockholm 1929. Halvfranska band, rikligt illustrerad. 39.5 x 30 x 7 cm/st.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÄNK, 1900-talets första hälft.

Målad. Låda samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Bredd 104, djup 49, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAUL SECON, taklampa, Sompex, Tyskland 1960-tal.

Plexiglas med nylonsträngar. Höjd ca 42 cm, diameter ca 60 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, modell nr 591 Simris/Olympia, Ateljé Lyktan, Åhus.

Lackerad metall och krom. En ställbar ljuspunkt. Etikettmärkt. Höjd ca 110 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, palfondlampa, Orrefors, 1960/70-tal.

Skärm av pressglas. Stomme av mässing. Etikettmärkt. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Målad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 93, djup 44, höjd 99 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Sjuan", Fritz Hansen.

Stoppad och klädd rygg och sits. Förkromade ben. Märkt undertill. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Azerbajdzjan sannolikt, ca 347 x 243 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HALLMÖBEL, med spegel och ställ. 1900-talets första hälft.

Genombrutet bakstycke. Klädhängare av mässing. Bredd 76. Djup 32. Höjd 190 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMOVAR, mässing, Ryssland, 1800-talets andra hälft.

Med kopp. Handtag i trä. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, vilstol, ”Liggstol modell 42”, Firma Karl Mathsson, Värnamo.

Stomme av skiktlimmad bok. Rygg och sits av flätad sadelgjord. Märkt. Längd 165 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft.

Metallstomme med ljus sten. Skärm av lackerad metall. Höjd ca 54 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Kelim bessarabisk350x225 cm.

Kelim bessarabisk350x225 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATZ BORGSTRÖM, Vas / skulptur, glas, signerad, Orrefors.

Vit och svart glasmassa på gulfärgad fot. Signerad och numrerad undertill: Orrefor Gallery -88, 906179 Matz Borgström 14-20. Höjd ca 23,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISS ERIKSSON, skulptur, brons, signerad LE och numrerad IV/X.

Sittande figur med hatt. Gjutarstämpel HB (Herman Bergman). Monterad på sockel av travertin. Total höjd 5,5 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, figurin, glas, Iittala Nuutajärvi, Finland.

Fågel. Etikettmärkt. Stämpelsignatur O. Toikka Nuutajärvi 2000. Längd 24 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TUBKIKARE, 1900-talets första hälft.

Av mässing. Läderbeklädd. Med linsskydd. Längd ca 25-78 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, fat, stengods, Gustavsberg studio, signerat.

Reliefdekor av fredsduva. Signerad Gustavsberg Lisa L. Studio samt med studiohanden. Diameeter 21 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, senbarockstil, 1900-tal.

Stomme av furu, två målade. Genombruten rygg med balusterbricka. Fast stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av björk, alm och mässing. Två ställbara ljuspunkter. Höjd ca 147 cm.

Aktuellt bud 1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, Gustavsberg, signerade och daterade -79.

Barn. Signerade Lisa Larson -79 Gustavsberg. Höjd 20-23 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTURER, 2 stycken, metall, design Bodrul Khalique.

Dansare, Höjd ca 28-33 cm

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
XAVIER PAUCHARD, barstolar, ett par,  "Tolix", 2000-tal.

Stomme av metall. Skinnklädd rygg och sits. Sitthöjd ca 76,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, allmoge, 1800-tal.

BORD, allmoge, 1800-tal.

Längd 128 cm. Bredd 70 cm. Höjd 79 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLÄDHÄNGARE / HERRBETJÄNT, Adam Hoff & Poul Östergaard, Virum Möbelsnickeri, Danmark, 1900-talets mitt.

Stomme av teak. För väggmontering. Hopfällbar. Märkt med etikett. Längd 55,5, djup 7, höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Stora fjäderbrickan", 1900-talets andra hälft,

Lösa stoppade dynor i rygg samt sits. Sitthöjd ca 39 cm. Märkt

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSUPPSATS, nysilver och glas, nyrokoko, omkring år 1900.

Stomme i nysilver, pressformat glas. Höjd 45 cm. Diameter ca 26 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, modern tillverkning.

Vitlaserad stomme. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av kohud. Sitthöjd ca 29 - 39 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, taklampa, 1960-tal. Totalhöjd ca 46 cm.

Lackerad metall samt mässing. Dekor av glas. Diameter ca 23 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.

Målad. Skiva av marmor. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 101, djup 54, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk, omkring år 1800.

Målad och bronserad. Fast stoppad sits och rygg. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Sitthöjd ca 50, höjd ca 80 cm.

Aktuellt bud 5 202 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, ett par, mässing med träknoppar, omkring 1900-talets mitt.

I form av löv. Längd ca 26 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTORAMAR, fem stycken. 1900-tal.

Metallramar, bland annat mässing. Mått från cirka 15x13 -31x21 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Lloyd Llewellyn, "Anteckningar under ett tjugoårigt vistande i Skandinavien", Nordens Fauna, Stockholm 1855.

Tryckt på Albert Bonniers förlag i Stockholm 1855. Delvis illustrerad. Halvfranskt band. Ca 22x15,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CIGARETTSKRIN, silver, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Med gravyr av Europa. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MJUKDJUR / LEKSAKSDJUR, 7 st, Steiff, Tyskland, 1950/60-tal.

Märkta med "Steiff"-knapp i örat. Angorakatt, längd 50 cm. Svart katt, längd 18 cm, höjd 33 cm. Lammunge, svart, längd 33, höjd 29 cm. Hund, "Bernie Samarit", St Bernhard, längd 25 cm, höjd 19 cm. Ekorre "Perri". Längd 20 cm, höjd 20 cm. Kanin "Lulac", längd ca 50 cm. Åsna "Grizzy", Längd 40 cm, höjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 392 x 296 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BIRGER EKMAN för Mjölby Intarsia, plafondlampa, Sverige, signerad och daterad -40.

Cirkelformad plafond med intarsiadekor av antikiserande figurer. Olika träslag, bland annat mahogny. Kupa av gultonat glas med stjärnslipad dekor. Diameter 74 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BARSTOLAR, ett par, "Saturnus", Johansson Design, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Kromad fot och ben med med fotstöd, sits stoppad och klädd med konstläder. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 82 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, Flos, omkring år 2000.

Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BREVKNIV, nefrit och silver.

BREVKNIV, nefrit och silver.

Längd 24 cm. Total vikt 87 gram

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, "Ladan", olja på duk, signerad.

Orange komposition. 60 x 46 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SIDEBOARD, Sverige, omkring 1900-talets mitt.

Rak form, delvis fanerat med palisander, i geometriska mönster. Tre sektioner med hyllinredning, varav den mittersta med nedfällbar front. Bredd 180, djup 50, höjd 90 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Täbris, ca 388 x 294 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong och hörornament. Brunmelerad huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BULGARI, B.Zero 1, armbandsur, 22 mm.

stål, quartz, safirglas, original rem i lackläder, viklås. Referensnr. BZ 22 S, Serienr D77742.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PABLO PICASSO, efter,"La Figura" tuftad matta, desso, Holland, 1994, 397/500, ca 240 x 170 cm.

Efter alster från 1927

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kirman, 300 x 234 cm.

MATTA, Kirman, 300 x 234 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MIKAEL BERTMAR, fotografi, signerad och numrerad 1/9 daterad 2007.

Dream Vision/The faces. ca 66 x 66 cm. Monterad på metall.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Rudolstadt Volkstedt, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Putti. Höjd ca 9-11,5 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BROR HJORTH, skulptur av stenmassa. Signerad.

Kvinna och man omfamnande varandra. Höjd ca 32,5 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SALTKAR, Silver, troligen södra Europa, 1800-talets andra hälft.

Rokokostil. Karyatid. Vikt 70 g, höjd ca 9,5 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, 1900-tal.

Ståendes på tripod, relief dekor av fohundar, med två hänklar, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, senempire, 1800-talets mitt.

Räfflad pelare med akantusdekor. Kvadratisk bas med volutfötter. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA. Old, Beshir. Ca 244 x 167 cm.

Röd botten med åtta polykroma medaljonger. Bred huvudbård med stiliserad växtranka.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 8 st snarlika, senbarockstil, 1900-tal.

Stomme av furu och björk. Genombruten rygg med balusterbricka. Fast stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIVSKÅP, Åmells, 1900-talets andra hälft.

Tudelat. Betsad furu. Uppsvängt krön. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 106. Djup 54. Höjd 200 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Orientalisk Saff, ca 278 x 97 cm.

Åtta polykroma fält med nischer, kolonner och amplar. Benvit huvudbård med stor blomranka.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER 3 st, Porslin, bland annat Rudolstadt Volkstedt, omkring år 1900.

Putti. Höjd ca 9,5-16,5 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 404 x 304 cm.

Ljus kamelhårsfärgad botten med stora blom och palmettslingor. Huvudbård med blom- och palmettslingor.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄSKA, Chanel.

VÄSKA, Chanel.

Quiltad svart läder med silverfärgad kedja med tvinnat skinnband. Stor CC-logotyp på framsidan. Invändigt vinröd canvas med tre fack varav ett med dragkedja. Märkt med numrering och "CHANEL MADE IN ITALY" samt numrering. 28x13x26 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med olika träslag, bl a palisander och björk. Skiva av kolmårdsmarmor. Två lådor, beslag av mässing. Bredd 81. Djup 45. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RENE DUREY, Olja på duk, signerad.

Motiv över Paris mot Eiffeltornet. Duk 33 x 57 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INTERNATIONAL WATCH COMPANY, armbandsur, 19 mm.

18 K guld, manuell, plexiglas, armlänk 14K guld (Finland 1972). Längd 16,5 cm. Vikt totalt ca 28 g. Referensnr 2742, Serienr 1766702.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD/BYRÅ, möjligen Paulo Buffa, Italien 1950-tal.

Palisander. Rak form med brutet bakstycke, skiva av glas i form av stenimitation. Längd 173, djup 50, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad o numrerad 933/1600.

"Kärleksbild". Bladstorlek 62 x 86 cm. Oramad.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, fajans, 1900-tal.

FAT, fajans, 1900-tal.

Polykrom dekor med bladverk. Diameter 34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARSKÅP, Förenades möbler, Linköping, omkring 1900-talets mitt.

Fanerat med palisander samt med inläggningar av ljusare träslag. Invändigt fanerat med mahogny och delvis klätt med spegelglas, hyllor, glashållare samt utdragbar skiva. Underrede med en låda. Elektrifierat. Signerat med plakett. Bredd 83, djup 42, höjd 117 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad. 2006.

100 x 82 cm.

Aktuellt bud 18 600 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FAT, porslin. Ryssland, Dulevo, 1959. Luna 1.

Målad polykrom och förgylld dekor föreställande en rakets uppskjutning. Märkt SSSR 2 Januari år 1959. Diameter 34,5 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SWATCH, Scuba, Happy Fish, armbandsur, 38,3 mm,

plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, ca 1991, box. Referensnr SDN101

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS HOLMSTRÖM, bricka, mässing, märkt Firma Lars Holmström, Arvika.

Hamrad dekor. Profilerad kant. Längd 59 cm.

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SWATCH, Jul Special 1992, Chandelier, armbandsur, 34 mm,

designad av Matteo Thun, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, ca 1992, träbox. Limiterad och numrerad (13.458/49.999). Referensnr GZ 125

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STURE JOHANNESSON, affisch "Turn on the Institutions", 1967.

Printed in Denmark by Permild & Rosengren. Bladstorlek 55,5 x 75,5 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand 1900-talet mitt, bordslampa, stengods.

Dekor i blått av fiskar, höjd inkl lampfäste 27 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 3 st, 1900-talets mitt,

Stoppad sits och rygg klädda i beige konstläder. Sitthöjd ca 45 cm, bredd ca 57 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CIGARRSKRIN, silver, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1950.

Välvt lock med förgyllt monogram och handtag. Invändigt förgyllt lock, träinredning. Längd 17 cm.

Aktuellt bud 95 EUR
Utropspris
150 EUR
SKÅL, porslin, Meissen, 1900-talets första hälft.

Blad och rocailler i relief. Förgylld dekor mot koboltblå och vit fond. Längd 31 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSKRONA, 1900-talets slut.

LJUSKRONA, 1900-talets slut.

Mässing. Får åtta ljus. Justerbar höjd. Diameter 48 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
OMEGA, Genéve, armbandsur, 35 x 35-42 mm.

förgylld, manuell, plexiglas, läderrem och spänne ej original, ca 1970. Caliber 601, serienr 32654393, boettnr 135.041

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -71.

Väntan, 81 x 65 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
400 EUR
HÄNGE, 14K guld i tre färger.

HÄNGE, 14K guld i tre färger.

Hänge 26 x 26 mm. Ked i 14K guld, längd 42 cm. Vikt totalt ca 12,5 g.

Aktuellt bud 230 EUR
Utropspris
400 EUR
GUCCI, VÄSKA.

GUCCI, VÄSKA.

Dragkedsförsedd axelväska i Guccissima-kanvas med detaljer i brunt läder. Axelremmar i vitmetall och bambu. Fodret i bomull, två innerfickor, en med dragkedja. Märkt på numrerad etikett "GUCCI made in Italy". Höjd 16 cm, bredd 27 cm.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
200 EUR
TULPANVAS, porslin, Kina sekelskiftet 1800/1900.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme i metall. Behängd med prismor. En lampsockel. Diameter 38 cm. Höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄVNAD möjligen Ryssland omkring 1900 schaggtyg.

Interiör med figurer, yttermått 152 x 212 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, art deco 1900-talets första hälft.

Dekor i relief av ridande kvinnor, höjd 25 cm

Aktuellt bud 752 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUPPSATSER ett par empire-stil 1800-talets senare del.

Brons samt glas, rund skål på svängda bladornerade fötter på trepassformad fotplatta, krönande evig eld, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Thonettyp, 1900-talets mitt.

Betsat böjträ. Rund plywoodsits. Total bredd 61, sitt höjd 47 cm, total höjd 80 cm.

Aktuellt bud 825 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Sked med volutknopp, silver, åldersranka, senare kontrollstämpel Sverige 1600-tal.

Längd 13 cm. Vikt ca 24 g.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Art Deco 1900-talets första hälft.

Ram av tenn, krönande figurer, 68 x 29,5 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Cenedese, Murano.

VAS, glas, Cenedese, Murano.

Grön. Låg bukig. Diam 25, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Stomme i metall. Behängd med prismor. 6 socklar. Diameter 55 cm. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, OMKRING 1900.

BYRÅ, OMKRING 1900.

Fanerad i olika träslag. Front med tre lådor. Längd 78 cm. Djup 38 cm. Höjd 79 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VICTOR LAGERSTRÖM, olja på papp-pannå, signerad och daterad 1921,

motiv från torshälla, ca 53x45 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING MODELLHUS. 7 st POLA G.

Diverse modeller. Ouppackade

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, Dux "Fredrik".

SOFFA, Dux "Fredrik".

Klädd med konjaksfärgat skinn, lösa rygg, sitt och armstödsplymåer, etikettmärkt. Längd ca 200 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALBERT KRÜGER, olja på pannå, signerad.

"Kvarnar Öland", ca 46x55 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK