LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För sex ljus. Sju ljuspunkter. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LARS JONSSON, färglitografi, signerad och numrerad 240/310.

Fågelungar. 23 x 36 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANNE de MIREMONT: Traité de l’education des femmes., et cours complet d’instruction. 1-7. Paris 1779-1789.

Sju delar. Samtida skinnband, släta guldornerade ryggar. Namnteckning daterad 1903. Mått ca 13x20 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMLÄNK, 18 k guld, Odd Magnusson, Visby. Vikt 33 g.

Spiralvriden med kulformade ändar. Längd 7 cm. Med etui och originalkartong.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKYLT, emalj, "Messina", 1900-tal.

"Den äkta orangedrycken Messina, Minutörerna". 59 x 40 cm.

Aktuellt bud14 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL HARRY STÅLHANE och GUNNAR NYLUND, två vaser, en skål samt en figurin, stengods, Rörstrand.

Två vaser och en skål av Carl-Harry Stålhane samt en figurin i form av pingvin av Gunnar Nylund. Höjd ca 4 - 15 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1917, signerad.

"Kajuta". Plåtstorlek 29 x 19,5 cm.

Aktuellt bud8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad o numrerad 938/1600.

"Kärleksbild". Bladstorlek 62 x 86 cm. Oramad.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Joseph De Guignes: "Histoire générale des Hun", Paris, 3 vol, 1756.

Histoire générale des Huns, des turcs, des mogols, et des autres tartares occidentaux. Del 1:1-2 & 2 (=2 delar i 3 volymer). (Ytterligare två delar utkom, 3-4.) Paris, Desaint & Saillant, 1756. cxviii + 472; + 8 + xcvi + 522; + viii + 272 + 292 s.(Kollationerade.) Tre volymer. Samtida marmorerade skinnband, marmorerade snitt, för- & eftersättsblad. Mått ca 20x26 cm.

Aktuellt bud1 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, 1900-talets mitt.

Fast stoppad rygg och sits. Ben av bok. Brännmärkt. Sitthöjd ca 38 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad.

"Epistel nr 61". Bildyta 41 x29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KEN KEELEY, färglitografi, signerad och numrerad 273/325.

Times Square. Enligt uppgift utförd 1992. Ca 75 x 116 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LAMPKUPA, glas, 1900-talets mitt.

Opakt glas. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, William Coxe: Voyage en Pologne, Russie, Suède, Dannemarc, &c. […]  1-4 vol. Genève, Buisson, 1786.

Traduit de l'anglais, enrichi de notes & des éclaircissemens nécessaires, & augmenté d'un voyage en Norvège. 1-4. Med 18 gravyrer (av 19, kartan över Polen saknas). Se nedan. Fyra volymer, nötta marmorerade skinnband, släta guldornerade ryggar. Danmarkskartan med en reva utanför bildytan, Rysslandskartan loss. Gravyrerna: Porträtt av Stanislas Aug., Kejsarinnan Katarina, Pugat, Gustav III, plansch föreställande rysk text, mesfåglar, svenska dräkten (herre och dam), samt kartor och planer över Ryssland, Moskva, Petersburg, Kaspiska havet, Sverige, Stockholm, Trollhätte kanal, Danmark, Köpenhamn, Kielkanalen och Wischnei-Wolotschokkanalen. 13x20 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PROVDOCKA, glasfiber/plast, Hinsgaul, Danmark,  1900-
talets första hälft.

PROVDOCKA, glasfiber/plast, Hinsgaul, Danmark, 1900- talets första hälft.

Etikettmärkt. Höjd 180 cm (på ställning), bredd ca 40 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Spjälad rygg. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 43 cm. Längd 184 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
RING med gammal samt briljantslipade diamanter.

Centrala diamanten, ca 0,37 ct, kvalitet L-M/SI, de små diamanter totalt ca 0,37 ct. 14K vitguld, ej stämplad. Storlek 18,75/59. Totalvikt ca 3,3 g.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par med odlade pärlor.

Ø ca 7,70 och 7,80 mm. Stift. 18K guld, ej stämplade. Höjd ca 2,3 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, EVARISTE DUMOLIN; "Histoire du Marechal Ney", 1-2. Paris, 1815, pärmstämpel för Hedvig Elisabeth  Charlotta,

Evariste Dumolin: Histoire complète du procès du maréchal Ney. 1-2. Paris, Delaunay,1815. xxviii + 328; + (4) + 350 s. (Kollationerad, komplett.) Två volymer med förgylld pärmstämpel för Hedvig Elisabeth Charlotta. Exlibris för S. A. Lovén, bortskrapad namnteckning samt spår efter ett borttaget exlibris.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARIANNE LINDBERG DE GEER, färglitografi, signerad och numrerad 20/60.

Tre barn. Ca 62 x 81 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH med genombruten dekor.

BROSCH med genombruten dekor.

14K guld. Längd ca 6,5 cm. Totalvikt ca 4,1 g.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARMBAND, korridorlänk.

ARMBAND, korridorlänk.

14K guld. Längd ca 20,5 cm. Totalvikt ca 30,6 g.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
7 500 SEK
FELIX HATZ, olja på duk, signerad Hatz.

Träd, 80 x 100 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG CLAESSON, collage, signed.

Komposition med fjärilar. Bildstrl. 69 x 99 cm.

Aktuellt bud2 558 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft. Höjd ca 75 cm.

Stomme av mässing. Åtta ljuspunkter. Diameter ca 78 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Metro", IKEA, 1960-tal.

Helstoppade fåtöljer med blå klädsel. Lös sittdyna på resårsits. Ben av bok. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERBARIUM, ca 135 blad, 1940-tal.

Pressade växter.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SONJA KATZIN, bordslampa, mässing, 1950-tal. Asea, modellnr 1142.

Höjd 22 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRITT-LOUISE SUNDELL, golvvas, glaserat stengods, etikettmärkt, Gustavsberg, 1960-70-tal.

Dekor av räfflor och ringar. Höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, funkis, 1900-talets mitt.

Kupa av opakt glas. Stång av kromad metall. Total höjd 70 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.

"Farfar och jag, Lindalssundet". 97 x 75 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par "Du Barry", Nordiska Kompaniet.

Målade. Genombruten rygg, skuren dekor. Fast stoppad sits. Märkta med plakett. Sitthöjd ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
STRÖARE, 2 st, försilvrade, 1900-talets första hälft.

Balusterformade. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Jean-François De la Harpe: Oeuvres. 1-6, Paris, Pissot, 1778.

6 delar. Samtida marmorerade skinnband, x + xvi + 486; + (4) + 424; + (4) + 388; + (4) + 400; + 456; + viii + 584 s. Mått ca 20x13 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄNGE/BROSCH med snäckskalkamé.

J Petterssons, Stockholm, 1948, 18K guld. Höjd ca 5,8 cm. Totalvikt ca 12,5 g.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, allmoge, Hälsingland, 1800-talets mitt.

Målat i blått och rött. Kopplad benställning. 70 x 70 cm, höjd 62 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARTIN ÅBERG, olja på duk, signerad och daterad -28.

Landskap, 84 x 100 cm.

Aktuellt bud4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITRINSKÅP, jugend, 1900-talets början.

Målat. Tre glasade dörrar, varav två stycken med floral dekor. På kulfötter. Längd 90 cm, djup 35 cm, höjd 47 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄSKA/CLUTCH, Mulberry.

VÄSKA/CLUTCH, Mulberry.

Rött präglat skinn med logomönstrade detaljer i metall. Fodrad. Invändigt ett fack med dragkedla. Märkt Mulberry med initialer och numrerad på plakett. Längd 25 cm, bredd 5 cm, höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSPISTOL / RESEPISTOL, Mellaneuropa 1700-talets slut.

Valnötsstock. Laddstock i metall. Blånering. Total längd 19 cm.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
900 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno, 1960-tal.

Guld- och svartmålad metall. Läderbeklätt skaft. Mässingsdetaljer. Höjd 165 cm. Skärmens diameter 45 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
1 100 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1950-tal.

Mässing. Opalglas. Höjd 70 cm. Diameter 42 cm.

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
600 EUR
PABLO PICASSO, affisch.

PABLO PICASSO, affisch.

"Galerie Louise Leiris. Picasso dessins 1959-60". Bladstorlek c:a 63 x 47 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft,

Dörrar med inlägg av rotfanér. Längd 115 cm, djup totalt ca 49 cm, höjd 188,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Rund fot och ben i mässing. Benet delvis lindat med band i ljust läder. Ställbar skärm. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, 2 st, keramik Höganäs A.J (Ander Johansson Måryd), 1900-tal.

Lysterglasyr , signerade höjd 11-20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNDERSKÅP/TV-BÄNK, Varié TV1 Arne Wahl Iversen, IKEA, 1900-talets mitt,

Teak, massiv samt fanér. Med två lådor. Längd 101 cm, djup 45 cm, höjd 44,5 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad.

Munkar i klostermiljö. Ca 48 x 43

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNHYLLA Karl Johan 1840-50-tal.

Mahogny, fasta hyllplan med spegelrygg flankerade av kolonner, krön med tandsnitt, längd 104, bredd 77, höjd 164 cm.

Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUCCI, väska.

GUCCI, väska.

Beige monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Justerbar axelrem. Besalg i silvermetall. Invändigt två fickor varav en med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy". Numrerad. Ca 31 x 20 x 5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS PIRAK, akvarell, signerad och daterad -89.

"Höstlandskap". 35 x 49 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Heris/Garadje. Ca 335 x 275 cm.

Röd botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament, polykroma blom- och palmettrankor. Terrakottarödmelerad huvudbård med blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.

Aktuellt bud5 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PALLAR, 1 par, 1900-talets mitt.

Stomme av furu. Fast stoppad sits. Sitthöjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN KAROLY REINPRECHT, olja på duk, signerad.

Fruktstilleben. 50x60 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEAN BAZAINE, litografi, ur Derrière le Miroir nr 250, 1982.

Figurer. Bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 6 st, Kai Kristiansen, 1900-talets andra hälft,

Teak. Svängd ryggbricka, stoppad sits. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud5 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, String-modell, 1950/60-tal.

Teakfanerade. Underreden i plastöverdragen metall. Längd 51,5 cm, bredd 31, höjd 52,5 cm.

Aktuellt bud1 405 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR TORHAMN, blandteknik, signerad.

Komposition med fågel. 21 x 28 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, "karmstol modell 2" för O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1930-tal.

Stomme i betsad björk, svart konstläder klädsel. Stämplad AALTO DESIGN MADE IN FINLAND. Höjd 70 cm, bredd 52 cm, sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud201 EUR
Utropspris
500 EUR
VÄGGHYLLA, 1960-tal.

VÄGGHYLLA, 1960-tal.

Mahognyfaner. Två draglådor med underliggande svart hylla i trådmetall. Bredd 59 cm, djup 22 cm, höjd 23 cm.

Aktuellt bud70 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, skrivbord, O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1930-tal.

Rektangulärt bord. Hurts med fyra draglådor. Hurtsens bredd 48 cm. Bordets längd 135 cm, bredd 72 cm, höjd 73 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
500 EUR
MAUNO MARKKULA, I ÖKNEN.

MAUNO MARKKULA, I ÖKNEN.

Sign. Olja på duk. 46,5 x 58 cm.

Aktuellt bud560 EUR
Utropspris
1 200 EUR
EMALJSKYLT, 1900-talets mitt.

EMALJSKYLT, 1900-talets mitt.

"T-nabb Cykeldäcket från Trelleborg". Diameter 63 cm.

Aktuellt bud36 EUR
Utropspris
200 EUR
LOUIS VUITTON, "Reade MM", väska.

Monogram vernis i rött med detaljer i ljust läder. Invändigt fodrad i röd, ett dragkedjeförsett fack. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France" samt med numrering. Ca 33 x 26 x 12 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOUIS VUITTON, resväska.

LOUIS VUITTON, resväska.

Monogramcanvas med ljusbruna skinndetaljer. Mässingbeslag. Med hjul på undersidan. Brunt foder. Invändigt spännband samt två fack på sidorna. Kodlås. Handtag ej original. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS MADE IN U.S.A.". Numrerad. Ca 72 x 54 x 23 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ZENITH, Sporto, armbandsur, 34 mm.

förgylld, manuell, plexiglas, 1950-tal. Referensnr 9353833

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
ILMARI LAPPALAINEN, Bord "Tuulikki 3301", Asko, 1900-talets mitt.

Storlek 70x70 cm, höjd 58 cm.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
150 EUR
OIVA VIINIPURO, akvarell, signerad.

Tre träd. Bildstorlek 44 x 29,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
WERNER WEST, fåtölj, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1900-talets mitt.

Lördagsstolen (Lauantaituoli). Lackad björk, konstläderklädsel. Löstagbar sits. Bredd 59 cm, sitthöjd 38 cm, total höjd 80 cm.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
150 EUR
SERVERINGSVAGN, 1960-tal.

SERVERINGSVAGN, 1960-tal.

Teak. Ramverk på hjultrissor. Löstagbar brick med underliggande glasskiva. Draglåda med ringhandtag. Längd 74 cm, bredd 42 cm, höjd 61 cm.

Aktuellt bud180 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 47/150.

Blått och bruntonat, delvis iriserande glas, grön näbb. Höjd 16 cm. Tillverkarens etikett "Iittala Finland".

Aktuellt bud420 EUR
Utropspris
400 EUR
CERTINA, Mayfair, armbandsur, 27 mm.

förgylld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, box Referensnr 909121825

Aktuellt bud55 EUR
Utropspris
150 EUR
STOL, Olof Kettunen, tillverkare J. Merivaara, 1900-talets mitt.

Fast stoppad konstläderklädsel, metallben. Bredd 59 cm, sitthöjd ca 42 cm, total höjd 70 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
400 EUR
KENNETH WIKSTRÖM, FÅTÖLJER ETT PAR, "Zil", tillverkare Inno 1990-tal.

Metallstomme, fast stoppad klädsel, armlän med träyta. Bredd 59 cm, sitthöjd 45 cm, tot. höjd 79 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
OLLI JOKI, triptyk, olja på duk, signerad, 2000.

"Arktiset majat". Totalstorlek 30 x 142 cm.

Aktuellt bud500 EUR
Utropspris
1 000 EUR
HÄNGE, briljantslipade diamanter, 18K guld och vitguld.

Diamanter H-I / SI totalt ca 1,00 ct. Hängets totala höjd 28 mm. Vikt ca 5,5 g.

Aktuellt bud520 EUR
Utropspris
700 EUR
ELVI MAARNI, kolteckning på papper, signerad.

Ryttare. Bildstorlek 20 x 24,5 cm.

Aktuellt bud460 EUR
Utropspris
600 EUR
RING, smaragdslipad diamant, 14K vitguld.

Diamant G-H / VS ca 0,60 ct. Storlek 16,25. Vikt ca 2 g.

Aktuellt bud650 EUR
Utropspris
1 500 EUR
OMEGA, armbandsur, 19 mm.

OMEGA, armbandsur, 19 mm.

14k guld, manuell, plexiglas, armked 14K guld, vikt totalt ca 22 g. Caliber 620, Urverkets nr 23525497, Serienr 511122

Aktuellt bud290 EUR
Utropspris
500 EUR
PIEDESTAL, 1900-talets början.

Mahogny samt sten. Nedåt avsmalnande form. Bronsbeslag samt tredelad fot med avslutande tassar. Höjd 115 cm, diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud340 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA VIINIPURO, olja på masonit, signerad.

Stilleben med mask. 23 x 30 cm.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
200 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, BORD, Domus. Keravan Puuteollisuus 1940-talets slut.

Bordet formgivet till Domus Academica 1946-47. Bär tillverkarens stämpel. Längd 120 cm, bredd 75 cm, höjd 73 cm.

Aktuellt bud300 EUR
Utropspris
700 EUR
FELIX FRANG-PAHLAMA, olja på duk, signerad och daterad -25.

"Vanhasta Turusta" (Från gamla Åbo). 31 x 46,5 cm.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
1 000 EUR
NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad -58.

Interiör, bildstorlek 49 x 31 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR
BROSCH, rosenslipade diamanter, 18K guld.

Blommans diameter 25 mm. Broschens längd 55 mm. Vikt ca 7 g.

Aktuellt bud65 EUR
Utropspris
350 EUR
OMEGA, de Ville, armbandsur, 18 mm.

14K guld, automatisk, plexiglas, armked Uno a Erre 14K guld, vikt totalt ca 28 g.

Aktuellt bud380 EUR
Utropspris
600 EUR
BIRGER HAHL, matbord "Ruutu 154", Asko 1930-tal.

Utdragbart bord. Flambjörk med mahogny inlägg och svarta detaljer. Raka neråt avsmalnande ben. Nerfällbar tilläggsskiva under bordsytan. Bär tillverkarens stämpel. Formgiven och tillverkad 1931 för Lahden Lahden Puuseppätehdas, samma år ändrades företagets namn till Asko. Diameter 100 cm, höjd 75 cm. Total längd utdraget 145 cm.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
600 EUR
UHRA-BEATA SIMBERG-EHRSTRÖM, rya, 1900-talets senare hälft.

Pathetique. 173x104 cm.

Aktuellt bud440 EUR
Utropspris
600 EUR
SAARA HOPEA, GLASFÖREMÅL, 3 st, Notsjö 1950-tal.

Triangulär kristallvas 1498/K5 16, bladslipad, höjd 31 cm. Kristallskål, bladslipad, höjd 13,5 cm. Kristallskål, höjd 16 cm, ø 20,5 cm.

Aktuellt bud140 EUR
Utropspris
400 EUR
KAJ FRANCK, VASER, 5 st, "Usva" (Dis), KF 106, signerade. Formgiven 1951.

Fyra vaser i blått glas, höjd 13 - 23 cm. Den i klart glas med höjd 20 cm. Signerade K. Franck Nuutajärvi Notsjö -60, -63, -64 (2 st) samt en signerad Nuutajärvi Notsjö.

Aktuellt bud800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ORVO RAATIKAINEN, olja på duk, signerad och daterad -78.

Paus i skogsarbetet. 60 x 100,5 cm.

Aktuellt bud290 EUR
Utropspris
500 EUR
AARO RAUHALA, tusch och gouache, signerad och daterad 1991.

Komiska figurer. Bildstorlek 38 x 45,5 cm.

Aktuellt bud290 EUR
Utropspris
400 EUR
KERSTIN CARLSTEDT, olja på duk, signerad och daterad -53.

Blommor i vas. 46,5 x 38 cm.

Aktuellt bud170 EUR
Utropspris
350 EUR
EINARI KYÖSTILÄ, karmstol, "Torni" Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal.

Mahogny stomme, rygg med justerbar lutning och löstagbara plymåer. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 61 cm, sitthöjd 50 cm, total höjd 93 cm.

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
400 EUR
WILHO SJÖSTRÖM, olja på duk, signerad St. Paul.

Landskap från St. Paul, 27x34 cm

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-23, Idman, 1900-talets mitt.

Skärmen målad metall samt vit opalglaskupa. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 69 cm, diameter 35 cm.

Aktuellt bud212 EUR
Utropspris
600 EUR
ALEKSANDR GRIGORIEV ORLOV, olja på duk, signerad.

Töväder. 57x77 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
400 EUR
HÄNGE och KED, Lotta Svärd-guldmedalj, ked i 14K guld.

Hängets diameter 26 mm, kedens längd 45 cm. Vikt totalt ca 39 g.

Aktuellt bud620 EUR
Utropspris
900 EUR
HALSSMYCKE, opal, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.

Diamanter H / VS-SI ca 0.30 ct totalt. Lås 20 x 17 mm, kedens längd 45 cm. Vikt totalt ca 70 g.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ELIN JUSELIUS, SKÅL, keramik, signed EJ.

Glaserad, målad växtdekor. Höjd 17 cm, diameter 19 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR